Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Prawie wszystko o szeroko rozumianej elektryce.


Recommended Posts

cyt . Cena za punkt wychodzi z podzielenia ceny za całość przez liczbę tych punktów a ile ich się naliczy to zależy od tego co kto przyjmie sobie za ten punkt. Ważne aby kasa się zgadzała.

 

 

Czyli za punkt mozna tez policzyc 200 zl jesli np. przyjmiemy ze w domu bedziemy mieli 10 pkt i umowimy sie ze zaplacimy 2000... Chyba jednak cos nie tak, prawda ... ale kasa bedzie sie zgadzac

 

 

:o

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 2,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

No co jest nie tak?. Taki przykład: robota polega na doprowadzenia wnergii do jednego odbiornika np studni głębinowej na działce i wyceniono to na 200 zł .To właśnie 200 zł kosztuje taki punkt. A co uważasz że należy zrewidować kosztorys twierdząc " panie u mojego kolegi elektryk robił po 20 zł za punkt więc tyle panu mogę zapłaci" Tu chyba było by coś nie tak właśnie.

 

Na cenę instalacji wpływa:

-sposób wykonania

-zastosowane materiały

-ilość ułożonego przewodu

-rodzaj podłoża

-ilość przebić przez stropu, ściany

-ilość ślepych przebić pod gniazdka, wyłączniki i puszki (ilość punktów)

-wielkość i wyposarzenie rozdzielnicy

-ilość m3 przekopanej ziemi

-rodzaj gruntu

-odległość budowy od firmy.

 

I jak cenę wyliczyć znając tylko liczbę ślepych przebić pod gniazdka i liczbę wypustów oświetleniowych i teżnie wiadomo czy wszystkich czy nie więcej niż jeden na pomieszczenie.

 

To tak jakby wymagać wyceniania stanu surowego na podstawie ilości otworów drzwiowych i okiennych w budowanym domu. Oczywiście okno łączone z drzwiami to jeden punkt. Okna połaciowe tak jak puszki nie liczyma za punkt. Paranoja bo ja sobie zamówię dom z jednymi drzwiami i dwoma oknami i do dzieła

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam problem :cry: :-? a moze nie

 

moja działka jest oddalona od lini energetycznej okolo 100m facet który robi mi projekt przyłącza twierdzi że w grę wchodzi tylko przyłącze ziemne ale

- kabel musi przejśc przez działki 3 sąsiadów i dwie drogi :evil: działki są ogrodzone i zagodspodarowane - kostka, trawniki, drzewka kwiaty itp. plus po obu stronach granicy działki biegnią instalacje od strony drogi wodociag a na terenie dizalki linia telefoniczna

- mam wątpliwosci co do usuwania ewentualnych awarii powstałych w trakcie rozbudowy wodociagu lub linii telfonicznej lub jakichkolwiek innych awarii sąsiedzi generalnie wyrażą zgode na przeprowadzenie w ten sposób kabla

http://images4.fotosik.pl/170/33cfb3e38127573c.jpg

na zdjeciu na niebiesko zaznaczone są granice mojej dzialki, na żółto planowane położenie kabla w ziemi, na czerwono istniejące słupy (kropki) i linie energetyczne

czy istnieje mozliwość podłaczenia przy wykorzystaniu słupa (na zdjeciu max. z lewej strony) i wstawieniu dodatkowo np dwoch słupów? Czy takie przyłacze jest możliwe do wykonania? pewnie tak ale jak mam przekonać projektatna bo szukać nowego juz mi sie nie chce. Moze ktoś ma pomysł jak rozwiazać tę sytuację :-?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę egzotyczne to twoje pragnienie przyłącza napowietrznego. Zazwyczaj to właśnie kablowe przyłącza są pożądane.

