Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Prawie wszystko o szeroko rozumianej elektryce.


Recommended Posts

powiem tak:

ja u siebie w chałupie zrobiłem zasilania puszek (gn.230v) kablem 3x 2,5 tylko i wyłącznie ze względu na większe zapasy tegoż kabla ;-)

Od puszki do gniazd poprowadziłem już 3x1,5mm. Łatwiejszy montaż gniazd nie ujmując mocy którą puszczę przez owe gniazdo (prędzej się gniazdo stopi niż przewód przepali)

Ale rzeczywiście w bloku są po 2 obwody i długie ciągi obw. więc bywa różnie. Mało tego, u mnie jeszcze są przewody aluminiowe.

 

A róbta se tak dalej.

I wyrostki też możecie operować. A co.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 2,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Jeszcze raz spróbuje sprowokować stałych bywalców - tematem programu do rozrysowania (zaprojektowania) instalacji elektrycznej - wiecie cos na ten temat - wystarczy jakieś hasło żebym mógł dalej - od czegos rozpocząć poszukiwania

pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Gdzieś czytałem o różnicówce, która po zadziałaniu (wyłączeniu zasilania) po jakimś czasie sama się włącza.

 

Znacie coś takiego?

Witam serdecznie

Różnicówka jest rodzajem bezpiecznika, bezpiecznik ma za zadanie ochranianie i nie wydaje mi sie aby po wystąpieniu prądu na obudowie jakiegoś urządzenia różnicówka miała by sie sama wyłączyć a po jakimś czasie załaczyć przyczyna sama zaginąć. Takie układy stosuje w elektroenergetyce w napowietrznych liniach przesyłowych (SPZ).

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Gdzieś czytałem o różnicówce, która po zadziałaniu (wyłączeniu zasilania) po jakimś czasie sama się włącza.

 

Znacie coś takiego?

Witam serdecznie

Różnicówka jest rodzajem bezpiecznika, bezpiecznik ma za zadanie ochranianie i nie wydaje mi sie aby po wystąpieniu prądu na obudowie jakiegoś urządzenia różnicówka miała by sie sama wyłączyć a po jakimś czasie załaczyć przyczyna sama zaginąć. Takie układy stosuje w elektroenergetyce w napowietrznych liniach przesyłowych (SPZ).

Pozdrawiam

Owszem, jest coś takiego. Urządzenie włoskiej firmy GEWISS nazywa się ReStart

 

Widziałem w sieci hurtowni elektrycznych BARGO :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

 

Odległość gniazd od tablicy nie liczysz po najkrótszej długości w lini prostej, tylko po długości przebiegu trasy przewodu. A to na pewno nie da Ci maksymalnie 14 metrów, tylko sporo więcej. W samej tablicy masz prawie metr przewodu, a dodaj jeszcze odcinki pionowe od tablicy pod sufit, długość lini po długości poszczególnych ścian i zejście pionowe do gniazda. Ponadto długość obwodu nie liczysz do pierwszego gniazda, tylko ostatniego w obwodzie i sumujesz długości wszystkich przewodów na tym obwodzie.

:o

aha

W takim bądź razie będzie 14,8m :lol:

 

Nie wiem czy czuć się obrażony bo czytając ten opis mam wrażenie że masz mnie za idiotę. :roll:

Ale jak czytam niektóre teksty o elektryce na forum to jestem w stanie zrozumieć dlaczego tak napisałeś i wybaczam Ci :D

Bo w sumie nie wiesz komu piszesz :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zanim zakrzyczycie:

użyłem opcji szukaj, popracowałem z googlami, ale widać źle formułuję zapytania.

 

Czy ktoś mógłby mi wyjaśnić, lub odesłać we właściwe miejsce:

 

1) Na czym właściwie polegają 3 fazy (czy to jest wyższe napięcie??),

2) Jaki jest zysk z zainstalowania 3ch faz w domu? (Poza tym, że niektóre urządzenia wymagają 3ch faz)

3) Na forum piszą, że podłączają różne typy obwodów do różnych faz. Co to daje?

Sami planujemy dom z dużym zużyciem energii, i to mnie po prostu interesuje - nie będę robił instalacji sam, ale jestem ciekaw.

