Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Prawie wszystko o szeroko rozumianej elektryce.


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 2,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

To jak, podejmujesz rękawicę czy rejterujesz?

A gdybyś zapomniał o chodzi w prośbie o samookreślenie, to przypomnij sobie swe ostatnie niby techniczne wywody i twierdzenia w tym wątku.

 

To pokolei

Post 2082

W innym cywilizowanym kraju w Europie są sprzedawane urządzenia i osprzęt, do których producent nie przewidział podłączania pzewodu PE.

Post 2091, O żyle PE w puszce pod osprzęt II klasy, bez zacisku PE:

Obciąć odpowiednią długość, zagiąć, aby nie miała szans zetknąć się z roboczą i tyle. Szkoda wago.

Post 2091

Oznaczenia barwne żył są tylko kwestią umowną, nie mają żadnego znaczenia przy eksploatacji instalacji. Użytkownika to nie obchodzi, może nawet nie wiedzieć w jakich kolorach ma żyły. Ma to znaczenie tylko i wyłącznie dla elektryka grzebiącego się w tej instalacji przy okazji jej napraw i modernizacji. Co nie znaczy, by nie przestrzegać kolorów żył, ale też nie robić z tego kwestii życia i śmierci.

Post 2099

Instalacja jest dla użytkownika.

A jako elektryk, gdy coś robisz przy istniejącej instalacji, to powinieneś sprawdzić która żyła jaką pełni rolę.

Post 2099

PE podłącza się do metalowych obudów urządzeń typu pralka, lodówka, zatem złączka wago, pełniąca rolę tylko końcówki izolacyjnej niczemu nie służy.

 

To tyle moich "niby technicznych wywodów ww tym wątku", pozostałe moje wywody nie dotyczyły spraw elektrycznych, tylko funkcjonowania tego forum i odpowiedzi na różne zaczepki.

Czekam na Twoją "niby techniczną" polemikę z moimi "niby technicznymi wywodami"

 

Co do ilości postów to uważam iż pisać każdy może. Niestety jeden lepiej drugi gorzej. I ilość nie zawsze dorównuje jakości.

Nie traktuj tego jako oceny zawartości Twych postów. Ale na pewno nie czyni to Ciebie ani lepszym ani mądrzejszym od tych co mają tych postów mniej.

Tu masz całkowitą rację. Liczba postów odnosiła się do długości tego wątku (liczba w prawym górnym rogu każdego postu to jego numer kolejny w wątku), a nie do ilości napisanych przez nas postów. Zwłaszcza, że zakres forum jest szeroki i sporo postów mam w tematach ogólnych.

To, że zwracałem uwagę na Twój krótki staż na forum dotyczyło raczej Twych zarzutów, iż czegoś nie rozumiem, a akurat Twe wypowiedzi jeszcze dość łatwo ogarnąć, bo jest ich niewiele, choć szybko starasz się to nadrobić :D

Nie traktuję też Twoich wypowiedzi jako oceny moich postów, nie przypuszczam byś nie zgadzał się z moimi stwierdzeniami powyżej, możemy sobie pogadać o końcówkach na PE, ale tak na prawdę to akurat nie ma żadnego znaczenia. Mam nad Tobą tą przewagę, że widziałem sporo Twych postów na ISE i znam ogólnie Twoje poglądy i sposób ich wyrażania, a nie sądzę, byś Ty starannie prześledził moje na tym forum. To nie oznacza przewagi merytorycznej, tylko poboczne punkty w dyskusji.

 

Coś mi się wydaje, że wyzwanie rzuciłeś dendrytusowi, te "diamenty i dolary" to nie ja.

W ramach sparingu przed właściwym pojedynkiem zapraszam do ustosunkowania się do przytoczonych powyżej cytatów, ewentualnie zacytowanie innych moich wypowiedzi, pamiętając o ich kontekście, z którymi się nie zgadzasz.

Chciałem nawet zaproponować tygodniowy dobrowolny ban dla siebie na tym wątku, jak tego dokonasz, ale nie mamy sędziego :(

 

Co do PE między puszką a włącznikiem na ścianie, to jest on zbędny. Choć niczemu nie przeszkadza. Nie masz tam do czego go podłączyć. Jak ciągniesz cały przewód bez górnych puszek, to oczywiście PE tam dociera, bo przecież nikt nie będzie go wycinał, zwłaszcza że potem idzie dalej na sufit i do lampy.

