Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Prawie wszystko o szeroko rozumianej elektryce.


Recommended Posts

 

Ja, jeżeli na czymś się nie znam to głosu nie zabieram w dyskusji.

 

Aż obdzwoniłem 2 znajomych, którzy już sie wprowadzili do nowych domów. Żaden z nich nie miał kompletnego projektu instalacje elektrycznej przy staraniu się o pozwolenie na budowę. Nie gorączkuj się więc i przyjmij w spokoju fakty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 2,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Takie zasady obowišzujš tylko w Polsce. W innych krajach bywa nawet tak, że za każde kucie �cian, lub fundamentów przez elektryka, placi stawiacz �cian lub wylewajšcy fundament.

Po prostu o wiele pro�ciej pozostawić niezbędne przej�cia na kable na etapie budowy niż potem walić młotem lub czym innym. A poza tym elektryk na budowę powinien wchodzić już na etapie wykopów pod fundament, bo to on, wraz z kierownikiem budowy, odpowiada za prawidłowe wykonanie uziomu fundamentowego.

 

W innych krajach? W Polsce też płaci się elektrykowi za kucie ścian, nie przekonasz mnie, że normą jest w Polsce niepłacenie elektrykom za część wykonanej przez nich pracy. Młot udarowy nie od kozery jest normalnym wyposażeniem elektroinstalatora, jak mu się nie podoba to niech zmieni zawód. Zresztą przy robieniu przejścia przez np. Terivę mniej kłopotliwe i czasochłonne jest wykucie dziury w stropie niż zrobienie formy na przepust.

O uziomie fundamentowym to ja przypomniałem kierownikowi i szefowi ekipy, nie wiem czy kiero sam by o tym pamiętał. Obyło sie bez elektryka na tym etapie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W innych krajach? W Polsce też płaci się elektrykowi za kucie ścian, nie przekonasz mnie, że normą jest w Polsce niepłacenie elektrykom za część wykonanej przez nich pracy. Młot udarowy nie od kozery jest normalnym wyposażeniem elektroinstalatora, jak mu się nie podoba to niech zmieni zawód. Zresztą przy robieniu przejścia przez np. Terivę mniej kłopotliwe i czasochłonne jest wykucie dziury w stropie niż zrobienie formy na przepust.

 

Dlatego napisałem "w innych krajach". Bo tam młot nie jest "normalnym wyposażeniem".

A niby jak się płaci za kucie, skoro znaczna częœć inwestorów płaci "od punktu", niezależnie, jest kucie czy go nie ma?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O uziomie fundamentowym to ja przypomniałem kierownikowi i szefowi ekipy, nie wiem czy kiero sam by o tym pamiętał. Obyło sie bez elektryka na tym etapie

 

I teraz elektryk, który przyjdzie wykonywać instalacje będzie się głowił: zaufać temu kierbudowi czy nie? Zrobił jak należy, czy udał, że zrobił?

To jest tak, jak każš mi wykonywać pomiary odgromówki, kiedy nie ma metryki urzšdzenia piorunochronnego. Zastanawiam się: A jaki to jest uziom, poziomy czy pionowy? Jak jest zrobiony? A połšczenia ile jeszcze wytrzymajš? A jak odkopię na chybił trafił kawałek, to mam wierzyć, że reszta jest też w takim stanie? A jak pionowy to szpile wyjmować? Jak?

I wychodzi na to, że gdybym chciał ze spokojnym sumieniem go ocenić, to musiałbym całoœć odkopać. Więc nie mierzę, bo "w ciemno" takich rzeczy nie umiem podpisać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A niby jak się płaci za kucie, skoro znaczna czę�ć inwestorów płaci "od punktu", niezależnie, jest kucie czy go nie ma?

