Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Prawie wszystko o szeroko rozumianej elektryce.


Recommended Posts

Tak czytam Wasze wypowiedzi i widzę to samo za każdym razem.

 

Czy prawa fizyki są tak trudne że są zawsze rozbieżne interpretację elektryków na wiele tematów z zakresu instalacji elektrycznych np. szyny wyrównawcze w łazienkach.

 

 

Mam jeszcze jedno pytanie a co z przewodem PE w łączniku do rolet. Jest PE konieczne czy nie?

 

Albo w inteligentnych instalacjach do łączników jest stosowana skrętka UTP co wtedy przepisy mówią o przewodzie PE.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 2,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Mam jeszcze jedno pytanie a co z przewodem PE w łączniku do rolet. Jest PE konieczne czy nie?

Albo w inteligentnych instalacjach do łączników jest stosowana skrętka UTP co wtedy przepisy mówią o przewodzie PE.

 

1. Moim zadaniem PE w łączniku do rolet jest zbędny oczywiście jeżeli tylko do silnika doprowadzony jest przewód PE.

2. A jakie napięcie masz w tej skrętce ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Moim zadaniem PE w łączniku do rolet jest zbędny oczywiście jeżeli tylko do silnika doprowadzony jest przewód PE.

2. A jakie napięcie masz w tej skrętce ?

 

Ja nie mam skrętki tylko tak pytam z czystej ciekawości.

 

W skrętce zazwyczaj są napięcia 12 abo 24V.

 

Jak silnik rolet jest na 230V to nie musi być PE to czemu w takim razie musi być w łączniku od oświetlenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak czytam Wasze wypowiedzi i widzę to samo za każdym razem.

 

Czy prawa fizyki są tak trudne że są zawsze rozbieżne interpretację elektryków na wiele tematów z zakresu instalacji elektrycznych np. szyny wyrównawcze w łazienkach...

Interpretacje nie byłyby błędne gdyby znało się dokładnie zagadnienia.

 

... Mam jeszcze jedno pytanie a co z przewodem PE w łączniku do rolet. Jest PE konieczne czy nie?...

To samo co z PE w łączniku świecznikowym/pojedynczym czy schodowym.

 

...Albo w inteligentnych instalacjach do łączników jest stosowana skrętka UTP co wtedy przepisy mówią o przewodzie PE.

Proponowałbym zapoznać się choć po części do czego służy przewód PE a odpowiedź sam znajdziesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Interpretacje nie byłyby błędne gdyby znało się dokładnie zagadnienia.

 

 

To samo co z PE w łączniku świecznikowym/pojedynczym czy schodowym.

 

 

Proponowałbym zapoznać się choć po części do czego służy przewód PE a odpowiedź sam znajdziesz.

 

 

No dobrze ale napisz mi prostymi słowami do czego służy przewód PE w łączniku instalacyjnym i jak należy go prawidłowo podłączyć.

 

Pytam z czystej ciekawości a nie jestem elektrykiem.

 

Odpowiedź elektryków jest zawsze taka sama a do czego Pan chce podłączyć ten PE??? Wtedy zwyczajniej brakuje argumentów do dalszej dyskusji z takim elektrykiem. Pytam bo porostu jestem ciekawy.

 

Zauważcie że znowu mamy dwie przeciwstawne opinie jedna że PE musi być w łączniku roletowym druga że nie musi być.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobrze ale napisz mi prostymi słowami do czego służy przewód PE w łączniku instalacyjnym i jak należy go prawidłowo podłączyć.

Jeśli instalacja jest "puszkowa" to jest on do niczego. Po prostu zamiast dwu żyłowego kabla, kładzie się 3 żyłowy.

W instalacji "bez puszkowej" jest on do podłączenia przewodu PE lampy.

W przypadku łącznika rolet przewód PE jest doprowadzany na wszelki wypadek. Napędy rolet czy żaluzji na ogół nie wymagają, nawet nie mają możliwości, podłączenia przewodu PE.

