Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Prawie wszystko o szeroko rozumianej elektryce.


Recommended Posts

Najlepiej, gdybyś chociaż skonsultował te roboty z elektrykiem. jesli jednak nie możesz, to radzę ciągnąć przewody do tablicy rozdzielczej. Bo przecież na łazienkę obecnie przepisy wymagają oddzielnych obwodów zabezpieczanych w dodatku różnicówką. Poza tym m.in. takie ustrojstwo jak pralka też musi miec oddzielny obwód. Poza tym należy wykonać połączenia wyrównawcze... chyba jednak sam nie dasz sobie rady...

Po prostu tutaj i wszedzie gdzie się da trzeba położyć docelową instalację!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 2,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Najlepiej, gdybyś chociaż skonsultował te roboty z elektrykiem. jesli jednak nie możesz, to radzę ciągnąć przewody do tablicy rozdzielczej. Bo przecież na łazienkę obecnie przepisy wymagają oddzielnych obwodów zabezpieczanych w dodatku różnicówką. Poza tym m.in. takie ustrojstwo jak pralka też musi miec oddzielny obwód. Poza tym należy wykonać połączenia wyrównawcze... chyba jednak sam nie dasz sobie rady...

Po prostu tutaj i wszedzie gdzie się da trzeba położyć docelową instalację!!!

 

Tak myślałem :) Co prawda jestem po TE, ale to było jakiś czas temu, a poza swoją budową nie praktykuję :)

 

Pralka to nie problem, bo nie stoi akurat w żadnym z tych pomieszczeń, stoi w garderobie. Tam instalacja będzie robiona za rok.

 

W kuchni jest kwestia dołożenia kilku gniazd do już istniejących, z tym dajemy sobie radę.

 

Co do łazienki - wiem o oddzielnym obwodzie i różnicówce, przy czym w tej chwili i tak w mieszkaniu różnicówki nie ma. W łazience są dwa punkty, gniazdo koło lustra do suszarki/golarki i oświetlenie górne z łącznikiem. Kombinowałem tak, aby wymienić instalację tylko do puszki łączeniowej i nie pruć w tym roku tynków w przedpokoju, bo nie wiadomo czy docelowo nowa rozdzielnia wyląduje tam gdzie stara. W przyszłym roku po zrobieniu przez wspólnotę rozdzielni dojechalibyśmy do puszki i połączyli to do przysłowiowej kupy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pralka to nie problem, bo nie stoi akurat w żadnym z tych pomieszczeń, stoi w garderobie. Tam instalacja będzie robiona za rok.

ty nie patrz co jest, ale co być może. Może ktoś za lat 5 zechce jednak ją przestawić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym halogenkami oświetlić schody. Jak to rozwiązać? JAki kabel?

czy te schody są szklane?

 

Nie, nie są. A powinny?

 

Nie muszą. tyle, że pytasz jak to rozwiązać. otóż szklane można podświetlić od spodu, a takie nieprzezroczyste nie bardzo. Trzeba z góry lub z boku. A jaki kabel? Tu trza proroka, który domysli się jakie sa ściany, ile tych lamp jak długie schody (czy np. dłuższe niż te w Odessie) i ... parę jeszcze innych rzeczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

chciałem wystapić o zmianę taryfy z budowlanej na normalną , ale muszę wypełnić wniosek gdzie nie bardzo wiem jak ugryżć pięć pytań ? Oto one .

 

1. Rodzaj w wartość zabezpieczenia przelicznikowego ………..A

2. Rodzaj i wartość zabezpieczenia głównego instalacji ………..A

3. Symbol i przekrój zastosowanych przewodów linii głównej WZL …….

4. Symbol i przekrój zastosowanych przewodów od zabezpieczeń przelicznikowych do licznika ………

5. Symbol i przekrój zastosowanych przewodów od licznika do zabezpieczenia głównego instalacji ……..

 

Okazało się ze mój telektryk który robił przyłacze wyjechał na kilka dni i jest nie uchwytny . Czy muszę czekać na niego czy mogę gdzieś znależć powyższe informacje ( w projekcie przyłacza ?). Może jakoś możecie pomóc ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam mam pytanie otrzymałem warunki przyłącza i mam problem wybrałem u1 czyli wykonam we własnym zakresie ale potrzebna mi zgoda sąsiada któty jest za granicą i nie ma z nim kontaktu pytanie moje czy jak zmienię warunki na u2 czyli mój projekt przyłącza a zakład to sam wykona w ciągu 4 miesięcy czy to prawda czy oni też mogą mówic ze nie mają zgody właściciela sąsiedniej działki i też mogą to przeciągac w czasie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście ,że tak. W postępowaniu administracyjnym i ty i ZE macie takie same prawa i obowiązki. A jasne jest ,że pod czyjąś nieobecność nie można komuś cegoś na działce zabudować. Pocieszające jest to ,że jak ktoś wyjeżdza za granicę to zazwyczaj ustanawia jakiegoś pełnomocnika więc może znajdziesz kogoś kto się podpisze pod tą zgodą.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hello