 

Odrębną kwestią jest wykorzystanie z-ż jako żyły roboczej. Jest to zła praktyka, ale nie niesie z sobą pogorszenia stanu bezpieczeństwa instalacji dla użytkownika. Dlatego często spotykana.

 

Użyłeś argumentu, że w przyszłości ktoś będzie chciał zmienić osprzęt na wykonany w I klasie. Bez tej żyły nie zmieni (nie powinien). Podobnie jak nie podłączy dużej kuchni elektrycznej, spawarki, ogrzewacza przepływowego albo halogenów 12V. Po prostu instalacja nie będzie do tego przystosowania. Ale obecna tendencja jest taka, by co się da robić w drugiej klasie. Nie przypuszczam by było łatwo znaleźć mieszkaniowy osprzęt w I klasie, również w przyszłości. Mówimy o instalacjach w mieszkaniach i domach jednorodzinnych w Polsce.

 

Do tego też możesz się odnieść. Przypominam reguły

Proponuję swoisty pojedynek na argumenty, rozporządzenia i akty prawne. Bez zbędnych epitetów.

Twoja teoria przeciwko mojej.

"To jest techniczny bełkot" nie będzie argumentem, który mnie przekona:D
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo jest to jedyny kolor(żółto zielony) zdefiniowany od momentu wprowadzenia przewodu PE i ponieważ jest to przewód służący do ochrony życia i zdrowia zawsze musi być w takim kolorze.

Taka odpowiedź wraz z tą

Generalnie jest wiele przypadków gdzie w jednym kraju wolno coś stosować, a w drugim nie. Czyżby fizyka/elektryka działały inaczej w każdym z tych krajów?

jest swoistym kuriozum. Znowu kłamiesz. Po pierwsze to normowy kolor jest barwy zielono-żółtej a nie żółto-zielonej. Prawie to samo. Widać kolor prawie podobny i już można go stosować jako roboczy. Przecież to dla prądu mało istotne. Prawa fizyki sa jednakowe. Po za Europą przewód ochronny jest koloru zielonego, co niestety przeczy twojek teorii, że jest tylko jedyny kolor zdefiniowany. Więc następne kłamstwo. Coś piszesz o instalacjach z USA lub Niemiec, ale chyba znasz je z opowiadań paproków, jak to odwalili fajans i jak skasowali klientelę. O, to nadwiślański człowieczek potrafi najbardziej. Czyli ściemniać.

 

Przepisy wymagają aby przewód PE był podłączony do każdego odbiornika.
Dwa tygodnie, przepisów brak. :lol:

 

Możesz jakimś mięskiem rzucić? Dawno nie było.

 

Gdzie zaginął arbiter?

Edytowane przez geguś
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taka odpowiedź wraz z tą

 

jest swoistym kuriozum. Znowu kłamiesz. Po pierwsze to normowy kolor jest barwy zielono-żółtej a nie żółto-zielonej.

Faktycznie kłamie. A tu masz przykłady potwierdzające moje kłamstwo.

http://sklep.schrack.pl/schrackpage/redirect/?url=http%3A%2F%2Fimage.schrack.com%2Fkatalogseiten%2Fk_2006_wsm_as_ks-045_pl.pdf

 

http://sklep.avt.pl/photo/product_big/9/9/2/1_992373feb9b7.jpg

http://www.jak-budowac.pl/tasma-izolacyjna-19x10m-zolto-zielona-824-1szt

http://www.mpartner.com.pl/product_info.php?products_id=447&utm_source=nokaut.pl&utm_medium=cpc&utm_campaign=2011-12&utm_content=447#nclid=3bf0c988df90f5067c7e7f7d886315b5

http://hobbyelektronika.pl/galerie/tasma-izolacyjna-zolto-z_995.jpg

 

Faktycznie przewód jest zielono żółty.

http://sklepelektryczny.pl/pl/zdjecia/z800x800/vwvbbe13.zm2.jpg

http://www.przewodyelektryczne.com.pl/20-74-large/przewod-instalacyjny-ydy-p-3x25-750v.jpg

Cytat za wikipedią

"Przewód ochronno-neutralny (PEN) – przewód elektryczny łączący funkcje przewodu neutralnego N i przewodu ochronnego PE. Izolacja dwukolorowa - żółto-zielona.