Dzięki,

Inmud

 

Jakoś nikt nie kwapi się z odpowiedzią na takie lamerskie pytania. Więc spróbuję Ci trochę podpowiedzieć.

 

Prąd w przewodzie jest zmienny, to znaczy raz elektrony "posuwają" w jednym kierunku potem płynnie przyhamowują i zasuwają spowrotem i tak cyklicznie zmieniają kierunki 100 razy na sekundę (co daje 50 cykli = 50Hz). W każdym z trzech przewodów fazowych prąd jest w innej fazie tego cyklu.

 

Pomiędzy przewodami fazowymi napięcie jest wyższe (400V) niż między przewodem fazowym i neutralnym (230V).

 

Jak sam zauważyłeś, są urządzenia dedykowane pod trzy fazy (głównie silniki trój-fazowe od np. betoniarek i innych cięższych maszyn).

 

Instalację w domu rozbija się na obwody: np. osobno oświetlenie, osobno gniazda, osobno łazienka, kuchnia itp. Na każdym obwodzie instaluje się zabezpieczenie nadprądowe (czyli bezpiecznik odpowiedni do przewidywanego obciązenia, np 16A). Obwody łączy się z przewodami fazowym (lub jednym przewodem fazowym) i zabezpiecza bezpiecznikiem różnicowo-prądowym (na przewidywany sumaryczny prąd np. 32A i na ewentualny niekontrolowany upływ prądu - tzw. różnicówka o czułości np. 30mA).

 

Przy większej ilości obwodów lepiej jest mieć dostęp do trzech faz. Przy przewidywanym dodatkowo dużym obciązeniem jest to wręcz konieczne ze względu na problemy z doborem zabezpieczeń i wymaganym przekrojem przewodów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakoś nikt nie kwapi się z odpowiedzią na takie lamerskie pytania. Więc spróbuję Ci trochę podpowiedzieć.

Bo nikt nie zna odpowiedzi :-)

 

A ja mam pytanko odnośnie osprzętu.

Mam możliwość kupienia - znacznie taniej osprzętu Moellera (czy jakoś tak). Chciałem Legranda (fael), jakoś zaufałem mu i pytanie :

czy ten Moeller to dobra firma? wchodzić w to czy nie?

Kojarzy mi się to z Merlin Gerlin i takimi tam...

???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Moellerowi możesz w 100% zaufać. Jako instalator montuje tylko Hagera lub Moellera, chyba że inwestor się uprze..

co do Faela - miałem różne awarie i nie polecam, Legrand Okej - niby ta sama firma, ale inna półka cenowa i jakośc.

Moellera spokojnie instaluj, zwłaszcza że masz dostęp do taniego. Robi się z niego lider na rynku Polskim jeżeli chodzi o budownictwo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę dziwi mnie panująca wśród naszych elektryków zasada,że jak gniazdo to koniecznie przewód 2,5mm2. Jak macie obciążone swoje obwody gniazdowe? Moim skromnym zdaniem w normalnym gospodarstwie domowym w większości przypadków 1,5 na gniazdach wystarcza z powodzeniem. Oczywiście dla "świętego spokoju " mozna więcej zainwestować w przewody żeby spać spokojnie, z drugiej jednak strony, pieniądze te można zaoszczędzić i zainwestowć w coś zupełnie innego, zamiast zamrażać je w większym przekróju przewodów, które i tak prawdopodobnie nigdy nie zostaną obciążone prądem na który zostały przewidziane.

....

 

A moim skromnym zdaniem, przekroju przewodów nie dobiera się wyłącznie w zależności od obciążenia, ale również ze względu na wymagania ochrony przeciwporażeniowej.

Jak szanowny pan marekmarecki wykona parę pomiarów impedancji pętli zwarcia w takim gniazdku, co do tablicy ma 15 metrów, a połączone z tablicą jest przewodem 1,5 mm, to może zmieni zdanie.

Na co się chyba nie zanosi, bo dla oszczędności pan marekmarecki pomiarów robił nie będzie.

