Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Prawie wszystko o szeroko rozumianej elektryce.


Recommended Posts

Witam,

 

A ja mam prośbę z innej beczki: może ktoś zdjąć obudowę z tablicy rozdzielczej w domu i zrobić fotkę jak to u was wygląda? Czy tylko u mnie jest wszystko tak poplątane. Mam nadzieję, że nie będę usiał kiedyś szukać który przewód gdzie idzie :)

 

fotki na prv lub [email protected] - dzięki z góry

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 2,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Witam wszystkich Forumowiczów!

 

Mam nadzieję, że ktoś w jasny sposób wytłumaczy mi co mam robić w związku ze sprawą przyłaczy.

A więc do rzeczy.

Otrzymałam warunki przyłączenia prądu, wg których ENION zobowiązał się dostarczyć prąd jednak pod warunkiem rozbudowy sieci w zakresie: (cytuję)

"- wykonania powiązania istniejącej sieci rozdzielczej nn w ulicy ze słupem sieci na działce nr XX stosując przewód ASXSn 4x70 mm2(ok 40 m) oraz słupy żelbetowe,

-wykonania wymiany istniejących przewodów Al 4x25 mm2 na odcinku 3-ch przęseł na ASXSn 4x70 mm2, (..)

- wykonania rozcięcia istniejącej lini kablowej YAKY mm2 relacji złącze na działce nr YY złącze na działce nr DD i wprowadzenie go obustronnie do zestawu ZZP w lini ogrodzenia działki naszej stosując kabel XAKXS 4x 35mm2 i 1 mufę".

Pytanie: Co to oznacza i ile to może trwać?

W przyszłym tygodniu bęę miała prawomacną decyzję o pozwolenie na budowę i chciałabym rozpocząć budowę w kwietniu 2007 r. Obawiam się, że mogę nie mieć prądu na budowie a w najgorszym razie nawet po jej zakończeniu. O co tu chodzi??

Na pytanie do ENIONU otrzymałam odpowiedź, że albo ENION wykona to sam, albo zrobimy to na własną rękę. Czy wiąże się to z jakimiś kosztami?

Co o tym myślicie, czy ktoś miał podobny problem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam :)

Nie ma nad czym myśleć. Do granicy eksploatacji wszystkie prace podane w warunkach wykonuje Dostawca energii w ramach opłaty przyłączeniowej.

Ty jedynie możesz opracować projekt za co otrzymasz upust do 10% wielkości opłaty. Za ten upust projektanta nie znajdziesz ale jeżeli zależy Ci na czasie to musisz dołożyć do imteresu.

W umowie przyłączeniowej standardowo piszą o rocznym terminie przyłączenia.

ZE Tarnów nie praktykuje wykonawstwa elementów przyłączenia przez Odbiorcę z powodów że tak powiem finansowo podatkowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Tak jak kol. jacek powiedział to ,że w WP masz tyle pozycji do zrealizowania nie oznacza wcale ,że ty to masz realizować.

Co do terminów to istotne jest kiedy zadanie to trafi na przetarg a potrwa to kilka miesięcy. Potem kilka miesięcy na opracowanie i zatwierdzenie dokumentacji projektowej i z miesiąc dla wykonawcy. Czyli jak nic z rok potrwa biegnżc swiom rytmem.

Zacząć radzę od odwiedzenia właściciela (właścicieli ) działek szczególnie prywatnych na których będzie budowana i przebudowywana sieć. Muszą ci podpisać zgodę na udostępieinie gruntów na cele budowlane. Jak to będziesz miała a enion znajdzie jakąś kasę raczej dopiero po nowym roku to już będzie z górki. Jak takiej zgody nie uzyskasz to trochę trzeba się będzie pogimnastykować.

Może trzeba pomyśleć o przyłączu tymczasowym na czas budowy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ENION ... u mnie trwa to trzeci rok :D

Na podstawie mojej dokumentacji zrobili rozbudowę sieci, ale pradu mi nie podłączyli. Dyrektor powiedział: "Po co panu prąd". Kupiłem 400 metrów przewodu od kosiarki, przypiąłem sie do sąsiada, mam +-170 voltów, ale jakoś buduję :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do kontroli różnicówki służy przycisk TEST umieszczony na niej samej.

A po podejściu do gniazka, można to sprawdzić odpowiednim miernikiem.

Jakim? Na przykład : http://www.sonel.pl

 

Dzięki. To, że przycisk TEST jest to ja wiem, tylko ja człek nie wierzę tym wszystkim urządzonkom. I chciałem się naocznie przekonać. Ale jak trzeba kupić do tego jakiś miernik to pewno zrezygnuję :)

 

Ale mam jeszcze jedno pytanie. Do tego, aby zadziałała (różnicówka) potrzeba 3 przewody w gniazdku. Na gniazdkach dwu przewodowych nie działa.

Czy przewód zerowy (N) z ochronnym (PE) mogą być zmostkowane przed wejściem na skrzynkę z bezpiecznikami? Czy powinny iść osobno – odpowiednio zero od słupa, a ochronny od uziemienia „lokalnego” wykonanego na miejscu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zabezpieczenie różnicowo - prądowe (RCD) stosuje się w sieciach TN-S (trójprzewodowych).

