Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Dzieki, dzieki,

 

Nie mam zamiaru konkurowac z ludzmi z olimpu moge ich tylko podziwiac:) Ostanio poprostu mailam troche wolnego czasu to pisalam sobie. No a do tego mam to pozwolenie na budowe (juz od ponad 2 tygodni) i zaczynam sie zastanawiac co dalej? Szukac ekip, hurtowni, producentow? Czytam co tu ludzie pisza, oczywiscie ile osob tyle opinii az mi sie w glowie kreci. Narazie zalozylam zeszycik, w kotrym gorliwie spisuje wszelkie namiary, ceny itp, a moja 1 polowa robi to samo tylko w formie elekronicznej :)

 

ja tez po otrzymaniu po 9miesiacach pozwolenia a budowe nie wiedzialam gdzie skrecic :-) (jak moja babcia mowi hihihi)

 

ale spoko jakos zaczelo sie samo krecic

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 40,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Ivonesca

    1708

  • Frankai

    1578

  • Wojty

    1469

  • BK

    1459

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

No na pewno bedziesz miala cieplej :) Pojdz do jakiejs hurtowni i popros nich ci policza jak bedzie roznica w cenie (za caly domek) jak ci wyjdzie tylko pare tysiecy to lepiej poroterma (predzej czy pozniej zroci ci sie to)

 

no pare tysiecy tu pare tysiecy tam ... dla mnie to duza roznica!!!

czemu cieplej? ??? z tym pth to trzeba sprawdzac podobno z ktorej fabryki pochodzi bo z leborka chyba jakas kicha wyszla - a moze to tylko pomowienia?

 

ja do hurtowni juz przestalam chodzic .... czasem tylko dla sprawdzenia :-) ale i tak moj wykonawca wykreci najnisza cene ..... jakbym sie nie starala :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No na pewno bedziesz miala cieplej :) Pojdz do jakiejs hurtowni i popros nich ci policza jak bedzie roznica w cenie (za caly domek) jak ci wyjdzie tylko pare tysiecy to lepiej poroterma (predzej czy pozniej zroci ci sie to)

 

no pare tysiecy tu pare tysiecy tam ... dla mnie to duza roznica!!!

czemu cieplej? ??? z tym pth to trzeba sprawdzac podobno z ktorej fabryki pochodzi bo z leborka chyba jakas kicha wyszla - a moze to tylko pomowienia?

 

ja do hurtowni juz przestalam chodzic .... czasem tylko dla sprawdzenia :-) ale i tak moj wykonawca wykreci najnisza cene ..... jakbym sie nie starala :-)

 

Rozumiem Cie jesli chodzi o te oszczednosci (tez to przerabiam), ale mi chodzi o to ze jesli ktos decyduje sie na budowe, ktora jakby nie liczac 250 -300 tys bedzie kosztowac to lepiej nie oszczedzac na materiale konstrukcyjnym (pamietaj ze stan surowy to dopiero 35% inwestycji). Ja zalozylam ze wybierajac material na sciany nie bede oszczedzac, bo tego juz nigdy nie zmienie (juz lepiej dachowke kupic tansza niz mat. na sciany). W najgorszym wypadku nie wykoncze poddasza i przez jakis czas bede mieszkala tylko na parterze, albo zamiast parkietu polozymy panele.

Tez slyszlam o poortermie ze sie kruszy, ale jak sie dobrze dogadasz ze sprzedajacym to bedziesz mu mogla oddac uszkodzone elementy.

 

My wybralismy silke ze wzgledu na klimat jaki panuje w takich domkach i ze nie trzeba ja szybko tynkowac tak jak BK (bedziemy budowali przez 2 sezony). O Porotermie slyszalam ze sa problemy wierceniem duzych otowrow (bo sie kruszy i trzeba stosowac specjale kolki) ale ten sam problem bedziesz miala z MAXem.

 

No coz kazdy material ma wady i zalety...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem Cie jesli chodzi o te oszczednosci (tez to przerabiam), ale mi chodzi o to ze jesli ktos decyduje sie na budowe, ktora jakby nie liczac 250 -300 tys bedzie kosztowac to lepiej nie oszczedzac na materiale konstrukcyjnym (pamietaj ze stan surowy to dopiero 35% inwestycji). Ja zalozylam ze wybierajac material na sciany nie bede oszczedzac, bo tego juz nigdy nie zmienie (juz lepiej dachowke kupic tansza niz mat. na sciany). W najgorszym wypadku nie wykoncze poddasza i przez jakis czas bede mieszkala tylko na parterze, albo zamiast parkietu polozymy panele.

