Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Prawie wszystko o szeroko rozumianej elektryce.


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 2,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Witam.

Jak już mówimy o uziemieniach i uziomach chyba fundamentowym w tym wypadku to nie wystarczy wiedzieć ,że ono jest ale trzeba zmierzyć jego rezystancję. Dużo ludzi robi tak: planują sobie uzion fundamentwy, układa bednarkę lub wykorzystuje zbrojenie ławy a wcześniej wykop jest szczelnie wyłożony kilkoma warstwami folii budowlanej, następnie izolacja pionowa ściany fundamentowej. W takim przypadku nie ma uziemienia.

 

O tej folii to 200% racji!!!

Chociaż formalnie nie ma wymagań co do konkretnej wartoœci rezystancji uziemienia fundamentowego. Po prostu albo jest, albo go nie ma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Przy założeniach jakie podałeś

Iz = 34A - obciążalność dopuszczalna przewobu 5x6Cu w rurze ułożonej w ścianie murowanej.

Inb=32A prąd znamionowy max zabezpieczenia.

Ps=21kW .

 

Jak dla ciebie wystarcy :D :D

 

Uff. Bo myślałem, że to też schrzanili. Chociaż, z drugiej strony... będę miał piec CO 15 kW i kuchnię ok. 8 kW. Ale szansa, że będą działać jednocześnie na pełnej mocy jest praktycznie zerowa 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Jest w tym sporo racji. Ale ja mam jeszcze pytanie - ta moja WLZ 5x6 mm2 - jakie maksymalne obciążenie może bezpiecznie przenieść?

 

czego� tu nie kumam. Przejrzę wcze�niejsze posty i odpowiem.

 

Chodzi mi tylko o to, czy spece z ZE nie założyli za cienkiego kabla. Ale z tego co twierdzi Marcin - jest OK.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Chodzi mi tylko o to, czy spece z ZE nie założyli za cienkiego kabla. Ale z tego co twierdzi Marcin - jest OK.

Przekroje przewodów dobiera się nie tylko ze względu na ich obcišżalnoœć. Ale nie będę się rozwodził, bo to zaciemni temat. W każdym razie kol. marcin714 ma rację, te 5 x 6 w instalacji na razie dla ciebie wystarczy.

 

Ale wracam do tematu innego.

 

Moje przyłącze wygląda tak (od strony słupa):

1. kabel napowietrzny 4x16 mm2

2. zabezpieczenie przedlicznikowe 25A

3. licznik z zegarem

4. kostka połączeniowa, którą wcześniej prezentowałem

5. kabel YDYP 5x6 mm2 łączący kostkę z instalacją w domu

Brakuje mi tutaj odcinka pomiędzy kablem napowietrznym 4 x 16 mm2 a zabezpieczeniem przedlicznikowym 25A (trochę za małe, mogło być 32A, ZE tyle przeważnie akceptuje.). Powinno być wykonane przewodami co najmniej 10 mm2. Przynajmniej u mnie ZE mniejszego nie przepuœci. I jego połšczenie z twoim 6 mm2 jest NAJDALSZYM miejscem, gdzie dokonuje się rozdziału PEN na PE i N.

Podsumowujšc: kol. geguœ ma rację. jeœli po liczniku masz dostęp do przewodu min. 10 mm2, to możesz w tym miejscu rozdzielić PEN. jeœli jest to 6 mm2 to nalezy się wrócić. Oczywiœcie uwzględniajšc to co napisałem wczeœniej: PEN nie może przechodzić przez żadne styki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z opisu wewnątrz skrzynki wynika, że odejście z licznika wykonane jest przewodem 5x16 mm2, chociaż to nie do końca prawda, bo przecież żyły sa tylko 4. Ale co do przekroju - to może się zgadzać, bo z moich obserwacji wynika, że jest to dość gruba linka, na pewno ze 2 razy grubsza niż WLZ 5x6 mm2.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Z opisu wewnątrz skrzynki wynika, że odejście z licznika wykonane jest przewodem 5x16 mm2, chociaż to nie do końca prawda, bo przecież żyły sa tylko 4. Ale co do przekroju - to może się zgadzać, bo z moich obserwacji wynika, że jest to dość gruba linka, na pewno ze 2 razy grubsza niż WLZ 5x6 mm2.

