Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

tynki wew.czy instalacje od czego zacząć?


Funiowy

Recommended Posts

Zdecydowanie najpierw rurki. Tynk wszystko ładnie przykrywa. My tak zrobiliśmy i wydaje mi się to najlepszym rozwiązaniem. Ja też się tak zastanawiałam, jak Ty bo nie mogłam doczekać się tynków. Na szczęście mój pomysł nie został wprowadzony w życie.

Powodzenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U nas pośpiech wymusił kolejność prac, która okazuje się zgodna z logiką, po instalacji elektrycznej (a właściwie rurkach czyli peszlach, bo nie było okien i nie chcieliśmy kusić licha) zrobiliśmy tynki, (czyli najbrudniejszą "mokrą" robotę, której nigdy nie robiłbym po wykonaniu precyzyjnej instalacji CO), następnie inst wodną (kanalizacyjna była oczywiście dużo wcześniej), ogrzewanie - podejścia do grzejników i podłogówki wraz ze staranną izolacją pod zasadniczą wylewkę, na koniec wylewkę. Nie stanowi wg mnie problemu zalepienie bruzd w ścianie po zasadniczym tynkowaniu.

Potwierdzam, że drobiazgowe fotografowanie instalacji bardzo pomaga przy wykończeniu, kiedy ciągle wierci się w ścianach, zakłada choćby karnisze, wiesza grzejniki, montuje progi itp...

Finiszant

 

[ Ta wiadomość była edytowana przez: finiszant dnia 2002-11-22 09:44 ]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

On 2002-11-22 08:23, Klaudia wrote:

Powiem więcej zrób sobie rysunki tych instalacji, bo nasze zdjęcia wyszły słabo i nic na nich nie widać. Rysunki z wymiarami natomiast sprawdzają się znakomicie.

 

Klaudia, nie wątpię, że masz rację co do funkcjonalności dobrze wykonanego schematu.

Miałem dostęp do dobrej jakości aparatu cyfrowego. Wykonałem ok 200 fotografi ścian. Każdorazowo przed wykonaniem zdjęcia przystawiałem do ściany coś w rodzaju łaty mierniczej z wyrażną podziałką co 10 cm. Następnie wszystkie fotografie zarchiwizowałem na płycie CD. Mogę je przeglądać w kompterze dowolnie powiększając interesujące mnie fragmenty. Koszty praktycznie - żadne. Czas wykonania pracy kilka godzin.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze w sprawie fotografii: robiąc foto ścian nie zapomnij o sufitach. Zwłaszcza, jeśli masz poddasze, to się przydaje. Zdjęcie celowane na ścianę co prawda pokazują często kabel na suficie, ale zniekształcają odległość. Warto więc machnąć parę dodatkowych fotek celowanych na sufit.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie bardzo rozumiem celowości wykonywania tynków a dopiero później układania instalacji wodnej. Dla mnie jest to wbrew logice (no chyba, że instalacja wodna idzie w podłodze). Nie wyobrażam sobie wykuwania bruzd na instalację wodną po wykonaniu tynków - mnóstwo nikomu niepotrzebnej roboty.

U mnie było tak:

1. instalacja wodna (rurki miedziane w ścianach)

2. instalacja elektryczna, antenowa, alarmowa itp

3. Tynki

4. Instalacja grzejnikowa (rurki w styropianie na podłodze + wykucie rowków w ścianach na podejścia do grzejników)

5. instalacja podłogowa (na styropianie)

6. zbrojenie + wylewki

 

Zdjęcia cyfrowe - im więcej tym lepiej (u mnie było ponad 400 - w tym oczywiście sufity). Trzeba też pamiętać o rozdzielczości - polecam minimum 3Mpixele - łatwo można powiększać wybrany fragment bez utraty jakości.

U mnie zdjęcia przydały się już kilka dni po położeniu tynków

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...