Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Prawie wszystko o szeroko rozumianej elektryce.


Recommended Posts

Czy jedna różnicówka - główna nie wystarczy? Ja mam główną przy głównym wyłączniku, a ponadto w rozdzielnicach - po jednej na listwę (szynę) Tych szyn/listew w rozdzielnicach jest po 4 (jedna listwa - jedna faza + listwa na siłę) a więc 4 różnicówki.

Ponawiam pytanie: czy ta jedna główna nie wystarczy? I tak jak ktoś zrobi jakieś zwarcie - budowa ... to wyłącza róznicówka w rozdzielnicy i ta jedna główna też. Czasem się zdarzy, że główna zadziała, a ta w rozdzielnicy nie zdąży, to po co ona - ja się pytam.?

 

No i tu lezy pies pogrzebany.

Różnicówka przy głównym wyłączniku pełni funkcję ochrony przeciwpożarowej, a nie ochronnej!!! I powinna mieć prąd zadziałania 300 - 500 mA , a nie 30 mA jak różnicówki ochronne.

I nie moża stanowić zabezpieczenia pporażeniowego!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 2,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Na oświetleniu i gniazdach dałem rcd 3 fazowe - upływ na jednej fazie powoduje wybicie wszystkich faz - kompromis kosztowy.

 

Technicznie dopuszczalne, ale po co tak, by w razie małej awarii światła nie było od razu w całej chalupie???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy jedna różnicówka - główna nie wystarczy? Ja mam główną przy głównym wyłączniku, a ponadto w rozdzielnicach - po jednej na listwę (szynę) Tych szyn/listew w rozdzielnicach jest po 4 (jedna listwa - jedna faza + listwa na siłę) a więc 4 różnicówki.

Ponawiam pytanie: czy ta jedna główna nie wystarczy? I tak jak ktoś zrobi jakieś zwarcie - budowa ... to wyłącza róznicówka w rozdzielnicy i ta jedna główna też. Czasem się zdarzy, że główna zadziała, a ta w rozdzielnicy nie zdąży, to po co ona - ja się pytam.?

Jedna główna wystarcza. Jak zadziała wyłącza napięcie na całej instalacji. Niestety wypowiedzi retrofooda i gegusia narobiły zamieszania.

Po raz kolejny przypominam, że nie chodziło mi o mnożenie ilości RCD.

 

Prawidłowa odpowiedź brzmi:

jeśli zastosujesz jedną różnicowkę, to najmniejsza awaria wyłączy ci zasilanie całej instalacji i utrudni znalezienie przyczyny awarii. Dlatego, gdy masz jedną różnicówkę, to należy nią zabezpieczyć łazienkę ewentualnie +kuchnię, a nie całą instalację.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po drugie, łączenie gniazd szeregowo wpędzi inwestora w dodatkowe koszty. Znacznie taniej będzie podłączyć zasilanie tylko do jednego gniazda, a potem kupić w Castoramie przedłużacz 5-metrowy za 25 zł. Efekt osiągniemy taki sam, natomiast oszczędności w skali całego domu idą już w setki złotych!

biorąc pod uwagę ilość spalonych przedłużaczy, które widzialem, to należy napisać, że efekt w 50% jest taki sam. + trochę rozbitych nosów, bo się zaczepiło o leżący kabel.

 

Po trzecie, podłączanie 10 gniazd na jednym obwodzie jest objawem: nowoczesności, oszczędności, partactwa, niewiedzy? (niepotrzebne skreślić) Nagród w konkursie nie przewidziano, odpowiedz sobie sam.

 

a tutaj, to właściwie o co chodzi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po skończonej robocie należy poinstuować klienta o zaletach i wadach. O ograniczeniach i o problemach a także o możliwościach wypadku, który może nastąpić. to kompletne bzdety.

Instalacja ma być bezpieczna bez względu na to, czy ktoś rozumie jak ona działa czy nie.

