Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Prawie wszystko o szeroko rozumianej elektryce.


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 2,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Jeszcze małe pytanko:

Skrętkę komputerową i koncentryk do TV możma kłaść bez peszli ?

 

Można, tylko po co? Co to za oszczędności w kładzeniu kabli. A przecież dzięki peszlowi osiąga się to, ze to nie przewody, a wąż jest unieruchomiony. Przewody nie mają naprężeń, a nawet w razie wiercenia i natrafienia na rurkę, to luźny przewód "odsunie się" od wiertła i unikniemy większego uszkodzenia. O zaletach dodatkowej osłony nie będę pisał.

PS. Przy instalacjach strukturalnych ważną sprawą może być np. promień zagięcia przewodu. Peszel nie pozwala nam dowolnie "łamać" tych przewodów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teoretycznie można ale po co?. Mało prawdopodobne aby trasy tych dwóch instalacji ci się pokrywały a więc musisz kombinować na tym odcinku razem a na innym oddzielnie. Z doświadczenia wiem też ,że skrętka ueielbia owijać się wokół koncentryka. Jeżeli wszystkie kable naciągniesz naraz to potem wyciągnięcie pojedyńczego czasem jest niemożliwe.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teoretycznie można ale po co?. Mało prawdopodobne aby trasy tych dwóch instalacji ci się pokrywały a więc musisz kombinować na tym odcinku razem a na innym oddzielnie. Z doświadczenia wiem też ,że skrętka ueielbia owijać się wokół koncentryka. Jeżeli wszystkie kable naciągniesz naraz to potem wyciągnięcie pojedyńczego czasem jest niemożliwe.

Akurat u mnie się pokrywają.

Po co? aby nie kuć kolejnych rowków pod peszle.

Dzięki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teoretycznie można ale po co?. Mało prawdopodobne aby trasy tych dwóch instalacji ci się pokrywały a więc musisz kombinować na tym odcinku razem a na innym oddzielnie. Z doświadczenia wiem też ,że skrętka ueielbia owijać się wokół koncentryka. Jeżeli wszystkie kable naciągniesz naraz to potem wyciągnięcie pojedyńczego czasem jest niemożliwe.

Akurat u mnie się pokrywają.

Po co? aby nie kuć kolejnych rowków pod peszle.

Dzięki

OK. Radzę jednak przemyśleć zagadnienie jeszcze raz, biorąc pod uwagę szybki rozwój techniki w ogóle, a informatyczno - teletechnicznej szczególnie. Czy na pewno za parę lat nie trzeba będzie wprowadzać zmian?

 

PS. Przez analogię: "Kto drogę prostuje - w domu nie nocuje"

Czy czasem upraszczanie spraw dzisiaj nie odbije się czkawką w przyszłości? A jeżeli i tak trzeba będzie kiedyś kuć i wprowadzać zmiany, to przynajmniej nie będziemy mieć pretensji do siebie, że się nam kiedyś nie chciało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patrząc na warunki to widzę ,że wybudujesz to przyłącze z tego co znajdziesz u siebie w garażu. Zabezpieczenie 10A bezpieczniki lub wyłączniki nadmiarowo-prądowe.

Przewód zależy w jaki sposób będziesz go prowadził

-w ziemi YAKY, YKY

-po ziemi OPd

-nad ziemią AsXSn

Co do przektoju to w ciemno nic ci nie powiem.

Ale chyba i tak będziesz potrzebował do tego elektryka na miejscuwięc niech się wykazuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patrząc na warunki to widzę ,że wybudujesz to przyłącze z tego co znajdziesz u siebie w garażu. Zabezpieczenie 10A bezpieczniki lub wyłączniki nadmiarowo-prądowe.

Przewód zależy w jaki sposób będziesz go prowadził

-w ziemi YAKY, YKY

-po ziemi OPd

-nad ziemią AsXSn

Co do przektoju to w ciemno nic ci nie powiem.

Ale chyba i tak będziesz potrzebował do tego elektryka na miejscuwięc niech się wykazuje.

 

 

to znaczy że mogę w ziemi?

nie wiem jak taniej?

to jest jakiś 60metrów od skrzynki, ale przez drogę a raczej uklepana ziemia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można. Nie będzie.