Tez slyszlam o poortermie ze sie kruszy, ale jak sie dobrze dogadasz ze sprzedajacym to bedziesz mu mogla oddac uszkodzone elementy.

 

My wybralismy silke ze wzgledu na klimat jaki panuje w takich domkach i ze nie trzeba ja szybko tynkowac tak jak BK (bedziemy budowali przez 2 sezony). O Porotermie slyszalam ze sa problemy wierceniem duzych otowrow (bo sie kruszy i trzeba stosowac specjale kolki) ale ten sam problem bedziesz miala z MAXem.

 

No coz kazdy material ma wady i zalety...

 

jasne ...... moj znajomy mieszka sobie w maxach juz pare lat i nie narzeka - ma cieplo i jest zadowolony :-)

o silce tez myslalam

jasne co czlowiek to opinia :-) i wiele zalet i wad rowniez ....

zobaczymy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tia, a najwazniejsza sprawa to to gdzie kupisz material i ile sie wytargujesz - poaptrz jaki jest rozrzut cenowy jesli chodzi i beton - ile mozna zaoszczedzic i ile stracic...

Slyszalam ze nieraz to nawet 30% mozna wytargowac - hi hi - ciekawie jak mi bedzie szlo targowanie :D

 

no jasne ale sama sie bedziesz targowac czy wykonawca????

im zawsze latwiej maja tyle kontaktow ....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj chciałam się pochwalić:

Mam WZiZT - początek na wiosnę zaczyna się klarować

:D Nie pochwaliłam się bo.......popsułam komputer 8) :oops:

 

Ale żeście natrzaskali stronek ...ho ho ho

 

Kasztanko my możemy dojeżdżać wspólnie :wink: a i dziecki też się zmieszczą , ja też chcę namiar na twoją ekipę (mieli by blisko) :wink:

 

pozdrowienia

Aga

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj chciałam się pochwalić:

Mam WZiZT - początek na wiosnę zaczyna się klarować

:D Nie pochwaliłam się bo.......popsułam komputer 8) :oops:

 

Ale żeście natrzaskali stronek ...ho ho ho

 

Kasztanko my możemy dojeżdżać wspólnie :wink: a i dziecki też się zmieszczą , ja też chcę namiar na twoją ekipę (mieli by blisko) :wink:

 

pozdrowienia

Aga

:-) ok tym bardziej ze sa z dlugoleki hi hi hi

a co do dojazdow to mysle ze sie dogadamy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

odwala jakąś fuchę i stąd taka cisza w eterze,

ale to dobrze, że BK potrafi załapać takie ciekawe kontrakty - szybciej się wprowadzi do swojej parterówki

 

witam wszystkich,

przepraszam za tak długie milczenie - cały tydzień byłam na szkoleniu poza Wrocławiem, nie miałam nawet szansy na Internecik

No ale fajny certyfikat w kieszeni :wink: , czeka mnie jeszcze egzamin ... :-?

pracuję normalnie jak każdy w firmie, a tłumaczę wieczorami i w weekendy, niestety.

 

Wojtek - dobry pomysł z tym dojeżdżaniem do pracy z kolega woprz ... ale on się nie wypowiedział. Pracujemy niedaleko, ale domki jednak są trochę oddalone ...

co do betonu - pisałam ci kiedyć (tak mi się wydaje ...) że powinieneś się zgłosić do RMC po prowizję :) - my braliśmy z RMC, a teraz z betoniarni gdzieś koło volvo - zdaje się best beton - besta beton czy jakoś tak, pan z betoniarni bardzo sensowny, mają ISO i są jeszcze tańsi niż RMC. Ale RMC bardzo OK, polecam, mam gdzieś telefon, mogę odkopać jeśli ktoś chce. Nie mam ryczałtowej umowy z wykonawcą

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wojty: dobra rada: jeżeli nie masz żadnego obmiaru Twojego projektu to warto dla wstępnej orientacji zrobić to samemu albo przy pomocy dobrze policzonej oferty z "solidnej " hurtowni. To ci da skalę ilości i asortymentu. Następnie jak chcesz sprawdzać, porównywać i walczyć o ceny warto pobiegać z gotową listą asortyment + orientacyjna ilość w różne interesujące Cię miejsca. Lepiej porównywać ceny z upustem niż wynik arytmetycznych wypocin z każdej hurtowni. Poza tym eliminujesz sytuacje typu: "a tego nie policzyliśmy bo coś tam" itp. A ostatecznie jeżeli opłaca Ci się brać materiał przez ekipę - zaproponuj im udział w różnicy względem najlepszej uzyskanej przez Ciebie ceny. Powodzenia!... u mnie też silikaty :wink:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja mam z PTH

 

a jaki pth? 44? ile za sztuke??

