Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Prawie wszystko o szeroko rozumianej elektryce.


Recommended Posts

czy ktoś mógłby mi to przetłumaczyc na ludzki:

rodzaj połączenia z siecia instalacji:przyłącze kablowe typu YAKXS 4x120 mm2-poprzez złącze w granicy działki123/3

chciałem zaznaczyc, ze działka123/3 jest działka sąsiada za drogą, czy to znaczy ze mój licznik bedzie przy tej działce?[/b][/i]

_________________

gg4828786

 

Nie jestem pewien, ale prawdopodobnie u sąsiada jest złącze ZK przelotowe, z którego zostanie doprowadzone do Ciebie zasilanie. Licznik będzie się znajdował na granicy Twojej działki.

 

Tak z Ciekawości zapytam: jakąś fabrykę otwierasz, że takim kablem masz robić przyłącze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 2,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Witam

czyli w pewnym sensie z niewiedzy

Nie upieram się że tak jest lepiej, bo i tu są wady, chodzi mi tylko o to, że obwód gniazdowy wcale nie musi oznaczać 2,5mm

Ja bym to nazwał "zdrowym podejściem". Po pierwsze jest bardzo mało projektów elektrycznych indywidualnych, które by uwzględniały przewidywane odbiory w danym pomieszczeniu i kończy się tym, że elektryk montuje gniazda tam gdzie inwestor sobie życzy i w takiej ilości jaką sobie życzy. Taki elektryk musi dobrać przewody i wybaczcie ale nie bardzo sobie wyobrażam, żeby on indywidualnie dla każdej instalacji robił obliczenia na dopuszczalne spadki napięcia, na wytrzymałość zwarciową takich przewodów itp. Po prostu zakłada na gniazda 2,5 a na oświetlenie 1,5, zabezpiecza to odpowiednio 16A i 10A i koniec. I myślę, że mało jest obowdów gdzie zabezpieczenie 10A na gniazdo byłoby wystarczające, nawet przy jednym pomieszczeniu jest 3-4 punkty gniazdowe i z własnego doświadczenia wiem, że różne rzeczy się podłącza np. w sypialni a nie tylko telewizor i lampkę nocną.

I ostatecznie różnica kosztów nie jest taka wielka porównując do włożonej pracy aby dokładnie przeanalizować daną instalację czy aby można w danym obwodzie zainstalować 1,5mm2

 

Broń Boże zabezpieczać obwody gniazd bezpiecznikiem mniejszym niż 16A !!! Po pierwsze większość (o ile nie wszystkie) produkowane obecnie gniazda są wytrzymałe na przepływ takiego prądu, po drugie wystarczy, że na jednej linii będziesz miał podłączone kilka większych odpływów (np. odkurzacz, mikrofalę, czajnik bezprzewodowy) i już będziesz biegał do skrzynki z bezpiecznikami.

 

Co do przekrojów przewodów, to o ile mnie pamięć nie myli to dla żyły miedzianej 1,5mm2 maksymalna obciążalność prądowa oscyluje ok. 15A, więc zakładając obwody gniazd należy użyć żyły 2,5mm2. Jutro sprawdzę w normie to wpiszę dokładnie jaka jest ta obciążalność. Nie chciałbym nikogo w błąd wprowadzić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ab napisał:

czy ktoś mógłby mi to przetłumaczyc na ludzki:

rodzaj połączenia z siecia instalacji:przyłącze kablowe typu YAKXS 4x120 mm2-poprzez złącze w granicy działki123/3

chciałem zaznaczyc, ze działka123/3 jest działka sąsiada za drogą, czy to znaczy ze mój licznik bedzie przy tej działce?[/b][/i]

_________________

gg4828786

 

 

 

Nie jestem pewien, ale prawdopodobnie u sąsiada jest złącze ZK przelotowe, z którego zostanie doprowadzone do Ciebie zasilanie. Licznik będzie się znajdował na granicy Twojej działki.

 

Tak z Ciekawości zapytam: jakąś fabrykę otwierasz, że takim kablem masz robić przyłącze?

to sasiad sobie wymyslił 30kW i taki mu robia kabel

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie pamiętam czy to w tym watku, czy w innym, pisałem kiedyś o bardzo ciekawym systemie nowoczesnej instalacji, w którym wykorzystuje się instalację czteroprzewodową. I polecałem budującym domy położenie już teraz wszędzie dodatkowej czwartej żyły - sterującej (ma zarezerwowaną barwę - czerwoną)

Instalację potem można sukcesywnie unowocześniać, zamieniając np. zwykły wyłącznik na moduł sterujący, na którym moglibysmy programować dowolny odbiornik.

