Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Prawie wszystko o szeroko rozumianej elektryce.


Recommended Posts

Witam.

Nie mam zamiaru lobbować za tak bo zaraz będą głosy ,że mam w tym interes. Powiem tylko ,że architekt tak mówi bo nie chce kaską podzielić sie z kimś kto taki projekt by zrobił a on sam nie może. Dwa to położenie gniazdek w takim projekcie jest najmniej ważne (poza przypadkami gdzie jest ważne). Liczy się cała reszta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 2,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

No cóż. Nowa i już z problemami.:

Otrzymaliśmy wczoraj warunki podłączenia do sieci ENEA wraz ze standardową ponoć umową. Podano tam terminy 12 miesięczne wybudowania przyłącza. Czy to rzeczywiście tylko szblon i tak straszą czy to może naprawdę tyle trwać? Nie budujemy się za miastem tylko na nowo wydzielonych działkach na osiedlu domków. Nie wiem czy mam się załamać jak góralski dach czy to tylko dla zdołowania przeciwnika. Jutro czeka mnie wizyta w ENERGETYCE.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam :)

No cóż. Nowa i już z problemami.:

Otrzymaliśmy wczoraj warunki podłączenia do sieci ENEA wraz ze standardową ponoć umową. Podano tam terminy 12 miesięczne wybudowania przyłącza. Czy to rzeczywiście tylko szblon i tak straszą czy to może naprawdę tyle trwać? Nie budujemy się za miastem tylko na nowo wydzielonych działkach na osiedlu domków. Nie wiem czy mam się załamać jak góralski dach czy to tylko dla zdołowania przeciwnika. Jutro czeka mnie wizyta w ENERGETYCE.

Większość ZE podaje 12 miesięczny termin przyłączenia ale znam też przypadki dłuższego okresu.

Z praktyki wiem, że okres ten czasami bywa krótszy ale i znam równiez przypadki, że się przedłuża z uwagi przede wszystkim na nieuregulowane sprawy własnościowe działek przez które będzie przebiegać projektowana linia zasilająca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam :)

Witam i proszę o poradę. Jestem kompletnym laikiem w tej dziedzinie.

Jesteśmy w trakcie adaptacji projektu gotowego (ze sporymi przeróbkami). Architekt twierdzi, że nie ma sensu wykonywać projektu instalacji elektrycznej, ponieważ w trakcie budowy i tak elektryk montuje gniazdka itd. tak, jak to pasuje do potrzeb. Coś mi tu nie gra. Wydaje mi się ,że tak ważny element jak elektryka nie może istnieć bez projektu. Czy architekt to ignorant, czy tak jest rzeczywiście?

Architekt nie ma racji a jak nie wierzysz to zaczekaj na decyzję architektury na uzupełnienie projektu i poprawę części elektrycznej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawa załatwiona, rano dzwoniłem do rejonu, przyjechali dosyć szybko, okazało się, że na słupie był słaby styk na "N". Wymienili zacisk i wszystko gra. Jeszcze raz dziękuję za porady, szkoda tylko mojej roboty, przejrzałem i połączyłem od nowa całą rozdzielkę, ale jestem mądrzejszy o nowe doświadczenia.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Architekt twierdzi, że nie ma sensu wykonywać projektu instalacji elektrycznej, ponieważ w trakcie budowy i tak elektryk montuje gniazdka itd. tak, jak to pasuje do potrzeb. C

 

Architekt ma rację. Teraz nie masz głowy do myślenia o elektryce i co by nie zaprojektować to i tak w rzeczywistości zrobisz co innego niż w projekcie. Każdy normalny elektryk sobie poradzi ze zrobieniem instalacjie bez projektu. Ja w moim projekcie o instalacjie elektrycznej nie mam nawet wzmianki i w niczym to nie przeszkadzało w uzyskaniu pozwolenia na budowę. Jeżeli będziesz się upierać przy modyfikacji projektu elektryki to będziesz musiała za to dodatkowo zapłacić - niech nikt nie liczy, że architekt podzieli się z kimś swoją kasą :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Architekt twierdzi, że nie ma sensu wykonywać projektu instalacji elektrycznej, ponieważ w trakcie budowy i tak elektryk montuje gniazdka itd. tak, jak to pasuje do potrzeb. C

 

Architekt ma rację. Teraz nie masz głowy do myślenia o elektryce i co by nie zaprojektować to i tak w rzeczywistości zrobisz co innego niż w projekcie. Każdy normalny elektryk sobie poradzi ze zrobieniem instalacjie bez projektu. Ja w moim projekcie o instalacjie elektrycznej nie mam nawet wzmianki i w niczym to nie przeszkadzało w uzyskaniu pozwolenia na budowę. Jeżeli będziesz się upierać przy modyfikacji projektu elektryki to będziesz musiała za to dodatkowo zapłacić - niech nikt nie liczy, że architekt podzieli się z kimś swoją kasą :lol:

 

Takie zasady obowišzujš tylko w Polsce. W innych krajach bywa nawet tak, że za każde kucie œcian, lub fundamentów przez elektryka, placi stawiacz œcian lub wylewajšcy fundament.

