Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam WAS

Podjąłem decyzję o postawieniu domku jednorodzinnego....wreszcie:smile::smile:

Przeglądając katalogi napotykam sie na projekty z garazami na auta które to są w jednej bryle z domkiem

Nie wiem czy to jest aż tak atrakcyjne czy tez chodzi tu o sposób na oszczędność, gdyż już jest wspólna ściana itd.

Czy macie jakieś własne doświadczenie i sugestie na jaki projekt się zdecydować??? tzn domek z garażem w jednej bryle, czy może bardziej funkcjonalny bedzie garaż wolnostojący??? Diałkę mam 10 arową/ o wymiarach 25mx40m/ wieć mogę troch/e pokombinować

Z góry serdecznie dziekuje

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 200
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Polecam projekt domku wydwnictwa agrobisp http://www.agrobisp.pl w Krakowie projekt o identyfikacji WB-3391 jest to domek bardzo funkcjonalny nie za duży ja wybrałem wersje z dachem dwuspadowym i garaż przedłużyłem o 2 metry poddasze podniosłem o 2 porothermy co dało mi spoooooro wiecej miejsca na poddaszu nad garażem \dałem pokój pow. ok 30 m2 połaczony z pokojem nad domem co mi daje piękny dwupoziomowy salon na poddaszu o powierzchni ok 50 m kw projekt jest na 130 m kw a po przeróbkach - poddasze niewielko powiekszenie w obrysie wyszło mi ok 214 m kw z garażem

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeszcze sorki :smile: na zdjeciach na stronie to toche taki niski spłaszczony ten domek jest ale po podniesieniu poddasza dom nabiera bardzo wykeintnego :smile: kształtu a jieszcze jedna moja zmiana to ganek powiekszyłem i dodałem 2 kolumny garaż jest usytuowany po lewej stronie domu i ma wspolna 1 sciane krotszy jest o 0.5 m od sciany domku jest to domek idealny i piekny w swojej prostocie dach dwuspadowy i bryła domu kwadratowa bez zadnnych udogodnien jest czyms super.wszystkie zmaiany zostały wczesniej uzgodnione z architektem
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie zalet garażu w bryle domu jest kilka, najważniejsze:

- oszczęność materiału,w tym b. ważna oszczędność na konstrukcji dachu i dachówce, przy jednej bryle i prostym, dwuspadowym dachu koszty są o wiele mniejsze niz pokrycia dwóch dachów

- wygoda: możliwośc przejścia 'suchą nogą' z samochodu do domu

Dużo zależy od rozmiarów działki, szer. frontu, tego, co jeszcze chcesz na tej działce postawić/ posadzić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja buduję z garażem w bryle domu. Nie mam pojęcia czy to jest taniej ,ale wygodniej. Cały czas marzyłem o tym aby wychodząc do samochodu po zapomnianą gazetę czy jakieś tobołki nie robić z tego wyprawy tzn.płaszcz,czapki.Trzeba jedynie pamiętać o szczelnych drzwiach pomiędzy garażem a domem.Pozdrowinka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tzw. racji obiektywych należy wymienić podatek gruntowy (ciekawe kiedy i na jaki się zmieni?), jeżeli garaż jest oddzielony od budynku, to płaci się jak za budynek gospodarczy (w domyśle zakład produkcyjny) przynajmniej kilka razy drożej niż za budynek mieszkalny. (Powyższe nie znaczy że głosuję za garażem w budynku, zdecydowałem się na osobny i jak na razie widzę jedynie tę jego wadę).

Finiszant

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i jeszcze jedna sprawa garażu połączonego bezpośrednio z domem. Otóż słyszałem o przypadkach włamań do domu właśnie przez drzwi z garażu. Bramę garażową złodzieje mogą sforsować dość łatwo, a potem schowani w garażu mogą w dowolny sposób otworzyć przejście do domu. Natomiast opcja zakładania w tym miejscu wrót antywłamaniowych chyba przegrywa z opcją narzucenia kurtki i przelecenia się po gazetę czy coś innego do auta.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie zalety garażu w bryle domu to wspomniane już:

- wspólna ściana

- mniejsze opłaty podatkowe

- spacer po zapomnianą gazetkę w kapciach, zwłaszcza w ulewny deszcz

a poza tym:

- mniejsza odległość do targania zakupów z samochodu do kuchni

- odkurzanie samochodu "na miejscu", bo w garażu będzie zamontowana jednostka centralnego odkurzacza

- możliwość wyodrębnienia kotłowni i miejsca na różne "techniczne" potrzeby bez zajmowania na to miejsca w domu oraz konieczności wychodzenia na dwór.