 

Płaci sie tak, jak się umówi z elektrykiem, jak sie dogadaja na całość to na całość, jak za punkt to za punkt itp. Zawsze dwie strony biorą udział w tym procesie. Inwestor zakłada, że elektryk nie jest głupolem i zanim coś wyceni to obejrzy projekt, zapyta się czy ściany są z silki, betonu komórkowego szkieletowe itp. Jak wycenia jakieś abstrakcyjne punkty to sam do siebie niech ma pretensje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

I teraz elektryk, który przyjdzie wykonywać instalacje będzie się głowił: zaufać temu kierbudowi czy nie? Zrobił jak należy, czy udał, że zrobił?

 

To normalna rzecz. Jak nikomu nie ufasz to rób wszystko sam. Elektrowni też nie ufaj bo skąd masz pewność, ze dostarczają taki prąd jak deklarują? Zbuduj sam własną elektownię to będziesz wiedział co z gniazdka płynie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Inwestor zakłada, że elektryk nie jest głupolem i zanim coś wyceni to obejrzy projekt, zapyta się czy ściany są z silki, betonu komórkowego szkieletowe itp.

 

Żaden z nich nie miał kompletnego projektu instalacje elektrycznej przy staraniu się o pozwolenie na budowę.

 

Każdy normalny elektryk sobie poradzi ze zrobieniem instalacjie bez projektu.

 

No co jest?

 

 

 

I teraz elektryk, który przyjdzie wykonywać instalacje będzie się głowił: zaufać temu kierbudowi czy nie? Zrobił jak należy, czy udał, że zrobił?

 

To normalna rzecz.

A to fajnie. Rozumiem, że moje papiery podpiszesz. Nie martw się, wszystko jest OK.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam :)

Na mojej działce stoi słup NN dokładnie 10m od granicy działki. Stoi dokładnie w miejscu, gdzie miał powstać garaż domu. Mam prośbę o następujące informacje: w jakiej odległości od słupa NN może stać budynek mieszkalny lub jakie są możliwości przesunięcia słupa do granicy działki czyli o jakieś 9m. Dodam, że do słupa podłączony jest jeden sąsiad drogą ziemną a drugi poprzez kolejny słup (na drugim końcu mojej działki) naziemną.

Normy generalnie mówią o odległościach przewodów od budynków. Zależy ona od miejsca budynku i wynosi od 1 do 2.5m dla linii NN 0.4 kV.

Co do przebudowy, istnieje taka możliwość. Ty musisz ponieść koszty projektu i strony prawnej oraz koszt jej przebudowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam :)

Witam. Jak to jest z projektowaniem przyłącza. Mam juz warunki i umowę z ZE. Podejrzewam ze na wiosnę pojawi sie w granicy mojej działki skrzynka. I teraz... Mam projekt instalacji elektrycznej w skład którego wchodzą gniazda elektryczne,oswietlenie,schemat tablicy TE,schemat złącza kablowego ZK i tablicy licznikowej TL. Czy teraz aby uzyskac pozwolenie na budowę, muszę dodatkowo sfinansowac projekt przyłącza energetycznego ?

Przyłączem nazywamy odcinek sieci do granicy eksploatacji który wybuduje energetyka w ramach umowy przyłączeniowej.

 

Jeżeli nie masaz jeszcze pozwolenia na budowę budynku to musisz złożyć do urzędu kompletną dokumentację w tym część elektryczną. Dla budynku takową posiadasz. Pozostaje sprawa kabla od zestawy pomiarowego zabudowanego nad złączem do tablicy w mieszkaniu. Co prawda jest to kabel i często bywa mylnie nazywany przyłączem. Jest to element/odcinek instalacji wewnętrznej ułożonej na zewnątrz na który musi być opracowany projekt budowlany i podlega on pozwoleniu na budowę. Oczywiście mapa, ZUD.

Dziwię się, że architekt prowadzący tego Ci nie powiedział. Niestety wielu z nich nie dorosło jeszcze do sytuacji na rynku. Robią szybko swoją działkę i kasują Inwestora zapominając świadomie o branżystach.