Przewód zerowy jest pojęciem nieprawidłowym i przestarzałym, pochodzącym z czasów, gdy nie wyróżniano osobnych przewodów neutralnych (N) i ochronnych (PE), lecz oprócz przewodów fazowych był jedynie uziemiony przewód zerowy. Przewód zerowy został zastąpiony przez przewody N oraz PE lub PEN, w zależności od tego, jaką funkcję spełniają.

"

 

Prawie to samo. Widać kolor prawie podobny i już można go stosować jako roboczy. Przecież to dla prądu mało istotne. Prawa fizyki sa jednakowe.

Tu też mnie masz. Prąd w przewodzie żółto-zielonym zachowuje się inaczej niż w przewodzie zielono-żółtym. W żółto-zielonym płynie w lewo, a w zielono-żółtym płynie w prawo, jak przemaluje markerem płynie w górę, a jak okleję go czarną taśmą to w skos lewy-dół.

 

Po za Europą przewód ochronny jest koloru zielonego, co niestety przeczy twojek teorii, że jest tylko jedyny kolor zdefiniowany.

Zapomniałem że już nas opuściłeś.

A ja cały czas myślałem, że jesteśmy w Polsce leżącej w Europie.

 

Więc następne kłamstwo. Coś piszesz o instalacjach z USA lub Niemiec, ale chyba znasz je z opowiadań paproków, jak to odwalili fajans i jak skasowali klientelę. O, to nadwiślański człowieczek potrafi najbardziej. Czyli ściemniać.

Jakiś dowód na poparcie tych bredni? A pewnie będzie w przyszłą niedzielę.

 

Ps.

Fajnie masz nie musisz mieć samochodu, samolotu ani innego środka lokomocjo. Po prostu latasz sobie gdzie chcesz.

A paliwem są twoje posty i złota zasada lokomocji(w twoim przypadku):

"Gdyby głupota umiał latać...."

Edytowane przez dendrytus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oznaczenia barwne żył są tylko kwestią umowną, nie mają żadnego znaczenia przy eksploatacji instalacji.

Czy jest to prawda?

I kto się z kim umawiał?

Nie jest to prawda i nikt oprócz laika się z drugim laikiem nie umawiał.

Kwestia ta została bowiem uregulowana przez normę PN-HD 308 S2:2007

Identyfikacja żył w kablach i przewodach oraz w przewodach sznurowych

w sposób następujący:

3.2 Kable i przewody jednożyłowe

W przypadku kabli jednożyłowych w powłoce oraz przewodów w izolacji powinny być stosowane niżej podane

barwy izolacji:

– dwubarwna kombinacja barw zielonej i żółtej dla przewodu ochronnego;

– barwa niebieska dla przewodu neutralnego.

Do oznaczania przewodów fazowych stosuje się barwę brązową, czarną lub szarą. W wybranych przypadkach

można stosować inne barwy.

 

3.3 Przewód ochronny

Wymagania dotyczące identyfikacji przewodu ochronnego z kombinacją dwu barw zielonej i żółtej są podane

w EN 60446.

 

PN-EN 60446

Zasady podstawowe i bezpieczeństwa

przy współdziałaniu człowieka z maszyną,

znakowanie i identyfikacja

Identyfikacja przewodów kolorami albo

znakami alfanumerycznymi

 

5.2.2 Przewód neutralny lub przewód środkowy

Jeżeli w obwodzie znajduje się przewód neutralny lub przewód środkowy oznaczony za pomocą koloru, to

do jego oznaczenia powinien być stosowany kolor niebieski. Aby go nie pomylić z innymi kolorami, zaleca się

stosowanie koloru niebieskiego nienasyconego, nazywanego często „jasnoniebieskim”. Kolor niebieski nie

powinien być stosowany do oznaczania innych przewodów, jeżeli zachodzi obawa pomylenia.

Jeżeli w całym systemie nie ma przewodu neutralnego lub środkowego, to kolor niebieski może być stosowany

do oznaczania przewodów, z wyjątkiem oznaczenia przewodu ochronnego.

W przypadku oznaczenia kolorem, przewody gołe stosowane jako przewód neutralny lub przewód środkowy,

powinny być oznaczone albo paskami niebieskimi o szerokości od 15 mm do 100 mm umieszczonymi na zespole

lub obudowie i na każdym dostępnym miejscu, albo kolorem niebieskim na całej długości.

 

5.3.2 Przewody ochronne

Przewód ochronny powinien być oznaczony kombinacją kolorów zielonego i żółtego.

UWAGA 1 Może być konieczne zastosowanie dodatkowego znakowania w celu jednoznacznej identyfikacji przewodu.

