Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Prawie wszystko o szeroko rozumianej elektryce.


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 2,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

witam :)

Czsy fuch się skończyły. Zresztą chyba nie wiesz o czym piszesz. Kto na fuchę wymieni Ci przyłącz napowietrzny na kablowy?? Powagi kolego albo nie zabieraj głosu w sprawch o których nie masz pojęcia.[/quot

 

i jeszcze jedna żadna filozofia wymienicz przyłącz napowietrzny nawet w PPN(praca pod napięciem) ale trzeba być praktykiem a nie teoretykiem.W gębie każdy jest mocny ale nie każdy wejdzie na słup SN lub WN.Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i jeszcze jedna żadna filozofia wymienicz przyłącz napowietrzny nawet w PPN(praca pod napięciem) ale trzeba być praktykiem a nie teoretykiem.W gębie każdy jest mocny ale nie każdy wejdzie na słup SN lub WN.Pozdrawiam

 

jak żadna filozofia to zamień gościowi i nie graj gieroja, bo na paru Tobie podobnych gierojów we Wszystkich Świętych zapalam znicze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystkich, których interesują zagadnienia prawne związane z elektryką i nie tylko zachecam do zaglądnięcia tutaj:

http://forumsep.pl/viewforum.php?f=30&sid=4167efdc2f9bb9e35da1529dfb8e6e11

 

Tu znajdziesz linki do aktualizowanych ustaw i rozporządzeń.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam:)

Szkoda cwaniaczący cwaniaczku, że nie przeczytałeś i nie wiesz o czym pisaliśmy i na jakie pytanie odpowiadaliśmy.

 

Tylko po co robić sobie koszty.Możesz spróbować zgłosić w swoim ZE że stan przyłącza napowietrznego jest zły to może go wymienią na ASXSN a jak nie to pogadaj z jakimś pracownikiem ZE to w ramach fuchy załatwią sprawę.

Jeżeli stan przyłącza napowietrznego jest zły to po zgłoszeniu Dostawca sam go wymieni i żadne fuchy nie są potrzebne.

Dlatego druga część Twojego zdania jednoznacznie sugeruje wymianę na kablowy, Ty napisałeś o załatwieniu sprawy.

 

i jeszcze jedna żadna filozofia wymienicz przyłącz napowietrzny nawet w PPN(praca pod napięciem) ale trzeba być praktykiem a nie teoretykiem.W gębie każdy jest mocny ale nie każdy wejdzie na słup SN lub WN.Pozdrawiam

 

Wiesz cwaniaczku, że sprawy te nie są mi obce od ponad 30 lat?

Dobrze być teoretykiem i praktykiem a nie.. no własnie, kim?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie i bylabym wdzieczna za pomoc, bo jestem w tym temacie poki co zielona :wink:

 

Nasz architekt wystapil o warunki przylaczy elektrycznych i wlasnie je dostalismy, razem z umowa do podpisania. Jest tam napisane, ze moc przylaczeniowa bedzie wynosic 12 kV, napiecie 0,4 kV. Zakwalifikowane jest to do V grupy przylaczeniowej. i wlasnie o ta moc mi chodzi... Kolezanka powiedziala mi, ze to 12kV to bedzie za malo, z kolei architekt twierdzi, ze to jest standard i ze tak bedzie ok i ze powinnismy tak zostawic i jesli zajdziew taka potrzeba to bez problemu ta moc bedzie mozna zmienic. Czy rzeczywiscie nie bedzie z tym problemu? Nie wiem co zrobic-czy podpisac umowe na to 12 kV i potem to zmieniac jesli bedzie taka potrzeba czy wystepowac o nowe warunki z wieksza moca i znow na nie czekac?

 

Dodam, ze planujemy instalowac pompe ciepla i boje sie, ze to 12 kV moze byc za malo.