No na pewno bedziesz miala cieplej :) Pojdz do jakiejs hurtowni i popros nich ci policza jak bedzie roznica w cenie (za caly domek) jak ci wyjdzie tylko pare tysiecy to lepiej poroterma (predzej czy pozniej zroci ci sie to)

 

PTH jest dobry, markowym, ale i drogim materiałem. Uważam że na ściany nie warto przepłacać, będzie jeszcze na co wydać kasę. TO naprawdę żadna różnica czy prefbet, czy silka, czy maxy - każdy materiał ma inne parametry, ale nie można powiedzieć że jeden jest znacząco lepszy od drugiego. jak ceramika to ja bym budowała z maksów - taniej niż PTH a w sumie to samo. beton komórkowy bardzo ciepły, a silikaty koniecznei trzeba dobrze docieplić - i dobrze akumulują ciepło. Zobaczymy. Ściana to ściana, na co się zdecydujesz będzie OK. Ja uważam że im taniej tym lepiej.

 

BLoczki - potwierdzam - Termet ma bardzo dobre parametry jakościowe, bloczki są ponoć bardzo dobre, a to ważne.

 

Co do fundamentów - po co przepłacać parę tysięcy na przewymiarowane fundamenty tak na wszelki wypadek? Jeden z naszych niedoszłych wykonawców chciał koniecznie robić ławę 60-tkę - po co? pod lekki parterowy budynek? Są tacy którzy mówią że nasi architekci generalnie projektują na zapas.

 

Wojty - weź projekt i idź do paru hurtowni - poproś o wycenę materiałów na cały dom - mogę ci polecić dwie, trzy - bardzo ważne jest żeby hurtownie dobrze prosperowały i żeby dobrze się z nimi dogadywać, no i ceny też są ważne. Ryczkowski z kamieńca jest bardzo OK (tani piasek), MB03 z Gnieźnieńskiej (bardzo polecam), i na Wojnowie - Magbud (dobre ceny na styropian, wełnę, płyty GK, braliśmy u nich rynny). idź np. też do Madaru, duża hurtownia. Służę namiarami na priva, jak też namiarami na betoniarnie, i piaskownie - bardzo polecam Piaskop. Jeżeli chodzi o beton, to najniższa znana mi obecnie cena to 170 PLN netto (bez rach) za kubik betonu b15.

 

dachowiec - patrżac po planach samochodowych widzę że już planujesz całą gromadkę :D - my raczej kupimy coś tańszego, np Kia Carnival, też duże a dwa razy tańsze. Na razie to co mamy wystarcza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, po krotkiej przerwie! :)

 

Dzieki wam za rady dotyczace tych hurtowni, faktycznie musze przysiasc i policzyc ilosc potrzebnego materialu, zwlaszcza tego z ktorego policzeniem nie powinnam miec problemow - typu pustali, bloczki, beton, drewno itp. Na izolacje bedzie juz pewnei liczyl wykonawca...mam nadzieje.

tak sie tylko zastanawiam - czy nie lepiej bedzie jesli materialy bedzie brala na siebie firme - tzn ja bede je kupowala ale na konto wykonawcy. Jakie beda tego konsekwencje (poza tym ze troche zaoszczedze na vacie).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

BK dzieki namiary na hurtownie. Jesli bys mogla przeslij mi blizsze namiary na prva-oczywiscie jesli to nie sprawi ci problemu. Ogolenie piszac, jesli ktos ma kontakty do tanich hutrowni, wykonawcow, firm itp to

moze mi przeslac na prv- na pewno sie nie obraze, a wrecz bede bardzo wdzieczna. Zreszta jak cos mi sie uda ciekawego znalezc to tez obiecuje dac znac :)

 

A tak swoja drogą to widze ze sobie troche pobiegam, oj pobiegam po tych wszystkich firmach. Ale to i dobrze - troche schudne - dobrze mi to zrobi-nie ma to jak zbic troche zimowego sadelka :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tia, a najwazniejsza sprawa to to gdzie kupisz material i ile sie wytargujesz - poaptrz jaki jest rozrzut cenowy jesli chodzi i beton - ile mozna zaoszczedzic i ile stracic...

