Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Prawie wszystko o szeroko rozumianej elektryce.


Recommended Posts

Są czujniki ruchu, które połączone w szereg z czujnikiem ruchu można też załączyć oświetlenie przez chwilowe wyłączenie i ponowne załączenie wyłącznika.

 

Nie jestem elektrykiem :wink: Patosie , ale nie widzę sensu łączenia czujników ruchu w szereg, ponieważ następny zadziała tylko wtedy gdy pierwszy (od strony fazy) włączy obwód. Niestety odwrotnie już nie. Podanie napięcia na czujnik ruchu zawsze go włącza na ustwiony czas i to mogło Cię zmylić.

Połączenie równoległe lub zwarcie przez wyłącznik tak jak pokazał Demex na rysunku są poprawne.

Zrobiłem tak jak pokazał Demex, żeby incydentalnie włączyć oświetlenie elewacji gdy spodziewam się gości i chcę by nie przegapili mojego domku, podczas gdy normalnie załącza mi je czujnik ruchu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 2,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

patos - skończ już z tym biadoleniem bo nieelegancją, zadufaniem i... PATOSEM wieje jak rzadko.

A prawda jest taka, że prawie każdy zawód dziś wymaga ustawicznego kształcenia (i podnoszenia kwalifikacji) bo postęp techniki i technologii jest ciągle bardzo duży. I zawód elektryka nie jest pod tym względem żadnym wyjątkiem.

Lepiej się już bratku weź za odpowiadanie na konkretne pytania, choćby mapatut-a.

pzdr.

-romwis

 

Lepiej niech już nie odpowiada na moje pytania. Mam to gdzieś.

Ja tylko pytałem o linki gdzie można obejrzeć schematy, fotki itp z połączonych już instalacji. Chciałem polukać żeby się trochę zorientowac bo nie lubię nie wiedzieć, zwłaszca gdy jakiś elektryk-instalator będzie mi tłumaczył to i owo.

Ale kolega Patos musiał swoje uwagi wrzucić pomimo, że prosiłem że takich nie potrzebuję. Mądrala się znalazł. Chyba brak mu słuchaczu skoro się wymądrza komuś kto wyraźnie o to nie prosił. Brak słów.

 

p.s. gdzie ja napisałem, ze chcę sam zrobić całą instalację elektyczną ?

 

Sorry stary. Jak bym Ci pokazał moje okablowanie to byś wymiękł. Ja wymiękłem. Na etapie teorii, projektowania gdzie co ma być to OK, ale już jak zobaczyłem ile kabli shodzi się przy rozdzielni to nie spałem całą noc bo się martwiłem czy to wszystko będzie działać. Ale niestety ja mam trochę wymagającą wiedzy i doświadczenia instalację. Chylę czoła przed moim elektrykiem. A pochylę jeszcze bardziej jak to wszystko mi odpali :-? .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są czujniki ruchu, które połączone w szereg z czujnikiem ruchu można też załączyć oświetlenie przez chwilowe wyłączenie i ponowne załączenie wyłącznika.

 

Nie jestem elektrykiem :wink: Patosie , ale nie widzę sensu łączenia czujników ruchu w szereg, ponieważ następny zadziała tylko wtedy gdy pierwszy (od strony fazy) włączy obwód. Niestety odwrotnie już nie. Podanie napięcia na czujnik ruchu zawsze go włącza na ustwiony czas i to mogło Cię zmylić.

Połączenie równoległe lub zwarcie przez wyłącznik tak jak pokazał Demex na rysunku są poprawne.

Zrobiłem tak jak pokazał Demex, żeby incydentalnie włączyć oświetlenie elewacji gdy spodziewam się gości i chcę by nie przegapili mojego domku, podczas gdy normalnie załącza mi je czujnik ruchu.

A kto napisał ołączeniu dwóch czujników ruchu w szereg?

bo ja nie!

Napisałem; żeby zapalić lampę, która jest połączona z czujnikiem ruchu nie trzeba łączyć wyłącznika równolegle z czujnikiem ruchu, bez ingerencji np. w istniejącą instalacje można zakupić czujkę ruchu z możliwością zapalania z istniejącego wyłącznika po szybkim wyłączeniu i ponownym załączeniu napięcia.

Minusem takiego rozwiązania jest zapalanie się oswietlenia na stałe po chwilowym zaniku napięcia w sieci.

Czy teraz zrozumiałeś, czy ma to sens?

Pozdrawiam

Patos

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój elektryk zamierza kable ciągnąć dołem, czyli przy posadzce (tuż przy scianie) w peszlach zamiast górą, np. nad oknami czy drzwiami. Czy tak jest poprawnie czy tylko ułatwia sobie pracę?

 

I chce mu się tak schylać???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój elektryk zamierza kable ciągnąć dołem, czyli przy posadzce (tuż przy scianie) w peszlach zamiast górą, np. nad oknami czy drzwiami. Czy tak jest poprawnie czy tylko ułatwia sobie pracę?

Ja jestem przeciwnikiem ciągnięcia przewodów w peszlach po posadzce.

1. Widziałem jak wyglądają peszle po wizycie tynkarzy - ... miazga;

2. Miejsce w posadzce przy ścianach wykorzystuje najczęściej hydraulik (podprowadzenie wody lub ogrzewania);

3. Zamiast uważać w nadprożu okna wieszając karnisze trzeba uważać przy mocowaniu listw przypodłogowych ...

Ja uważam, że wygodniejszy sposób dla elektryka (ciągnięcie w posadzce) ma więcej wad niż pożytku - oczywiście takie jest moje zdanie, bo znajdą się tacy co stwierdzą:

Ad.1 - należy zabezpieczyć;

Ad.2 - niech się hydraulik martwi,

Ad.3 - wylewka będzie tak wysoka, że wiertło nie dojdzie do przewodu

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Widziałem jak wyglądają peszle po wizycie tynkarzy - ... miazga;

Potwierdzam. Dlatego powinno się je puszczać w twartych rurach instalacyjnych z PCV.

