Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Prawie wszystko o szeroko rozumianej elektryce.


Recommended Posts

1. W peszlach. wtedy przewody nie pracuja mechanicznie.

2. Nie bardzo, chyba ze na krotkich i prostych odcinkach.

3. Po podlodze pod wylewka nalezy w rurkach PCV (nie w peszlu!). Do ukl;adania na scianach w normie sa strefy.

4. Raczej tak.

5 Pewnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 2,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Hej !

 

Poradźcie. Przyłącze elektryczne u mnie wygląda tak, że ZE robi skrzynkę z zabezpieczeniem głównym i licznikiem w linii ogrodzenia a dalej do domu to już ja.

No i jak się okazało to jest to odległość 15 metrów plus naddatek na zakopanie i wejście do budynku daje razem 20 metrów kabla.

Ja dupa wołowa policzyłem jakoś na oko kiedyś, że 16 metrów starczy. Kupiłem wszystkie kable, w tym YKY 5x10mm2. Co począć ? Te 16 m kosztowało parę stówek. Można łączyć ten kabel jakbym dokupił z 5 metrów ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam :)

Hej !

 

Poradźcie. Przyłącze elektryczne u mnie wygląda tak, że ZE robi skrzynkę z zabezpieczeniem głównym i licznikiem w linii ogrodzenia a dalej do domu to już ja.

No i jak się okazało to jest to odległość 15 metrów plus naddatek na zakopanie i wejście do budynku daje razem 20 metrów kabla.

Ja pupa wołowa policzyłem jakoś na oko kiedyś, że 16 metrów starczy. Kupiłem wszystkie kable, w tym YKY 5x10mm2. Co począć ? Te 16 m kosztowało parę stówek. Można łączyć ten kabel jakbym dokupił z 5 metrów ?

Oczywiście, że można. Służą temu zestawy montażowe różnie zwane a najpopularniej mufą.

Ważne aby dobrze ją wykonać i oznaczyć lub zapisać miejsce jej wykonania. Najprawdopodobniej będzie w przyszłości to miejsce gdzie padnie kabel.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem wszystkie kable, w tym YKY 5x10mm2. Co począć ? Te 16 m kosztowało parę stówek. Można łączyć ten kabel jakbym dokupił z 5 metrów ?

 

1. Wystarczy 4 x 10 i wykonac uziom rozdzialu PEN kolo chaty.

2. Laczyc mozna, ale polaczenie (mufa) moze kosztowac wiecej niz kabel.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej !

 

Poradźcie. Przyłącze elektryczne u mnie wygląda tak, że ZE robi skrzynkę z zabezpieczeniem głównym i licznikiem w linii ogrodzenia a dalej do domu to już ja.

No i jak się okazało to jest to odległość 15 metrów plus naddatek na zakopanie i wejście do budynku daje razem 20 metrów kabla.

Ja pupa wołowa policzyłem jakoś na oko kiedyś, że 16 metrów starczy. Kupiłem wszystkie kable, w tym YKY 5x10mm2. Co począć ? Te 16 m kosztowało parę stówek. Można łączyć ten kabel jakbym dokupił z 5 metrów ?

 

Nie bardzo się na tym znam, ale źle mi się widzi łączenie takiego kabla, chyba że jakaś pośrednia skrzynka nad ziemią, ale w takim dojdą koszty takiej skrzynki, do tego też należało by doliczyć ze 3 metry kabla. Jak na moje oko to chyba najlepiej kupić kabel, którego nie będzie trzeba sztukować. Natomiast kabel, który już masz możesz komuś odsprzedać, może będzie nim zainteresowany elektryk, który będzie Ci robił linię pomiędzy domkiem a skrzynką energetyki, albo wystaw na allegro, może komuś będzie potrzebny właśnie taki odzyskasz chociaż część kasy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy możecie mi zapodac linki do jakiś stron www gdzie mogę poczytać i poogladać schematy łączeniowe instalacji elektrycznych w domach jednorodzinnych, jakieś fotki z okablowywania szafki rozdzielczej, podłączenia różnicowek i "esów" tzn który kabelek gdzie itd itp, oraz np. podłączenie do jednej różnicówki kabla 5x10 idącego do domu.

Chciabym się trochę zorientować o co chodzi.

Za komentarze typu "weź elektryka" z góry dziękuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za komentarze typu "weź elektryka" z góry dziękuję.

 

Następny "Kamikadze" tylko dlaczego niewinni mają na tym cierpieć?

 

Do tego wszystkiego potrzebna jest jeszcze praktyka, nadmienię, że nie wszyscy elektrycy podejmują się robić u siebie instalacje.

Jak nie masz kogoś doświadczonego i biegłego w temacie, kto poprowadzi Cię "za rączkę" w zawiłościach tematu, to daj sobie spokój, bo może okazać się to oszczędność pozorna, żeby tylko straty okazały się tylko finansowe.

Jak chcesz oszczędzać to może weś się za tynki, ocieplenie, albo glazury i terakoty.

Pozdrawiam

Patos

 

PS

Za komentarz z góry dziękuję :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patos - w jednym poście podniosłeś zawód elektryka do rangi SZTUKI a całą listę innych fachów zepchnąłeś do Hadesu!

A ja mówię: Są różne domy i różne instalacje. Są też ludzie bardzo zdolni o różnych, zbliżonych do elektryka zawodach wyuczonych i takiej praktyce życiowej. I wyobrażam sobie, że prostą instalację spokojnie mogą sobie poprawnie wykonać. A nawet lepiej od niejednego, śpieszącego się i głuchego na jakiekolwiek sugestie INSTALATORA z papierami zdobytymi 20-30 lat temu.

