Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Wkłady kominkowe SPARKE


peterz

Recommended Posts

To prawda...., ale ja nie zacząłem myśleć o kominku określając wkład.......Najpierw an nawet wcześniej uznałem, że u mnie kominek ma spełniać rolę dodatku do salonu. Nie zamierzam nim grzać czy to powietrzem czy wodą, nie zamierzam w nim palić cały dzień - on ma być po to żeby było miło...czasami.

Tak.... czytałem, że po to żeby było miło to najlepiej zrobić sobie kominek z paleniskiem otwartym i nawet tak chciałem pierwotnie, ale w domu mam rekuperator, a co za tym idzie powietrze ma być wymieniane przez wentylacje mech., a nie przez komin-ek. I stąd moje poszukiwanie wkładu zamkniętego, a że trafiłem na Sparke to zapytałem o Sparke. Choć jak sprawdziłem go organoleptycznie to już mi się nie podoba(jakieś taki niedorobiony) i chyba pójdę w Hajduka.....no chyba, żeby na horyzoncie pojawiły się inne opcje wkładów(choć Spartherm jest ciut drogi) lub rozwiązań. Zależyt mi na wkładzoie z boczną prawą szybą bez szprosa.

W kominku pali się drewnem. Sezonowanym drewnem.

Chcąc nie chcąc podczas spalania drewna "wytwarza się" ciepło. Tutaj tego nie zmienimy. Z reguły każdy wkład kominkowy ok 30% ciepła oddaje przez szybę. Tego też nie zmienimy. Chyba że zdecydujemy się na specjalne wkłady, podwójne szyby, wtedy to ciepło oddawane przez szybę bedzie mniejsze.

Poiszesz, że nie chcesz grzać kominkiem, ani powietrzem, ani wodą. W prosty sposób tego nie unikniesz. Trzeba by ciepłe (gorące) powietrze z obudowy wyprowadzić na zewnątrz budynku, no ale i tak zostanie problem grzania przez szybę...

No a przecież można kupić pezproblemowy komienk elektryczny, gazowy, itp.

No tylko wtedy to imitacje i nie prawdziwy widok palącego się drewna. Palącego się i grzejącego drewna.

Nawiązując do rekuperatora. Wiem, że istnieje możliwość podłączenia ciepłego powietrza z obudowy kominka do instalacji rekuperatora. A przecież osoby decydujące się na rekuperator mają na względzie ogrzewanie budynku. Zwiekszenie oszczędności, czyli zminimalizowanie strat ciepła poprzez wentylacje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 48
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

W kominku pali się drewnem. Sezonowanym drewnem.

Chcąc nie chcąc podczas spalania drewna "wytwarza się" ciepło. Tutaj tego nie zmienimy. Z reguły każdy wkład kominkowy ok 30% ciepła oddaje przez szybę. Tego też nie zmienimy.

To jest jasne.

 

Poiszesz, że nie chcesz grzać kominkiem, ani powietrzem, ani wodą. W prosty sposób tego nie unikniesz. Trzeba by ciepłe (gorące) powietrze z obudowy wyprowadzić na zewnątrz budynku

To nie wchodzi w gre - za dużo strat.

To nie jest tak, że chce mieć kominek, w którym ładnie się pali i w ogóle nie oddaje ciepła - takich cudów nie ma.

Chodzi mi o to, jaki wkład byłby najbardziej optymalny?

 

zadnych sensacji w jedna czy druga strone....szampana nie chcial polewac

A to bestia nieposłuszna;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months później...
Witam mam pytanie jaki wklad wybrać Hajduk Volcano AT czy Sparke Varm F 780/500

Ja bym brał Sparka. Ostatnio te wkłady zostały ulepszone. Mają nowy podwójny deflektor z wermikulitu który sprawia że drewno spala się wolniej i wkład się mocniej rozgrzewa. Dodatkowo ten model jest teraz w promocyjnej cenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks później...

Witam - mam też pytanie o narożny wkład kominkowy. Rozważamy dwa wklady:

Sparke Varm F 2P 330S - wkład stalowo-szamotowy, szyba klejona

Bef Blazanek 720CP-wkład żeliwny, szyba gięta,

Kominek ma rozprowadzenie powietrza na poddasze (4 pokoje). Wymiarami bardziej pasuje Bef bo jest większy, ale z kolei mam obawę czy nie będzie za mocno grzał, choć oba wkłady są na 13kW. Główne ogrzewanie jest gazowe. Czy ktoś użytkuje któryś z tych wkładów? Generalnie jak sprawują się wkłady żeliwne, jesli chodzi o trzymanie ciepła, czystość szyby, itp.? Czy lepsze są stalowo-szamotowe Sparke?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sparka montujemy juz kilka lat i niemamy z nimi żadych problemów ani reklamacji,pali się w nich dobrze,szamoty ładnie się wybielaja od temperatury,szyba całkiem w porządku ze swojej strony mozemy polecić.....na plus szyby "niegiętej"jest jej tansza wymiana w razie peknięcia ;) ......

Jeśli chodzi o Blanzka to tej wersji nigdy niemontowaliśmy więc niemam porownania......

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Nie ma czegoś takiego jak "szyba klejona" we wkładach kominkowych. To po prostu dwie szyby spasowane tylko do siebie "do kantu" (adekwatne do określenia :D).

Pozdrawiam.

 

Faktycznie, szyba nie jest klejona tylko sprasowana. Dzięki za sprostowanie. Ale który wkład z tych dwóch polecasz? Czy wkład żeliwny o wymiarach szyby 755x325 i h 530mm nie będzie za mocno grzał, jesli salon z jadalnią ma około 30 m2 i rozporowadzenie powietrza na poddasze?

Pozdrawiam :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Jak stawiasz na efekty wizualne to jakoś zniesiesz to że będzie gorąco :)

Generalnie uważam, że najlepsze palenisko tego typu winno mieć zarówno: szybę giętą, wyłożenie paleniska ceramiką, szczelne doprowadzenie powietrza oraz podnoszone do góry drzwi. Wszystko to dla komfortu oraz wygody użytkowania. Brak każdej z tych rzeczy to nic innego jak obniżanie "na siłę" ceny by być w ten sposób konkurencyjny i sprzedać swój wyrób ... lub brak technologicznych możliwości producenta takiego paleniska.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...