2. Miejsce w posadzce przy ścianach wykorzystuje najczęściej hydraulik (podprowadzenie wody lub ogrzewania);

To także potwierdzam - i to jest najpoważniejszy problem. U mojego znajomego z tego powodu nie działa wydzielony obwód dla zmywarki - musział podciągnąć sobie na przedłużaczu. Ale - to się da dopilnować: podstawą oczywiście są dokładne zdjęcia elektryki.

3. Zamiast uważać w nadprożu okna wieszając karnisze trzeba uważać przy mocowaniu listw przypodłogowych ...
Tutaj chyba trochę przegiąłeś: nie słyszałem, żeby ktoś mocował listwy przypodłogowe do wylewki. Zwykle robi się to do ściany. Poza tym: zdjęcia!!!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj chyba trochę przegiąłeś: nie słyszałem, żeby ktoś mocował listwy przypodłogowe do wylewki. Zwykle robi się to do ściany. Poza tym: zdjęcia!!!

Masz rację, jednak znam przypadek, gdy tynk przy posadzce cały się skruszył i aby listwa się trzymała trzeba było "załapać" choć część posadzki - oczywiście jest to skrajność... (której jednak nie można wykluczyć).

Przychylam się do rady - zdjęcia to podstawa :D

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój elektryk zamierza kable ciągnąć dołem, czyli przy posadzce (tuż przy scianie) w peszlach zamiast górą, np. nad oknami czy drzwiami. Czy tak jest poprawnie czy tylko ułatwia sobie pracę?

Ja jestem przeciwnikiem ciągnięcia przewodów w peszlach po posadzce.

1. Widziałem jak wyglądają peszle po wizycie tynkarzy - ... miazga;

2. Miejsce w posadzce przy ścianach wykorzystuje najczęściej hydraulik (podprowadzenie wody lub ogrzewania);

3. Zamiast uważać w nadprożu okna wieszając karnisze trzeba uważać przy mocowaniu listw przypodłogowych ...

 

Peszle leżą na chudziaku, na to 10 cm styropianu, wylewka 7 i podłoga. Chyba nie ma szans uszkodzenia kabli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamierzam wybudować dom parterowy, poddasze nieużytkowe, bez stropu (sufit to dolna część kratownic). Zależy mi na tym, żeby wszystkie instalacje były poprowadzone w sposób przepyślany i uporządkowany. A więc przy podłodze ( lub pod nią) tylko hydraulika, ELEKTRYKA zaś pod sufitem przy ścianach. Kable do poszczególnych gniazdek "opadałyby" równolegle po ścianie. Mam nadzieję , że rozumiecie o co chodzi. Mam nadzieję, że dzięki temu byłoby jasne po przykryciu (podłogą lub tynkiem) co gdzie się znajduje. A po instalacji poszczególnych kabli i rurek sama zamierzam to rozrysować na kopii projektu, żeby potem nie było niespodzianek w trakcie remontu (np. za kilka lat), że elektryk przebił mi rurę z wodą lub hydraulik nadział się na kabel elektryczny. Mój mąż jest hydraulikiem i często narzeka, że takie przypadki się zdarzają bardzo często. Co o tym myślicie?

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Proszę o poradę w następującej sprawie. Projekt gotowy mojego domu zawiera część elektryczną, ktora ma wyspecyfikowane niezbędne elementy instalacji. Elementy te kiedys juz kupiłem (może zbyt pochopnie ale teraz już po ptokach). Teraz tak sobie patrzę na ten projekt elektryczny i porównuję z tym co czytam tutaj o jedynych różnicówkach itp no i mam wątpliwości jak powinna wygladac moja instalacja wykorzystując to co mam ewentualnie cos dokupując. Wymienię wobec tego to co mam i proszę podpowiedzcie mi czy będzie ok. Chcę znac Wasze opinie bo jak się zorientowalem wielu ma duże doświadczenie, zanim spotkam się z kims kto mi to połączy w rozdzielni.

A więc mam:

- wyłącznik różnicowo prądowy Legrand P304 63A/30mA AC trójfazowy, od razu zapytam (być może pytanie będzie bzdurne) czy taką trojfazową różnicówką mogę zabezpieczyć 3 oddzielne obwody instalacji ?

- 7 wyłącznikow nadmiarowych S301 16A Legrand, te planuję dać na gniazdka, kocioł gazowy, piekarnik elektryczny, centralkęalarmową

- 4 wyłączniki nadmiarowe S301 10A, te na oświetlenie

- 3 wyłączniki nadmiarowe trójfazowe S303 16A, ale planuję wykorzystać tylko jeden na gniazdo siłowe w garażu,

- rozdzielnie Legrand RWN 24 moduły tzn. 2 rzędy po 12 modułów

 

A więc co mogę zabezpieczyc posiadaną różnicówką ?

Dom składa się z salonu, kuchni (piekarnik elektryczny), jadalni, hallu, toalety, pomieszczenia gospodarczego i garażu na dole oraz trzech sypialni i łazienki (prysznic, umywalka, wc, wanna bez hydromasażu) na poddaszu.

Podpowiedźcie coś please !!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...