Oczywiście zakładam, że stosujesz kable sensownej jakości. Szczególnie istotne to jest w przypadku kabla TV - b. kiepski kabel może odbierać więcej bokiem, niż przepuszczać ;), i wtedy będziesz widział ruch sieciowy jako "śnieg" na ekranie. Inna sprawa, że przy takim kablu zauważysz też, że żona włączyła suszarkę do włosów czy robota kuchennego.

Ale przy normalnym kablu (np. tzw. "satelitarny", z podwójnym ekranem) nie powinno być problemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się czy nie powinny byc zachowane szczególne warunki ppoż., ze względu na scianki drewniane i dla tego myœlałem o puszkach i osprzęcie hermetycznym, ale nie wyglšda to efektownie w domku.

 

Dużo było informacji na ten temat (w tym i moje :wink: ). Jednak okazuje się że:

nowe Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 21 kwietnia 2006 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (Dz.U. 2006 nr 80 poz. 563 )

http://isip.sejm.gov.pl/s...e=D20060563.pdf

 

zabrania układania instalacji na podłożu palnym.

 

Czy zastosowane deski są palne ?

 

O tym powinno rozstrzygnąć badania wymagane przez dyrektywę budowlaną.

 

Zgodnie z wymaganiami dyrektywy 89/106/EC dotyczącej wyrobów budowlanych (CPD) , każdy materiał budowlany powinien być oznaczony znakiem CE i na etykiecie powinien posiadać oznaczenie odpowiedniej dla niego klasy reakcji na ogień.

 

Klasyfikacji materiałów dokonuje się w oparciu o normę:

PN-EN 13501-1:2004 Klasyfikacja ogniowa wyrobów budowlanych i elementów budynków -- Część 1: Klasyfikacja na podstawie badań reakcji na ogień, przewiduje odpowiednie klasy reakcji na ogień dla wyrobów budowlanych z wyłączeniem posadzek oraz klasy reakcji na ogień dla posadzek.

- klasa A1 - do której zalicza się materiały dotąd klasyfikowane jako niepalne

- klasa A2 - do której zalica się materiały dotąd klasyfikowane jako niezapalne

- klasa B - do której zalicza się materiały dotąd klasyfikowane jako niepalne lub niezapalne

- klasa C - do której zalicza się materiały dotąd klasyfikowane jako trudno zapalne

- klasa D - do której zalicza się materiały dotąd klasyfikowane jako łatwo zapalne

- klasa E - do której zalicza się materiały nie wydzielające płonących kropli

- klasa F - do którj zalicza się materiały o nieokreślonych właściwościach

 

 

Zgodnie z wymaganiami dyrektywy 89/106/EC dotyczącej wyrobów budowlanych (CPD) , każdy materiał budowlany powinien być oznaczony znakiem CE i na etykiecie powinien posiadać oznaczenie odpowiedniej dla niego klasy reakcji na ogień.

 

Szereg podstawowych nieorganicznych materiałów budowlanych jak : glina, wełna mineralna, szkło, beton, cement, wapno, żużel, kruszywa , gips ceramika a takze metale w formie nie rozdrobnionej jak żelazo, stal miedź, cynk aluminium czy ołów zostało decyzją Kmisji Europejskiej zakwalifikowane do klasy A1 - i nie wymaga się dla nich przeprowadzania badań reakcji na ogień.

 

Inne materiały jak np. drewno i jego pochodne - muszą być kwalifikowane w oparciu o badania.

 

Więcej na ten temat będzie w nowelizowanym Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.

 

http://mb.ornet.pl/datadir/doc/bip_1168762442.doc

Jest to cytat z jednego z specjalistycznych forów elektrycznych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie:

Mam pustą działkę, jeżeli doprowadzę tymczasowo prąd na plac budowy,

to jak wygląda później sprawa z całkowitym podpięciem prądu już do budynku?

Czy trzeba zmieniać ilość kW/jakieś dodatkowe opłaty?

Czy wtedy trzeba na nowo występować o warunki itd?

Czy można wykorzystać istniejącą już skrzynkę z prądem na plac budowy?

Jak przedstawiają się koszty dociągnięcia prądu na plac budowy? jakie późniejsze koszty z dociągnięciem prądu do budynku.