 

Wad nie widzę, bo i w domu, i w garażu będzie alarm. A jak się będą chcieli włamac to i tak się włamią. Natomiast między garażem i wnętrzem domu będą 2 pary drzwi - z garażu do sieni i z sieni do holu. Zapachów benzynowych być nie powinno. Zimno też nie, bo w garażu będzie grzejnik (z możliwością zakręcenia). Tyle wymyśliłam na dziś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

podpisuję się pod Luśką i dodam:

 

powiększa się przestrzeń na piętrze, ja zyskałam dwa pokoje i garderobę

zawsze w przyszłości można z garażu zrobić coś... ja np. na wszelki wypadek prowadzę tam kabelki do głośniczków i kolorowego oświetlenia może zrobię tam "piekiełko" a może wygodną salę do ćwiczeń...?

a wolnostojący garaż zawsze dobudować można później...

 

zresztą decyzję o dobudowaniu garażu do budynku podjełam tuż tuż przed rozpoczęciem budowy, a po swoim projekcie "chodziłam" od ponad roku.

Sugerowałam się mniejszymi kosztami i zwiększeniem góry.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kgadzina - ja tam zdecydowanie preferuję garaż w bryle i jestem świadom zagrożenia. O ile w domu będą okna anty- to faktycznie nie ma sensu robienie ich w garażu i pomieszczeniu gospodarczym, które mam za nim. Jest tego razem 3 okna, drzwi i brama. Lepiej walnąć sobie porządne metalowe drzwi łączące i ewentualnie alarmik. Jak do tej pory codziennie (przy chłodach) musiałem ubierać się w kurtkę, zakładać buty i ewentualnie brać parasol. W przyszłości temu ekwipunkowi powiem zdecydowane NIE.

 

Z nie poruszanych jeszcze plusów - garaż nie będzie generalnie ogrzewany, ale będąc ocieplony i w bryle temperatura nie spadnie w nim raczej poniżej 0 stopni. Dodając do tego sterowanie bramami będę miał w końcu luksus wyjechania autkiem bez zakładania kurtki. Po 2 minutach w samochodzie jest już ciepło, a kurtka nie wygnieciona (oj zdarza się często). Obecnie: szalik, czapka, rękawiczki, czasem parasol, brama na posesję, brama garażowa, wyjechanie z garażu, zamknięcie bramy, wyjechanie na ulicę, zamknięcie bramy, przy dłuższej trasie po 2-5km zdjęcie (nie chodzi tu o fotkę :wink: )kurtki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year później...

Witam wszystkich.

 

Jestem obecnie na takim etapie, że projekt domu jest w zasadzie gotowy (tylko zatwierdzić) i można starać się o pozwolenie na budowę.

Domek ma być z garażem dwustanowiskowym. Pochwaliłem się nim jednemu koledze, a ten po obejrzeniu stwierdził, że na takiej dużej działce nie postawiłby domu razem z garażem w jednej bryle, tylko dom i garaż oddzielnie. Motywuje to względami bezpieczeństwa. Zawsze może się "coś" wydarzyć np. odpukać pożar wtedy pali się wszystko.

Mam niezły dylemat. Czy przerobić gotowy już projekt i dodatkowo zaprojektować garaż, czy zostawić tak jak jest czyli dom i garaż razem.

Jakie są wasze doświadczenia w tym względzie? Proszę o podpowiedzi. (Jeśli doszłoby do rozdzielenia domu i garażu to widzę już "szczęśliwą" minę architekta - i tak sporo było już zmian. Ale z drugiej strony jeszcze nie jest za późno).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...