Napisałeś kiedyś choć jedną instrukcję obsługi? Nie wiesz po co się to robi?

Kupiłeś jakieś urządzenie nie pytając o instrukcję? Te pytanie to też zbdety?

 

Czy jedna różnicówka - główna nie wystarczy? Ja mam główną przy głównym wyłączniku, a ponadto w rozdzielnicach - po jednej na listwę (szynę) Tych szyn/listew w rozdzielnicach jest po 4 (jedna listwa - jedna faza + listwa na siłę) a więc 4 różnicówki.

Ponawiam pytanie: czy ta jedna główna nie wystarczy? I tak jak ktoś zrobi jakieś zwarcie - budowa ... to wyłącza róznicówka w rozdzielnicy i ta jedna główna też. Czasem się zdarzy, że główna zadziała, a ta w rozdzielnicy nie zdąży, to po co ona - ja się pytam.?

Jedna główna wystarcza. Jak zadziała wyłącza napięcie na całej instalacji. Niestety wypowiedzi retrofooda i gegusia narobiły zamieszania.

Po raz kolejny przypominam, że nie chodziło mi o mnożenie ilości RCD.

No brawo piejar, widzę że lansujesz rozwiązania z pogranicza nieuctwa technicznego. Może lepiej zrobić tak, że z powodu zwarcia w małym domku wyłączymy cały GPZ?

 

Czy dla was zabezpieczenie wszystkich obwodów oznacza zastosowanie osobnej różnicówki na kazdym odpływie z tablicy ???

A wiesz co to selektywność zabezpieczeń. Dobitnie sugerujesz że jednak nie.

 

I dlaczego pominąłeś moje pytanie na temat zwalonego rcd i Twoich chińskich lapek? Możesz sie ustosunkować tego przypadku?

 

Ad.6

Takie łączenie gniazd wymuszone jest właśnie prze to, że nie stosuje się puszek na ścianach. A i ilość ogranicza się do 10 na obwód.

Kolego Geguś, pierw piszesz takie coś jak powyżej, a potem coś o braci elektrycznej i żeby nie wpędzać inwestora w niepotrzebne koszty... Prosze o troche logiki w Twoich wypowiedziach, ok?

Dzyń, dzyń, dzyń. Dzwonią ale nie wiesz gdzie. Prawda?

 

Po pierwsze i najważniejsze, takie łączenie o którym piszesz to nie jest łączenie równoległe, tylko szeregowe. Dziwne, że taki spec tego nie zauważył.

Połączenie szeregowe polaga na tym, że abymieć napięcie w trzecim musisz mieć zapchane zwory w pierwszym i drugim. Jane? No przecież. Jak masz problem to zrozumieć, to narysuj sobie takie połączenie ale nie z lewa do prawa, tylko z góry do dołu.

 

Po trzecie, podłączanie 10 gniazd na jednym obwodzie jest objawem: nowoczesności, oszczędności, partactwa, niewiedzy? (niepotrzebne skreślić) Nagród w konkursie nie przewidziano, odpowiedz sobie sam.

Sorki. Niewiedzy Twojej. Niestety :(. I racz zauważyć że ja napisałem DO 10. Co dla myślącego nie jest tym samym co samo 10.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do czego zmierzam - nawet jeżeli wierzysz w swojego fachowca nie wstydź się pytać dlaczego. Nie wstydź się zapytać retrofooda i gegusia dlaczego twierdzą, że owe różnicówki w pewnych miejscach są niepotrzebne i nie zadowalaj się odpowiedziami w stylu "bo mądrzy elektrycy wiedzą dlaczego".

 

Więc też się przyłączam do pytania:

Na oświetleniu i gniazdach dałem rcd 3 fazowe - upływ na jednej fazie powoduje wybicie wszystkich faz - kompromis kosztowy.

 

Technicznie dopuszczalne, ale po co tak, by w razie małej awarii światła nie było od razu w całej chalupie???

