Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Prawie wszystko o szeroko rozumianej elektryce.


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 2,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Temu ,że dziaciak do jednej ręki bierze jednego gwoździa , do drugiej drugiego i wali go gniazdka. Wtedy działa jak żarówka i jak będzie dość odizolowany od podłogi to różnicówka ni wykryje wystarczającego upływu prądu do ziemi przez dzieciaka. Natomiast od jednego gwożdzia do drugiego popłynie śmiertelna dawka prądu.

Tyu nawet gniazdko z blokadą nie pomoże jak dzieciak naraz dwa gwoździe będzie wkładał. S

Są takie zaślepku które wkłada się do gniazdka i one całkowicie zakrywająotwory. Aby coś włączyć trzeba wydobyć tę zaślepkę. Służy do tego taki uchwyt który wkręca się w zaślepkę i ciągnie. bez tego uchwytu jest bardzo trudno przy pomocy innych narzędzi wydobyś zaślepkę.

A najlepszym zabezpieczeniem jest kontrola nad brzdącem i uświadamianie zagrożeń.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do przekrojów przewodów, to o ile mnie pamięć nie myli to dla żyły miedzianej 1,5mm2 maksymalna obciążalność prądowa oscyluje ok. 15A, więc zakładając obwody gniazd należy użyć żyły 2,5mm2. Jutro sprawdzę w normie to wpiszę dokładnie jaka jest ta obciążalność. Nie chciałbym nikogo w błąd wprowadzić.

Sprawdziłeś w normie, ale zapomniałeś wpisać? Obiecanki - cacanki :D

Też myślę że chyba z 15 - 16A, ale co w normach nie pamiętam.Może ktoś mógłby sprawdzić jakie maksymalne długotrwałe obciazenie wytrzymuje 1,5 w normalnych warunkach? Troichę tak ten temat drążę, ale wyjaśnię dlaczego tak mnie on zainteresował :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam:)

Obciążalność długotrwała przewodów zależy od wielu czynników. Trudno tu o nich pisać.

Polecam lekturę

http://www.kik.pcz.czest.pl/iesk/

http://www.technokabel.com.pl/obciazalnosc.html

a nade wszystko normę PN IEC 60364-5-523

Można też przeczytać artykuł niekwestionowanego autorytetu w dziedzinie elektryki dra Edwarda Musiała http://www.edwardmusial.info/pliki/normal.pdf

Również na stronie największego internetowego forum elektryuków http://www.ise.pl/forum/index.php

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temu ,że dziaciak do jednej ręki bierze jednego gwoździa , do drugiej drugiego i wali go gniazdka. Wtedy działa jak żarówka i jak będzie dość odizolowany od podłogi to różnicówka ni wykryje wystarczającego upływu prądu do ziemi przez dzieciaka. Natomiast od jednego gwożdzia do drugiego popłynie śmiertelna dawka prądu.

Jest to czysto teoretyczne i mało prawdopodobne założenie.

Nie zawracałbym sobie takimi pierdołami głowy. Wychowaliśmy dwójkę dzieciaków i nie mieliśmy żadnych blokad w gniazdkach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam.

Ten tajemniczy wyłącznik to może być tzw wyłącznik biometryczny. Jeśliu stawić mu próg załączenia na dość wysokim poziomie to może i można by było wkładać obie łapki do gniazda. Tylko nie wem czy on wogóle ma ustawialny prąd progowy.

A wiesz może kto to produkuje,bo jakoś nie mogę znaleźć :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do przekrojów przewodów, to o ile mnie pamięć nie myli to dla żyły miedzianej 1,5mm2 maksymalna obciążalność prądowa oscyluje ok. 15A, więc zakładając obwody gniazd należy użyć żyły 2,5mm2. Jutro sprawdzę w normie to wpiszę dokładnie jaka jest ta obciążalność. Nie chciałbym nikogo w błąd wprowadzić.

Sprawdziłeś w normie, ale zapomniałeś wpisać? Obiecanki - cacanki :D

Też myślę że chyba z 15 - 16A, ale co w normach nie pamiętam.Może ktoś mógłby sprawdzić jakie maksymalne długotrwałe obciazenie wytrzymuje 1,5 w normalnych warunkach? Troichę tak ten temat drążę, ale wyjaśnię dlaczego tak mnie on zainteresował :wink:

 

Pardon. Zapomniałem wpisać.

 

Bierzemy na warsztat przywołaną tu już normę PN-IEC 60364-5-523

 

Zakładam, że typ instalacji to "przewód wielożyłowy ułożony bezpośrednio w ścianie" lub "przewód wielożyłowy ułożony w rurkach lb kanałach izolacyjnych".

 

Tego typu ułożenie instalacji ma symbol A2,

 

Mając ten symbol, z innej tabeli możemy odczytać obciążalność prądową długotrwałą przewodów o żyłach miedzianych:

Dla przewodu 1,5mm2 jest to 14A

Dla przewodu 2,5mm2 jest to 18,5 A

 

Z tym, że jest to obciążalność wyliczona przy następujących założeniach: przewód o izolacji PVC, dwie żyły obciążone, temperatura otoczenia 30 st C w powietrzu, 20 st C w ziemi).

 

Dla trzech obciążonych żył wartości należy zmniejszyć o 1A

 

W normie zawarto też tabele z odpowienimi współczynnikami poprawkowymi, dla przewodów i kabli ułożonych w temperaturze otoczenia różnej od obliczeniowej (30 i 20st C) oraz gdy występuje większa liczba przewodów lub kabli w jednej wiązce niż podano.

 

To tyle tak z grubsza. Do tego należy jeszcze wziąć pod uwagę min takie "głupoty" jak wyższe harmoniczne, dzięki którym prądy przepływające przewodami N i PEN potrafią uzyskiwać niekiedy wartości większe niż prądy fazowe!

 

Reasumując, nie rób dziadowskich oszczędności na przewodach!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

obrazek pt: "zjarany gryzoń"

 

Lepiej usuń to zdjecie, kryminał dla elektryka który tą robotę wykonywał.

Matko, to bardziej niż pewne.

Bardzo dobry przykład wykonywania instalacji przez dyletanta, czyli jak nie należy robić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A powiedzcie mi moi drodzy jak jest np: z wyłącznikami schodowymi

99% domków ma takie obwody na przewodach 3x1,5mm

z użyciem żyły żółto-zielonej jako "fazowej".

 

Czy to dopuszczalne ?

Nie ma jakiegoś "przepisu" że "wyodrębniony przewód zółto zielony musi być ... ble ble ble ??

Nie jest dopuszczalne.

Kolor żółto - zielony jest zarezerwowany wyłącznie dla przewodu ochronnego i każdy ma prawo spodziewać się braku napięcia na tym przewodzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...