Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Prawie wszystko o szeroko rozumianej elektryce.


Recommended Posts

Gorzej jak wywali, a Ciebie nie będzie w domu.

Wtedy możesz nie zdążyć w 30 minut, a nawet w dwa dni ;-)

 

A wywalić może np. dla tego, że pęknie Ci wężyk pod zlewem który (przykładowo) jest obok płyty, i woda będzie się lała od spodu po płycie.

 

Ja tam może trochę przesadziłem, ale dałem ponad 20 różnicówek - oczywiście na cały dom + garaż + ogród, a i tak są obwody, które nie mają "własnej" róznicówki tylko wspólną z innymi obwodami.

 

Niby 2000PLN musiałem wyłożyć dodatkowo, ale:

primo - to i tak pikuś w porównaniu z kosztami budowy;

secundo - jaka wygoda: żona na pewno nie będzie mnie ściągała w środku dnia z pracy, bo jak kopała w ogródku to uszkodziła kabel i przestała działać np. furtka czy domofon ;-)

 

Tak sobie to wykalkulowałem, że wolę mieć spokój, niż zaoszczędzić relatywnie niewielką kasę.

 

Ale oczywiście wszystko kwestia gustu ;) - sąsiedzi mają hydrofor i płytę na jednej róznicówce (trójfazowej) i trenowali już brak wody po uszkodzeniu kabla od płyty przez ekipę montującą meble (oczywiście sąsiad był w delegacji, a żona nie wiedziała, jak podnieść różnicówkę).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 2,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Ja mam takie krótkie pytanie:

Po której stronie powinna być faza w gniazdku ?

Podobno nowe przepisy to określają.

 

PS.

OOOOOOOOOOO :o :o :o

to jest mój setny post (jak tak dalej będę pościł to się zagłodzę :wink: )

Więc z tej okazji :

to po szklanie i na rusztowanie ! :D

raczej powinno być : flachę obalamy i prąd załączamy ! :D

 

faza w gniazdku powinna być po lewej stronie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

w bliskiej okolicy mojej działki nie ma linii NN zanjduje się ona okolo 300 metrów dalej czy prowadzić linię napowietrzna czy ziemną co jest lepsze?? tańsze, szybsze w realizacji???? W granicy mojej działki jest też linia SN czy istnieje jakakolwiek możliwość jej wykorzystania czy jest ot opłacalne

w moim ZE nei bardzo chcieli/potrafili się wypowiedzieć /doradzić

 

czy ktoś moze zna odpowiedź na moje pytania

Pozdrawiam

 

to jest fajne pytanie.

odpowiem od końca, z linią S/N daj sobie spokuj, za drogo nie na kieszeń normalnego odbiorcy

 

jeżeli działka jest 300m od linii to i tak w ZE decydują jak pociągną linie, bo to oni do złącza muszą doprowadzić zasilanie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym oświetlić sobie podwórko lampą halogenową. Mam jednak pytanko czy lepiej dać jedną lampę 1000W czy dwie po 500W w odległości ok 5-6 metrów od siebie. Czy będzie jakaś różnica w mocy i zakresie światła? Czy nie ma to różnicy?

 

no cóż myślę że dwie, dają taką samą moc co jedna 1000W, a jest większa mozliwość manewru

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam takie krótkie pytanie:

Po której stronie powinna być faza w gniazdku ?

Podobno nowe przepisy to określają.

 

PS.

OOOOOOOOOOO :o :o :o

to jest mój setny post (jak tak dalej będę pościł to się zagłodzę :wink: )

Więc z tej okazji :

to po szklanie i na rusztowanie ! :D

raczej powinno być : flachę obalamy i prąd załączamy ! :D

 

faza w gniazdku powinna być po lewej stronie

 

 

Noooo pewnie, a gdy dziurki ustawić pionowo to ta górna fazowa? :D eee nie dooolna :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam takie krótkie pytanie:

Po której stronie powinna być faza w gniazdku ?

Podobno nowe przepisy to określają.

 

PS.

OOOOOOOOOOO :o :o :o

to jest mój setny post (jak tak dalej będę pościł to się zagłodzę :wink: )

Więc z tej okazji :

to po szklanie i na rusztowanie ! :D

raczej powinno być : flachę obalamy i prąd załączamy ! :D

 

faza w gniazdku powinna być po lewej stronie

 

 

a od kiedy dziourki sie ustawia pionowo w standarcie,

faza po lewej stronie, zero po prawej bolec z PE u góry, a jak sobie ustawisz dziurki to twoja sprawa

 

Noooo pewnie, a gdy dziurki ustawić pionowo to ta górna fazowa? :D eee nie dooolna :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam takie krótkie pytanie:

Po której stronie powinna być faza w gniazdku ?

Podobno nowe przepisy to określają.

 

PS.

OOOOOOOOOOO :o :o :o

to jest mój setny post (jak tak dalej będę pościł to się zagłodzę :wink: )

Więc z tej okazji :

to po szklanie i na rusztowanie ! :D

raczej powinno być : flachę obalamy i prąd załączamy ! :D

 

faza w gniazdku powinna być po lewej stronie

 

 

Noooo pewnie, a gdy dziurki ustawić pionowo to ta górna fazowa? :D eee nie dooolna :D

 

a od kiedy dziourki sie ustawia pionowo w standarcie,

faza po lewej stronie, zero po prawej bolec z PE u góry, a jak sobie ustawisz dziurki to twoja sprawa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

 

A wywalić może np. dla tego, że pęknie Ci wężyk pod zlewem który (przykładowo) jest obok płyty, i woda będzie się lała od spodu po płycie.