Slyszalam ze nieraz to nawet 30% mozna wytargowac - hi hi - ciekawie jak mi bedzie szlo targowanie :D

 

no jasne ale sama sie bedziesz targowac czy wykonawca????

im zawsze latwiej maja tyle kontaktow ....

 

No pewnie ze ja sie bede targowac :D. Oczywiscie najpierw puszcze wykonawce na zwiady- poslucham co jemu sie udalo wytargowac a potem ja zaatakuje :D

Jak narazie na wszystkich cos wytargowalam-prowizja w agencji nieruchomosci, dzialka, projekt...co sie dalo :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

BK, Wojty Chryslera Voyagera sprzedałem m.in redukując koszty jakieś dwa lata temu. A jeździłem nim jakieś trzy lata, sporo go poznałem i mimo wszystko baaardzo go polubiłem. Ale zdania o nim nie zmienię. Technicznie to straszne padło, taka baardzo awaryjna kanapa z charakterem :lol: :lol: :lol: Na szczęściej nigdy nie połakomiłbym się na nowy egzemplarz (te tracą w ciągu pierwszego roku około 40% na cenie)

Od kilku lat jeżdzimy fordem Ka, też go lubię ale przyznacie, że to coś nie nadaje się na 2+1 z wózkiem albo psem :lol: :lol: :lol:

Teraz moja lepsza połowa ma wyraźną ochotę zmienić pojazd i chociaż widzę w tym kolejne koszty to podzielam jej opinię...

A tak wogóle piszę i myślę o samochodach używanych... nowe kupujemy teraz deski, cegły, cement, dachówki itp. :wink: eh zobaczymy... póki co mamy już... wózek dla małej :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

BK co do fundamentow nie bylabym osobiscie za oszczedzaniem. W gruncie rzeczy koszt betonu na fundamenty (w porownaniu z innymi wydatkami) nie jaest az tak wyskoki - jesli zdecydowalabym sie na fundamenty 20-30cm wezsze pewnei bym zaoszczedzila gora 1 000 zl, ale gdyby w przyszlosci okazalo sie ze grund jednak jest slabszy niz sadzono (a w Kiamincu jak sama wiesz roznie z tym podlozem jest) to bym musiala wzmacniac podloze metoda iniekcji i to dopiero by kosztowalo.

 

A tak na marginesie, jeden doktor na uczelni (spec. od posadowien) chwlil sie ze jego fundamenty kosztowaly 1/3 calego domu :o :o - to dopiero byl "przezorny czlowiek". -porobil pelno izolacji, odwodnien, drenazy itp.

 

Jedyne na czym chyba zaoszczedze to wlasnie ten vat, a co i tak w te gwarancje nie wierze...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dachowiec pytalam sie o to Twoje autko bo mi sie takie podobaja ale tylko w dluzsze trasy i jakos nie wyobrazam sobie jezdzenia nimi po miescie i np zaparkowania na pl Solnym :D. Ale z drugiej strony coraz wiecej widze ludzi jezdzacych takimi autkami, wiec jakos sie widocznie da tym jezdzic i po miescie. :D

A ty jak sobie dawales rade np w jezdzeniu po Wrocku?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak sie tylko zastanawiam - czy nie lepiej bedzie jesli materialy bedzie brala na siebie firme - tzn ja bede je kupowala ale na konto wykonawcy. Jakie beda tego konsekwencje (poza tym ze troche zaoszczedze na vacie).

 

zależy jak uczciwy jest wykonawca - jeśli będzie kupował na siebie to musisz mieć jakiś dowód że to ty płacisz za materiały - gwarancje, rękojmie, reklamacje etc. - fakturę od niego. Inna rzecz że jeśli można ten vat odzyskać to warto się pokusić. Ale ja nie wiem czy drugi raz też bym tak zrobiła - lepiej mieć porządek z wyliczeniami i fakturę na siebie, szczególnie jeśli będzie jakiś kredyt - musisz udowodnić że masz wkład własny.

 

jeżeli chodzi o fundamenty - to u mnie to też 1/3 stanu surowego ale nie żałuję. Grunt wymieniliśmy, dom podniesiony, drenaż zrobiony, izolacje to tylko dysperbit i kubełkowa.

nie ma czegoś takiego jak badania geologiczne dla całego obszaru gminy, bo praktycznie każda działka jest inna - widać po roślinności, np. koło nas rosną takie "pustynne" trawy (piasek byłby śliczny - miodzio, na murowanie, niestety nie można kopać) a 400 m dalej trzciny :o

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...