 

No to sprawę masz niemal rozwišzanš.

 

A teraz pytanie do kol. marcina714. Nie wiesz czasami Kolego co się stało z portalem netelektryk.com?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Ja się już leczę. Mam ostre zapalenie pluc i 10-cio dniowy absolutny zakaz wychodzenia z domu. Nawet zastrzyki siostrzyczki (mniam, mniam) przychodzš mi robić na miejsce. A jestem sam, bo rodzina na urlopie, to przecież w końcu cos muszę robić.

 

Powodzenia!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fragment dyskusji na jednym z forów:

 

- Słyszeliœcie? Jarek Kaczyński się żeni!!!!

- Eeee, nie wierzę, najładniejszš dziewczynę zabrał mu brat.

 

To poleciało dalej:

- A kto będzie Panem Młodym?

- To co, kotka dostanie alimenty?

- To teraz z mamš już będzie można?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

to mój pierwszy post na tym forum, więc po krótce się przedstawiam: mieszkamy w Warszawie, ale planujemy wyprowadzkę pod miasto i postawienie domu (w gminie Halinów).

 

A oto kilka pytań:

1) Przez środek działki (na części ukośnie, potem prosto, wymiary działki: 26x 300 metrów) przebiega linia energetyczna niskiego napięcia. Po oględzinach wyszło, że wystarczy przestawić jeden słup i cała linia będzie szła "po granicy działki". Zakład energetyczny twierdzi, że nie będzie robił problemów w przestawieniu. I teraz:

a) w jakiej odległości od granicy działki można stawiać linię

b) w jakiej odleglosci od linii moge poprowadzić drogę? (Chodzi o dojazdówkę na mój prywatny użytek)

c) jeśli w księdze wieczystej działki służebność nie jest wpisana, czy daje mi to jakieś argumenty w dyskusjach z ZE?

 

2) Przyłącza

Na działce zamierzam postawić dwa domy, lamerskie pytanie: czy potrzebuję dwóch osobnych przyłączeń, czy mogę zrobić jedno i rozdzielać prąd we własnym zakresie? Czy takie rozwiązanie ma w ogóle sens?

 

3) Ponieważ procedura przesuwania linii ma potrwać 4 miesiące (3 miesiące na projekt i 1 miesiąc wykonanie), czy uda mi się uzyskać pozwolenie na budowę w trakcie przenoszenia linii? Chodzi mi o to, że fundamenty chcę wylać jeszcze w tym roku. Czy ktoś zna projektanta, który sprawniej niż w 3 miesiące przygotuje wymagany projekt? Rejon Halinowa

 

Pozdrawiam,

Filip

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Ad. a). Nic nie słyszałem o jakiœ odległoœciach zawartych w przepisach. Sadzę, że w odległoœci na jakš właœciciel pozwoli. Ale pewnoœci nie mam.

Ad. b). Jesli jest to droga wewnętrzna, to również nie widzę żadnych problemów. Tak, aby autem nie połamać słupów.

Ad. c) Tak. jednak energetyka ma te sprawy obskakane i trudno z niš wygrać, nawet w sšdzie. Jednak ludzie wygrywajš. jednak sš to sprawy przeważnie z liniami œrednich napięć, gdzie odległoœci sš œciœle okreœlone i właœciciele działek ponoszš ewidentne straty. przy niskich napięciach chyba nie warto się chandryczyć. lepiej zezwolić na przebieg linii po granicy (ale najpierw uzgodnij sprawy własnego przyłšcza!!!!, bo cie potem znać nie będš!!!!) i uznać, że się ma działkę o pół metra węższš.

Jeœli chcesz przeœlę ci artykuł o drzewach pod liniami energetycznymi. w jego zakończeniu jest wykaz wielu aktów prawnych, które moga się wišzać z tematem.

Ad.2. jeœli oba domy sš twoje, to oczywiœcie mógłbyœ je zasilać z jednego przyłšcza. Tylko co w przyszłoœci? Pewnie i tak trzeba by to podzielić. Więc nie lepiej zrobić to od razu?

