Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Prawie wszystko o szeroko rozumianej elektryce.


Recommended Posts

Aby nie wnikać w drażliwe kwestie w tym wątku dodam jedną uwagę popartą teorią dla dociekliwych i praktyką dla zainteresowanych jej zastosowaniem.

Zarówno halogeny 12V, 230V jak i zwykłe żarówki włóknowe przepalają się najczęściej w momencie ich włączania. Wynika to stąd że zimne włókono żarówki ma mniejszą rezystancję niż rozgrzane, a przy takim samym napięciu zasilającym, prąd płynący będzie większy.

Po rozgrzaniu włókna sytuacja się stabilizuje i żadko przepala się żarówka w takim stanie.

A teraz do rzeczy. W poprzednim mieszkaniu w salonie miałem oświetlenie halogenowe starowane dimerem, czyli włączane było poprzez płynną regulację napięcia zasilającego. Przez 10lat nie przepalił się żaden halogen. Takie same halogeny były zamontowane w łazience i przedpokoju, ale zasilane typowo i tu niestety trzeba było je wymieniać. Może nie było to nadzwyczaj częste, nie mniej jednak było.

Moża zastosować wyłączniki włączające zasilanie przy przejściu sinusoidy przez zero (dla dociekliwych, choć chyba nie warto). Analizując ten wątek łatwo dochodzimy do wniosku, że czas od wartości 0 do max wartości napięcia zasilającego jest równy 1/4 okresu równego 1/50 sekundy czyli bardzo krótki. Na pewno lepsze efekty daje włączanie zasilania suwakiem lub pokrętłem potencjometru, kiedy czas do uzyskania pełnego napięcia jest równy przynajmniej 1s.

Ale niestety w większości przypadków takiego rozwiązania nie da się zastosować głownie ze względów komfortu obsługi.

 

Proponuję kupowac halogeny renomowanych firm (coś w tym jest skoro zafoliowane noname'owe 4 halogenki kosztuja 10PLN tyle co jeden firmowy). Druga kwestia podnosząca żywotność halogenów i żarówek w ogóle to dbałośc o ich należyte chłodzenie. Umieszczanie halogenka suficie i otulenie go wełna nie sprzyja jego żywotności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 2,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Witam.

mam pytanie, czy patrząc od strony sieci zasilającej taka kolejność w skrzynce niejako w piramidzie jest OK. ?

 

1.

Ochronniki przepięciowe,

2.

Wyłącznik nadmiarowy główny 32A - 1 szt.,

3.

przekaźnik priorytetowy - 1 szt.,

4.

Różnicowo prądowe - 4 szt. - 4 grupy obwodów,

5.

nadmiarowe na obwody 16A i 25A - 16 szt.

6.

zegary, przekaźniki itp. - ok. 30-40 szt.

 

Może coś jeszcze, albo zmienić kolejność ...

 

Jeœli mówisz A to należy powiedzieć B.

Jeœli sš 1 ochronniki przepięciowe, to gdzie następny stopień?

Nie mam czasu się rozpisywać, odwiedŸ prywatnš stronę prof. Sowy

http://www.ochrona.net.pl i tam znajdziesz wszystkie informacje.

Można także uwzględnić głównš różnicówkę 500 mA jako ochronę ppoż.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie czy tak naprawdę dom potrzebuje sieci trzy fazowej ?? Ewentualnie mogę jeszcze wystąpić o dwa liczniki trzyfazowy i jednocześnie jednofazowy, ale to mi za bardzo skomplikuje układ kabli w domku.

 

W zasadzie potrzebujesz 3 faz tylko jeśli masz:

- płytę ceramiczną (chociaż są też podobno na 230 V, ale mało)

- ogrzewanie elektryczne (np. piec CO albo akumulacyjny)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tylko kuchnie przemysłowe takie ponad 13KW są na 400V, to samo dotyczy ogrzewania elektrycznego rzadko który jest na 400V, na pewno przepływowe ogrzewacze wody ponad 18KW są na 400V

 

To ciekawe. Mam już kupioną płytę ceramiczną na 400 V. Jak kupowałem - w sklepie 3/4 płyt ceramicznych było na 400 V.

 

Elektryczny piec C.O. 15 kW też mam na 400 V. Nie ma takich piecy na 230 V (tzn. ja nie widziałem).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obejrzyj schemat połączeń może się okazać że piec czy tez co innego jest na napięcie 230V i na 3 fazy, jednym słowem połączenie w trójkąt. Albo bardziej obrazowo masz w tym piecu trzy grzałki po 5 KW każda które pracują na napięciu 230V. Nie ma żadnego problemu w podłączeniu ich do jednej fazy trzeba tylko mieć bardzo gruby kabel 12mm2 i bezpiecznik na 63A.