Właśnie znalazłem schemat Somfy gdzie przycisk nie ma przewodu PE.

Nawet włączniki ze stali nierdzewnej czy pokrywanych złotem, nie mają możliwości podłączenia przewodu PE

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli instalacja jest "puszkowa" to jest on do niczego. Po prostu zamiast dwu żyłowego kabla, kładzie się 3 żyłowy.

W instalacji "bez puszkowej" jest on do podłączenia przewodu PE lampy.

 

No widzisz w końcu konkretna odpowiedź.

 

Ale z tego co piszesz to przewód PE w instalacji puszkowej nie jest potrzebny czyli nie jest tak że jest bezwzględnie wymagany przepisami.

 

Napędy rolet czy żaluzji na ogół nie wymagają, nawet nie mają możliwości, podłączenia przewodu PE.

 

A tutaj akurat się nie zgodzę nawet na tym schemacie Somfy który podlinkowałem jest widoczny PE od silnika rolet.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale z tego co piszesz to przewód PE w instalacji puszkowej nie jest potrzebny czyli nie jest tak że jest bezwzględnie wymagany przepisami.

Bo podzielił sobie przepisy dla instalacji z puszkami i bez puszek. Teraz niech ci poda te dla instalacji z puszkami. Widocznie są inne niż obowiązujące. Miłej lektury. :lol:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No widzisz w końcu konkretna odpowiedź.

 

Ale z tego co piszesz to przewód PE w instalacji puszkowej nie jest potrzebny czyli nie jest tak że jest bezwzględnie wymagany przepisami.

Przepisy wymagają aby przewód PE był podłączony do każdego odbiornika. Łącznik/wyłącznik nie są odbiornikami, tak samo jak bezpieczniki, różnicówki.

A tutaj akurat się nie zgodzę nawet na tym schemacie Somfy który podlinkowałem jest widoczny PE od silnika rolet.

Czy ja za mało wyraźnie napisałem "na ogół"? Ale ok.

W przypadku łącznika rolet przewód PE jest doprowadzany na wszelki wypadek. Napędy rolet czy żaluzji na ogół nie wymagają, nawet nie mają możliwości, podłączenia przewodu PE.

Teraz może być?

Bo podzielił sobie przepisy dla instalacji z puszkami i bez puszek. Teraz niech ci poda te dla instalacji z puszkami. Widocznie są inne niż obowiązujące. Miłej lektury. :lol:

Nie podzieliłem sobie przepisów.

Chętnie zapoznam się z przepisami mówiącymi, że łącznik/włącznik na ścianie jest odbiornikiem elektrycznym i wymaga podłączenia PE.

Czekam. Miło będzie jak podasz numery powyższych aktów prawnych normatywnych.

 

http://www.busch-jaeger.de/pl/pdf/10024_Tech_PL_2011.pdf

http://www.selt.com.pl/img/schematy/Przykadowa%20instalacja%20NICE.pdf

Jeszcze jakieś mądrości?

Edytowane przez dendrytus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepisy wymagają aby przewód PE był podłączony do każdego odbiornika. Łącznik/wyłącznik są odbiornikami, tak samo jak bezpieczniki, różnicówki.

Jaki to przepis?

 

Czy ja za mało wyraźnie napisałem "na ogół"? Ale ok.

Definicja ogółu i wg jakiego przepisu?

 

 

Nie podzieliłem sobie przepisów.

A w takim razie kto to zrobił?

 

Chętnie zapoznam się z przepisami mówiącymi, że łącznik/włącznik na ścianie jest odbiornikiem elektrycznym i wymaga podłączenia PE.

Najpierw musimy poznać to:

Przepisy wymagają aby przewód PE był podłączony do każdego odbiornika. Łącznik/wyłącznik nie są odbiornikami, tak samo jak bezpieczniki, różnicówki.

To po pierwsze, bo po drugie to czy zobaczymy czy przytoczysz tu wypowiedź kogokolwiek, która mówi, że łącznik/wyłącznik są odbiornikami, tak samo jak bezpieczniki, różnicówki.