Często spotykam się z takimi problemami kiedy Inwestor otrzymuje Postanowienie z Urzędu o uzupełnienie złożonej dokumentacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość michał21

Dołączam się do pytania : po której stronie faza w gniazdku, czy jest to w jakiś sposób normowane , przy gniazdkach montowanych 30 cm od podłogi gdzie dajecie bolec uziemiający : na dole czy na górze, jak jest wygodniej póżniej przy eksploatacji, proste pytania ale chyba dość ważne . :)

Przeprowadzam gruntowny remont instalacji i wszędzie faza z lewej. Takie normy. Bolec uziemiający jak kto woli... Jeśli jest to gniazdo podwójne, to i tak nie ma róznicy, bo jeden jest na górze, drugi na dole. Przy gniazdach pojedynczych proponuje bolec u góry. mnie osobiście wygodniej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...gdzie dajecie bolec uziemiający : na dole czy na górze, jak jest wygodniej póżniej przy eksploatacji, proste pytania ale chyba dość ważne . :)

..Bolec uziemiający jak kto woli... Jeśli jest to gniazdo podwójne, to i tak nie ma róznicy, bo jeden jest na górze, drugi na dole. Przy gniazdach pojedynczych proponuje bolec u góry. mnie osobiście wygodniej

Weź sobie jakąś "grubszą" wtyczkę z bolcem np od lodówki. Teraz pytanie czy wolisz jeżeli po włożeniu kabel wystaje do góry czy jeżeli idzie na dół.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
Kupiłem bednarkę i przyspawałm ją do prętów zbrojenia ławy. Część prętów pospawałem ze sobą aby miały większy "elektryczny kontakt" z bednarką. Ale !!! nie połączyłem wszystkich prętów, bo nie było czasu. Majstry przyspieszyli lanie betonu. Czy takie uziemienie jest dobre? Nie zasypałem jeszcze fundamentów i mogę trochę połączonego ze sobą złomu zakopać dookoła domu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem bednarkę i przyspawałm ją do prętów zbrojenia ławy. Część prętów pospawałem ze sobą aby miały większy "elektryczny kontakt" z bednarką. Ale !!! nie połączyłem wszystkich prętów, bo nie było czasu. Majstry przyspieszyli lanie betonu. Czy takie uziemienie jest dobre? Nie zasypałem jeszcze fundamentów i mogę trochę połączonego ze sobą złomu zakopać dookoła domu.

To fajowo. Nie wiem czy planujesz instalację odgromową. Jeżeli tak, to koniecznie zrób uziom "w ziemi". Wykorzystaj stan kiedy masz nie zasypane fundamenty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No cóż ja mogę ci oszacować koszt ale pod warunkiem ,że nie bedziesz sie wtrącać to znaczy jak ja sobie to wymyślę tak zrobie a ty otrzymasz efekt gotowy i nie będziesz marudzić ok?

A jeśli przypadkiem chcesz mieć wpływ na to co otrzymasz to niestety sama powierzchnia budynku niewystarczy. Trzeba usiąść przy winku wieczorem i pokolei wszystko ustalać a na końcu będzie cena i oczywiście rabat jakieś 40 % :D abyś była zadowolona.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, warunki techniczne z energii mam na 13KW, ale zastanawiam sie nad ogrzewaniem kominkiem z plaszczem + elektryczny kociol co + podgrzewacz wody. Wg projektu zapotrzebowanie na cieplo jest na poziomie 8KW. Z energia jeszcze nie podpisalem umowy, czy powinienem zwiekszyc moc przylacza czy te 13 KW wystarczy.Nie chcialbym zeby to bylo na styk, wolalbym miec jakis niezaduzy zapas mocy.

 

Próbowałam coś zrozumieć z elektryki, ale mnie to przerosło. Mam kominek z płaszczem, piec elektryczny 12 kW, płytę, piekarnik elektryczny, zmywarkę itp, a moc przyłącza 11 kW i ani razu korki mi nie wyskoczyły. Nie sądzę, żeby kiedyś wszystkie urządzenia działały jednocześnie, ale na pewno zdarzyło się, że działał kocioł na full, do tego telewizja, oświetlenie, lodówka, może czajnik bezprzewodowy i nic się nie stało. Mieszkam już 2 miesiące. Nie rozumiem :o , ale jednocześnie się cieszę 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...