 

Możliwe, że jest połączenie w trójkąt. Pamiętaj tylko, że większość producentów płyt ceramicznych uzależnia gwarancję od podłączenia płyty przez uprawnionego elektryka (z wpisem do karty gwarancyjnej). Chyba elektryk nie podpisze się, jak podłączy płytę niezgodnie z zaleceniami producenta?

 

Co do blokady chodzi mi o licznik który może się kręcić wstecz jeśli podłączysz własne źródło zasilania np. panele fotovoltaniczne albo wiatrak albo generator prądotwórczy.

 

Teraz już montują liczniki elektroniczne (przynajmniej mój ZE). A poza tym, żeby dostarczać prąd do sieci musisz podpisać specjalną umowę z ZE, z tego co czytałem nie jest to takie proste.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam :)

Jak je rozpoznać: Urządzenia pracujące na napięciu miedzy przewodowym 400V nie maja kabla neutralnego więc do takich urządzeń wchodzą trzy przewody + przewód ochronny PE podłączony do obudowy.

Pod warunkiem, że nie ma tam urządzeń np sterowniczych czy sygnalizacyjnych pracujących na 230V.

 

Teraz już montują liczniki elektroniczne (przynajmniej mój ZE). A poza tym, żeby dostarczać prąd do sieci musisz podpisać specjalną umowę z ZE, z tego co czytałem nie jest to takie proste.

I tu właśnie jest pies pogrzebany, kiedyś było sobie zwykłe liczniki i one potrafiły się kręcić w tył np: gdy zanikła jedna z faz. W związku z tym wprowadzono blokadę do dziś stosowanych liczników. A co do sprzedawania prądu ja nie będę go sprzedawał tylko produkował własny prąd na własne potrzeby i wyłącznie posiłkował się prądem z ZE gdy zabraknie mi własnego.

Wszystkie obecnie montowane liczniki indukcyjne posiadają blokadę ruchu wstecznego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wszystkie obecnie montowane liczniki indukcyjne posiadają blokadę ruchu wstecznego.

Wszystkie trójfazowe, jednofazowe nie mają jeszcze blokady, do tego dopuszcza się do użytku stare liczniki trzyfazowe bez blokady i tu się zastanawiam czy może jest jakiś sposób zamontowania starego licznika trzyfazowego w nowym domku ??

 

A co kupiłeś magnes neodymowy :lol: :lol: :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. A ja nie sądzę aby energetyka była stratna na stosowaniu tych magnesów.

Na początku jest super ale kiedyś trzeba ten magnes odstawić bynajmniej podczas wizyty inkasenta. I to już jest koniec bo licznik wtedy omało nie odleci tak zasówa ,więc nielegal wychodzi na jaw a co się dzieje potem to sprawa na inny wątek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są wakacje 8) 8) trzeba trochę pożartować :wink: Nie bierz wszystkiego tak poważnie. :p

A teraz poważnie. CHyba już nigdzie nie dostaniesz liczników 3-fazowych lub 1-fazowych bez blokady. Na pewno ZE nie założy Ci takiego. Może coś znajdziesz w hurtowniach elektrotechnicznych.

 

 

Pozdrowienia z GORĄCYCH Kozienic. u nas ponad 32deg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zabieram się dzisiaj do "uzbrojenia" mojej rozdzielni, założenia gnaizdek i tymczasowego oświetlenia. W związku z tym przygotowałem taki "schemat" :D i proszę Was, forumowi elektrycy, o rzucenie na niego okiem i komentarz, czy dobrze sobie to wykombinowałem.

 

Aha i jeszcze jedno - pisałem o tym w innym wątku, ale nie mam pełnej jasności - chodzi o połączenie przewodu zerującego (zółto-zielonego) w skrzynce licznikowej. Przewód ten nie jest do niczego podłączony (zdjęcie poniżej). Czy mam go zmostkować z przewodem niebieskim czy też połączyć z uziomem fundamentowym? Bardzo proszę Was o pomoc.

 

http://budowa.fr.pl/prund.jpg

 

A to ten nieszczęsny przewód zerujący:

 

http://budowa.fr.pl/dom085.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam :)

 

 

1. Jaki przekrój ma WLZ?

 

2. Przewód zalilający PEN (niebieski :o ) podłączyć do zielono-żółtego wewn. instalacji.

 

3. Od przewodu zielono-żółtego wykonać mostek przewodem koloru niebieskiego do przewodu N (niebieskiego) wewn. instalacji.

 

4. Do przewodu zielono-żółtego doprowadzić uziemienie z uziomu fundamentowego lub otokowego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co to jest WLZ?

 

 

Czyli generalnie - na kostce ze zdjęcia muszę zmostkować zaciski do których podłączone są przewody niebieski i żółto-zielony i do tego miejsca podłączyć uziom fundamentowy?

 

Jakim przewodem podłączyć uziom i jak go połączyć z bednarką uziomu?

 

Aha, a co myślisz, o moim "schemacie"? :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...