Ale jak zwykle, towarzystwo zna się na elektryce o wiele lepiej i mnie wyśmiało. Więc dalej pisać przestałem.

 

Nie przejmuj się. Na głupotę nie ma rady. EIB i teraz ta "podrobka" Moellera to fajna sprawa. Ale jak dla mnie przy tej cenie to gadżet dla bogatych. Chociaż nie powiem. Chciałbym mieć taki system w domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a ja mam takie pytanie

czy znacie jakies gniazda i do nich wtyki inne od typowych 230V

 

ale aby pasowaly do domowej instalcji elektrycznej w ramki 2-5polowe?

 

chodzi mi o gniazda niskonapięciowe

 

zliczylem wszystkie transforamtorki w urzadzeniach typu zasil do symetryzatora, switch router itd itp od6-22V i wyszlo ze tego bedzie jakies 30szt!

zrobilem wiec osobna instalacje na 24V i potrzebuje do tych urzadzanek zrobic osobne wtyki a zamaist zasilaczy zrobie proste ukladziki tyrystorek itd.

 

poprostu by ktos nie wetknal tego w 230V

 

 

Żartujesz chyba? Po co robiłeś taką instalację? 99% procent urządzeń zasilanych napięciem 24V ma w komplecie transformator. Jak dla mnie niepotrzebnie wydałeś pieniądze. Ale jeśli już tak zrobiłeś, to tak jak jeden z przedmówców polecam Tobie gniazda Data. Uważaj tylko, bo do niektórych gniazd Data (np.Berker) można włożyć zwykłą wtyczkę. Najlepiej kupić takie na klucz, lub od razu w kompletach gniazdo+wtyczka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Moellerowi możesz w 100% zaufać. Jako instalator montuje tylko Hagera lub Moellera, chyba że inwestor się uprze..

co do Faela - miałem różne awarie i nie polecam, Legrand Okej - niby ta sama firma, ale inna półka cenowa i jakośc.

Moellera spokojnie instaluj, zwłaszcza że masz dostęp do taniego. Robi się z niego lider na rynku Polskim jeżeli chodzi o budownictwo.

 

Legrand i Fael to od kilku lat jedna i ta sama firma. Co do Hagera, to jakość jest ok, z tym, że ta firma posiada 2 serie. Jedną produkowaną w Niemczech i sprzedawaną na zachodzie i drugą produkowaną chyba w Turcji, do kupienia w Europie wschodniej.

 

Co do Moellera to zgadzam się, że jest to dobry wyrób. Z tej samej fabryki pochodzą też wyroby firmy Schrack.

 

Unikajcie produktów Made in China sprzedawanych min. przez firmę ZeXt. Jakość bardzo wątpliwa, ale cena atrakcyjna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra już dobra. :lol:

 

Mam pytanko:

Gdzie można przeczytac co jest obowiązkowe w instalacji dla domku jednorodzinnego a co nie ?

 

np: Odgromy = od 500m2 (czyli dla domków nie są wymagane)

Różnicówka (konieczna na łazienkę) - tylko gniazda czy oświetlenie też ?

 

itd ?

 

Czyżbyś sam "projektował" ? :)

 

Co do odgromów, to jeśli masz dom na środku pola i wokoło żadnego drzewa to raczej zainwestuj w taką instalację :)

 

Różnicówkę musisz dać także w kuchni i.... w pokoju dziecięcym (tak na wszelki wypadek). Poza tym zwracaj uwagę na przekroje żył, ilość gniazd wiszących na jednym obwodzie, połączenia wyrównawcze, ograniczniki przepięć itd itp.

 

Napisz konkretnie co chcesz zbudować, bo tak to można książki napisać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Legrand i Fael to od kilku lat jedna i ta sama firma. Co do Hagera, to jakość jest ok, z tym, że ta firma posiada 2 serie. Jedną produkowaną w Niemczech i sprzedawaną na zachodzie i drugą produkowaną chyba w Turcji, do kupienia w Europie wschodniej.

 

Kolego Kenji jeśli udzielasz jakiś informacji sprawdź troszkę i nie wypisuj głupot!!!

Hager nie ma dwóch serii na zachód i wschód.