 

Obwaiam się, że nie znajdziesz. Tak to właśnie wygląda rozmowa z niedouczonymi. Coś sobie wymyślą, później żadają potwierdzenia lub zaprzeczenia wymyślonej durnoty. I cieszą michę, bo takiego czegoś nie ma prawa być. W normalnym społeczeństwie. Niestety, nad Wisłą wszystko jest możliwe.

 

 

A co to ma być? Wytyczne, czy jakieś coś tam producenta? Może ABB jest już w Polsce ustawodawcą? Edytowane przez geguś
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To po pierwsze, bo po drugie to czy zobaczymy czy przytoczysz tu wypowiedź kogokolwiek, która mówi, że łącznik/wyłącznik są odbiornikami, tak samo jak bezpieczniki, różnicówki.

A proszę bardzo

U nas faktycznie do niczego. Niestety albo stety większość przepisów przyszło do nas z krajów bardziej rozwiniętych, gdzie metalowe konstrukcje osprzętu mają zacisk PE. To, że nasze nie mają nie zwalnia z obowiązku robienia zgodnie z przepisami.

 

A jest to odpowiedź nie pamiętam tylko kogo na pytanie

Może źle napisałem ale nie chodziło mi o puszkę rozgałęźną ale puszkę w której montujemy przełącznik, wyłącznik

 

Co robimy w puszce montażowej z przewodem PE?

 

Tak to właśnie wygląda rozmowa z niedouczonymi. Coś sobie wymyślą, później żądają potwierdzenia lub zaprzeczenia wymyślonej durnoty. I cieszą michę, bo takiego czegoś nie ma prawa być. W normalnym społeczeństwie. Niestety, nad Wisłą wszystko jest możliwe.

 

A co to ma być? Wytyczne, czy jakieś coś tam producenta? Może ABB jest już w Polsce ustawodawcą?

Co chcesz, bo nie dla ciebie to wkleiłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I co wynika z Waszej dyskusji ano zupełnie nic.

 

Geguś jeżeli nie napiszesz jak należy prawidłowo połączyć PE w łączniku to znaczy że tego nie wiesz i tylko się popisujesz.

Daj spokój. Nie ten wiek.

 

Sprawa rozbija się o umiejętność rozumienia tego co się czyta. Czym innym jest system zasilania, czym innym jest sprzęt, który w tym systemie pracuje. Inne są przepisy, inne wymagania. I choć to wszystko wspólpracuje, to nie da się instalacji wykonać w II klasie ochronności, bo to jest cecha odbiornika. A cechą odbiornika nie jest decydować jak ma być wykonana instalacja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Daj spokój. Nie ten wiek.

 

Sprawa rozbija się o umiejętność rozumienia tego co się czyta. Czym innym jest system zasilania, czym innym jest sprzęt, który w tym systemie pracuje. Inne są przepisy, inne wymagania. I choć to wszystko wspólpracuje, to nie da się instalacji wykonać w II klasie ochronności, bo to jest cecha odbiornika. A cechą odbiornika nie jest decydować jak ma być wykonana instalacja.

 

 

Widzę że nie mógłbyś być nauczycielem.

 

Napisz tak żeby inni a zwłaszcza nie elektrycy to zrozumieli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nigdy nie pisałem, że nim byłem, jestem, lub mam zamiar być. Nie podejmuję się tłumaczenia rzeczy laikom, które trzeba poznać od podstaw w szkole i w praktyce.

To po po chuj zabierasz głos na tym forum?

Sprawa rozbija się o umiejętność rozumienia tego co się czyta. Cz

Tak dla przypomnienia pytanie dotyczyło przewodu PE w puszce pod łącznikiem. Mimo swojej przeogromnej wiedzy, trzech doktoratów i nobla z elektryki nie odpowiedziałeś na to zawiłe pytanie porównywalny chyba tylko z "To be, or not to be". Sorki zapomniałem o małym szczególe. "Być albo nie być"

Edytowane przez dendrytus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...