Po prostu o wiele proœciej pozostawić niezbędne przejœcia na kable na etapie budowy niż potem walić młotem lub czym innym. A poza tym elektryk na budowę powinien wchodzić już na etapie wykopów pod fundament, bo to on, wraz z kierownikiem budowy, odpowiada za prawidłowe wykonanie uziomu fundamentowego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam :)

Architekt ma rację. Teraz nie masz głowy do myślenia o elektryce i co by nie zaprojektować to i tak w rzeczywistości zrobisz co innego niż w projekcie. Każdy normalny elektryk sobie poradzi ze zrobieniem instalacjie bez projektu. Ja w moim projekcie o instalacjie elektrycznej nie mam nawet wzmianki i w niczym to nie przeszkadzało w uzyskaniu pozwolenia na budowę. Jeżeli będziesz się upierać przy modyfikacji projektu elektryki to będziesz musiała za to dodatkowo zapłacić - niech nikt nie liczy, że architekt podzieli się z kimś swoją kasą :lol:

Nie wiem kim jesteś z zawodu, czy znasz prawo budowlane i co upoważnia cię do takich stwierdzeń.

Radzę wrócić do postu Julity2 i przeczytać go ze zrozumieniem a potem dopiero zabierać się do udzielania rad.

Zadam pytania pomocnicze:

 

projektant elektryk podpisał oświadczenie

na podstawie art. 20 ust. 4 ustawy Prawo Budowlane (Dz. U. Nr 207 z 2003 z późniejszymi zmianami), że projekt został sporządzony zgodnie z obowiązującymi przepisami i zasadami wiedzy technicznej??

 

Gdzie pracują niekumaci urzędnicy którzy nie zauważyli sporych rozbieżności pomiędzy projektem architektonicznym a projektem elektrycznym??

 

Ja, jeżeli na czymś się nie znam to głosu nie zabieram w dyskusji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szanowny jacekj!

Popieram w pełnej rozcišgłoœci.

Nie wiem ilu ludzi na tym forum pojmie po naszym pisaniu, że głupie oszczędzanie na instalacji elektrycznej po to tylko, żeby starczyło kasy by "błysnšć" jakimœ bajerem widocznym od drzwi wejœciowych, to czyste marnotrawstwo pieniędzy. Ale jeœli chociaż jedna osoba to pojmie, to uważam, że nie tracimy czasu.

Większoœć budujšcych myœli o skórzanych meblach, jaccuzzi, podłogach w stylu orientu, a o elektryce myœlš w kategoriach lat siedemdziesištych, lub najdalej osiemdziesištych ubiegłego wieku. Nie kumajš, że ich plazmy, DVD, komutery i inne bajery, o których jeszcze nie wiemy, bo powstanš za 10 - 20 lat nie będš normalnie pracować w tamtych instalacjach, lub będš, ale do czasu (np. pierwszej burzy z piorunami).

Kiedyœ już rozpoczšłem wštek o współczesnych instalacjach, ale jak wysłałem niedowiarków do poznania podstaw, to jakoœ zamilkli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ano służę:

 

Zacznij od tego:

 

http://www.piib.org.pl/pliki/ib/ib_03_06.pdf

"Nowoczesne instalacje uziemiajšce w budynkach"

 

tak zresztš pisałem w wštku:

 

http://forum.muratordom.pl/posting.php?mode=reply&t=53890

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Na wstępie zaznaczam, że jestem kompletnym laikiem w dziedzinie elektryczności :oops: a mam następujący problem:

Na mojej działce stoi słup NN dokładnie 10m od granicy działki. Stoi dokładnie w miejscu, gdzie miał powstać garaż domu. Mam prośbę o następujące informacje: w jakiej odległości od słupa NN może stać budynek mieszkalny lub jakie są możliwości przesunięcia słupa do granicy działki czyli o jakieś 9m. Dodam, że do słupa podłączony jest jeden sąsiad drogą ziemną a drugi poprzez kolejny słup (na drugim końcu mojej działki) naziemną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Jak to jest z projektowaniem przyłącza. Mam juz warunki i umowę z ZE. Podejrzewam ze na wiosnę pojawi sie w granicy mojej działki skrzynka. I teraz... Mam projekt instalacji elektrycznej w skład którego wchodzą gniazda elektryczne,oswietlenie,schemat tablicy TE,schemat złącza kablowego ZK i tablicy licznikowej TL. Czy teraz aby uzyskac pozwolenie na budowę, muszę dodatkowo sfinansowac projekt przyłącza energetycznego ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ano służę:

 

Zacznij od tego:

 

http://www.piib.org.pl/pliki/ib/ib_03_06.pdf

"Nowoczesne instalacje uziemiajšce w budynkach"

 

tak zresztš pisałem w wštku:

 

http://forum.muratordom.pl/posting.php?mode=reply&t=53890

 

Pierwsze przeczytane.

Podsumowując PORZĄDNY UZIOM

 

Ale w drugim linku coś pomieszałeś bo odsyła do odpowiedzi w tym poście :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...