 

Bede bardzo wdzieczna za sugestie i pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie i bylabym wdzieczna za pomoc, bo jestem w tym temacie poki co zielona :wink:

 

Nasz architekt wystapil o warunki przylaczy elektrycznych i wlasnie je dostalismy, razem z umowa do podpisania. Jest tam napisane, ze moc przylaczeniowa bedzie wynosic 12 kV, napiecie 0,4 kV. Zakwalifikowane jest to do V grupy przylaczeniowej. i wlasnie o ta moc mi chodzi... Kolezanka powiedziala mi, ze to 12kV to bedzie za malo, z kolei architekt twierdzi, ze to jest standard i ze tak bedzie ok i ze powinnismy tak zostawic i jesli zajdziew taka potrzeba to bez problemu ta moc bedzie mozna zmienic. Czy rzeczywiscie nie bedzie z tym problemu? Nie wiem co zrobic-czy podpisac umowe na to 12 kV i potem to zmieniac jesli bedzie taka potrzeba czy wystepowac o nowe warunki z wieksza moca i znow na nie czekac?

 

Dodam, ze planujemy instalowac pompe ciepla i boje sie, ze to 12 kV moze byc za malo.

 

Bede bardzo wdzieczna za sugestie i pomoc

 

Czy tam jest napisane 12 kV czy 12 kW?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tego jeszcze nie wiem. W warunkach przylaczenia nie ma o tym mowy

 

cofam pytanie :wink:

 

 

Widzisz, żeby stwierdzić czy to 12 kW wystarczy czy nie, powinno się przeliczyć całkowitą moc urządzeń, które mogą jednocześnie pracować w Twoim domku.

 

Tutaj masz przykładową tabelę zużycia mocy

 

Urządzenie Moc urządzenia

- P [kW]

toster 0,8

opiekacz 0,7

czajnik elektryczny 2,7-3,1

kuchnia mikrofalowa 1,5

płyty ceramiczne 6,4-7,4

piekarnik elektryczny 3,7-8,3

zmywarka 2,2

pralka automatyczna 2,2

żelazko 2,3-3,0

odkurzacz 1,2-1,5

przepływowy podgrzewacz wody 15-27

 

 

Jak to sobie zsumujesz to trzeba przeliczyć przez wspóczynnik uwzględniający, że nie wszystko przecież będzie pracować jednocześnie. Tutaj widziałem już różne podpowiedzi ale spróbuj pomnożyć przez 0,5.

 

To co Ci wyjdzie to jest moc przyłaczeniowa o jaką powinnaś się starać.

 

Przelicz to a wtedy oceń kto ma rację koleżanka czy architekt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki wielkie za pomoc! Juz mam bardziej przejrzysty obraz sytuacji :)

 

Nie wiem jednak co z pompa ciepla i ogrzewaniem podlogowym-to spedza mi jeszcze sen z powiek. :-?

 

Jeszcze jedno. Z tym zwiększeniem mocy to bywa chyba różnie. Może byc tak że tam gdzie się budujesz moc zainstalowanego trafo na stacji jest niewystarczająca żeby Ci dodać mocy i wtedy problem.

 

Wybór mocy to kompromis. Więcej zarezerwujesz to więcej płacisz ale wiesz, że Ci wystarczy.

 

Warto więc naprawdę sobie policzyć żeby mieć przynajmniej świadomość swojego wyboru.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiscie 12 kW :oops:

 

Wiesz, ilośc potrzebnej mocy to jedno (za to płacisz zawierając umowę z zakładem energetycznym) a zabezpieczenie głowne to drugie (od tego zalezy czy ci korki nie będę strzelały jak właczysz n.p. kuchenkę elektryczną).

 

Jaki będziesz miała bezpiecznik głowny?

 

 

 

Płacąc za 12 kW otrzymasz bezpieczniki 3x C-20A.Na czas budowy wystarczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...
Czy na budowę przyłącza elektr. potrzebne jest pozwolenie na budowę? Podobno przyłacza wymagają tylko zgłoszenia, a tymczasem dowiaduję się ze w Wieliczce na kabel od skrzynki do domu trzeba mieć PNB.

 

Trzeba mieć warunki, projekt, pozwolenie i uprawnionego elektryka. A do czego ten przyłącz jak nie masz pozwolenia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...