UWAGA 2 Dodatkowe oznakowanie kolorem jest wymagane dla przewodów PEN, PEL oraz PEM.

Kombinacja kolorów zielonego i żółtego służy tylko do wyróżnienia przewodu ochronnego.

W przypadku stosowania dwukolorowej kombinacji zielono-żółtej oznaczenie powinno być wykonane tak, by

na każdym odcinku o długości 15 mm jeden kolor pokrywał co najmniej 30 % powierzchni, lecz nie więcej niż

70 % powierzchni, zaś drugi kolor pozostałą część powierzchni.

W przypadku oznaczenia kolorem przewodów gołych stosowanych jako przewody ochronne, powinny być one

oznaczone dwukolorową kombinacją zielono-żółtą na całej długości lub na każdym odcinku, albo w każdym

dostępnym miejscu. W przypadku użycia taśmy samoprzylepnej należy stosować wyłącznie taśmę dwukolorową

zielono-żółtą.

 

5.3.6 Przewody połączenia ochronnego

Przewody połączenia ochronnego powinny być oznaczone kombinacją dwukolorową zielono-żółtą, jak podano

w 5.3.1.

5.3.1 Kolory dopuszczalne

Oznaczanie kombinacją dwóch kolorów wymienionych w 5.1 jest dopuszczalne pod warunkiem, że nie zachodzi

obawa pomylenia oznaczeń.

Aby uniknąć takiej pomyłki, kolor zielony i kolor żółty nie powinny być stosowane w innych przypadkach jak tylko

w dwukolorowej kombinacji zielono-żółtej. Stosowanie dwukolorowej kombinacji zielono-żółtej jest ograniczone

do przypadków podanych w 5.3.2 do 5.3.6.

 

Teraz oczekuję iż koledzy wskażą zapisy dopuszczające oznaczenie żyły o zielono-żółtej barwie lub barwie niebieskiej taśmą lub koszulką innego koloru i podanie na taką żyłę fazy w wyłączniku np: schodowym lub świecznikowym.

 

Oczekuję zgodnie z umową konkretów a nie "racjonalizatorskich" wymysłów z palca wyssanych.

Krótko.

Numer normy, tytuł i cytat (cytaty) takie działania dopuszczające.

Tylko tyle.

Bez lania wody i beletrystyki.

Edytowane przez kkas12
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc następne kłamstwo. Coś piszesz o instalacjach z USA lub Niemiec, ale chyba znasz je z opowiadań paproków, jak to odwalili fajans i jak skasowali klientelę. O, to nadwiślański człowieczek potrafi najbardziej. Czyli ściemniać.

Jakiś dowód na poparcie tych bredni? A pewnie będzie w przyszłą niedzielę.

A tu zgoła odmiana i wyjdzie, że to jednak prawda. Wszak dzisiaj niedziela więc:

 

 

Chętnie dowiem się jakie to akty prawne zabraniają mi zmianę koloru żyły na obu jej końcach, poprzez oklejenie taśmą lub przy użyciu niezmywalnego markera. Sposób ten zaczerpnąłem, nie pamiętam tylko skąd, albo z USA albo z Niemiec. Uznałem, że jest mądry i tyle.

No, na reszcie jest. Uznaniowość. Swoista i osobista ale jest. :lol:

 

Pominę fakt, że taka instalacją jest bardziej, logiczna, czytelna i bezpieczna.

Miszczu zacznij robić instalację opartą na jedym przewodzie. Będzie jeszcze bardziej bezpieczna, logiczna i czytelna. :lol:

 

No podasz ten przepis o podłączeniu PE do każdego odpiornika, czy wreszcie napiszesz, że pisałeś bzdury i kłamałeś?

 

A ja cały czas myślałem, że jesteśmy w Polsce leżącej w Europie.

No widzisz. A co z prawami fizyki? Zagubiłeś się? A co z podglądaniem instalacji w USA? Sposób zaczerpnąłeś, ale dlaczego nie zmieniasz koloru przewodu ochronnego na zielony? Przeciez to bez znaczenia dla prądu. Nie stać cie na termokurczla zielonego? Może markery niezmywalne sa niedostepne w kolorze zielonym?

 

Dużo jeszcze masz tych głupot do napisania?

 

"Gdyby głupota umiał latać...."

