Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Prawie wszystko o szeroko rozumianej elektryce.


Recommended Posts

Formalnie to nie ma co cofać bo nie można w prosty sposób oddaćdo użytkowania budynku bez przyłącza. A jak ktoś sobie załatwi bez przyłącza to tak już zostanie. Ale spokojnie. Wykonanie przyłącza to taka prosta sprawa, że zawsze jest jakiś sposób aby to zrealizowaćjak nie z tej strony to z tej. Jak nie po prośbie to po groźbie do sąsiada. Pomijam oczywiście przypadki kiedy nie można zrobić przyłącza bo zainteresowanemu nie podoba się słup na dzialce a nie ma innej możliwości.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...
  • Odpowiedzi 2,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Witam, w projekcie instalacji elektrycznej (dom jednorodzinny) mam taki zapis:

"Projektowaną inst. elektryczną należy objąć ochroną przeciwprzepięciową w oparciu o ogranicznik przepięć klasy C firmy MOELLER SPC-S-20/280 ( w tym wypadku w złączu kablowym należy zainstalować ograniczniki przepięć klasy B typu SPB-35/440 )."

 

I moje pyt. jest takie czy ZE nie będzie miał rzadnych obiekcji co do zainstalowania SPB-35/440 w skrzynce- oczywiście ja go zakupię.

A może zamiast SPC-S-20/280 i SPB-35/440 zamontowac w rozdzielnicy ogranicznik SPB-12/280/4 B+C ( on podobno zastepuje te dwa powyższe).

Napiszcie jeszcze czy jest sens instal. takich ograniczników przepięć, koszty są niemałe bo ok. 500-600zł, a jak powiedział mi znajomy i tak nie uchronią sprzętu elektrycznego przed spaleniem. Dodam jeszcze że nie będzie instalacji odgromowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak masz na to kasę, to załóż te zabezpieczenia. 100% gwarancji mieć nie będziesz, ale na pewno odfiltruje Ci to ew. piki, które pojawić się mogą w sieci. Jak pierun pierdyknie Ci w chatę, to jedynie uziom odgromowy może cokolwiek pomóc, a i tak musisz się liczyć ze spaleniem niektórych sprzętów (może Ci się zaindukować prąd w instalacji i to o całkiem sporym woltażu).

500-600 zł to mniej, niż np. 2500 zł za TV LCD, kilkaset za kino domowe i inne tego typu rzeczy ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam i poproszę o pomoc.

Być może moje pytanie już wcześniej się pojawiło, ale czas mnie bardzo goni i nie mam czasu na prześledzenie całego wątku. Więc wybaczcie i pomóżcie.

Otórz buduję dom, teraz ma wejść elektryk. Mam kilka wycen. Jedni zalecają instalację odgromówki w postaci bednarki wokół budynku, inni w ogóle mi odgromówkę odradzają jako niepotrzebny koszt. Buduję się na osiedlu domków w mieście, około 100 m od naszej działki jest słup energetyczny wysokiego napięcia. Jeden z elektryków powiedział, że mając coś takiego obok siebie bezcelowym jest robienie odgromówki. Co na ten temat myślicie? Ja mam jeden wielki mętlik w głowie... :(

Proszę o pilną odpowiedź bo nie wiem co robić.

Pozdrawiam

mikjola1

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mikjola1

Z tą odgromówką jest jak z poduszkami powietrznymi w samochodzie. Po co komu dodatkowy koszt, jak są pasy bezpieczeństwa w standardzie? Ano po to, żeby się czuć bezpieczniej i nie myśleć za dużo na zapas.

 

Zrób sobie na spokojnie bilans zysków i strat. Z jednej strony postaw sobie koszt odgromówki a z drugiej dorobek życia. Zastanów się czy ubezpieczyciel wypłaci Ci 100% szkód, a jeśli nie wypłaci to czy Cię stać na pokrycie z kieszeni np. 20% strat (80% ubezpieczyciel).

 

Sprawdź swój projekt budowlany, czy czasem nie ma tam wzmianki o konieczności zrobienia takiej instalacji.

 

Wyładowania atmosferyczne to zjawiska losowe. Obecność tego słupa WN w niczym nie pomaga i w niczym nie przeszkadza.

 

Ja Cię namawiam na wykonanie, ale to tylko moje skromne zdanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Człowiek strzela, Pan Bóg kule nosi.

