Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Prawie wszystko o szeroko rozumianej elektryce.


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 2,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

...a propo ogranicznika przepiec....to to jest w instalacjach domowych bardzo potrzebne ,zwlaszcza dla sprzetu elektronicznego ,ktorego uzywamy w naszych domachi

ktory to wlasnie jest najbardziej narazony na krotkie wzrosty napiec np podczas wyladowan elektrycznych.

Kolega 15kvmaciej nie ma takiego sprzętu. On ma w salonie krajzegi.

Jeśli masz piorunochron lub planujesz go zainstalować to ochronniki przepięciowe B i C (obecnie klasy I i II) są niezbędne i nie ma znaczenia czy zasilanie idzie linią napowietrzną czy ziemną.

Z ochroników klasy b (obecnie stopnia I) można zrezygnować i zastąpić je klasą C (stopniem II) jeśli dom nie ma piorunochronu, a zasilanie doprowadzone jest ziemią. Żeby ukrócić ewentualne mądrości kol. 15kvmaciej, oprócz mnie też tak uważa dr hab. inż. Andrzej Sowa.

 

PS.

 

Dr hab. inż. Andrzej Sowa pracuje na Wydziale Elektrycznym Politechniki Białostockiej na stanowisku profesora nadzwyczajnego. Stopień doktora nauk technicznych oraz doktora habilitowanego uzyskał na Politechnice Warszawskiej odpowiednio w latach 1979 i 1989.

Od 1979 roku pracuje na Politechnice Białostockiej. Zakres jego zainteresowań zawodowych obejmuje: zagadnienia ochrony odgromowej obiektów budowlanych, przepięciowej urządzeń i systemów elektronicznych, kompatybilności elektromagnetycznej oraz wysokonapięciowej techniki pomiarowej. Od 1991 roku jest kierownikiem Katedry Telekomunikacji i Aparatury Elektronicznej.

W ramach współpracy naukowej kilkakrotnie przebywał na kilkumiesięcznych stażach w Uniwersytetach Technicznych w Wiedniu oraz Uppsali. Jest autorem lub współautorem 10 monografii i podręczników, ponad 400 artykułów i referatów, a także około 60 raportów badawczych. Jest również rzeczoznawcą SEP w dziedzinie kompatybilności elektromagnetycznej oraz ochrony odgromowej i przepięciowej.

 

 

Podaję, aby nie było wątpliwości o kogo chodzi.

Edytowane przez dendrytus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

....a z reszta poczytaj sobie tu:http://www.e-instalacje.pl/a/4098,ograniczniki-przepiec

TAM NA PEWNO DOWIESZ SIE JAK ZAJAC SKACZE Z DZWONKAMI.......czyli o ograniczniku przepiec

pozdrawiam.

Znajdź mi proszę link do strony z obrazkiem, jak piorun uderza w linię kablową podziemną. A może dr hab. inź Sowa ma gdzieś opisany taki przypadek?

Swoje powiedziałem, chcesz, to wydaj na to niepotrzebnie pieniądze, a oszczędności zrobisz stosując trzy żyły w układzie schodowym i dając jedne RCD na cały, "nowoczesny dom"

@dendrytus, czy to Twój guru nauczył Cię zmiany przeznaczenia przewoduy PE?

Edytowane przez 15kvmaciej
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jan23

....nie chodzi o linie podziemna tylko napowietrzna oddalonej od przylacza do 1 km czyli 1000m jest jakies zagrozenie.Ale kolega Dentrytus wyjasnil ta sprawe i o to chodzi

...czyli pomijamy zbedne wydatki .Dzekuje za wasze odpowiedzi. a 15 A to fakt pomylilem sie mialo byc zglowne zabezpieczenie na B M ach 15 KW

Edytowane przez Jan23
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mogę wrzucić fotki mniej lub bardziej wypasionych rozdzielnic, ale w czym Ci to pomoże?

Każdy budynek jest inny, każdy inwestor ma inne wymagania.

 

Prosty przykład: jeden jest szczęśliwy bo ma rolety na sznurek a inny chce mieć rolety uzależnione od słońca, wiatru, deszczu, alarmu i ..... bóg wie czego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mogę wrzucić fotki mniej lub bardziej wypasionych rozdzielnic, ale w czym Ci to pomoże?

