Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Dzienniki budowy - wybór materiałów


Wioska

Recommended Posts

Moi Drodzy,

W wielu dziennikach powtarza się, że zastanawiacie się nad technologią / materiałami już po uzyskaniu pozwolenia na budowę.

Jak to jest możliwe?

Ja mam w projekcie ściany 3-warstwowe i podobno tylko tak będę musiała budować. A wolałabym BK, bo tańszy.

pozdro,

Kuka

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nigdzie w pozwoleniu na budowę nie jest napisane, że masz koniecznie budować z określonych materiałów i technologii.

Zmiana np. ściany z trójwarstwowej na jednowarstwową odbywa się zazwyczaj po konsultacjach z kierownikiem budowy i/lub (jeśli jest) inspektorem nadzoru. Pociąga to za sobą oczywiście też inne zmiany (np. w konstrukcji wieńca), ale jeśli kierownik ma odpowiednią praktykę, to nie powinno stanowić żadnego problemu.

U mnie mam zmienioną konstrukcję więźby. Nową zaproponował wykonawca (!), zaaprobowali kierownik i inspektor. Mimo grubszych przekrojów krokwi zaoszczędziłem 2 m3 drewna...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tez mi sie tak wydawało, że wystarczy opinia kierownika budowy, ale popatrz co mi odpowiedziała Pani Iwona w nurcie "Projekty":

 

"Zmiana materiałów na konstrukcję ścian jest możliwa (zgodnie z opisem pkt1 str.3 dokumentacji), pod warunkiem, że nie zmienia wyglądu elewacji. Jednak jej wprowadzenie wymaga formalnego wpisu przez autora adaptacji projektu gotowego, który określi konkretne parametry nowego materiału.

Natomiast na zmianę pokrycia dachowego należy uzyskać zgodę autora."

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chcę siać anarchii, ale autor swoje a inwestor swoje. W projekcie miałem dachówkę i zastąpiłem ją blachodachówką. Ściany miałem z maksa a zrobiłem z gazobetonu, strop miałem fert lub akerman a zrobiłem terivę. Nie mam pół ściany nośnej, zastąpiłem to solidnym, przeliczonym podciągiem. Jak myślisz informowałem o tym projektanta czy autora projektu. Wybacz.

 

Tak na marginesie to mój projekt jest tak amatorski i ma tyle błędów, że to ja mógłbym oskarżyć autora o amatorstwo i fakt, że wciska ludziom badziew. Tak to jest jak się kupuje projekt na telefon i do tego nie umie się go czytać.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój projektant spytał się mnie w jakiej technologii chcę wznosić ściany konstrukcyjne. Widząc moje wahanie powiedział "jakoś z tego wybrniemy" i do projektu dołączył dodatkowe strony z których wynika, że mogłem budować ściany 1, 2 lub 3 warstwowe. Po prostu pozostawił tę kwestię do mojego późniejszego wyboru.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedyne co mi spędza sen z oczu to nowe prawo budowlane i nowe procedury odbioru budynku przez gminę. Cholera wie jak w praktyce to będzie wyglądało. Może wyjść, że taniej wprowadzić oficjalne zmiany do projektu niz potem płacić kary.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...