Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Prawie wszystko o szeroko rozumianej elektryce.


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 2,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Dkładnie - żyrandol jest za lekki, żeby się tym martwić. No, chyba że chcesz wieszać żyrandol z gotyckiego kościoła - ale wtedy nawet belki mogą okazać się za słabe ;)

 

Z gotyckeigo kościoła to może nie :D ale jeden zamierzam mieć metalowy więc chyba dosyć ciężki. Czyli wbić się do belki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej !

 

Poradźcie. Przyłącze elektryczne u mnie wygląda tak, że ZE robi skrzynkę z zabezpieczeniem głównym i licznikiem w linii ogrodzenia a dalej do domu to już ja.

No i jak się okazało to jest to odległość 15 metrów plus naddatek na zakopanie i wejście do budynku daje razem 20 metrów kabla.

Ja pupa wołowa policzyłem jakoś na oko kiedyś, że 16 metrów starczy. Kupiłem wszystkie kable, w tym YKY 5x10mm2. Co począć ? Te 16 m kosztowało parę stówek. Można łączyć ten kabel jakbym dokupił z 5 metrów ?

 

Hej. Ponawiam moje pytanie bo przyszedł mi do głowy pewien pomysł i chcę wiedzieć czy ma on sens.

Jak już pisalem zakupiony kabel YKY 5x10 jest za krotki żeby wprowadzić go aż do rozdzielni elektrycznej w pomieszczeniu gospodarczym. Jego długość natomiast starczyłaby aby wprowadzić go do narożnika garażu i wpuścić do środka. Gdybym zrobił tak, ze wkopuję od skrzynki liczniowej ten YKY i wprowadzam do garażu, tam robię małą skrzyneczkę z jakąś listwą zaciskową i dalej od tej listwy puszczam już zwykły YDY 5x10 do docelowej rozdzielni w pomieszczeniu gospodarczym (wyszłoby z 5 metrów). Czy takie rozwiązanie ma sens ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dkładnie - żyrandol jest za lekki, żeby się tym martwić. No, chyba że chcesz wieszać żyrandol z gotyckiego kościoła - ale wtedy nawet belki mogą okazać się za słabe ;)

 

Z gotyckeigo kościoła to może nie :D ale jeden zamierzam mieć metalowy więc chyba dosyć ciężki. Czyli wbić się do belki?

Jeśli możesz do belki - zawsze lepiej. Jeśli nie - to 10...15kG spoko na garach zawiśnie - tylko musisz z uwagą wiercić ("małym" udarem - nie młotowiertarką).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej. Ponawiam moje pytanie bo przyszedł mi do głowy pewien pomysł i chcę wiedzieć czy ma on sens.

Jak już pisalem zakupiony kabel YKY 5x10 jest za krotki żeby wprowadzić go aż do rozdzielni elektrycznej w pomieszczeniu gospodarczym. Jego długość natomiast starczyłaby aby wprowadzić go do narożnika garażu i wpuścić do środka. Gdybym zrobił tak, ze wkopuję od skrzynki liczniowej ten YKY i wprowadzam do garażu, tam robię małą skrzyneczkę z jakąś listwą zaciskową i dalej od tej listwy puszczam już zwykły YDY 5x10 do docelowej rozdzielni w pomieszczeniu gospodarczym (wyszłoby z 5 metrów). Czy takie rozwiązanie ma sens ?

 

To może być dobre, jednak nie zapominaj, że diabeł tkwi w szczegółach.

To się tak nie da zaocznie wszystkiego rozstrzygnąć bez wizji lokalnej.

Ale coś w tym stylu można próbować zrobić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej. Ponawiam moje pytanie bo przyszedł mi do głowy pewien pomysł i chcę wiedzieć czy ma on sens.