Aś mu dowalił :x

 

Nie nerwuj się tak. Troche dłużej go przytrzyma. W końcu to jego "strata" :lol:

 

Często zaglądam na Forum Muratora, bo jest sympatycznie i nie ma tu jeszcze hamstwa. Zdarzają się wprawdzie teksty w stylu "Aś mu dowalił :x ", ale na szczęście nie maja większego wpływu na ogólny rysunek Forum.

Przepraszam wszystkich forumowiczów których mój post (który przytoczyłem powyżej) uraził. Naprawdę nie miałem takiego zamiaru. Jeśli pan retrofod w wykonywanych przez siebie instalacjach, we wszystkich obwodach gniazdowych stosuje przewód 2,5mm2 to jest to jego sprawa. Jego, oraz inwestora z którym się tak właśnie dogadali. Nie twierdzę,że tak jest źle! W swoim poście napisałem tylko, że nie we wszystkich obwodach gniazdowych jest to konieczne i że przy dzisiejszych cenach przewodów miedzianych przewymiarowanie to w pewnym sensie marnotrawstwo.A naprawdę w wielu miejsczach można zastosować 1,5mm2 i przy prawidłowym wykonaniu nie będzie się absolutnie nic grzało, a instalacja taka również spełni wymagania ochrony przeciwporażeniowej.

 

Artur K. napisał:

 

Cóż , gratuluję poczucia humoru, albo bezgranicznej głupoty. Nie wyobrażam sobie obwodów gniazdowych długości 50 metrów, albo i więcej z 10 gniazdami wykonanymi na 1,5 mmkw. Takiego wykonawcę odrazu pod ścianę.

Brak mi słów na komentarz

 

Cóż, myślę że czasem warto przeczytać post który się ma zamiar skomentowć :lol:

Całe szczęście iż w większości przypadków instalacje wykonują fachowcy a nie teoretycy...W tej branży wykonawca musi być cały czas na bieżąco, a nawet starać się wyprzedzać wiadomościami ofertę w hurtowniach. A teoria jest dobra tylko w książkach.

Zapewniam że teoria jest dobra nie tylko w książkach :evil: i nie jest źle jak fachowcy do tych książek czasami zaglądają :wink:

 

 

Mam mieszkanie w bloku, i w nim mam 3 obwody gniazdowe i jeden oświetleniowy. Na dwóch gniazdowych jest więcej niż po 10 gniazd. I dobrze wiem co się w tej instalacji na tych obwodach dzieje.

Naprawdę przykro mi że masz u siebie w mieszkaniu taką instalację, ale ja pisząc swojego posta nie taką instalację miałem na myśli :roll: !

 

Domek jednorodzinny. Kondygnacje o wymiarach ok.100 m2 Wejście, schody i klatka schodowa znajduja się mniej więcej w centralnym miejscu budynku. Różnicówka oraz zabezpieczenia na korytarzu w pobliżu schodów na każdej kondygnacji. Poszczególne pomieszczenia to osobne obwody. Gniazda w przypadku większej ilości, też rozdzielone na poszczególne obwody. Większe odbiorniki (pralka, suszarka) również. W takim układzie odległości odbiornik - zabezpieczenie nie będą duże i w większości obwodów przewód 1,5mm2 sprawdzi się znakomicie. W naszym przypadku np. do sypialni, gdzie jest tylko radio i dwie lampki nocne, a najpoważniejszym odbiornikiem jest włączany od czasu do czasu odkurzacz, nie było sensu ciągnąć 2,5mm2, podobnie jest z większością innych pomieszczeń. Mało tego. W ubiegłym roku przez pewien czas dogrzewaliśmy sie elektrycznie i instalacja sprawowała się znakomicie i nic, absolutnie nic się nie grzało. Wbrew pozorom przewód miedziany 1,5mm2 wcale nie jest takim cienkim i przewodem.

retrofood napisał:

Wątpię, że tam bedzie 1,5 mm. Przekrój przewodów zależy od kilku czynników i to projektant ma obowiązek je wszystkie uwzględnić.