Byłbyś niezłą konkurencją dla LOT'u. A tak tylko banany i banany. Edytowane przez geguś
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coraz tu weselej. Chcecie dyskutować o różnicach między zielono-żółtym a żółto-zielonym? :D

Z podlinkowanej wyżej strony:

Budownictwo > Materiały budowlane > Uszczelniacze > Taśmy uszczelniające i uszczelki > Taśma izolacyjna 19x10m żółto-zielona *824* (1szt)...

Czekam na kolejne autorytety :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czekam na kolejne autorytety :D

A nie jest to co podałeś? Ajajaj! Niedobrze. Chłopek się tak namęczył, a ty go w szambo z tymi linkami. :lol:

 

Normy masz podane. Czytaj, i się wypowiedz. Jak nie rozumiesz tego co Krzysztof podał pytaj. Nie jest głupotą błądzić. Głupotą jest tkwić w błędzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oznaczenia barwne żył są tylko kwestią umowną, nie mają żadnego znaczenia przy eksploatacji instalacji.

Czy jest to prawda?

I kto się z kim umawiał?

Nie jest to prawda i nikt oprócz laika się z drugim laikiem nie umawiał.

Kwestia ta została bowiem uregulowana przez normę PN-HD 308 S2:2007

A według Ciebie norma to opis prawa fizyki czy zapis umowy społecznej. Cały system prawa stanowionego jest umową. Śmiem przypuszczać, że zasiadający w komitetach normalizacyjnych nie są tak do końca laikami.

Powtórzę jeszcze raz, kolor żył nie ma znaczenia w eksploatacji instalacji, jej użytkownik po prostu nie widzi tych żył.

Pisałem kilka razy, że nie jestem zwolennikiem wykorzystywania żył niezgodnie z ich oznaczeniem barwnym, więc prowokujesz mnie do przyjęcia roli adwokata diałba. Ale czemu nie:

PN-EN 60446:2004

Zasady podstawowe i bezpieczeństwa przy współdziałaniu człowieka z maszyną, oznaczanie i identyfikacja -- Oznaczenia identyfikacyjne przewodów barwami albo cyframi

3. Oznaczenie barwami

3.1 Postanowienia ogólne

Do oznaczania przewodów dopuszcza się nstępujące barwy: czarną, brązową, czerwoną, pomarańczową, żółtą, zieloną, niebieską, fioletową, szarą, białą, różową, turkusową.

Zaleca się, aby oznaczenia barwami stosować na całej długości przewodu za pomocą barwnej izolacji albo za pomocą barwnych oznakowań.

Więc nie musimy oznaczać na całej długości, to tylko zalecenie, a nie nakaz. A widoczne (po otwarciu puszki) fragmenty mamy oznakowane barwnie przy pomocy rurki termokurczliwej. Z normą jesteśmy w porządku.

Ale całkowicie się z Tobą zgadzam, że jest to zła praktyka. Problem tylko w tym, że da się ją obronić.

 

Tak z ciekawości zapytam, co robisz z PE na Wyspach. Przecież on jest goły, jedynie w zewnętrznej, białej izolacji?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc nie musimy oznaczać na całej długości, to tylko zalecenie, a nie nakaz.

Możesz podać gdzie jest zapis, że na końcach może być inny kolor niż na całej długości? Obroń to! A może tak samo można oznaczać numerycznie? Na końcach damy jedynkę, a w śrdku trójka. Będzie git. To tez obroń!

 

Masz może normę z 2007? Dowieźli już na chomika czy jeszcze nie? To co podałeś jest (jakby ci to powiedzieć rzeczowo) do dupy. Norma zastąpiona. Masz strare i nieświerze wiadomości.

 

 

Gdzie jest sędzia? :lol:

Edytowane przez geguś
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest już kwestia interpretacji. Norma zaleca na całej długości. Ale nie nakazuje. Jak wiesz, oznaczanie końcówek jest często spotykane i chyba zgadzasz się ze

mną, że nie jest to dobre rozwiązanie? Problem w tym, że nie stwarza się przez to zagrożenia dla użytkownika, więc wielu elektryków to stosuje, luźno interpretując lub lekceważąc normę.

 

Co do zawartości chomika, poszukaj osobiście :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest już kwestia interpretacji.
Jak zwykle błędnej. Czekam aż podasz zapis, że można oznaczać koncówki inną barwą niż resztę żyły. To mnie interesuje, a nie jakieś wywody czy zagrożenie jest czy nie. Przestań lawirować i wić się jak wąż. Podaj to albo napisz, że takiego zapisu nie ma. Problem to zrobić?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Oczekuję zgodnie z umową konkretów a nie "racjonalizatorskich" wymysłów z palca wyssanych.