Jak już pisalem zakupiony kabel YKY 5x10 jest za krotki żeby wprowadzić go aż do rozdzielni elektrycznej w pomieszczeniu gospodarczym. Jego długość natomiast starczyłaby aby wprowadzić go do narożnika garażu i wpuścić do środka. Gdybym zrobił tak, ze wkopuję od skrzynki liczniowej ten YKY i wprowadzam do garażu, tam robię małą skrzyneczkę z jakąś listwą zaciskową i dalej od tej listwy puszczam już zwykły YDY 5x10 do docelowej rozdzielni w pomieszczeniu gospodarczym (wyszłoby z 5 metrów). Czy takie rozwiązanie ma sens ?

 

To może być dobre, jednak nie zapominaj, że diabeł tkwi w szczegółach.

To się tak nie da zaocznie wszystkiego rozstrzygnąć bez wizji lokalnej.

Ale coś w tym stylu można próbować zrobić.

 

Przyznam, ze największe moje obawy budziłoby to łączenie YKY 5x10 z YDY 5x10 na listwie. Załóżmy, ze byłoby to na porządnej listwie i zabudowane w małej tablicy rozdzielczej z drzwiczkami - takiej na 3-4 moduły. Czy nie byłby to jakiś newralgiczny element instalacji ?

Reszta wygląda ok, przynajmniej mnie (laikowi) tak sie wydaje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyznam, ze największe moje obawy budziłoby to łączenie YKY 5x10 z YDY 5x10 na listwie. Załóżmy, ze byłoby to na porządnej listwie i zabudowane w małej tablicy rozdzielczej z drzwiczkami - takiej na 3-4 moduły. Czy nie byłby to jakiś newralgiczny element instalacji ?

Reszta wygląda ok, przynajmniej mnie (laikowi) tak sie wydaje.

 

Każde łączenie przewodów może być czułym punktem instalacji, ale jednak łączyć się gdzieś musi. Łączenie na listwie i w skrzynce to minimum (wejścia przewodów w sciankę - uszczelnione). Ale dobrze zrobione nie powinno mieć istotnego wpływu na zachowanie się reszty instalacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyznam, ze największe moje obawy budziłoby to łączenie YKY 5x10 z YDY 5x10 na listwie. Załóżmy, ze byłoby to na porządnej listwie i zabudowane w małej tablicy rozdzielczej z drzwiczkami - takiej na 3-4 moduły. Czy nie byłby to jakiś newralgiczny element instalacji ?

Reszta wygląda ok, przynajmniej mnie (laikowi) tak sie wydaje.

 

Każde łączenie przewodów może być czułym punktem instalacji, ale jednak łączyć się gdzieś musi. Łączenie na listwie i w skrzynce to minimum (wejścia przewodów w sciankę - uszczelnione). Ale dobrze zrobione nie powinno mieć istotnego wpływu na zachowanie się reszty instalacji.

 

Dzięki. :)

Muszę wobec tego dobrze wymierzyć kabel i odległość w terenie, jeśli styknie to chyba zrobię tą tzw. skrzynkę pośrednią w garażu.

Trochę mnie zdziwiła cena YDY 5x10, okazuje się, ze wcale nie jest tańszy od ziemnego YKY 5x10 :o

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mąż napisał wniosek o moc przyłączeniową 12 kW ! No i po co nam tyle. Zresztą koszt byłby ponad 2 tys. Tak myślę, że 8 kW wystarczy (teraz mamy 4 o ile się nie mylę), a nie zamierzamy mieć CO ani też CW na prąd. Jak myślicie? Czekamy teraz na decyzję z energetyki, od której możemy się odwołać a więc myślę - zmienić moc przyłącza.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wbrew pozorom, to nie jest tak dużo. Wszystko zależy od tego gdzie i do czego ta moc jest (może być) odbierana. jesli to dom jednorodzinny + jakiś budynek gospodarczy to może być nawet mało, ale można to później zwiększyć.

należy pamiętać, że tu nie chodzi o moc stale pobieraną, a o moc maksymalną.

Zwykła pralka w "porywach" pociągnie 2,5 kW. A jesli oprócz pralki mamy wlączony jakiś odkurzacz, komputer, telewizor, kilka żarówek, no i pracuje lodówka a mąż w garażu coś włączy, no to ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam :)

Mąż napisał wniosek o moc przyłączeniową 12 kW ! No i po co nam tyle. Zresztą koszt byłby ponad 2 tys. Tak myślę, że 8 kW wystarczy (teraz mamy 4 o ile się nie mylę), a nie zamierzamy mieć CO ani też CW na prąd. Jak myślicie? Czekamy teraz na decyzję z energetyki, od której możemy się odwołać a więc myślę - zmienić moc przyłącza.

