Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Prawie wszystko o szeroko rozumianej elektryce.


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 2,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

2. Na ogół kuchenki mają głębokość 32-35 cm. Szafka ma 40 cm. ≥5 cm nie starczy na gniazdo i wtyczkę? To gdzie umieściłeś gniazdo do zasilania piekarnika?

 

Przy kuchence mikrofalowej nie sprawdzałem, ale raczej będzie za ciasno. Za piekarnikiem zrobiłem, i potem gniazdko zdemontowałem i puszkę zaślepiłem, bo się nie mieścił. Ale nawet jak się zmieści, to jest to zły pomysł. Dostęp do wtyczki jest potrzebny. Mi swego czasu zepsuł się piekarnik Amica. Wyrzucał błąd "error sd card". Jednak wystarczyło wyłączyć mu zasilanie na chwilę i wracał na jakiś czas do normy (ten błąd nie wyskakiwał gdy piekarnik pracował - tylko w czasie czuwania i nie dawał się włączyć). Szukanie, który bezpiecznik (nawet, jak zgodnie ze sztuką jest osobny na piekarnik) przerasta możliwości większości domowników (pewnie nie tylko u mnie). Za to wyciągnąć i włożyć wtyczkę już każdy przedszkolak powinien umieć.

Więc do każdego sprzętu gniazdo powinno być łatwo dostępne nie tylko na okoliczność zagrożenia zdrowia czy życia (dla różnicówki nie będzie powodem do zadziałania, jak padnie termostat w piekarniku i będzie grzał bez przerwy aż coś się zapali) ale też przydatne może być w innych sytuacjach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie będzie poprawnie. Jakakolwiek przerwa żyły N z jakiejkolwiek przyczyny zaskutkuje spaleniem/zniszczeniem odbiorników 1-fazowych zasilanych z tego przewodu.

 

Są na to jakieś przepisy? Jeden z fachowców chciał mi podłączyć 3 urządzenia jednym przewodem trójfazowym a jak zażądałem trzech oddzielnych przewodów to się obraził twierdząc ze" tak się nie robi".

 

Chcesz doprowadzić nowe obwody do rozdzielnicy, więc muszą być 3 żyłowe. Natomiast do rozdzielnicy dochodzą 2 żyły L i N lub PEN. Musisz wiedzieć jaki jest układ sieci zasilającej, bo od tego zależy co można zrobić z przewodem ochronnym PE. Jeżeli jest układ sieci TN-C, to masz żyłę L i PEN. Wówczas wykonujesz w rozdzielnicy rozdział PEN na N i PE, czyli łączysz nowe obwody 3 żyłowe z L, N, PE. Natomiast, gdy jest układ sieci TT, a do rozdzielnicy dochodzą 2 żyły, czyli L i N, to nie wolno podłączać przewodu ochronnego pod N w rozdzielnicy, oraz nie wolno wykonywać tzw. zerowania w gniazdach, ponieważ może być to niebezpieczne że względu na ochronę przeciwporażeniową. Nie mając tej wiedzy skontaktuj się z elektrykiem, który ogarnie temat.

 

U mnie w takiej sytuacji elektryk zrobił puszkę w kuchni i PE "podłączył" do rury zimnej wody a do rozdzielni idą tylko L i N.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dał papier? Teraz tylko zgłosić jego instalację...

 

Warunki techniczne, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.

§ 184. [uziomy instalacji elektrycznej]

(..)

2. Dopuszcza się wykorzystywanie jako uziomy instalacji elektrycznej metalowych przewodów sieci wodociągowej, pod warunkiem zachowania wymagań Polskiej Normy dotyczącej uziemień i przewodów ochronnych oraz uzyskania zgody jednostki eksploatującej tę sieć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...