W tym towarzystwie grzecznie odpowiada się na konkretne pytania albo wstrzymuje od głosu a już na pewno nie wypada udzielać generalnych prawd życiowych.

pzdr.

-romwis

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patos - w jednym poście podniosłeś zawód elektryka do rangi SZTUKI a całą listę innych fachów zepchnąłeś do Hadesu!

A ja mówię: Są różne domy i różne instalacje. Są też ludzie bardzo zdolni o różnych, zbliżonych do elektryka zawodach wyuczonych i takiej praktyce życiowej. I wyobrażam sobie, że prostą instalację spokojnie mogą sobie poprawnie wykonać. A nawet lepiej od niejednego, śpieszącego się i głuchego na jakiekolwiek sugestie INSTALATORA z papierami zdobytymi 20-30 lat temu.

W tym towarzystwie grzecznie odpowiada się na konkretne pytania albo wstrzymuje od głosu a już na pewno nie wypada udzielać generalnych prawd życiowych.

pzdr.

-romwis

BEZ KOMENTARZA!!!

:roll: No może poza jednym, ponoć każdy w naszym kraju jest "lekarzem" :o

i niech ziemia będzie lekka takim pacjentom :cry:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Komentować wcale nie musiałeś, ale szansę na wycofanie się z tych tynkarzy i glazurników bezpowrotnie przegapiłeś.

Lekarz owszem w każdym jakiś siedzi. Ale dusza prezydenta to już tylko w elektrykach gra...

pzdr.

-romwis

Coś bardzo Cię boli ten tynkarz i glazurnik, ale te zawody dałem tylko w przykładzie ze względu na nie wygórowane wymagania co do papierów i umiejętności, których nie trzeba potwierdzać co pięć lat przed SEP i za wielkiej krzywdy swoją niewiedzą zawodową nie zrobisz.

 

PS Z niczego nie zamierzam się wycofywać, a prezydent to tylko wózki elektryczne naprawiał ( to takie trochę większe kolejki PIKO) :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

patos - skończ już z tym biadoleniem bo nieelegancją, zadufaniem i... PATOSEM wieje jak rzadko.

A prawda jest taka, że prawie każdy zawód dziś wymaga ustawicznego kształcenia (i podnoszenia kwalifikacji) bo postęp techniki i technologii jest ciągle bardzo duży. I zawód elektryka nie jest pod tym względem żadnym wyjątkiem.

Lepiej się już bratku weź za odpowiadanie na konkretne pytania, choćby mapatut-a.

pzdr.

-romwis

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

patos - skończ już z tym biadoleniem bo nieelegancją, zadufaniem i... PATOSEM wieje jak rzadko.

A prawda jest taka, że prawie każdy zawód dziś wymaga ustawicznego kształcenia (i podnoszenia kwalifikacji) bo postęp techniki i technologii jest ciągle bardzo duży. I zawód elektryka nie jest pod tym względem żadnym wyjątkiem.

Lepiej się już bratku weź za odpowiadanie na konkretne pytania, choćby mapatut-a.

pzdr.

-romwis

 

Lepiej niech już nie odpowiada na moje pytania. Mam to gdzieś.

Ja tylko pytałem o linki gdzie można obejrzeć schematy, fotki itp z połączonych już instalacji. Chciałem polukać żeby się trochę zorientowac bo nie lubię nie wiedzieć, zwłaszca gdy jakiś elektryk-instalator będzie mi tłumaczył to i owo.

Ale kolega Patos musiał swoje uwagi wrzucić pomimo, że prosiłem że takich nie potrzebuję. Mądrala się znalazł. Chyba brak mu słuchaczu skoro się wymądrza komuś kto wyraźnie o to nie prosił. Brak słów.

 

p.s. gdzie ja napisałem, ze chcę sam zrobić całą instalację elektyczną ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za komentarze typu "weź elektryka" z góry dziękuję.

 

Następny "Kamikadze" tylko dlaczego niewinni mają na tym cierpieć?

 

Do tego wszystkiego potrzebna jest jeszcze praktyka, nadmienię, że nie wszyscy elektrycy podejmują się robić u siebie instalacje.

Jak nie masz kogoś doświadczonego i biegłego w temacie, kto poprowadzi Cię "za rączkę" w zawiłościach tematu, to daj sobie spokój, bo może okazać się to oszczędność pozorna, żeby tylko straty okazały się tylko finansowe.

Jak chcesz oszczędzać to może weś się za tynki, ocieplenie, albo glazury i terakoty.

Pozdrawiam

Patos

 

PS

Za komentarz z góry dziękuję :wink:

 

powyżej już napisałem co sądzę o Twojej wypowiedzi.

 

Bez odbioru.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok Zmiana tematu. Małe pytanko:

Czy taki czujnik jak ten:

http://www.allegro.pl/item184626437_czujnik_ruchu_165st_jq_30_nowy_fv_gwarancja.html

Można podłączyć razem ze zwykłym wyłącznikiem?

Tzn. Chciałbym, aby zadziałał jak będę szedł po zmroku do domu, ale tez chciałby go móc włączyć w dowolnej chwili z wewnątrz budynku włącznikiem, aby przy dłuższym przebywaniu pod jego "okiem" nie trzeba było co chwila machać rękoma aby się załączył.

Schemat poniżej (made in PAINT) – bardzo uproszczony, ale chodzi mi tylko o samą ideę:

http://www.prz.edu.pl/~ldebski/foty/czujnik%20ruchu.jpg

Można TAK?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...