Druga sprawa to taka, że projekt opracowuje się na podstawie warunków przyłączenia gdzie to dokładnie jest określone jakie to ma być przyłącze, gdzie jest miejsce przyłączenia, gdzie jest miejsce dostarczania i td. Z tego powodu nie tak łatwo przekonac projektanta do własnych wizji.

Kolejna sprawa to ,że przyłączeto max jedno przęsło sieci. Jak byś chciał tego słupa to była by to już rozbudowa cieci a co zatym idzie trzeba się starać o pozwolenie na budowę. Co do tego słupa bliżej ciebie to nie wchodzi w grę bo to jest przyłącze a nie sieć a przyłączają raczej do sieci. Co do awarii to właśnie sieci napowietrzne sa awaryjne. Dobry kabel dobrze zrobiony leży w ziemi latami i nic się nie dzieje. A ostatecznie przyłącze nie jest twoje więc nie przejmujesz się awariami. ma działać i już.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...

witam :)

muszę określić moc przyłącza, wyliczyłem 16 kW

16 kW a co wliczyłeś do tego? Jakie urządzenia?

 

ale później wpadłem na to aby mieć podgrzewacz wody. Znalazłem taki o mocy 21 kW. Czy to znaczy że aby go używać moc przyłącza muszę zwiększyć o te 21 kW?

 

Niekoniecznie, zależy wszystko od mocy zainstalowanych urządzeń i przyjętego współczynnika jednoczesności.

Taki podgrzewacz w przeciętnych domkach pracuje przy mocy przyłączeniowej 25 kW i bezpieczniku przedlicznikowym 40A.

 

Napisz coś więcej o planowanych urządzeniach to wtedy pomyślimy ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, warunki techniczne z energii mam na 13KW, ale zastanawiam sie nad ogrzewaniem kominkiem z plaszczem + elektryczny kociol co + podgrzewacz wody. Wg projektu zapotrzebowanie na cieplo jest na poziomie 8KW. Z energia jeszcze nie podpisalem umowy, czy powinienem zwiekszyc moc przylacza czy te 13 KW wystarczy.Nie chcialbym zeby to bylo na styk, wolalbym miec jakis niezaduzy zapas mocy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od kilku dni dzieje się coś dziwnego z prądem do mnie dostarczanym.

Napięcie na różnych fazach jest niejednakowe (bez obciążeń), a po włączeniu większego odbiornika np 2000W, napięcie na tej fazie spada do 170-180 V, a na pozostałych fazach wzrasta do 250-265 V.

Ten sam efekt jest przy obciążaniu różnych faz.

Sprawdziłem całą instalację domową.

Wpiąłem się nawet przed rozdzielkę główną, to samo.

Przyczyna może być, albo w kablu doprowadzającym prąd do domu, albo w skrzynce przyłączeniowej, albo jeszcze wcześniej, ale tam już nie mam wstępu.

Nie wiem, czy już wzywać rejon energetyczny, czy jeszcze coś szukać, boję się cokolwiek bardziej prądożernego włączyć, by na innym obwodzie nie spalić np. komputera.

Może jakaś mądra głowa poradzi, co z tym fantem zrobić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba do toru N, PEN została wtrącona jakaś impedancja czyli po chłopsku gdzieś po drodze do trafo nastąpiło pogorszenie styku.

Gdy awaria się rozwinie a się rozwinie w zależności od układu sieci i innych czynnikóe sytuacja grozi zniszczeniem sprzętu a nawet śmiercią.

Chyba wiesz co masz zrobić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za szybką reakcję, u mnie w domu zabezpieczenia sprawne, ale cały czas nurtuje mnie, gdzie ten problem.

Sprawdzałem u sąsiadów - na tej samej linii, mu nich takie cuda się nie dzieją.

Ciekaw jestem, czy będę wykopywał kabel, czy skończy się na naprawie czegoś w skrzynce przyłączeniowej, lub na słupie.

I najważniejsze: czyja to "działka".

Teraz o 23.30 wszędzie mam 240-250 V.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...