Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 200
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Wszystko jest kwestią upodobań.

 

Zależy czy masz dom parterowy czy z poddaszem.

Jeżeli masz poddasze użytkowe to nad garażem możesz zrobić dodatkowy pokój.

Dom z garażem w jednej bryle to dodatkowy koszt ocieplenia garażu od zewnątrz równocześnie z domem , jeżeli pokój nad garażem lub strych to raczej monolityczny strop. Pożądne drzwi antywłamaniowe pomiedzy garażem a domem no i brama tez solidna.

 

Jeśli garaż oddzielenie to go nie ocieplasz styropianem i możesz zrobić stropodach. Budujesz go wtedy gdy masz na to kasę . Jeżeli decydujesz sie na garaż z tyłu działki to potrzebujesz większą ilośc np. kostki brukowej (dojzad do garażu).

Jednego i drugiego rozwiązania sa plusy i minusy . Musisz sie zastanowić co lepsze, tu nie można dać jednoznacznej odpowiedzi.

Ja osobiście nie będę mieszkać pod jednym dachem z samochodem i garaż buduję odzielnie z przodu działki. Z uliczki bedę wjeżdżać od razu do garażu.

Życzę trafnego wyboru.

Paty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje doświadczeie z dnia dzisiejszego. Byłam w gminie zakwestionować obliczony podatek od nieruchomości. Za garaż ( taki mi policzono)opłata za metr2 5,80 , a jeżeli znajduje sie w tkz bryle domu ( a tak właśnie jest) 0,52 .

Mój garaż ma 23m2 a różnica 121,44. Skoro Twój garaż jest dwustanowiskowy...... łatwo to sobie wszystko obliczyć. Co z tego że go musisz ocieplić, skoro będziesz miał późiej oszczędności w ogrzewaniu domu.

No , ale ja pochodzę z Wielkopolski, więc lekką sknerą jestem hihihii

Pozdrawiam :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No z tym cipelejszym domem w bryle budynku to nie jest taka oczywista sprawa. Otóż wszelkie nieogrzane pomieszczenia "ciągną" bardziej, niż z dworu. Takie opinie słyszałem od praktykó, i jak przeanalizowałem, to się z tym zgadzam. Raczej należałoby opisac + i - takiego przedsięwzięcia.

 

Plusy garażu w domu:

- bezproblemowe wchodzenie i wychodzenie z garażu do domu, zwłaszcza zimą - zakupy z samochodu (szczególnie z marketów), wkładanie fotelików, mat dla psa itp.

- dodatkowe miejsce do przechowywania rzeczy różnych (znów zwłaszcza zimą

- bezpieczna forma wchodzenia i wychodzenia z domu

- miejsce na szafki przyłącza itp. (u mnie, i podejrzewam nie tylko)

- brak potrzeby jakichś specjalnych przyłączy - prąd, woda, CO, a już o DGP w wolnostojącym zapomnijmy (ja mam)

 

Minusy garażu w domu:

- ograniczona bryła ( nie można wybudować takiego jaki się chce, tylko taki na jaki pozwala bryła domu)

- jak się ma rzęcha, to śmierdzi w domu spalinami i starym olejem.

- KONIECZNIE ogrzewanie, lub super izolacja od strony domu

- budowa i brama z drzwiami już na etapie budowy domu (nie każdego stać, lub nie każdy chciałby przeznaczyć dane pieniądze akurat na bramę w tym momencie)

- brak mozliwości rozbudowy

- hałas dla śpiących domowników podczas wjeżdżania/wyjeżdżania do/z domu

 

Więcej grzechów nie pamiętam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zgadzam się z paty,

to kwestia upodobań i finansów, ja miałam zaprojektowany garaż w bryle budynku z wejściem do domu przez kotłownię i sypialnią nad nim, stwierdziłam ze:

-nie mam ochoty mieszkać z samochodem pod jednym dachem

-docieplać garażu, kupować specjalną bramę garażową,

-marnowac powierzchni niedużego domu na miejsce dla samochodu

 

Dlatego architekt doprojektował mi do budynku wiate na samochód doklejoną do budynku, a w dawnym garazu będę miec spiżarnię, pralnię i wygodny składzik. Jak starczy kasy to z czasem wiatę obuduję i będę mieć garaz przy budynku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za wolnostojący garaż płacisz dużo większy podatek od nieruchomości. Nawet nieogrzewany garaż ociepla ci kawał ściany w domu.

Tak to prawda róznica jest ogromna.

Kolejna sprawa to konieczność zakupu dwóch, a nie jednego projektu.

Zawsze poza tym jedną ścianę będziesz miał mniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja optuję za dom bez garażu. W obecnym domu (mieszkam z rodzicami) był garaż ale raz, że:

-paskudny smród spalin, który mimo ścian i znacznego oddalenia od częsci mieszkalnej domu był wyczuwalny

- zapalając silnik spaliny unoszą się w garażu, nie zdążą się wywietrzyć zanim zamkniesz garaż

- gdy pada śnieg wraz z kołami wwozisz go do domu to samo w dni deszczowe

- zajmujesz sobie kawał domu nie wykorzystanego- a tak samo opalanego, z oknami, ociepleniem etc.

 

Plusy garażu to chyba tylko to,że blisko i że od razu wchodzisz do samochodu. Ale niestety musisz zamknąć bramę garażowę- więc wyjść z auta, później otworzyć bramę wjazdową i ją zamknąć- tak więc czynności te same co przy garażu na zewnątrz.

 

Obecnie w miejscu garażu jest super pokój "garażowy"(tak go nazwaliśmy) w którym lubimy przebywać

 

Garaż wybudowany został obok domu. Jest to z pewnością bardziej komfortowy i wygodny sposób przechowywania samochodu.

 

Tak więc przerobiłam 2 sposoby- dla mnie tylko i wyłącznie dom jest dla rodzinki, a samochód wara- do garażu na zewnątrz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o podatek to mój garaż nazywa się- budynek gospodarczy z częścią na samochód, ale nie sam garaż. Za taką kwalifikacją nie płacimy dużego podatku, a za garaż już się sporo płaci.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o podatek to mój garaż nazywa się- budynek gospodarczy z częścią na samochód,

 

:o :o :o świetne!!! Jak to zrobiłeś?

jakie dokładnie wymagania musi spełniać ten przybytek,żeby tak go zakwalifikowano?I czy załatwialeś to teraz czy w "innych czasach"?

Pozdr.Aga

 

Zaprojektowane było ok.3-4 lat temu. Projekt był własnego pomysłu, nie był gotowy. Muszę dokładnie sprawdzić jak się nazywa- na pewno pomieszczenie gospodarcze na pierwszym miejscu, sprawdzę jak dokładnie ujęty został garaż. Dam znać jutro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już wiem- nazywa się po prostu budynek gospodarczy, a że trzymam w nim samochód- nikogo to nie obchodzi- w budynku gosp. można trzymać co się chce (podobnie jak np. w stodole)

Kształt tego pomieszczenia to litera L. Krótsza nóżka to pom.gosp, dłuższa to garaż.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie to tylko garaz w bryle. Z powodu wygody: samochod jest cieply, zakupy sie wnosi bez chodzenia po deszczu i mrozie, wygodniej z malym dzieckiem, powinien byc tez spelniony dodatkowy warunek - automatyczna brama garazowa i wjazdowa. Obecnie niestety musze sama wszystko otwierac, ale i tak uwazam to za wygodniejsze niz garaz osobno.

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...