Każdy budynek jest inny, każdy inwestor ma inne wymagania.

 

Prosty przykład: jeden jest szczęśliwy bo ma rolety na sznurek a inny chce mieć rolety uzależnione od słońca, wiatru, deszczu, alarmu i ..... bóg wie czego.

 

To ja proszę przynajmniej jedno zdjęcie ale za to najbardziej wypasionej rozdzielnicy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.a moze tak prosilbym kilka fotek waszych rozdzielnic.......

Mam 2 przykłady rozdzielnic, są w sam raz do samodzielnej nauki i odtworzenia...

 

Nr 1: Domek jednorodzinny

http://img9.imageshack.us/img9/2800/zdjcie0077iv.jpg

 

Nr 2: Rozdzielnica w punkcie usługowym

http://img96.imageshack.us/img96/9549/20120317045.jpg

Taki obraz nędzy i rozpaczy zastałem na miejscu.

 

http://img515.imageshack.us/img515/7592/20120318055.jpg

Tak było w trakcie pracy

 

http://img831.imageshack.us/img831/9863/20120325071.jpg

Tak było w trakcie kasowania klienta

 

Rozdzielnica odbiega trochę od mojego standardu wykonania, demontaż i montaż rozdzielnicy odbywał się pod napięciem i dlatego pewne przewody nie są ruszone wogóle.

 

Ad.3. To było usuwanie dziwnej awarii....

Praktycznie codziennie o poranku była wybita ta sama różnicówka (jedna z trzech).

Wybicie różnicówki oznaczało konieczność rozgrzewania i kalibracji maszyny foto przez 2-3 godziny. I tak codziennie, aż do bólu.

Nigdy nie wybiła w ciągu dnia, zawsze o wschodzie słońca.

Oczywiście ta jedna różnicówka zasilała wszystkie gniazdka w całym zakładzie fotograficznym.

Pozostałe dwie różnicówki zasilały oświetlenie, każda odrębną lampę ;)

Winna była cywilizacja drobnoustrojów, która żyła sobie w klimatyzatorze na zaciskach zasilających i zamykała N z PE.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months później...

Witam i o porade prosze - jak to jest z tymczasowym pradem na budowe? mam skrzynke na granicy dzialki ale dom bedzie 70m od niej budowany.

Czy musze wystapic o pozwolenie na pobieranie pradu przez budowlancow? jesli tak to jak to zrobic i ile to trwa?

Czy wystarczy zawiadomienie - czy jest potrzebny projekt na tymczasowe pobieranie pradu z wlasnej skrzynki?

Ratunku, juz nie wiem sama gdzie biegac i szukac a czas nagli.

Przepraszam jesli juz taka kwestia byla rozpatrywana ale niestety nie mialam czasu przejrzec wszystkich wpisow...

dzieki, asia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A widzisz gdzieś informację, że jest licznik?

 

nie widzę,ale widzę taki fragment

czy jest potrzebny projekt na tymczasowe pobieranie pradu z wlasnej skrzynki?

i tak sobie rozważam,może ten prąd już tam jest??....nie moja wina że autorka zadaje pytania na które nie można udzielić odpowiedzi

Edytowane przez marynata
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...

Witam,

 

Czy mógłby ktoś podpowiedzieć mi czy mogę samodzielnie zainstalować skrzynkę przyłączeniową zewnętrzną na domku jednorodzinnym? Znajomy elektryk zażyczył sobie za taką robótkę 1300zł, a wydaje mi się, że nie jest to żadna filozofia, skrzynką kosztuje 350zł, kabel w rurce ochronnej od skrzynki do haka przyłączeniowego znajdującego się na szczytowej ścianie budynku około 250zł, bednarka około 100zł. Koszt znacznie niższy, ale czy zakład energetyczny podłączy się do takiej instalacji, której nie wykonał ktoś z papierami ?

Z góry dziękuję za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 months później...
Zainstalować możesz samodzielnie, a sprawdzić ją i odebrać powinien elektryk.

Witam

Czy dopuszczalne jest układanie przewodów elektrycznych w ścianach (bruzdy) wielowarstwowo? np. przewód YDYp 3*2,5 dwie warstwy w jednej bruździe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...