Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Klinkier - na jakiej zaprawie murować?


rafal9

Recommended Posts

Ja także sam się do tego nie dotykam.

Ekipa murarzy, która u mnie buduje, do budowania słupa przed wejsciem przywiozła "specjalistę od klinkieru", który ten słup wymurował.

Specjalista powiedział, żeby zakupić specjalną zaprawę, nawet nie wspominał, że można inaczej, a ja nie drążąc tego tematu wcześniej zakupiłem zgodnie z poleceniem.

Teraz na kominy zastanawiam się czy musi być taka zaprawa bo jest drogawa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hallo,

 

ja stawialem 3 lata temu sam slupy klinkiertowe na dlugosci 80 m,(3 m przeslo)kwadtat trzy na trzy cegly i brame wjazdowa na 5 cegiel.Dlatego slupy wyglada bardzo solidnie i tak sa zrobione.Co do cementu dawalem naprawde normalny cement i piach bez wapna.Oczywiscie zbrojenie w fundamencie i fundament jest ca calej dlugosci z cegly klinkiertowej.Do dzisiaj niemam zadnego bialego nalotu zero!Dzialka jest ok 300 m od morza wiec b.duza wilgoc.Wazne jest zeby jak zacznie padac przerwac prace i przykryc folia ,raz zapomnialem i slup mi plywal.Zadne cuda z specialna zaprawa itd.itp.Odwagi a bedziesz sie smial jak zrobisz!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... a ja postanowilem ze slupki klinkierowe zrobie sam wychodzi rewelacyjnie postawilem juz 3 szt a zaprawe robilem z cementu,piasku do tego czarny barwnik oraz cemplast , naprawde wyglad extra a i fugi sa czarne na koniec to wszystko zabezpiecze inpregnatem delfin ...

pozdro...

 

Dokładnie tak jak napisał kolega. Barwnik i bardzo ważny jest cemplast zastępujący wapno, który super uplastycznia zaprawę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

BIorąc pod uwage doświadczenie swoje i sąsiadów.

Różnica w kosztach -

zaprawa do klinkieru (np. Sopro, QuickMix) - cena na 1700 cegieł - ok. 1900 zł

plusy - pewność braku wykwitów (?), różnorodność kolorów

 

zaprawa wykonana na budowie z cementu kl.1, piasku, 3 litrow plastyfikatora CEMAPLAST i czerni żelazowej - koszt ok. 300 zł.

plusy - taniej o 1600 zł (!!!), mniejsza pewnośc braku wykwitów, niestety mała różnorodnośc kolorów, w zasadzie ja tylko spotkałem się z czarnym i czerwonym.

 

teraz o (?) - mój najlepszy kolega zrobił sobie murek właśnie z QuickMixa (cegła Roben) i .. w pierwszym roku miał wykwity solne na klinkierze. Także ta pewność jest czasami złudna.

 

Większość moich sąsiadów natomiast robiła zaprawy na budowie. Z wykwitami róznie bywało. Ba, nawet u mnie przy kominach, na jednym (jednej - wschodniej stronie) były wykwity, na dwóch pozostałych nawet sladu. Kominy robiła ta sama ekipa, z tych samych cegieł w tym samym czasie.

Teraz sąsiedzi. Ogólnie zauważyłem prawidłowść - jesli fachowiec był dobry i cegła w porządku (wszystko za wyjątkiem Jopka) to wykwitów nie było, nie ma. Jesli Jopek i/lub fachowiec do dupy - wykwity sie pojawiają.

 

Płacić 1600 zł więcej tylko za złudna pewnośc to troszkę duzo. Lepiej zainwestować w lepszego fachowca. Nie wspominając o tym, że wykwity i tak znikają.

 

 

Barwnik - Czerń żelazowa kosztuje 12-13 zł za opakowanie 2 kg. Na 1600 cegieł zakupiłem 22 kg barwnika, czyli 11 torebek x 12 zł = 132 zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ronin dośc wysoką cenę zaprawy podajesz - ja kupowałem QuickMix po 18 zł za worek 30kg, (fakt, że trochę pomogło polecenie murarza od klinkieru) i w takiej sytuacji to na 1700 cegieł wydałbys około 100 zł. Ale tak jak pisałem wcześniej taka inwestycja jest warta wydatków w przypadku elewacji bo kominy i płoty to niekoniecznie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jak to jest? Na 1700 cegieł trzeba wydać na zaprawę 1900 zł czy 100 zł?

 

Sam niestety mam klinkier murowany na zaprawę robioną na miejscu i nie jestem z efektu zadowolony. Zastanawiam się nawet czy nie można poprawić jej wyglądu impregnując ją - znacie może jakieś specyfiki do tego celu (pewno mrówcza robota ale jestem zdesperowany ją wykonać...)?

O niebo lepiej wyglada murek robiony na dedykowaną zaprawę.

 

Pozdrawiam,

Maciek Jot

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli już to 1000 nie 100 zł ;-), ale to chyba jasne.

Ceny podałem za zaprawę w kolorze antracyt. Cenę za jaką mogłem kupić w tym kolorze QuickMix wynosiła 22,10 zł. Sopro jeszcze droższe 24 zł netto. Powiedziano mi, ze worki są 25 kg (Sopro napewno, bo widziłem). Przyjmuje się 1 kg zaprawy na 1 cegłę. Ale ze wszystkimi z którymi rozmawiałem, mówili ze to teoria, naprawdę wychodzi co najmniej 25% więcej, tym bardziej w moim przypadku, gdzie słupki są murowane z 5 nie 4 cegieł (ma to znaczenie, kwestia wypełnienia).

Teraz możecie sami policzyć ;-).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...