Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Prawie wszystko o szeroko rozumianej elektryce.


Recommended Posts

do żyrandoli itp przyda się 4x1,5mm2

?? Po co 4 przewody? Zero nie można poprowadzić wspólnym?

 

Zero można :) Jeśli masz żyrandol podzielony na dwa obowdy (takie zapalane dwoma łącznikami, tzn. świecznikowymi) to do żyrandola idą 4 przewody: faza do I obwodu, faza do II obwodu, zero i ochronny.

 

Jeśli się mylę, to mnie poprawcie.

 

Pozdrawiam

Brzuzens

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 2,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

... "jakby mnie było stać na dom 3x350m2 to bym się nie bawił w elektryka, tylko zlecił robotę komuś, kto wie o co chodzi. Kilometr kabla w tą czy w tą..."

 

A teraz coś z moich doświadczeń ...

 

Może mnie stać na taki dom bo jestem oszczędny. Mam okazję kupić tanio dlatego pytam. Obwody mogę narysować na ścianach tylko częściowo bo ścian jeszcze nie ma, a kabel z hurtowni zniknie ... mogę to zrobić na papierze, ale to trwa. Ja w swoim fachu potrafię przewidzieć, co, ile i kiedy - bardzo dokładnie. Sądzę, że po założeniu instalacji będę mógł z dużym prawdopodobieństwem powiedzieć komuś ile kabla zużyje na określonej powierzchni domu - tak jak teraz wiem ile potrzeba palet cementu na wymurowanie ściany z betonowego bloczka, ile idzie wapna na tynkowanie, albo ile trzeba stali na strop. Jeślibym uzyskał odpowiedzi od kilu osób typu: dom mam taki i taki zużyli tyle i tyle kabla - to z tych informacji można w miarę dokładnie ocenić ile będę potrzebował ja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy ktoś ma osprzęt firmy Düwi International?

bardzo mi się podoba seria TREND.

 

jakieś opienie?

Właśnie ten zastosowałem u siebie.

W/g mnie jest OK - wygląda solidnie, jakość podłączeń OK (nie udało mi się przekręcić żadnej śruby, mimo że kable zawsze dokręcam b. mocno - "aż sok leci").

Kłopot tylko z tym, że nie ma podwójnych gniazd komputerowych w tej serii :(

No i kupić można tylko w OBI i bodaj w Selgrosie. Dystrybutor na Polskę nie chce gadać o detalu wcale.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może mnie stać na taki dom bo jestem oszczędny. Mam okazję kupić tanio dlatego pytam. Obwody mogę narysować na ścianach tylko częściowo bo ścian jeszcze nie ma, a kabel z hurtowni zniknie ... mogę to zrobić na papierze, ale to trwa. Ja w swoim fachu potrafię przewidzieć, co, ile i kiedy - bardzo dokładnie.

 

Ged, pisałem że to nie będzie złośliwe :) My też budujemy spory dom (280m2) i wszyscy dookoła mówią, że Ci to muszą mieć kasę :D A co jeśli kupisz 2km kabla i 2/3 Ci zostanie? Będziesz szukał amatorów?

 

A co do przewidywania - ja w swoim fachu też przewiduję pewne rzeczy, ale na podstawie pewnej ilości konkretnych danych. Podanie powierzchni domu w żaden sposób nie przybliży Cię do celu. Przykład: 2 identyczne domy, powierzchnia taka sama, pomieszczenia też. Dla jednego inwestora instalacja elektryczna to kilka gniazdek i jeden "zwis" na środku pokoju, dla drugiego - kinkiety, sceny świetlne, łączniki schodowe i krzyżowe aby zapalać i gasić światło z różnych miejsc w pomieszczeniu, każdy punkt świetlny sterowany niezależnie czyli często kable ułożone w gwiazdę do rozdzielni. Na pierwszy dom pójdzie 300 czy 400 metrów kabla, a na drugi? Znajdź i poczytaj wątek Programowalne instalacje elektryczne... - zobaczysz ile kabla można położyć w jednym, wcale nie dużym domu.

 

Pozdrawiam

Brzuzens

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,

mam takie pytanie (przepraszam będzie dosyć głupie ale naprawdę się w tym nie łapię).

Na jesień (jeśli murarzy znajdę) zamierzam budować dom.

Składam wszystkie wnioski i zatrzymalam sie przy wniosku o określeniu warunków przyłączenia do sieci elektroenergetycznej.

Po pierwsze chce ściągnąć wniosek i nie mam pojęcia do której grupy należe:

grupa V podmioty przyłączane bezpośrednio do sieci rozdzielczej, o napięciu znamionowym nie wyższym niż 1 kV oraz mocy przyłączeniowej nie większej niż 40 kW i prądzie znamionowym zabezpieczenia przedlicznikowego nie większym niż 63 A., np. gospodarstwa domowe, "małe" podmioty gospodarcze oraz instytucje.

czy

grupa VI podmioty przyłączane do sieci poprzez tymczasowe przyłącze, które będzie zgodnie z umową zastąpione przyłączem docelowym, lub podmioty przyłączone do sieci na czas określony, lecz nie dłuższy niż 1 rok. , np. plac budowy.