A doświadczenie podpowiada, że 1,5 mm może spełniać warunki jedynie w niewielu przypadkach, dlatego, aby wątpliwości wykluczyć stosuje się przeważnie wszędzie 2,5 mm.

czyli w pewnym sensie z niewiedzy :wink:

Nie upieram się że tak jest lepiej, bo i tu są wady, chodzi mi tylko o to, że obwód gniazdowy wcale nie musi oznaczać 2,5mm2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

czyli w pewnym sensie z niewiedzy

Nie upieram się że tak jest lepiej, bo i tu są wady, chodzi mi tylko o to, że obwód gniazdowy wcale nie musi oznaczać 2,5mm

Ja bym to nazwał "zdrowym podejściem". Po pierwsze jest bardzo mało projektów elektrycznych indywidualnych, które by uwzględniały przewidywane odbiory w danym pomieszczeniu i kończy się tym, że elektryk montuje gniazda tam gdzie inwestor sobie życzy i w takiej ilości jaką sobie życzy. Taki elektryk musi dobrać przewody i wybaczcie ale nie bardzo sobie wyobrażam, żeby on indywidualnie dla każdej instalacji robił obliczenia na dopuszczalne spadki napięcia, na wytrzymałość zwarciową takich przewodów itp. Po prostu zakłada na gniazda 2,5 a na oświetlenie 1,5, zabezpiecza to odpowiednio 16A i 10A i koniec. I myślę, że mało jest obowdów gdzie zabezpieczenie 10A na gniazdo byłoby wystarczające, nawet przy jednym pomieszczeniu jest 3-4 punkty gniazdowe i z własnego doświadczenia wiem, że różne rzeczy się podłącza np. w sypialni a nie tylko telewizor i lampkę nocną.

I ostatecznie różnica kosztów nie jest taka wielka porównując do włożonej pracy aby dokładnie przeanalizować daną instalację czy aby można w danym obwodzie zainstalować 1,5mm2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy ktoś mógłby mi to przetłumaczyc na ludzki:

rodzaj połączenia z siecia instalacji:przyłącze kablowe typu YAKXS 4x120 mm2-poprzez złącze w granicy działki123/3

chciałem zaznaczyc, ze działka123/3 jest działka sąsiada za drogą, czy to znaczy ze mój licznik bedzie przy tej działce?[/b][/i]

_________________

gg4828786

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Z elektryki jestem laikiem więc potrzebuję małej porady. Posiadam pomieszczenie gospodarcze (bardziej przypomina altanke z ogródków działkowych) na działce budowlanej. Chciałem przyłączyć te pomieszczenie to sieci - najblizsza linia jest 50m od obiektu - niestety podczas wypełniania wniosku o wydanie warunków przyłącza wyszedł na jaw mój brak wiedzy. Utknąłem na określeniu mocy przyłączeniowej. Naczytałem się różnych sprzecznych informacji na ten temat i już nic nie wiem. Czy ktoś mógły pomóc mi określić wielkość mocy przyłączeniowej przy założeniu że w budynku będzie około 5 żarówek, radio i ewentualnie kilka urządzeń typu wiertarka, kosiarka... ????

HELP

 

Rafał Ł. :-?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Z elektryki jestem laikiem więc potrzebuję małej porady. Posiadam pomieszczenie gospodarcze (bardziej przypomina altanke z ogródków działkowych) na działce budowlanej. Chciałem przyłączyć te pomieszczenie to sieci - najblizsza linia jest 50m od obiektu - niestety podczas wypełniania wniosku o wydanie warunków przyłącza wyszedł na jaw mój brak wiedzy. Utknąłem na określeniu mocy przyłączeniowej. Naczytałem się różnych sprzecznych informacji na ten temat i już nic nie wiem. Czy ktoś mógły pomóc mi określić wielkość mocy przyłączeniowej przy założeniu że w budynku będzie około 5 żarówek, radio i ewentualnie kilka urządzeń typu wiertarka, kosiarka... ????

HELP

 

Rafał Ł. :-?

 

 

Jeśli faktycznie chcesz tam mieć kilka żarówek + wiertarka/kosiarka to proponuję wystąpić o max 3kW. I przyłącze jednofazowe. O więcej w tym przypadku nie ma sensu, mniej też nie polecam, bo np. Ty będziesz kosił trawę, żona będzie chciała Ci zrobić herbaty i... nagle się okaże, że bezpieczniki zadziałają.

Jeśli w przyszłości altana ma zamienić się w coś więcej np. dom to radzę już pomyśleć o przynajmniej 5-6kW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...