Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Prawie wszystko o szeroko rozumianej elektryce.


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 2,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Norma PN-EN 60446:2002 "... Oznaczenia przewodów elektrycznych barwami lub cyframi"

Mówi ona m.in., że w oznaczeniach mogą być używane następujące barwy: czarna, brązowa,czerwona, pomarańczowa, żółta, zielona, niebieska (w tym jasnoniebieska), fioletowa, szara, biała, różowa, turkusowa.

Ze względów bezpieczeństwa pojedyncza barwa żółta i pojedyncza barwa zielona nie powinny być stosowane w przypadkach, gdy istnieje możliwość pomyłki z dwubarwnym oznaczeniem zielono-żółtym..

Istnieje możliwość oznaczania przewodów również kombinacją barw. Jednak barwa żółta i barwa zielona nie powinny być stosowane w innej kombinacji niż dwubarwnej zielono-żółtej. Jest ona używana tylko do oznacznia i identyfikacji przewodu ochronnego.

Barwa jasnoniebieska jest przeznaczona dla przewodu neutralnego lub środkowego. Nie powinna być stosowana do oznaczeń innych przewodów, jeśli może zaistnieć możliwość pomyłki.

Kolory czarny i brązowy są preferowane (bez obowiązku) do oznaczania przewodów fazowych.

Kolor czerwony jest stosowany przeważnie w instalacjach inteligentnych do oznaczania przewodu sygnałowego (przekazywania danych)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Puszki najlepiej montować w trakcie tynkowania, robią to tynkarze bo wtedy mogą dokładnie zlicować puszkę z tynkiem, można to też zrobić przed tynkowaniem ale wtedy to więcej zabawy (dla elektryka).

 

Tak się zastanawiam kto miałby te puszki montować. U mnie sam je założyłem bo jakoś nie wyobrażam sobie jak tynkarze by mieli ustawić np. puszkę do której wchodzi kilka kabli z kilku stron. Całość cięzko w ogóle ułożyć a na dodatek kable sprężynują i przesuwają puszkę, itd. Już nie mówiąć o tym że kable albo są zwinięte w puszce i utrudniają regulację albo sterczą z puszek i utrudniają równe ściagnięcie tynku. Widział ktoś jak to sprytnie zrobić aby było dobrze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie puszki były luzem w otworach wywierconych koronką. Przewody w środku (połączone oczywiście) trochę sprężynowały. Puszki miały ma się rozumieć założone dekle. Tynkarze ustawili puszki - jak? nie wiem i zatynkowali zgodnie z moim życzeniem. Tynkarze radzą sobie z puszkami przy każdej robocie więc u Ciebue też sobie poradzą.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przymierzam się do wykonania oświetlenia schodów - halogeny przy stopniach . Zakupiłem oprawy na 12 V oraz żarówki typ JC G4 12V 5W wraz z transformatorem. Przymierzyłem jedną oprawę luzem prowizorycznie , żeby zobaczyc jak świeci i na tej podstawie porozmieszczac halogeny - i wszyscy stwierdzili że świeci za jasno i wali po oczach. Żarówka 5W miała dawac delikatną poświatę a tu niemiła niespodzianka. Podobno żarówek o mniejszej mocy nie ma.

I teraz pytanie : czy można zastosowac ściemniacz żeby regulowac moc żarówek oraz po której stronie transformatora 220 V czy 12 V. Słyszałem że przy halogenach ściemniacz nie za bardzo można stosowac ale czy to prawda ?

Oraz drugie pytanie : podczas próby podłączyłem jedną żarówkę 5W do transformatora 150 W . Na jakiejś stronie internetowej pisze że żarówki JC muszą by podłączone do transformatora dopasowanego do ich mocy . Czy przez to niedopasowanie podczas próby żarówka mogła świecic jaśniej ? Jezeli tak wówczas po podłączeniu wszystkich żarówek problem by nie istniał. Proszę o wyjaśnienie problemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam :)

Widział ktoś jak to sprytnie zrobić aby było dobrze?

Tak, widział. Należy wcześniej osadzić puszkę a jak "przymarznie" to wtedy wprowadzić przewody i całość dogipsować.

 

Witam,

sledze od jakiegos czasu watek "elektrycznyi chyle czola za ogromna wiedze jaka posiadasz. Ja rozpoczynam budowe domu jednorodzinnego i chcialabym "zaklepac" sobie dobrego eletryka. Czy znasz moze kogos godnego polecenia w okolicach W-wy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ratrofood pisałeś gdzies że na płytę ceramiczna trzeba dać różnicówkę.

Możesz cos więcej napisać ?

 

Bo tak kombinuję że płyta to w zasadzie sama szyba. Elementó przewodzących na wierzchu brak. Przeciwpożarowa różnicówka jest na cały dom.

Więc dlaczego na sama płytę polecasz różnicówkę ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego pytam - po co do płyty szklanej przeciwporazeniowe zabezpieczenie ?

 

A płyta ceramiczna w jakiej klasie ochronności jest wykonana?

 

W I klasie?? Ma zacisk PE lub przewód z żyłą zielono-żółtą? Jeżeli tak, to znaczy że dla zwiększenia bezpieczeństwa można dać dodatkowy RCD. Ale wymogu prawnego nie ma dla kuchni, aby obligatoryjnie stosować RCD.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pamiętam że gdzieś (chyba retrofood) napisał żeby stosować RCD na płytę ceramiczną.

Dlatego pytam. :roll:

W postach wyżej napisano wszystko na ten temat. I dobrze napisano.

A płyta ceramiczna oprócz wierzchu ma też dół, boki i wnętrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie no to liczę że jak "coś" wywali RCD to cyklicznie wyłącze obwód płyty i włączam RCD.

Jak nie wywali to wiem że płyta do bani.

Jak wywali to kolejna próba z obwodem np: piekarnika.

 

Reasumując po zadziałaniu RCD przewiduję 30minut i przywrócenie zasilania.

Więc lodówka nie bedzie bez prądu prze 2 dni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...