Część produkcji jest robiona w Francji m.in. w Obernai(róznicówki, wyłączniki nadprądowe). Część produkcji w POLSCE - rozłączniki, wyłączniki, przekaźniki impulsowe, SLS. Część produkcji w Chinach. W Niemczech nie ma już fabryki. Wszystko to jest robione na automatach francuskich i niemieckich z zachowaniem najwyższej jakośći i kontroli. Każdy wyrób jest testowany i posiada wszystkie niezbędne certyfikaty.

Co do Faela i Legranda napisałem że jest to ta sama firma, tylko produkty z innej półki cenowej i inne jakościowo.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego Kenji jeśli udzielasz jakiś informacji sprawdź troszkę i nie wypisuj głupot!!!

Hager nie ma dwóch serii na zachód i wschód.

Część produkcji jest robiona w Francji m.in. w Obernai(róznicówki, wyłączniki nadprądowe). Część produkcji w POLSCE - rozłączniki, wyłączniki, przekaźniki impulsowe, SLS. Część produkcji w Chinach. W Niemczech nie ma już fabryki. Wszystko to jest robione na automatach francuskich i niemieckich z zachowaniem najwyższej jakośći i kontroli. Każdy wyrób jest testowany i posiada wszystkie niezbędne certyfikaty.(...)

Pozdrawiam

 

 

Cześć

 

Mój błąd, bo przed napisaniem nie sprawdziłem jak jest teraz. Widzę, że od 2003 r mają fabrykę w Chinach.

Fakt jest faktem, że ceny na wyroby Hagera obecnie, a ceny na Hagera jeszcze z 6 lat temu to zupełnie inna bajka.

Hager sprzedawany w Polsce miał nieco inne oznaczenia, niż ten sprzedawany na rynku niemieckim. Jak się później dowiedziałem, wynikało to z tego, że w Polsce byłą sprzedawana seria pochodząca z innej produkcji, niż ta w Niemczech. Było tak na pewno, gdyż z tego powodu mieliśmy trochę problemu, gdy trzeba było uzupełniać rozdzielnie, które były prefabrykowane w Niemczech.

 

Dawno w Hagerze nie siedziałem (nie licząc tego, że widzę jakie są cenniki i poziomy rabatów), być może teraz ujednolicili sprzedawany towar.

 

W każdym razie nie zmieniam zdania, że ich wyroby są dobre.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy ktoś mógłby mi to przetłumaczyc na ludzki:

rodzaj połączenia z siecia instalacji:przyłącze kablowe typu YAKXS 4x120 mm2-poprzez złącze w granicy działki123/3

chciałem zaznaczyc, ze działka123/3 jest działka sąsiada za drogą, czy to znaczy ze mój licznik bedzie przy tej działce?[/b][/i]

_________________

gg4828786

 

W całym zapisie idzie o to że ZK postawione na granicy Twojej działki będzie zasilane linią YAKXS 4x120 mm2 - jest to kabel aluminiowy więc nie porównujcie jego średnicy z przewodami miedzianymi. Od swojego ZK z licznikiem do domku poprowadzisz na pewno kabel miedziany o średnicy 10mm2 - ewentualnie 16mm2 - w zależności od wykonawcy, projektu i Ciebie. Ponadto ZE bierze pod uwagę przyszłą rozbudowę sieci o kolejnego/ych odbiorców budujących się w przyszłości za tobą - dlatego kabel musi wytrzymać dużo większe obciążenie. Tak, jak teraz Ciebie przyłączą do ZK sąsiada, za kilka miesięcy (albo lat) mogą przyłączyć do Twego ZK kolejną posesję itd.

.

Jeśli faktycznie chcesz tam mieć kilka żarówek + wiertarka/kosiarka to proponuję wystąpić o max 3kW. I przyłącze jednofazowe. O więcej w tym przypadku nie ma sensu, mniej też nie polecam, bo np. Ty będziesz kosił trawę, żona będzie chciała Ci zrobić herbaty i... nagle się okaże, że bezpieczniki zadziałają.

Jeśli w przyszłości altana ma zamienić się w coś więcej np. dom to radzę już pomyśleć o przynajmniej 5-6kW.

Z reguły ZK są zasilane pierścieniowo, i w każdym złączu dochodzą 3 fazy, więc decyzja Twoja czy chcesz jedną fazę czy też trzy ma wpływ na niewielki koszt przyłącza: rodzaj i typ licznika i zabezpieczenia przedlicznikowego - reszta jest ta sama :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z reguły ZK są zasilane pierścieniowo, i w każdym złączu dochodzą 3 fazy, więc decyzja Twoja czy chcesz jedną fazę czy też trzy ma wpływ na niewielki koszt przyłącza: rodzaj i typ licznika i zabezpieczenia przedlicznikowego - reszta jest ta sama :).