Krótko.

Odpowiedź na powyższe pytanie znajduje się w podanych przez kolegę punktach.

Nie za bardzo wiem po co te normy.

Potwierdzają one tyko, że to co robię wykonuję dokładnie jak nakazują normy.

W moich instalacjach nie ma możliwości, aby na niebieskim przewodzie była/pojawiała się faza.

Numer normy, tytuł i cytat (cytaty) takie działania dopuszczające.

Tylko tyle.

Bez lania wody i beletrystyki.

Przecież kolega sam już podał normy pozwalające na taką operację.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gęguś, nie odpowiadaj. Znudziło mi się. Do momentu wprowadzenia nowej normy instalacja była lepszy czy gorsza, po jej wprowadzeniu się zmieniła. Przecież już wiem, że Ty wiesz wszystko, zawsze masz rację i nawet nie zauważyłeś, że patrzymy na sprawę podobnie. Jak to już wcześniej napisałem, możemy se pisać, wykonawcy swoje wiedzą i stosują w praktyce. I niezależnie od tego, czy ja znam nowszą czy starszą wersję normy, będą robić jak zawsze. Dobrze się bawiłem, przedłużając tą dyskusję, przyznaję Ci rację, że norma, której akurat nie mam pod ręką, nic na ten temat nie mówi, tylko niewiele mnie to obchodzi.

W ferworze dyskusji zacząłem bronić rozwiązań które mi się nie podobają i pozwoliłem sobie na zmianę tematu z obecności PE w osprzęcie na kolorystykę żył.

Pozdrawiam. Będzie okazja, to zapraszam na piwo.

 

Edit:

A, i jeszcze pogubiłem się, które myśli czyjego są autorstwa, nie ja jeden zresztą, ale nie chce mi się tego szukać.

Edytowane przez m.k.k
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żaden problem. Nie znam takiego zapisu.

Ok, jeden temat rozwiązany.

 

Na jakiej podstawie oceniasz, czyja interpretacja jest błędna?

Na podstawie swojej wiedzy skorelowanej z przepisami. Niestety, jeżeli to mało wyjaśnia, proponuję napisać PW do tych co to potrafią ocenić bez stosownej wiedzy. Nie zaśmiecaj wątku zbędnymi pytaniami.

 

Jeżeli nie ma zapisu który pozwala oznaczać żyłę na całej jej długości róznymi i sprzecznymi kolorami, więc nie ma możliwości wykorzystania koloru zastrzeżonego do innych celów niż mówi o tym zastrzeżenie. Proste i logiczne.

 

Dalej. Proszę podać gdzie jest zapis, że część obwodu można wykonać bez przewodu ochronnego. Możesz to zrobić na podstawie normy 60364-1, bez znaczenia wersja językowa, choć wolę oryginał, bo polska wersja ma błędy w tłumaczeniu. Jak nie pasuje, swoje teorie możesz bronić na podstawie prawa budowlanego i rozporządzenia o warunkach technicznych dla budynków. Same konkrety oczywiście. Wystarczy nazwa aktu prawnego i nr art. Poradzę sobie. Przy okazji, może znajdziesz osobne przepisy dla budynków jednorodzinnych i wielorodzinnych lub przemysłowych. Takie argumenty też padały ze to tylko budynek jednorodzinny, więc jako adwokat diabła pewnie coś znajdziesz.

 

Diabeł siedzi cicho, bo to wykracza po za jego sferę myślenia. Sędzia kalosz, bo uciekł zamiast sędziować.

Edytowane przez geguś
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie za bardzo wiem po co te normy.

Mogłeś tak pierwszym postem uciąć wszelaką dyskusję. Wiadomo terez, że rozmowa z tobą to jak niemy gadał do głuchego. :lol:

 

Potwierdzają one tyko, że to co robię wykonuję dokładnie jak nakazują normy.

Które i co konkretnie potwierdzają? Podasz coś wreszcie, czy dalej pitu pitu?

 

Co z tymi odbiornikami obowiązkowego podłączenia PE? Kłamałeś?

 

W moich instalacjach nie ma możliwości, aby na niebieskim przewodzie była/pojawiała się faza.

Ale za to na zielono-zółtym jest.

 

Gdzie jest sędzia? :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...