 

jutro zaczynamy instalacje elektryczne, jako że nasz majster po miesięcznym terminie zwłoki zrezygnował zaczynamy sami

kolega był i pokazał co i jak, przynajmniej tak mi się wydaje :-?

 

a jak z tymi gniazdkami? po ile ich dawać w pomieszczeniuach?

 

np w salonie będzie tylko tv, jakas satelita i sprzet grający; czy po 1 w każdym roku pomieszczenia wystarczy?

 

albo w pokoju gościnnym będzie tv, nocna lampka; ile takich gniazdek dać?

 

wiadomo, że człowiek wszystkiego nie jest w stanie przewidzieć co też będzie za lat kilka, ale lepiej położyć więcej przewodów teraz niż kuć ściany za lat kilka, z drugiej strony jakieś tam minimum, srednią należy posiadać

 

no i drugie pytanie dotyczy przewodów wyciąganych na zewnątrz, jak kłaść je dookoła, do gniazdek hermetycznych? po ścianie zewnętrznej w peszlach czy może przebijać się z pomieszczeń tylko przez ścianę i wystawić przewód?

 

i jeszcze ogród - ile takich przewodów tam wyprowadzić? w przyszości będzie tylko trochę zieleni; może mała wiata na grilla

 

pozdrawiam

 

ps. jakoś ta szukajka muratora dla mnie za trudna

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj Robak widze ze jeszcze tak sobie macie temat przemyslany. Czy na pewno chcecie to sami robic ?

Daj podwojne gniazdka na kazda ze scian, oddzielne zasilanie z rozdzielni do plyty elektrycznej, pompy, pieca, ogrzewaczy przeplywowych etc, obwody lazienek tez oddzielnie od reszty. Oswietlenie zrob centralne plus jakies kinkiety na scianach. Obwody zewnetrzne daj do rozdzielni a z rozdzielni wlaczniki w jakims dostepnym miejscu. Instalacje SAT i RTV masz dobrze rozpisana na stronie Dipola.

 

Mam pytanie. Jak mocowac wlaczniki i gniazdka na ociepleniu ?

Mam watpliwosci co do 5 cm welny w pomieszczeniu na to bedzie siatka i tynk oraz 15 cm styropianu.

Tam gdzie welna moge dac glebokie puszki mocowane do sciany ale jak mocowac i jakiego typu dac czesto uzywane wlaczniki wewn. na styropianie ? Cos mi sie wydaje ze ze najlepiej natynkowe ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks później...

Ma stosunkowo dziwny problem i wolę zapytac zanim zrobię sobie kolejnych konkretnych strat. A jestem dość laikiem w sprawach prądowych

 

Miałem zrobioną instalację 3 halogenowa 3x20W przez transformator z 220>12V i na 60W. Po przeprowadzce musiałem tą instalację rozebrać na części pierwsze i dzisiaj zabrałem się za składanie i wyskoczył problem.

podmieniłem łącznik włączający halogenki, bo tamten był brzydki i stary. Kupiłem nowy z firmy KARLINEK, Łącznik światła natynkowy. i problem się pojawił:

Po włączeniu wtyczki na 220V z samym trafo, nic się nie dzieje (wyjście 12V puste - nic nie podłączone)

Po włączeniu wtyczki na 220 z trafo, a od wyjścia 12V samotnie tylko łącznik światła robi się problem. Transformator się zaczyna niemiłosiernie grzać, wystarczy 30 sekund a nie da się go złapać.

 

Gdzie szukać problemu? ten łącznik? ma zwarcie? wszystko podpinałem pare razy i zawsze się to dzieje. nie rozumiem gdzie by w łączniku mogło by być zwarcie i dlatego to dla mnie takie dziwne.

 

Dodam że gdy podłącze halogenki do trafo bezpośrednio, to normalnie świeca - bezproblemowo i trafo się nie grzeje.

 

Czy łącznik może być włączony w układ PO 12V czy musi być przed 12V? jest jakaś zasada?