....

Sorry chłopaki bo lubie was bardzo ale to jest przesada.

 

Taki tok rozumowania doprowadzi do tego że każde urządzenie powinno być podpięte przez różnicówkę.

A jak wyleje sok na telewizor itp.

 

Pokoje dzieci bo to dzieci.

No to babcia też.

No a o swoje bezpieczeństwo mam nie dbać ??

 

I tak dojdziemy do tego że wszędzie trzeba dać.

 

jak na razie skłaniam się do

1) Łazienki (obowiżakowe i tak jest) 30mA

2) Cały dom przeciwpożarowa 300mA

3) Kuchnia .....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak na razie skłaniam się do

1) Łazienki (obowiżakowe i tak jest) 30mA

2) Cały dom przeciwpożarowa 300mA

3) Kuchnia .....

Ja za minimum uważam własnie jeszcze kuchnię i ewentualną instalację na zewnatrz (ogród i inne duperele)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem piszesz bzdury. Mógłbyś podać numer normy.

Normy tego nie określają. Są natomiast zalecenia w literaturze technicznej jak podpinać przewody do gniazd wtyczkowych ale chyba należy to traktować jako próbę standaryzacji. Kiedyś ktoś w trakcie dyskusji na ten temat twierdził, że było to podyktowane względami BHP(że większość ludzi,dzieci będąc praworęcznymi wybierze prawą dziurkę żeby sobie zrobić kuku) ale ja bym się przy tym nie upierał. Tak, żeby być zgodnie z obowiązującą wiedzą techniczną i żeby nie było powodów do przyczepienia się to jak najbardziej faza z lewej strony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak na razie skłaniam się do

1) Łazienki (obowiżakowe i tak jest) 30mA

2) Cały dom przeciwpożarowa 300mA

3) Kuchnia .....

Ja za minimum uważam własnie jeszcze kuchnię i ewentualną instalację na zewnatrz (ogród i inne duperele)

Tak na logikę wyliczacie wszystkie obwody przy przy których może się pojawić WODA.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taki tok rozumowania doprowadzi do tego że każde urządzenie powinno być podpięte przez różnicówkę.

Bardzo słuszny wniosek ;)

Ale poważniej - zauważ, że różnicówka, oprócz niezaprzeczalnych walorów związanych z bezpieczeństwem ;), zapewnia jeszcze wygodę - separacja obwodów samymi nadprądowymi często nie wystarcza, bo przeciążenia nie są jedynymi zdarzeniami, przy których zabezpieczenia powinny zadziałać.

 

Moja logika jest prosta - jeśli maksymalnie rozseparuję obwody, zwiekszę niezawodność całego "systemu zasilania", bo jeśli nawet coś gdzieś strzeli (np. prąd babcię), to reszta będzie działać. A to oznacza, że będę mógł obejrzeć do końca swój ulubiony film, potem jeszcze sobie zapalić i wolnym krokiem podejść do rozdzielnicy, żeby zobaczyć co się stało.

 

Leń jestem, i tyle. A lenistwo kosztuje - ok. 100PLN od obwodu ;)

Ale niektórzy płacą za lenistwo i wygodę znacznie więcej, spędzając urlopy na Karaibach - mi wystarcza Krynica Morska, a zaoszczędzoną kasę wpycham w różnicówki (już mi się z rozdzielnic wysypują ;) ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

 

Moja logika jest prosta - jeśli maksymalnie rozseparuję obwody, zwiekszę niezawodność całego "systemu zasilania", bo jeśli nawet coś gdzieś strzeli (np. prąd babcię), to reszta będzie działać. A to oznacza, że będę mógł obejrzeć do końca swój ulubiony film, potem jeszcze sobie zapalić i wolnym krokiem podejść do rozdzielnicy, żeby zobaczyć co się stało.

....

Troszke to brutalne z tą babcią :lol:

Bo tak po strzeleniu babci żeby se film oglądac, póxniej podejść do roździelnicy....a kiedy reanimacja babci ??

 

Jeszcze mnie martwi awaryjność róznicówek.

O ile nadpradówki właśiwie nigdy się nie psują to różnicówki dziwnie nawalaja często.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co do awaryjności różnicówek - tutaj nie mam zdania ani doświadczeń :(

Rzeczywiście jest tak źle? I co konkretnie się dzieje - nie wyłączają się, kiedy powinny, czy wyłączają, kiedy nie powinny?

Różnicówki psują się znacznie rzadziej niż samochody.

Poza tym zalecane jest co najmniej raz w miesiącu sprawdzenie działania przyciskiem "TEST".

A co się psuje? Różnie, jak we wszystkich innych sprawach: czasem peknie obudowa, czasem schrzani się gwint zacisku przewodu, czasem zablokuje zamek wyzwalacza, czasem urwie się mocowanie do szyny ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...