Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Czy 2,60m to wystarczająca wysokość parteru?


Recommended Posts

Dawniej projektowano 2.7 i wyżej, teraz projektuje się około 2.6. Dlaczego? Bo taniej ogrzać, bo łatwiej złapać komara, bo jak masz wentylację mechaniczną to wysokie pomieszczenie nie polepsza komfortu. Za to projektuje się większe okna i drzwi.

Ja mam projekt z przed 10 lat i pomieszczenia są wysokie na 2.7, w nowej wersji tego samego projektu pomieszczenia mają już 2.6 ale za to drzwi wejściowe z 90 zrobiły się 100(skrzydło).

Obecnie mieszkam i mam sufit na 2.5 i też jest dobrze. Myślę że nie ma co przesadzać z tą wysokością. Jak ktoś chce robić pajacyki to lepiej wyjść na ogródek niż robić 2.9.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam 180 cm wzrostu i 2,60 m i wcale nie twierdze ze za nisko. Nie wiem skąd ta mania wielkosci u niektórych. Byłem u znajomych w straym budownictwie - pewnie ze 3 metry miało pomieszcenie i uważam ze to za wysoko. Myśle że 2.70 to max wiecej to niepotzrebna strata pieniędzy zarówno przy budowie jak i przy późniejszym utrzymaniu domu. Zdaje sobie sprawe ze moje zdanie jest tu w mniejszości ale mnie wysokość 2.60 w pełni odpowiada i nie chciałbym wyzej.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam 188 cm wzrostu i dla mnie 2,9m na parterze i 3,05m na pietrze jest odpowiednią wysokoscią. Drzwi wejsciowe mają 2,3m wysokosci i 110 cm szerokosci - robią b. dobre wrazenie.

 

Odpowiednia wysokosc pomieszczen to moim zdaniem ok. 3m. Jest to odpowiednia wysokosc dla nieco wyzszych ludzi w przypadku przestronnych pomieszczen.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to wszystko kwestia przyzwyczajenia w jakim pomieszczeniu wczesniej mieszkalismy w tej chwili mam 270 w bloku , rodzice 280 a tesc 255 i nikt nie nazeka chociaz 255 przytłacza zwłaszcza przy duzych pomieszczeniach ja zaplanowałem 270 bo wydaje mi sie ze jest to optymalna wys jesli chodzi o komfort i ekonomie pozdrowienia
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To mało ale podniesienie o np 30 cm nie zawsze jest możliwe zobacz swoje schody na poddasze aby podnieść o 30 cm musisz dodać dwa stopnie tj ok 60 cm mniej "światła" połogi w holu ( lub 2* 30 cm na parterze i na piętrze) czy stać was na to. Może się okazać,ża gdzieś będzie wąskie gardło. U mnie en mały problem w domu w hortensjach (wysokość projektowa 2.55 KOSZMAR spowodował powstanie projektu indywidualnego gdyż był tańszy niż przeróbki kóre obejmowały nawet poszerzenie domu o ok 30cm! Jeżeli jest to dla ciebie problem to szukaj raczej innego projekty o własciwej wysokości gdyż łatwiej czasami zmienic 2-3 ściamy niż podnieść sufit
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U nas mialo byc poczatkowo 2,60 i 2,9 w salonie (obniżony o 30cm) ale jak zobaczylam u znajomych w domku 2,60 to szybko zrobilampoprawke w projekcie i teraz mam 2,70 i 3,0. W mieszkaniach tego tak nie widac - wszyscy maja ok 2,50 -2,60 i sa zadowoleni, ale na wiekszych powierzchniach taka wysokosc przytlacza

 

Beti - o jakich kosztach mowisz - kilka bloczkow wiecej, czy 2 litry farby wiecej? Ogrzewanie - t 10cm az takiej roznicy ne zrobi. Jak mnie bedzie stac na ogrzanie calego domu to i na te 10cm sie znajdzie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się z Tobą Wojty połowicznie, bo niby tak że jak ogrzewasz 270, to ogrzejesz i 2,80... Ale już te przysłowiowe dwa bloczki więcej to nie do końca, dochodzą jeszcze dodatkowe tynki, ocieplenie dodatkowe "żeberko" czy jak to tam nazwać w grzejniku, dodatkowy schodek itp. I tak małymi kroczkami się uzbiera. I jak to zwykle bywa - wszystko zależy od funduszy i sposobu finansowania inwestycji. Inaczej myślisz, gdy masz środki własne na budowe, inaczej gdy masz "lekki" kredycik, albo spłata nie wymaga od Ciebie większych poświęceń a inaczej gdy obracasz każdą złotówkę dziesięć razy bo jestes "zarżnięta" (nieładne to słowo :oops: ) mega kredytem i z trudem go spłacasz Tak więc money money money

My będziemy mieli 2,80 na dole i 2,70 na górze - i dla mnie to jest tak akurat. Na dole mamy pokój dzienny 40 m2, i jakby zrobić 2,55 to by wyszedł bunkier :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam w projekcie 2.64 i tak mniej więcej wyszło - strop zalany podwyższyć się już nie da. :(

 

Wasze wypowiedzi wskazują, że będzie zdecydowanie za nisko.

Ciekawe, jak będzie w praktyce.

 

Plusem niskich pomiszczeń jest mniejsza przestrzeń do ogrzania, otynkowania, umalowania, itp.

Chcialem miec 2,60 i tyle mam i uwazam ze jest OK. Mieszkalem w pomieszczeniach 2,55 3,6 3m czyli cos moge na ten temat powiedziec. Nie dajmy sie zwariowac chociaz przyznaje w pomieszczeniu 60 m2 wysokosc 2,55 moze smiesznie wygladac.

Zwolennicy wysokich pomieszczen a co robicie z oknami tez powiekszacie? Male okno w wysokim pomieszczeniu tez smiesznie wyglada. Ktos wspominal o ogrzewaniu i slusznie bo ciepelko idzi strasznie do gory.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam w projekcie 2,75. Obecnie mieszkam w mieszkaniu, gdzie jest 2,7. Uważam 2,7 za absolutne minimum. Zgadzam się z Wojty, że na mniejszych powierzchniach nie zauważa się tego, że jest mniejsza wysokość. W większych domach widać to od razu.

Moim zdaniem 2,6 to za mało, ale wszystko oczywiście jest kwestią gustu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...