 

nie mam innego łacznika teraz w domu aby przetestować tę sytuację z innym, a najbardziej boli mnie to że w 30 sekund mi trafo wytopił mi dziurę w wykładzinie na środku pokoju :evil:

na początku myślałem że to trafo podczas przeprowadzki sie uszkodził, ale potem "wyłączałem" wszystko z układu po kolei od końca i się okazało że to łącznik na 99% :evil:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Po przeczytaniu post Kolegi mogę stwierdzic tylko jedno - źle podłączony

łącznik. Czytając dalej - "wtyczka z samym trafo" ( ? )

Po włączeniu wtyczki na 220V z samym trafo, nic się nie dzieje (wyjście 12V puste - nic nie podłączone)

Po włączeniu wtyczki na 220 z trafo, a od wyjścia 12V samotnie tylko łącznik światła robi się problem. Transformator się zaczyna niemiłosiernie grzać, wystarczy 30 sekund a nie da się go złapać.

Można z tego opisu sądzić, że transformator podłączony jest bezpośrednio do sieci , natomiast sterowanie oświetleniem następuje na napięciu 12V ( ? )

I w normalnej pracy, przy wyłączonym oświetleniu mamy pracę trafa na biegu jałowym.

 

Powracajac do tematu - podejrzewam, że ten nieszczęsny KARLINEK został podłączony równolegle do trafa, i po załączeniu zwierał uzwojenie wtórne. To jest powód potężnego grzania transformatora. Jaki trafo kolega ma ? Dziwne tylko, że nie zadziałał wyłącznik termiczny wspomnianego urządzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można z tego opisu sądzić, że transformator podłączony jest bezpośrednio do sieci , natomiast sterowanie oświetleniem następuje na napięciu 12V ( ? )

 

Tak, trafo jest bezpośrednio do sieci podłączony zgodnie z instrukcją na trafo (mały schemacik: niebieskie kabelki do 220, z koszulką do 12V)http://img138.imageshack.us/img138/5918/dsc06151ze1.th.jpg

 

 

I w normalnej pracy, przy wyłączonym oświetleniu mamy pracę trafa na biegu jałowym.

No tak, gdyż w momencie gdy są wyłączone halogeny trafo pracuje w trybie jałowym.

 

na trafo pisze: "Wyprodukowano wyłacznie dla ELEKTRONET SPółka z o.o."

 

Nie potrafię zrozumieć terminu aby włącznik światła mógł być podłączony równolegle - przecież włącznika nie da się inaczeł podłączyć, od jednej strony przychodzi zasilanie, a z drugiej strony wychodzi napięcie po "włączeniu" włącznika ?

 

I w normalnej pracy, przy wyłączonym oświetleniu mamy pracę trafa na biegu jałowym.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie.

 

I tak, i nie.

Błąd "pierwotnego" podłączenia polega na zwarciu w uzwojeniu 12V transformatora. Dziwne tylko, że (zgodnie z załączonym "schematem" ) nie wyłączał bezpiecznik bimetalowy w toroidzie.

 

Ten wyłącznik na moim schemacie można przenieść na uzwojenie wtórne, ale, tak jak już wcześniej wspomniałem, jest to błąd w sztuce polegajacy na :

1. ciągła praca transformatora (a jak wyjeżdżacie na urlop to dalej "pracuje", czy "korki" wyłączone ? :D

2. sterowanie prądem większym niż na uzwojeniu pierwotnym (większy tyle razy. jaka przekładnia trafa)

3. brak zapasu mocy na transformatorze - (porównać sumę mocy halogenów z moca trafa :D )

 

Teraz lepiej ? :wink:

 

http://images32.fotosik.pl/264/5d6cc623a4154a8f.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

Mam pytanie dotyczące wielkości mocy przyłączeniowej kontra zabezpieczenie. Czy regulują to zewnętrzne przepisy (normy, wzory) czy też zalezy to od widzimisie urzędnika (regulaminu konkretnego ZE)? Czy zakład MUSI mi udzielić oodpowiedzi, jakiej mocy będzie odpowiadało jakie zabezpieczenie? Czy ZE może obniżyć zabezpieczenie przy tej samej mocy przyłączeniowej? Wątpliwości dotyczą głównie brzegowych wartości w przedziałach, np 13 czy 17 KW.

 

Przy okazji zapytam, w tym wątku poruszany był problem pozwolenia na budowę elektrycznej instalacji wewnętrzne. A co z warunkami zabudowy (przy braku aktualnych czy miejscowego planu)? Czy o wz wtedy tez się wystepuje?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...