Interesuje mnie tylko strona techniczna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawidłowa odpowiedź brzmi:

jeśli zastosujesz jedną różnicowkę, to najmniejsza awaria wyłączy ci zasilanie całej instalacji i utrudni znalezienie przyczyny awarii. Dlatego, gdy masz jedną różnicówkę, to należy nią zabezpieczyć łazienkę ewentualnie +kuchnię, a nie całą instalację.

Z tym Waszym poglądem będę walczył. Bo to oznacza, że reszta instalacji ma być niezabezpieczona.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Technicznie dopuszczalne, ale po co tak, by w razie małej awarii światła nie było od razu w całej chalupie???

Interesuje mnie tylko strona techniczna.

Tak jak napisałem jest to kompromis techniczno - cenowy. Jeżeli wylecą obwody oświetleniowe to pozostaje mi napięcie na gniazdach a praktycznie wszędzie mam mniejsze lampki zasilane z gniazd. Jak Ty to osądzasz to już Twoja sprawa.

Wypowiedzi gegusia w stylu:

No brawo piejar, widzę że lansujesz rozwiązania z pogranicza nieuctwa technicznego. Może lepiej zrobić tak, że z powodu zwarcia w małym domku wyłączymy cały GPZ?

Napisałeś kiedyś choć jedną instrukcję obsługi? Nie wiesz po co się to robi?

Kupiłeś jakieś urządzenie nie pytając o instrukcję? Te pytanie to też zbdety?

A wiesz co to selektywność zabezpieczeń. Dobitnie sugerujesz że jednak nie.

traktuję jedynie jako mało inteligentne zaczepki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

I dlaczego pominąłeś moje pytanie na temat zwalonego rcd i Twoich chińskich lapek? Możesz sie ustosunkować tego przypadku?

Oczywiście że mogę. Jeżeli rcd jest uszkodzony to nie zadziała. Mogłeś sam na to wpaść.

Teraz Twoja kolej. Napisz jak w tym przypadku zadziała Twoje szybkie wyłączanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

I dlaczego pominąłeś moje pytanie na temat zwalonego rcd i Twoich chińskich lapek? Możesz sie ustosunkować tego przypadku?

Oczywiście że mogę. Jeżeli rcd jest uszkodzony to nie zadziała. Mogłeś sam na to wpaść.

Teraz Twoja kolej. Napisz jak w tym przypadku zadziała Twoje szybkie wyłączanie.

Tak samo jak w Twoim.

 

Kompromis techniczno - cenowy.

 

Technicznie dopuszczalne, ale po co tak, by w razie małej awarii światła nie było od razu w całej chalupie???

Interesuje mnie tylko strona techniczna.

Tak jak napisałem jest to kompromis techniczno - cenowy. Jeżeli wylecą obwody oświetleniowe to pozostaje mi napięcie na gniazdach a praktycznie wszędzie mam mniejsze lampki zasilane z gniazd. Jak Ty to osądzasz to już Twoja sprawa.

Nie każdy i nie wszędzie ma lampki zasilane z gniazd. Jak Ci dziecko kiedyś zjedzie po schodach, to zobaczysz sens takiego układu.

 

Wypowiedzi gegusia w stylu:

No brawo piejar, widzę że lansujesz rozwiązania z pogranicza nieuctwa technicznego. Może lepiej zrobić tak, że z powodu zwarcia w małym domku wyłączymy cały GPZ?

Napisałeś kiedyś choć jedną instrukcję obsługi? Nie wiesz po co się to robi?

Kupiłeś jakieś urządzenie nie pytając o instrukcję? Te pytanie to też zbdety?

A wiesz co to selektywność zabezpieczeń. Dobitnie sugerujesz że jednak nie.

traktuję jedynie jako mało inteligentne zaczepki.

Nie interesuje mnie jak to traktujesz. Mnie interesuje tylko strona techniczna. Więc wysil się i napisz coś merytorycznego na zadane pytania.

