Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jakie polecacie wk?ady kominkowe ?


irek

Recommended Posts

Mam problem jaki wybrać wkład kominkowy do ciągłego ogrzewania w granicach 15 KW. Słyszałem,że najlepsze są wkłady norweskie, czy wiecie gdzie w W-wie można je obejrzeć i czy naprawdę są najlepsze. Oglądałem francuskie Supra - też ponoć dobre, ale nie jestem do końca przekonany. Bardzo proszę o opinie i wasze doświadczenia. Zależy mi na bardzo solidnym wkładzie, bo zamierzam głównie kominkiem ogrzewać dom.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 107
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Właśnie miałem polecić wkład SUPRA, model Teporis. Działa rewelacyjnie. Ogrzewam nim dom (całkowita pow. ok. 150 m. kw.)właśnie teraz, w czasie budowy (i zamierzam też póżniej, oczywiście). Szczerze polecam. Jest to wkład żeliwny, do ciągłego grzania. Trzyma ciepło ok. 10 godz., pomimo, że mam niezbyt suche drewno. Posiada wlot powietrza z zewnątrz, jest b. szczelny, nie czuć zapachu palonego drewna.

 

SUPRA wymyśliła wkłady kominkowe do grzania. Tak tak, wcale nie Jotul, tylko Fracuzi - jako pierwsi. A co do Jotula - TO LUDZIE NIE DAJCIE SIĘ ZWARIOWAĆ - wcale nie są najlepsze, tylko najdroższe. To jest jakiś snobizm, żeby koniecznie mieć Jotula i przepłacać za niego 100% Jego cena jest tak wysoka, gdyż w Polsce jest tylko jeden importer, który narzuca ceny dystrybutorom. Posiada monopol i dyktuje. Mój instalator pieca montował wkład Jotula gościowy, który pracuje w Norwegii na platformie. Pojechał 2 razy samochodem i przywiózł w częściach wkład Jotula, ORYGINALNY, NAJLEPSZY, PEŁEN WYPAS itp. i zapłacił za niego połowe tego co sobie życzą w Polsce. A przecież Norwegia jest jednym z najdroższych krajów świata i ceny są tam naprawdę wysokie. Ale jest konkurencja.

 

Ludzie myślcie, to nie boli :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

To moja pierwsza próba na forum, choć czytam już długo, więc witam wszystkich forumowiczów.

 

Mam pytanie do Rafala

Ile kosztował wkład SUPRA Temporis D, bo o takim chyba mowa? Z tego co się dowiedziałem to aktualna cena 4467 PLN, dla porównania Jotul 18 RTD Harmony po nowych cenach 5650 PLN, a więc różnica "tylko" ok. 25%.

 

Czy DGP z Temporisa jest wspomagane turbiną?

Arek

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months później...

JA POLECAM CI WKŁADY FIRMY TARNAWA. SA TO WKŁADY KTÓRYMI BEZ PROBLEMU JESTEŚ W STANIE OGRZAĆ CAŁY DOM. WKŁADY TE ODLANE SĄ W CAŁOŚĆ /MONOLIT ŻELIWNY/ NIE POSIADĄ USZCZELEK ANI ŚRUB, SPAWÓW ITP. WIEC RYZYKO ROZSZCZELNIENIA TAKIEGO WKŁADY NIE ISTNIEJE. GRUBOŚĆ ŻELIWA TO 8-18 MM. WKŁAD TAKI JEST WSTANIE UTRZYMAĆ ŻAR DO 12 GODZIN I NAWET I DŁUŻEJ WIEM TO Z WŁASNEGO DOŚWIADCZENIA PONIEWAŻ SAM POSIADAM TAKI WKŁAD O MOCY 16 KW.SĄ TO NAPRAWDĘ REWELACYJNE WKŁADY. GWARANCJA 10 LAT I CENA RÓWNIEŻ JEST BARDZO PRZYZWOITA ORAZ WYGLĄD OK -KWESTIA GUSTU OCZYWIŚCIE. WIECEJ O TYCH WKŁADACH MOŻESZ DOWIEDZIEĆ SIĘ ZE STRONY KRAKOWSKIEGO DILERA U KTÓREGO ZAKUPIŁEM MÓJ WKŁAD. http://www.metal-blysk.isg.pl

POZDRAWIAM JACEK W.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi o Czechy i Słowację to muszę zdementować plotki.

Większość firm kominkowych z pogranicza czeskiego i słowackiego jeździ do Cieszyna (naszego) po materiały kominkowe bo są tańsze i jest ich większy wybór. Ceny wkładów są takie same.

Rozmawiałem prawie 2 godziny z szefem takiej firmy.

Ano to se wi (tzn. oczywiście)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja też mam kominek tarnawy 16 kw plaska szyba palę w nim całą zimę może gasiłem 3-4 razy naprawdę jestem zadowolony, godny polecenia, znajomy ma francuza 5 rok ale muwił mi że jak by tyle palił co ja to by już dawno go musiał wymontować. Uszczelkę w drzwiczkach wymieniał już 4 razy.

kominek tarnawy naprawdę warto polecać.

Jacek P. Rzeszów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja też mam kominek tarnawy 16 kw plaska szyba palę w nim całą zimę może gasiłem 3-4 razy naprawdę jestem zadowolony, godny polecenia, znajomy ma francuza 5 rok ale muwił mi że jak by tyle palił co ja to by już dawno go musiał wymontować. Uszczelkę w drzwiczkach wymieniał już 4 razy.

kominek tarnawy naprawdę warto polecać.

Jacek P. Rzeszów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpowiedź dla Galatosa:

Wkład TEMPORIS kosztował mnie 3320 zł, ale kupowałem go latem 2002, Była akurat promocja na ten model to kupiłem. Normalnie kosztował bodajże ok. 4200 zł. Co prawda miałem problem co z nim zrobić. Ostatecznie wylądował u teściów ok. 50 km od mojej budowy (Gdynia). Ciężko go było załadować na Żuka - waga 300 kg i spore wymiary ale się udało. Zastanawiałem się jak go wywiozę, ale okazało się, że montażyści kotła jeżdzili w tamte rejony i sami zabrali i przywieżli. Zamontowałem go w grudniu 2002. Jak na razie sprawuje się dobrze. Trzyma ciepło i pali się w nim z przyjemnością. Ogrzał cały dom w czasie budowy, a paliłem w nim nawet deskami z budowy i mokrą topolą.

Polecam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...