 

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie:

Mam pustą działkę, jeżeli doprowadzę tymczasowo prąd na plac budowy,

to jak wygląda później sprawa z całkowitym podpięciem prądu już do budynku?

Czy trzeba zmieniać ilość kW/jakieś dodatkowe opłaty?

Czy wtedy trzeba na nowo występować o warunki itd?

Czy można wykorzystać istniejącą już skrzynkę z prądem na plac budowy?

Jak przedstawiają się koszty dociągnięcia prądu na plac budowy? jakie późniejsze koszty z dociągnięciem prądu do budynku.

 

 

Pozdrawiam.

możesz wystąpić od razu o warunki na prąd budowlanyj i docelowy na dom,

najpierw na plac i budowę dostajesz prąd budowlany

skrzynkę na plac budowy musisz kupić,

a potem dostajesz nową

kilka ciekawych linków:

http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=73489&highlight=

http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=20726&start=900

pozdrawiam mariusz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

 

Od razu przyznam się że nie czytałem całego wątku od początku. :oops:

Gdyby już wcześniej była mowa o tym o co pytam to bądźcie wyrozumiali.

 

Chodzi mi o puszki instalacyjne-łączeniowe. Czy posiadacie do nich swobodny dostęp (np. poprzez zdjęcia plastikowego wieczka) czy może są one zatynkowane, pod płytkami lub panelami?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie:

Mam pustą działkę, jeżeli doprowadzę tymczasowo prąd na plac budowy,

to jak wygląda później sprawa z całkowitym podpięciem prądu już do budynku?

Czy trzeba zmieniać ilość kW/jakieś dodatkowe opłaty?

Czy wtedy trzeba na nowo występować o warunki itd?

Czy można wykorzystać istniejącą już skrzynkę z prądem na plac budowy?

Jak przedstawiają się koszty dociągnięcia prądu na plac budowy? jakie późniejsze koszty z dociągnięciem prądu do budynku.

 

 

Pozdrawiam.

możesz wystąpić od razu o warunki na prąd budowlanyj i docelowy na dom,

najpierw na plac i budowę dostajesz prąd budowlany

skrzynkę na plac budowy musisz kupić,

a potem dostajesz nową

 

 

NNNNIE !

Po co płacić za drogi prąd budowlany. Dogadaj się z elektrykiem który wygrywa przetargi na przyłącza w twojej okolicy. On załatwi ci od razu przyłącze docelowe. Reszty się domyśl. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi mi o puszki instalacyjne-łączeniowe. Czy posiadacie do nich swobodny dostęp (np. poprzez zdjęcia plastikowego wieczka) czy może są one zatynkowane, pod płytkami lub panelami?

 

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi co lepiej. Analogicznie jak w przypadku stosowania/bądź nie peszli. Jak wszystko będzie zrobione OK to przez 30 lat nie będziesz i tak tam zaglądał - wtedy można pochować pod tynkiem (analogicznie przy peszlach). Ale może się zdarzyć że po pół roku będziesz szukał i rozkuwał ściany :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie:

Mam pustą działkę, jeżeli doprowadzę tymczasowo prąd na plac budowy,

to jak wygląda później sprawa z całkowitym podpięciem prądu już do budynku?

Czy trzeba zmieniać ilość kW/jakieś dodatkowe opłaty?

Czy wtedy trzeba na nowo występować o warunki itd?

Czy można wykorzystać istniejącą już skrzynkę z prądem na plac budowy?

Jak przedstawiają się koszty dociągnięcia prądu na plac budowy? jakie późniejsze koszty z dociągnięciem prądu do budynku.

 

 

Pozdrawiam.

możesz wystąpić od razu o warunki na prąd budowlanyj i docelowy na dom,

najpierw na plac i budowę dostajesz prąd budowlany

skrzynkę na plac budowy musisz kupić,

a potem dostajesz nową

 

 

NNNNIE !

Po co płacić za drogi prąd budowlany. Dogadaj się z elektrykiem który wygrywa przetargi na przyłącza w twojej okolicy. On załatwi ci od razu przyłącze docelowe. Reszty się domyśl. :D

u mnie jest z tym problem, :evil:

bo dostałem na piśmie że trzeba będzie wystąpić o warunki na docelowy po wybudowaniu trafa i że będzie wybudowane w tym roku :-?

pozdrawiam mariusz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...