 

Prawidłowa odpowiedź brzmi:

jeśli zastosujesz jedną różnicowkę, to najmniejsza awaria wyłączy ci zasilanie całej instalacji i utrudni znalezienie przyczyny awarii. Dlatego, gdy masz jedną różnicówkę, to należy nią zabezpieczyć łazienkę ewentualnie +kuchnię, a nie całą instalację.

Z tym Waszym poglądem będę walczył. Bo to oznacza, że reszta instalacji ma być niezabezpieczona.

My tu wymieniamy poglądy, a Ty o wojowaniu. Jak tak bardzo tego pragniesz. Tylko nie płacz, że są później personalne wycieczki.

 

Ale na ten rok starczy. Miłej zabawy. Do upisania w 2008r.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam szalejących elektryków :lol:

Czytając ostatnie wypowiedi dochodzę do wniosku, że w dużej części piszecie o tym samym tylko, że nazwenictwa używacie innego.

Może warto poczytać jak w poszczególnych układach zasilających realizowana jest ochrona podstawowa a jak dodatkowa. Do tego jeszcze akusze normy PN-IEC 60364.

Ze swojej strony napiszę tylko, że:

- jeden główny RCD na całą instalację jest błędem,

- RCD na każdym obwodzie może być ale jest to w wielu przypadkach nadużycie materiałowe a co za tym idzie i finansowe (TN-S).

- RCD w przeciwieństwie do wyłączników nadmiarowych jest urządzeniem o wiele bardziej zawodnym o czym świadczy choćby obowiązek comiesięcznego jego testowania,

- instalacja to nie tylko sprawa nadmiarówek i RCD, to szereg innych aspektów np, połączenia wyrównawcze główne i miejscowe, uziom naturalny, odgromówka, przepięciówka, koordynacja tych instalacji, selektywność zabezpieczeń i powinna być rozpatrywana lącnie z tymi wszystkimi aspektami.

I jeszcze sprawa owych lampek i innych urządzeń w II klasie ochronności.

Otóż w przypadku uszkodzenia ochrony podstawowej - izolacja RCD przeważnie nie zadziała chyba, że poprzez człowieka do innych uziemionych instalacji lub elementów budynku.

Natomiast zadziała nadmiarówka realizując samoczynne szybkie wyłączenie.

 

A na koniec przykład z wigilii. Dzwoni kolega abym wpadł do niego bo powiesił kurtynę na balustradzie i część niej nie świeci. Zachodzę, oglądam sytuację. A ponieważ wszędzie stosuję zasadę ograniczonego zaufania sprawdzam balustradę. I co widzę?? 230V na niej. Jedna z żaróweczek rozbita i dotyka słupka balustrady.

Instalacja w domu TN-S, na obwodzie gniazd RCD. Ani nadmiarówka, ani RCD nie zadziałały bo balustrada wisi w powietrzu (wyizolowana). A że domek jest dwupoziomowy to owa balustrada znaduje się na wysokości około 1.6m od terenu czyli może być przypadkowo dotknięta ręką.

Teraz pytanie, moim zdaniem retoryczne czy lepiej dla dotykającego będzie gdy na obwodzie będzie RCD czy tylko nadmiarówka?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzyń, dzyń, dzyń. Dzwonią ale nie wiesz gdzie. Prawda?
Nieprawda...

Połączenie szeregowe polaga na tym, że abymieć napięcie w trzecim musisz mieć zapchane zwory w pierwszym i drugim. Jane? No przecież. Jak masz problem to zrozumieć, to narysuj sobie takie połączenie ale nie z lewa do prawa, tylko z góry do dołu.
Narysuj sobie połączenie równoległe, ale nie z lewa do prawa, tylko z góry do dołu :) Chyba coś Ci sie pozapominało ze starych czasów, co? Łączenie od gniazda do gniazda nazywasz połączeniem równoległym? Lampki na choince też są pewnie równolegle połączone?

