Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

kuchnie w grudniowym numerze


Luśka

Recommended Posts

Przejrzałam wszystkie aranżacje i zastanawiam się, czy bezpieczne jest projektowanie zlewu po przeciwnej stronie niż kuchenka. Może mam za bujną wyobraźnię, ale odcedzanie makaronu czy ziemniaków z wykonaniem półobrotu w stronę zlewu jest moim zdaniem nierozważnym kaskaderstwem. Zwłaszcza, jeśli są w domu małe, krążące wszędzie dzieci lub ulubione czworonogi. W przypadku projektu wyspy - może być to jedyna możliwość, chociaż widziałam wyspy które miały kuchenkę + zlew. A i odległość między kuchenką na wyspie a zlewem np. pod którąś ścianą bywa mniejsza. Czy ja się czepiam?

 

[ Ta wiadomość była edytowana przez: Luśka dnia 2002-11-21 19:58 ]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Luśka no jasne że się czepiasz. Kto teraz coś gotuje w kuchni. Jak ma się dom to stać go na żarcie w knajpie :grin:

Pozdrawiam

 

a tak na marginesie to jestem zapalonym kucharzem i uważam, że wszystko powinno być pod ręką, jak najbliżej siebie, łącznie z lodówką. To się nazywa funkcjonalność.

 

_________________

 

 

[ Ta wiadomość była edytowana przez: kodi_gdynia dnia 2002-11-22 09:08 ]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam teraz w mieszkaniu płytę elektryczną na wyspie na przeciwko zlewozmywaka. Nie ma problemów a nawet śmiem twierdzić, że k\jet łatwiej, bo zdejmuje zimniaczki czy maakronik i bez żadengo kroku robie obrót o 180 stopni i już jestem na zlewozmyawkiem. Jak coś czasem kapnie to się wytrze a w trakcie gotowania dziecko i tak nie kręci się po kuchni bo może się oparzyć... A czworonogów nie mamy ale nie widzę problemu. No chyba, że się kipiące rzeczy przenosi... U nas jak kipi to pozwalamy żeby się wykipiało (czyszczenie płyty to 5 sekund) a potem działamy dalej.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Popieram kodi-gdynia. Najważniejsza w kuchni jest funcjonalność.

Jest jeszcze coś takiego przy projektowaniu kuchni jak "ciąg technologiczny".Polega to na tym aby wszystkie czynności przy np. gotowaniu następowały kolejno po sobie czyli:

lodówka (przechowywanie żywności) + zlewozmywak (oczyszczanie itp.) + blat roboczy + kuchnia.

Mniej chodzenia, bezpieczniej i czyściej - nie chlapie się podłogi. Hej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Qrcze, pobiegłam kupiś ten grudniowy murator :razz:

Nie polecam wyspy z kuchenką do gotowania. Fajnie jest popatrzeć

na takie fikuśne, moderne ustawienie. Lecz w praktyce, gdy w domu

gotuje sie często, jest niepraktyczne. Ok, jest dostęp do "podskakujących" pokrywek z każdej strony, i to tyle zalet wg mnie. Podczas gotowania, smażenia itp. czynności, wielokrotnie

tłuszcz pryska, woda z ziemniakami kipnie... i to wszystko ląduje na podłodze dookoła wyspy. Slisko, wrecz niebezpiecznie.

Nawet jesli nikt nie ucierpi na ciele :grin:, to sprzatania jest 2-3

razy więcej niz przy ustawieniu tradycyjnym. Nawet pani do sprzatania nie rozwiąże problemu, bo także może cos sobie zrobić złego :grin:

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ppieram Cię Gajka.

Ja też lubię gotować. Ciąg technologiczny w kuchni to podstawa i ergonomia. Wyspa owszem tak ale takiej konstrukcji w której znajduje się i kuchenka i zlew a pomiędzy nimi kawałek blatu jak równierz odpowiednie "wyprofilowanie" całości aby nie chlapać tłuszczem i zupką :smile: do okoła.

 

PS. BARDZO WAŻNE!!!

 

Moja mama ma chore nadgarstki i ciężko jej spacerować po kuchni z gorącym garnkiem nawet niewielkim. Może go upuścić "nie wiadomo kiedy", a nam od pisania na klawiaturkach w przyszłości też może to grozić (choroba zawodowa "klawiszowców&quot:wink:. Lepiej to przemyśleć 1000 x. Owszem ładnie wygląda ale..............

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jestem za odsunięciem zlewozmywaka od lodówy a zbliżeniem do kuchenki. W tradycyjnym rozwiązaniu trójkata zlew wypada mi pod oknem i jest to kolejny argument za przesuwem. Jakoś nie dla mnie to rozwiązaniu chociaż lubię wygladać przez okno ale przy zmywaniu raczej mam ochotę pisac kryminały.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

My już testujemy ergonomiczne ustawienie mebli kuchennych :razz:

Jako "doświadczona domowniczka" stwierdzam. nasze ustawienie jest niezłe /od lewej strony - szafka 80, zlewozmywak 1,5komory z suszarką po lewej stronie 80cm, zmywarka 60cm, kuchenka 60cm, szafki 120cm/. Jedynie blat pomiędzy zlewozmywakiem a kuchenką powinien być większy - sądzę, że 80cm by wystarczyło.

Acha, jestem chyba kiepskawą kucharką, bo mi potrawy nie kipią i tłuszcz nie pryska :eek:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam podobne ustawienie w kuchni jak Majka z tą różnicą że na początku jest jeszcze lodówka. Użytkuję taką kuchnię już 3 lata i jest wszystko ok. Wysepki i inne cuda w kuchni są dobre do pooglądania w gazetach i filmach. Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

On 2002-11-26 10:48, Majka wrote:

od lewej strony - szafka 80, zlewozmywak 1,5komory z suszarką po lewej stronie 80cm, zmywarka 60cm, kuchenka 60cm, szafki 120cm/.

 

Podobne ustawienie (zmywarka, kuchenka) mam teraz w mieszkaniu i bardzo je skrytykował gazownik. Ponoć ani dla zmywarki nie jest korzystna bliskość kuchenki - zwłaszcza, kiedy obie pracują, ani bezpieczne jest ustawianie zmywarki koło doprowadzenia gazu. Akurat u nas nie można było inaczej, bo blok z lat 80. Jeśli macie możliwość, to ponoć optymalne jest przedzielenie wszelkich urządzeń choćby małą szafką 40.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maco,

gdzie drwa robią tam wióry lecą :smile:

 

Zapomniałam dodać do "minusów" kręcenie się domowników podczas

całego procesu przygotowywania gorących dań. Jest obawa, że ktoś

zawadzi o patelnię, uchwyt garnka :sad:

Swoje spostrzeżenia opisałam na podstawie 3-letniego

używania takiej kuchni, podczas naszego "kręcenia" się po świecie. :razz:

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja jeszcze dodam do kwestii wyspy, że każdy "wyspowy" wyciąg jest dwu-trzykrotnie droższy niż normalny. W zasadzie jak widziałam ceny wyciągów renomowanych frim to mi włos na głowie stawał dęba. Co do artykułu trochę się rozczarowałam, bo o ergonomii w kuchni na tym poziomie można poczytać cały czas choćby na jednej ze stron Muratora. Nic nowego i odkrywczego.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...