W życiu oglądałem wiele skutków uderzenia pioruna i o wielu słyszałem z opowiadań kolegów, muszę przyznać, że niektórych nie potrafiliśmy sobie wytłumaczyć, bo jak zrozumieć dlaczego piorun wybrał niską akację by ją rozpłatać, gdy wokół wiele wysokich topól, lub piorun prawdopodobnie kulisty, który ominął infrastrukturę miejską i wpadł prawdopodobnie przez okno na poddaszu, lub porażenie mieszkańca, który widząc nadchodzącą burzę rozłączył swój budynek od sieci, gdy uznał, że burza przeszła, włączył zasilanie i wtedy (prawdopodobnie zjonizował powietrze) uderzył piorun porażając go.

Nie piszę, by straszyć i namawiać, bo sam nie wykonuję instalacji odgromowych, ale ...człowiek strzela, Pan Bóg kule nosi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam i proszę o poradę .

Zbieram własnie papiery do odbioru domu .

PINB życzy sobie m.in. "protokół odbioru wewn.inst. elektr.".

Przyłącze jest "istniejące" , płacę "normalny" prąd -nie budowlany.

No i mam dwa warianty takiegoż "protokołu" do wyboru.

Jeden Elektryk (notabene nadzorujący wykonanie tejże instalacji)

twierdzi , że jak to dla PIN-a to wystarczy pomiar izolacji ,uziemienia i

jego oświadczenie z numerem upr.

Drugi (starej daty) zarzeka się , że musi wykonać jeszcze schemat ...

Który z nich ma rację ?

ps. PINB na pytanie co ma zawierać taki protokół powiedział:

"elektryk będzie wiedział co trzeba".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwszy ma rację. Do PINBu potrzebne jest oświadczenie elektryka nadzorującego wykonanie instalacji (w którym stwierdza, że instalacja została wykonana zgodnie ze sztuką i obowiązującymi przepisami), oraz pomiary ochrony przeciwporażeniowej. Żadnych schematów nie trzeba.

Schematy natomiast trzeba było rysować u mnie dla ZE i dotyczyły tylko WLZ. Instalacja wewnętrzna to moja sprawa i nikomu nic do tego, jeśli tylko spełnia kryteria opisane w warunkach przyłączeniowych (czyli posiada stosowne zabezpieczenie zalicznikowe).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jest tak że ten drugi nie ma racji, potrzebne są wspomniane pomiary ale powinno się też dołączyć rysunek przedstawiający miejsce dokonywania pomiaru, bo skąd wiadomo co ktoś miał na myśli przedstawiając wyniki pomiarów np 10 gniazdek w salonie, mamy 10 pomiarów ale nie wiemy który pomiar odnosi się do określonego gniazdka. Ale znając życie i tak nikt tego nie robi.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jest tak że ten drugi nie ma racji, potrzebne są wspomniane pomiary ale powinno się też dołączyć rysunek przedstawiający miejsce dokonywania pomiaru, bo skąd wiadomo co ktoś miał na myśli przedstawiając wyniki pomiarów np 10 gniazdek w salonie, mamy 10 pomiarów ale nie wiemy który pomiar odnosi się do określonego gniazdka. Ale znając życie i tak nikt tego nie robi.

 

Jak znam życie, to przy pomiarach jest to niezbędne i zawsze to robię.

Ale to jest potrzebne właścicielowi (administratorowi) obiektu, a nie ZE. ZE ma tyle do gadania o naszej instalacji, co sklepikarz sprzedający bułki na sniadanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak znam życie, to przy pomiarach jest to niezbędne i zawsze to robię.

to - to schemat ?

Protokół ma iść do PIN-a , nie ZE.

 

To było do tego:

Ale znając życie i tak nikt tego nie robi.

 

A z tym PINB to faktycznie się zapętliłem i go nie zauważyłem.

 

Więc od nowa: do ZE faktycznie schemat WLZ (powiedzmy szkic, żaden schemat)

dla PINB komplet pomiarów, ale PINB niczego nie sprawdza. Dla nich najważniejsze jest oświadczenie o poprawności wykonania instalacji w zgodzie z przepisami i że można ja dopuścić do eksploatacji. Oraz podpis i ksero uprawnień. A jakie są pomiary, to przecież w zasadzie i tak nie mają pojęcia.

Natomiast dokładny protokół z pomiarów jest dla właściciela, aby następny elektryk wiedział co z czym porównać i jakie zmiany zaszły w okresie eksploatacji (jezeli są)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...