Sorki. Niewiedzy Twojej. Niestety :(. I racz zauważyć że ja napisałem DO 10. Co dla myślącego nie jest tym samym co samo 10.
Z całym szacunkiem, ale nie pisz głupot.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawidłowa odpowiedź brzmi:

jeśli zastosujesz jedną różnicowkę, to najmniejsza awaria wyłączy ci zasilanie całej instalacji i utrudni znalezienie przyczyny awarii. Dlatego, gdy masz jedną różnicówkę, to należy nią zabezpieczyć łazienkę ewentualnie +kuchnię, a nie całą instalację.

Z tym Waszym poglądem będę walczył. Bo to oznacza, że reszta instalacji ma być niezabezpieczona.

 

To jest nie tylko nasz pogląd, ale i zalecenia norm. I bzdurne jest twierdzenie, że jak nie ma różnicówki, to obwody pozostają niezabezpieczone, co staram się jasno napisać w kazdym poście.

Więc walczysz z wiatrakami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytając ostatnie wypowiedi dochodzę do wniosku, że w dużej części piszecie o tym samym tylko, że nazwenictwa używacie innego.

 

Niestety, nie. Ja i geguś twierdzimy, że nie wszystkie obwody muszą być zabezpieczone różnicówkami, aby instalacja była bezpieczna. Piejar & Co twierdzą, że tylko róznicówki zapewniają bezpieczeństwo użytkowników. Z czym ja się absolutnie nie zgadzam.

 

Ze swojej strony napiszę tylko, że:

- jeden główny RCD na całą instalację jest błędem,

- RCD na każdym obwodzie może być ale jest to w wielu przypadkach nadużycie materiałowe a co za tym idzie i finansowe (TN-S).

- RCD w przeciwieństwie do wyłączników nadmiarowych jest urządzeniem o wiele bardziej zawodnym o czym świadczy choćby obowiązek comiesięcznego jego testowania,

- instalacja to nie tylko sprawa nadmiarówek i RCD, to szereg innych aspektów np, połączenia wyrównawcze główne i miejscowe, uziom naturalny, odgromówka, przepięciówka, koordynacja tych instalacji, selektywność zabezpieczeń i powinna być rozpatrywana lącnie z tymi wszystkimi aspektami.

 

A niby czy o czymś innym piszę tu już drugi dzień??? Przecież spór zaczął się od tego, kiedy oponentom zarzuciłem, że błędem jest skupianie się na różnicówkach a zapominaniu o całym szeregu innych czynników które przede wszystkim (czyli jako podstawowe) mają czynić użytkowanie instalacji bezpiecznym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

A niby czy o czymś innym piszę tu już drugi dzień??? Przecież spór zaczął się od tego, kiedy oponentom zarzuciłem, że błędem jest skupianie się na różnicówkach a zapominaniu o całym szeregu innych czynników które przede wszystkim (czyli jako podstawowe) mają czynić użytkowanie instalacji bezpiecznym.

Stachu, a niby czym jest ten mój głos jak nie poparciem Twojego i Gegusia stanowiska??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz podać sygnatury tych norm, które zalecają zostawić 90% obwodów bez zabezpieczenia rcd?

Ano poczytaj se akusze normy PN-IEC 60364.

Przeczytałeś pkt. 412.5 o ochronie uzupełniającej? Właściwie to nie ma o co kruszyć kopii, bo wygląda na to, że każdy z nas miał po części rację.

 

nie próbuj zrobić ze mnie wroga ochrony uzupełniającej, bo nim nie jestem.

więc nie jestem również wrogiem różnicówek.

Ja twierdzę tylko, że nie należy ich przeceniać, bo to nam zamazuje pogląd na resztę innych niezbędnych aspektów bezpiecznej instalacji. A na takie chwile zapomnienia elektrykowi nie wolno sobie pozwalać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...