Ad. 3. Nie wiem. Podpowiem jedynie: podczas wykonywania fundamentów wykonaj UZIOM FUNDAMENTOWY. Uproœcisz sobie życie w dalszej częœci budowy i w przyszłoœci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam,

mam pytanie z dziedziny - Enion a rozbudowa sieci. Otoz dostalem juz warunki przylaczenia (jak wspomniano powyzej jest konieczna rozbudowa sieci o 3 sekcje - slupy). Wiem ze sa dwie drogi do wyboru co do dalszego postepowania: po otrzymaniu pozwolenia na budowe zlecic im wykonanie calej dokumentacji (i tu czekanie max 18miesiecy) lub samemu zalatwic cala dokumentacje (i czekac max 6 miesiecy). Poprzez cala dokumentacje rozumiem jak wyczytalem w jednym z watkow:

1. warunki rozbudowy (decyzja o lokalizacji inwestycji) - skad to wziasc czy moze jest to to samo co warunki przylaczenia do sieci

2. mapa do celów projektowych - powiedzmy ze mam

3. projekt - zrobi uprawniony projektant elektryk

4. ZUD - zalatwi projektant

5. pozwolenie - skad sie dostaje takowe?

Projekt przylaczenia sieci energetycznej na podstawie warunkow przylaczenia i tak musze zrobic by dostac pozwolenie na budowe.

Kolejne pytanie to co z oplatami za te wszystkie projekty rozbudowy sieci - gdzies czytalem ze ZE zwraca je plus udziela 10% rabatu na oplacie przylaczeniowej. Do tego mozna sie jeszcze poklocic o to by nie placic za skrzynke zgodnie z ostatnia iterpretacja URE. Bede wdzieczny za wasze uwagi na ten temat bo jak zapewne zauwazyliscie nie widze tego zbyt jasno.....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam :)

Faktycznie, masz dwie drogi. Którą wybierzesz zalezy od Ciebie.

Przyłączenie prawdopodobnie można zrobić na zgłoszenie czyli odpada decyzja o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego.

Mapa konieczna.

ZUD również.

Materiały do zgłoszenia/projekt budowlany musi opracować up[rawniony projektant.

Przy zgłoszeniu pozwolenia nie trzeba.

Projektu przyłączenia jak piszesz nie musisz robić aby uzyskać pozwolenie na budowę.

ZE zwraca do 10% wartości opłaty przyłączeniowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Od początku.

Aby uzyskać decyzję o pozwoleniu na budowę twojej chałupy nie musisz mieć projektu przyłączy . Wystarczy zapewnienie o dostarczeniu energii elektrycznej przez ENION.

W wyniku tego dostajesz pozwolenie na budowę bez przyłącza energetycznego.

Po ostatnich zmianach prawnych dotyczących przyłączy a dokładnie budowy na zgłoszenie część starostw powiedzmy dla uproszczenia połowa wogóle nie wydaje pozwolenia na budowę dla domów z przyłączami tylko na sam dom i na te elementy zagospodarowania działki które takiego pozwolenia wymagają. W wyniku tego skończyła się darmocha dla ZE.

 

Następnie podpisujesz umoę na przyłączenie cię do sieci. I jak sam się oriętujesz masz 2 drogi do wyboru.

1 Zostawiasz wszystko enionowi. Normalnie i tak byś im musiał dostarczyć mapę do celów projektowych. W związku ,że tu jest rozbudowa sieci to może nie będą cie o nią molestować .

I cierpliwie czekasz aż pojawi się upragniona skrzynka.

2 Możesz sam wziąć sprawy w swoje ręce i sam zająć się uzyskaniem pozwolenia na budowę. W rzeczywistości zrobi to za ciebie jakaś pracownia projektowa której to zlecisz. Generalnie to oprócz uzyskania zgód właścicieli działek przez które ta linia będzie przebiegać to nic nie musi cię obchodzić. Zgody te też może załatwić ZE jeśli trzeba będzie wypłacić jakieś odszkodowańie ale to do uzgodnienia między wami przy podpisywaniu umowy.

 

Co do zwrotów kosztów to nie liczyłbym. Poprostu jest to twoja świadoma decyzja ,czy chcesz to robić czy nie i to za te 10%. Wszystko oczywiście może zostać potraktowane indywidualnie lecz ja nie daję wielkich szans na powodzenie w rokowaniach.

 

Co do szafki licnikowej to też zapomnij. W enion od początku roku nazywa się to SP czyli szafka pomiarowa i wg. nich nigdzie nie jest napisane, że refundują SP.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...