 

Aha a jesli przyłącze sie do grupy VI i moja budowa będzie trwała 3 lata to co wtedy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam :)

Mowa moja będzie krótka ;)

Pochodną kW jest wielkość zabezpieczenia przedlicznikowego.

Dla 13 kW jest to 20A a dla 7 kW jest to 10A.

Czy w domu 20-A wytrzyma zalezy od zainstalowanych i podłączonych w tyum samym czasie urządzeń.

 

Natomiast 10A na plac budowy to nieporozumienie.

 

Oczywiście moje powyższe rozważania dotyczą zasilania 3 fazowego bo trudno na placu budowy mówić o zasilaniu 1 fazowym.

 

A i w domu też wolę mieć 3 fazy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzieki rusek007

A teraz takie pytanie chociaz wiem ze to juz walkowane bylo jak myslicie

13 kw na dom i 7kw na budowe starczy?

Dom 105 m2, 3 osoby. A o co chodzi z tymi fazami?

 

Witaj

może tu coś ciekawego wyczytasz

http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=73489&highlight=

http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=20726&start=900

pozdrawiam mariusz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzieki rusek007

A teraz takie pytanie chociaz wiem ze to juz walkowane bylo jak myslicie

13 kw na dom i 7kw na budowe starczy?

Dom 105 m2, 3 osoby. A o co chodzi z tymi fazami?

 

Mi starczyło, chociaż musiałem żonglować tymi fazami.

 

Weż 13kW na dom i budowę. Rocznie zapłacisz 150zł drożej, ale będziesz mogła włączyć czajnik nie pytajac się majstra, której fazy używa akurat teraz do wiertarki.

 

Przy 13kW dostałem zabezpieczenie przedlicznikowe docelowe 25A, czyli praktycznie tak jakbym miał 18kW.

 

Mając trzy fazy zamiast jednej masz więcej możliwości. Możesz podpinać urządzenia trójfazowe. Napięcie międzyfazowe jest wyższe 400V zamiast 240V itp. Trudno to opisać zwięźle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie dotyczące wykonania uziomu fundamentowego.Nie wiem czy rozumuję poprawnie:

Po wykonaniu zbrojenia, tak aby tworzyło obwód, chcę przymocować do niego, pionowo odcinki 5-ciu bednarek (4 do odgromówki, 1 do GSU) tak by wystawały nad ziemię ok.1m.

 

Czy dobrze myślę,czy może konieczne jest przyspawanie bednarki do zbrojenia, tak by biegła, na około, wewnątrz całego fundamentu i dopiero do takiego obwodu przymocować kolejne odcinki bednarki i wypuścić je do góry??

 

Jak to jest że taki obwód zalany betonem i przez to izolowany od ziemi,spełnia swoje zadanie?Czy może beton posiada na tyle dużą wilgotność,że przewodzi prąd?

 

I jeszcze jedno: co w przypadku gdy ścianki fundamentowe wykonuje się z bloczków?? Czy jest wtedy sens robić uziom fundamentowy?Jak w takim przypadku wyprowadzać bednarkę nad powierzchnię ziemi?

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też przyznam się że nie przekopałam całego forum w poszukiwaniu odpowiedzi na moje pytanie. Proszę o wyrozumiałość - myślę, ze dla gospodarzy tego wątku temat będzie dziecinnie prosty :D : Czy przewody elektryk powinien rozprowadzić starą techniką (dużo równolegle położonych, ciągniętych do każdego punktu), czy nową (mało przewodów - bo prowadzonych od punkty do punktu). :oops: Chyba rozumiecie o co chodzi? :wink:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Podpowiedzcie mi coś proszę: w projekcie elektryki mam wpisane dane: Pi=26,0kW, Ps=12,5kW, Js=19,6A, kabel z ZK do TB to YKY 5x10mm kw. o L=60m. ZE dało zabezpieczenie przedlicznikowe 25A, moc wnioskowana 13kW, maks. na tym bezpieczniku będzie ~17kW.

 

Wg takich danych kiedyś firma zakopała mi zaprojektowany kabel. W tej chwili zaczynam instalację wewn. i elektryk kręci nosem że to zbyt cienki kabel i najchętniej by mi zrył działkę i zakopał grubszy. Twierdzi, że na tak cienkim kablu będą zbyt duże spadki przy dużym obciążeniu. Z pożeraczy prądu w domu planuję: 2 płyty ceramiczne, 2 lodówki, piekarnik, bojler 2,2kW, czajnik, mikrofalę itp.. Do tego sporo pomniejszych urządzeń: rolety, brama garaż, brama wjazd., oświetlenie wewn, i nieco zewn.

Wiadomo że wszystkie urządzenie nie działają naraz, ale czy nie wystarczyłoby wystąpić do ZE o przydział większej mocy (zabezp. 32A)? Czy faktycznie dodatkowa będzie wymiana tego zakopanego kabla? Nie wytrzyma długo sporych obciążeń?

Pozdrawiam!

ultimate

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...