 

Na koszt przyłącza nie, ale na koszt późniejszych opłat za dystrybucję już ma. Toteż jeśli AB nie zamierza na tej działce budować czegoś więcej niż altany, to bez sensu jest inwestowanie w przyłącze trójfazowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

Czyżbyś sam "projektował" ? :)

NIE

 

Co do odgromów, to jeśli masz dom na środku pola i wokoło żadnego drzewa to raczej zainwestuj w taką instalację :)

 

Różnicówkę musisz dać także w kuchni i.... w pokoju dziecięcym (tak na wszelki wypadek). Poza tym zwracaj uwagę na przekroje żył, ilość gniazd wiszących na jednym obwodzie, połączenia wyrównawcze, ograniczniki przepięć itd itp.

 

Napisz konkretnie co chcesz zbudować, bo tak to można książki napisać.

Pisze konkretnie.

Chce przeczytać przez jakie błędy mogą mi nie odebrać instalacji (budynku)

Nie interesuje mnie "zalecenie" różnicówki w kuchni czy pokoju dziecięcym ani odgrom jeśli łaka a jak las to juznie

 

KONKRETY PRAWNE

Ogromu nie trzeba w budykach do 500m2

itd

 

Jak przyjdzie do odbioru i pan powie ale tu nie ma piorunochronów - wtedy jabko moze mu powiedzieć "ale nie jest wymagany - proszę o podpis)

itp

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chce przeczytać przez jakie błędy mogą mi nie odebrać instalacji (budynku)

Nie interesuje mnie "zalecenie" różnicówki w kuchni czy pokoju dziecięcym ani odgrom jeśli łaka a jak las to juznie

 

KONKRETY PRAWNE

Ogromu nie trzeba w budykach do 500m2

itd

 

Jak przyjdzie do odbioru i pan powie ale tu nie ma piorunochronów - wtedy jabko moze mu powiedzieć "ale nie jest wymagany - proszę o podpis)

itp

 

Przede wszystkim za to, aby uwzględnić wszystko co jest wymagane odpowiada projektant instalacji elektrycznej.

A odbioru instalacji powinien dokonywać wykonawca, bo to on bierze kasę, by wykonać dobrze i to jego podpis powinien figurować w protokole pod pomiarami i oświadczeniem, że wszystko jest w porządku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje bardzo za odpowiedź :lol:

 

A jak projekt kupiony powiedzmy trzy lata temu i np: projektant nie zaplanował różnicówki na łazienkę to nie trzeba jej zakładać ?

Dla odbioru to chyba mało ważne jakie błędy są w projekcie lub to że projekt robiono według starych przepisów.

Byłby wtedy odbiór pozytywny czy nie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak projekt kupiony powiedzmy trzy lata temu i np: projektant nie zaplanował różnicówki na łazienkę to nie trzeba jej zakładać ?

Dla odbioru to chyba mało ważne jakie błędy są w projekcie lub to że projekt robiono według starych przepisów.

Byłby wtedy odbiór pozytywny czy nie ?

To wykonawca powinien zareagować na błędy w projekcie (nie tylko w branży elektrycznej).

Odbiór musi uwzględniać wymagania dzisiejszych norm. I nie ma znaczenia kiedy robiony był projekt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jacku pytam tak ... hipotetycznie.

Chodzi o jednoznaczne ustalenie jakie wymogi są do odbioru.

 

Wychodzi na to że:

Polska Norma PN-IEC 60364

i basta.

 

 

Natomiast z tego co pamietam to jest tam pełno punktów o pomiarach, ich sposobie itp.

Wiec dla normalnego inwestora wystarczy jeden punkt z tej normy.

 

retrofood dzieki :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich.

Potrzebuję porady: planując instalacje elektryczne w domu mam zamiar swój przyszły TV LCD powiesić na ścianie. Reszta sprzętu (DVD, video, itd) byłaby oddalona o ok. 6 m od TV. Czy taka odległość nie pogorszy jakości obrazu przy podłączeniu typu SCART? Czy istnieją jakieś moduły, które można umieścić w tradycyjnej puszce 60-tce właśnie do tego celu? No i jakie przewody zastosować, oczywiście podtynkowe położone przed tynkami?

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...