Pozdrawiam

Problem tkwi w nieznajomości tematu.

Wielokrotnie pisaliśmy o tym na forum. Otóż Moc przyłączeniowa jest bezpośrednią pochodną zabezpieczenia przedlicznikowego. Kolejna sprawa to rodzaj przyłącza. Dla nowych obiektów nie spotkałem się z przyłączem 1 fazowym.

Praktyka, logika, wiedza techniczna podpowiada, że minimalnym zabezpieczeniem przedlicznikowym powinien być wyłącznik 20A dla którego z tabelki przysługuje moc 13 kW. Dla wyłącznika 25A jest to moc 15 kW.

Podziwiam tych co chcą szkłem ........ utrzeć za przeproszeniem. Potem są problemy bo na selektywnego szkoda pieniędzy a w środku zimy o północy trzeba lecieć do licznika w ogrodzeniu i załączyć nadmiarówkę. Dobrze, jeżeli szybko ostygnie i da się załączyć. W przeciwnym razie pozostaje stać i marznąć albo przyjść za kilkanaście minut.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyznam, ze największe moje obawy budziłoby to łączenie YKY 5x10 z YDY 5x10 na listwie. Załóżmy, ze byłoby to na porządnej listwie i zabudowane w małej tablicy rozdzielczej z drzwiczkami - takiej na 3-4 moduły. Czy nie byłby to jakiś newralgiczny element instalacji ?

Reszta wygląda ok, przynajmniej mnie (laikowi) tak sie wydaje.

 

Każde łączenie przewodów może być czułym punktem instalacji, ale jednak łączyć się gdzieś musi. Łączenie na listwie i w skrzynce to minimum (wejścia przewodów w sciankę - uszczelnione). Ale dobrze zrobione nie powinno mieć istotnego wpływu na zachowanie się reszty instalacji.

 

Przepraszam ale jeszcze pomęczę chwilkę.

:)

Czy są jakieś przeciwskazania (jakie?) żeby zrobić docelową rozdzielnię elektryczną w garażu ? Garaż przyklejony do domu, przejście do garażu będzie przez pomieszczenie gospodarcze.

Tak sobie myślę żeby może zamiast dawać tą skrzynkę pośrednią w garażu w ktorej miałbym łączyć YKY5x10 z YDY5x10, zamontować od razu w tym miejscu włąściwą rozdzielnię z różnicówkami, esami itp.

 

Czy oprócz tego, że wszystkie kable idące do rozdzielni będą musiały byc dłuższe o kilka metrów, ma to jakieś wady lub może calkowicie jest to złe rozwiązanie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak sobie myślę żeby może zamiast dawać tą skrzynkę pośrednią w garażu w ktorej miałbym łączyć YKY5x10 z YDY5x10, zamontować od razu w tym miejscu włąściwą rozdzielnię z różnicówkami, esami itp.

 

Czy oprócz tego, że wszystkie kable idące do rozdzielni będą musiały byc dłuższe o kilka metrów, ma to jakieś wady lub może calkowicie jest to złe rozwiązanie ?

 

a jak sobie wyobrażasz ciągnięcie kilkunastu lub więcej przewodów do wszystkich obwodów w chacie?

przecież nawet w 1 domu zaleca się montaż podrozdzielni na każdyej kondygnacji, jeśli jest na niej dużo obwodów. Więc już nie wyumyślaj. W garażu możesz to wykorzystać tylko jako podrozdzielnię dla garażu.

 

dlatego m.in. pisałem, że diabeł tkwi w szczegółach. nie znam gabarytów obiektów, ani ich wzajemnego usytuowania. Nie znam układu pomioeszczeń. Więc każda taka porada jest (może być) błędna. I musisz o tym wiedzieć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...