Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 40,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Ivonesca

    1708

  • Frankai

    1578

  • Wojty

    1469

  • BK

    1459

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

tartak od więźby zaproponował mi podbitkę modrzewiową - za 30 zm za metr - to dobrze czy źle (czyli tanio czy drogo?) i czy macie modrzewiowe, sosnowe czy PCV? PCV chyba odpada - co macie u siebie?

Bo mi ta podbitka wyszła za ok. 2300 PLN

 

i zastanawiam się czyby nie zamówić już tam podłóg - może jak wezmę z więźbą to może będzie taniej

BK - ja mam sosnową po 21 zł, cena też zależy od grubości tych desek - nie pamiętam jaką mam, ale mogę to sprawdzić. Nam wyszło na podbitkę ok. 60m2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiech,

nie mam pojęcia jakiej grubości podbitka - a chcę zamówić już teraz żeby przyszło razem z transporterm więźby

 

Czy jesteś zadowolony z wykonania instalacji przez pana O? Czy nie było jakichś wpadek? Bo my go poprosiliśmy o przygotowanie bardzo wstępnej oferty - to sobie zapomniał - widocznie jak się budowlańcom nie da zaliczki albo umowy to uważają że nie ma sobie co głowy zawracać

okna daliśmy w dwóch firmach do wyceny też zapomnieli

 

 

Czy może instalacje robił ci ktoś inny?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

BK.Pan O ,jak Ci pisałem dopiero będzie mi podłączał kominek jak będę miał wodę (myślę że za miesiąc).Instalacje wykonywałem sam 2 lata temu.Rury doprowadzające i odprowadzające z kominka zakryłem przed tynkami .Naczynie wzbiorcze z przelewem będzie w kotłowni oddalonej od kominka ok. 3m.(za ścianą).Doprowadzenie powietrza pod podłogą.Wiech.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki - jeszcze jedno pytanie - wczoraj szukaliśmy na forum wszystkiego o tym jak doprowadzić poweitrze do reku i kominka

czy POD ławami czy przebijać się między bloczkami fundamentowymi? Czy wypuścić rurę i "obłożyć" ją bloczkami? Wykonawca coś oczywiście zaptroponował ale chcemy najpierw wiedzieć jak robią inni

Niewykluczone że fundament będzie lany z gruchy do wysokości gruntu a bloczki nad gruntem - jak wtedy wyprowadzić przepusty na kanalizę, wodę, powietrze do kominka etc?

Jak wy zrobiliście?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja mam fundament z bloczków, trochę zostawili miejsca, trochę się przebijali

tak czy inaczej doprowadzenie powietrza i rury kanalizacyjne musza przechodzić przez fundament w osłonie jeżeli masz fundament lany to każ im zalać tą osłonę od razu albo zostawić otwór na jej umiejscowienie (to drugie chyba lepsze bo i tak dopiero jak kładą kanalizę to zaczynają dokładne pomiar (np. spadków).

Nie daj sobie wcisnąć instalacji bez tej rury osłonowej - to jest poważy błąd .

Aha wszystkie rury kanalizacyjne, które są zakopane w ziemi czyli to co w podsypce też muszą być pomarańczowe (tylko te mają atest na zastosowanie podziemne zmiany temp. itp.)

pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

BK.Rury doprowadzające do reku i kominka robią i pod fundamentem i w warstwie ocieplenia w podłodze.Do jednych i drugich nie będziesz miała dostępu(chyba że planujesz w szachcie went).Do reku możesz w ścianie o ile nie planujesz wymiennika gruntowego.Doprowadzenie rur i schemat instalacji jest opisany w muratorze nr. 9 z 2000rstr.147.Jeżeli nie masz to mogę Ci go pożyczyć.Wiech.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

widocznie jak się budowlańcom nie da zaliczki albo umowy to uważają że nie ma sobie co głowy zawracać

 

Mam takie samo wrażenie! :evil:

Nasze 2 wyceny dachu będą dopiero na jutro! Czekamy już tydzień.

 

nie dalej jak 2 strony temu omawiany był problem wycen :-?

 

jednym się chce innym nie :roll: ale prawda jest też taka, że o ile wycena 1m3 cegły jest prosta o tyle zrobienie dobrej wyceny dachu wymaga trochę czasu - nie zapominajcie że jest szczyt sezonu - zwłaszcza wtedy kiedy się podpisuje, że za tyle to a tyle zamierza się ten dach wykonać. :roll:

Dach to nie je bajka :lol: . A jak ktoś ma oddech 10 konkurentów na plecach to czasami odpuszcza. :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kapelusik.Szkice i opis podłączenia reku nie umiem wpisać do komputera.Jestem noga komp.Pracuje na pl Grunwaldzkim i jeżeli jest ktoś zainteresowany tym numerem muratora może odebrać z portierni w godż 8-22.a gdy nie będzie już potrzebny to zwrócić.Kapelusik czy dużo się pomylę jeśli wycenę Twojego dachu zrobiono na 40-50 tyś zł.Wiech.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kapelusik, BK: firma WOBO jest piątą wodą po kisielu jeśli chodzi o Nelskampa, poza tym to odradzam tę firmę, reszta na privie...

Nelskampa sprzedaje Lechbud na Irysowej, są o ile się nie mylę jedynymi autoryzowanymi na Wrocław.

Nelskamp z ceramiki ma super pełną holenderkę ale nie wiem jak dzisiaj ceny, za to w betonie bije na głowę wszystkich kolorystyką. Chyba jako jedyny ma kilka rodzajów wykończenia betonu, poza tym ma nawet kolory typu ciapki Roebena...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej Ivo! Trza było wołać! :lol:

Też interesuje mnie podbitak (u mnie to właściwie nadbitka...), najlepiej dobra i tania czyli sosenka, bo i tak będę ją bejcował

Pytałem tu i tam w naszych okolicach i stoi 22netto+vacik... :cry: sporo

Czy ktoś wie skąd możnaby tak bez fakturki?

 

Co do przepustów, tych robionych przed wylaniem płyty stanu zero:

 

czerpnia wentylacji:

jeśli GWC to przepust ----> pod ławą,

jeśli bez GWC to póżniej ----> przez ścianę (pod okapem?)

rura conajmniej 200mm (zależy ile m3/h) pomarańczowa

 

woda:

----> pod ławą, w osłonie zgodnie z projektem przyłącza

 

prąd-przyłącze do domu,

prąd do ogródu,

telekomunikacja do domu,

woda do ogródu,

woda-ze zbiornika wody opadowej do domu,

różne instalacje

----> najlepiej w różnych miejscach przepusty przechodzące przez ścianę fundamentową (rurki 32mm x 2mb)

 

kanaliza: dopasowana do warunków (sieć, szambo, oczyszczalnia). Zawsze zgodnie ze spadkiem poziomej wewnętrzenj kanalizy (1,5%) najniższy jej punkt a potem jak najbardziej poniżej gruntu (spadek zbiorczej 2-3%) ale uwaga na poziom sieci kanalizacyjnej, posadowienie oczyszczalni ścieków (bo grozi pompą ścieków)

----> na odpowiednim poziomie (wymaga policznia spadkó i dopasowania do odbiornika ścieków) przez ścianę fundamentową, w otulinie

 

czerpnia do kominka:

----> ze ściany fundamentowej, w cokoliku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...