Stosowanie RCD w sieciach TN-C (dwuprzewodowych) jest zabronione.

Podział PEN na PE i N może nastąpić w dowolnym miejscu, ważne jest tylko aby nastąpił przed RCD. I potem nie może się nigdzie łączyć!Przeważnie podział wykonywany jest w rozdzielni domowej, za licznikiem. Punkt podziału powinien byc uziemiony (tak przeważnie wymaga ZE)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super. Czuję się jak na czacie nie jak na forum. Dziękuję za szybką reakcję. Pozwolę sobie jeszcze jedno pytanko:

 

Zabezpieczenie różnicowo - prądowe (RCD) stosuje się w sieciach TN-S (trójprzewodowych).

Stosowanie RCD w sieciach TN-C (dwuprzewodowych) jest zabronione.

A co się stanie jak się zastosuje w sieciach TN-C? Moja sytuacja jest taka: rozbudowuje istniejący dom z lat 70. W tedy z okazji oszczędności i z powodu, że nie było zwyczaju, stosowało się okablowanie dwuprzewodowe. Instalacja w starej części domu jest dobra i nie zamierzałem jej przerabiać. W nowej będzie TN-S. Będzie działać jak podłączę całość do jednej różnicówki?

 

Podział PEN na PE i N może nastąpić w dowolnym miejscu, ważne jest tylko aby nastąpił przed RCD. I potem nie może się nigdzie łączyć!Przeważnie podział wykonywany jest w rozdzielni domowej, za licznikiem. Punkt podziału powinien być uziemiony (tak przeważnie wymaga ZE)

OK. No bo właśnie elektryk doprowadził mi nowy pion pod nową skrzynkę z bezpiecznikami i tylko 4 przewody poprowadził. Ale jak tak to OK.

Jeszcze raz dzięki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Jak sobie zrobisz taką hybrydę to zapewne naszczęście dla ciebie nie dasz rady uruchomić instalacji. Wtedy zawezwiesz zapewne jakiegoś elektryka i będą dwie możliwości.

1) Usłyszysz od niego to co od kolego powyżej ,że tak nie wolno i doprowadzi ci instalację do stanu normalnego.

2) Gość przekombinuje i uruchomi ci instalacje ,ty będziesz się cieszył ,że maszróżnicówkę w instalacji jak wszyscy a prawda jest taka ,że w starej części nie będziesz miał ochrony przeciwporażeniowej i tyle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Jak sobie zrobisz taką hybrydę to zapewne naszczęście dla ciebie nie dasz rady uruchomić instalacji. Wtedy zawezwiesz zapewne jakiegoś elektryka i będą dwie możliwości.

1) Usłyszysz od niego to co od kolego powyżej ,że tak nie wolno i doprowadzi ci instalację do stanu normalnego.

2) Gość przekombinuje i uruchomi ci instalacje ,ty będziesz się cieszył ,że maszróżnicówkę w instalacji jak wszyscy a prawda jest taka ,że w starej części nie będziesz miał ochrony przeciwporażeniowej i tyle.

 

I to mi się podoba. To chciałem usłyszeć. W starej części nie było przez 30 lat i zdaję sobie sprawę że nie będzie ochrony przeciwporażeniowej, dopóki jej całej nie przerobię na trzy-przewodową. Moje pytanie było czy będzie ochrona przeciwporażeniowa w nowej części. Czy aby ta stara podpięta nie będzie szkodzić. I z tego co wnioskuję z pkt 2) tak będzie.

:) Dzięki jeszcze raz.

 

PS. Wczoraj uruchamiałem ją przez 4 godziny i działa :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie było gniazdek z kołkami ochronnymi bynajmniej w piwnicy, łazience, kuchni?. Jeśli były i są to była ochrona przeciwporażeniowa. A jeśli tak to w twoim przypadku światło ci zgaśnie w całej chałupie jak żona prasując ci koszulę przysłowioer żelazko postawi na podłodze. (to tylko przykład i nawet jak zrobisz eksperyment ,że jednak nic się nie dzieje w tej sytuacji to stanie się to w innych okolicznościach
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie było gniazdek z kołkami ochronnymi bynajmniej w piwnicy, łazience, kuchni?.

heh.. tego to nie chciałem wyciągać ale jak nalegasz :):)

trzeci przewód do gniazdek w łazience i w piwnicy był ciągnięty od najbliższej rury z wodą :-? :o

jeśli tak to w twoim przypadku światło ci zgaśnie w całej chałupie jak żona prasując ci koszulę przysłowioer żelazko postawi na podłodze.

A tego to nie rozumiem... co ma kładzenie żelazka na podłodze do gaszenia światła ?

Jeśli były i są to była ochrona przeciwporażeniowa.

Pisząc ochrona przeciwporażeniowa myślałem o ochronie poprzez wyłącznik różnicowoprądowy, a nie przez połączenie przewodu zerowego z uziemiającym. (takie fragmenty takiej instalacji u mnie w domu zastałem).

 

To jeśli pozwolicie to zadam jeszcze jedno pytanko: Czy gniazdo trójfazowe podłączyć przez różnicówkę? „ktoś gdzieś kiedyś” mi mówił że miał silnik trójfazowy co miał takie charakterystyki (prądy rozruchowe), że niby wszystko było OK ale różnicówkę wywalał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...