Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Prawie wszystko o szeroko rozumianej elektryce.


Recommended Posts

  • 2 weeks później...
  • Odpowiedzi 2,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Dobry wieczór :-)

Na początku chciałbym podziękować wszystkim udzielającym porad w tym temacie chyląc czoło przed wiedzą i fachowością ludzi poświęcającym bezinteresownie swój czas na ochronę nas - eksperymentatorów przed niechybną smiercią ...

 

Mam problem

Po bezskutecznym poszukiwaniu elektryka (w swoim rejonie zamieszkania) mającego jakiekolwiek pojęcie o systemach automatyki domowej postanowiłem zrobić to sam. Zaznaczam, iż nie jestem całkowitym ignorantem w tej tematyce - nawet kiedyś miałem SEP do 1kV (ale ze dwadzieścia lat temu niestety). Odbiór załatwi mi kolega mający odpowiednie uprawnienia (lekko up.... bez pomiarów nie podpisze ale to i dobrze - nie będzie mi nosił kwiatków na cmentarz....)

Ogólnie założenia są takie

ZE postawiło przyłącz - YAKY 4x120mm2 63mb + ZL-1/2-T i ok

licznik siedzi w przyłącz i i ok

zabezpieczenie w szafce typ C 25A

moc przyłączeniowa 14KW

typ sieci TN-C

taryfa C11

grupa V

doprowadzenie od przyłącza do domu 18 mb 5x10mm w ziemi na skrzyżowaniu z inst wod-kan rura jakaśtam (sorki) w lewo i prawo na 1m - kolega kazał i ok

w domu założenia

szafa sterująca główna - w przedpokoju - obwody parter i zewnętrzne dom + PLC

skrzynka garaż (zasilanie garaż + 3 faz)

skrzynka piętro obwody piętra i oświetlenie podbitkowe

Kłopot

 

1. Wg projektu miał być uziom fundamentowy - ale go nie ma ....pomijam czemu ....(dużo było o umiejętności czytania projektów przez budowlańców...) i nie ma czego podłączyć do głównej PE

Czy można zastosować np trzy uziomy pionowe o dł. ok 3m połączone równolegle w układzie trójkąta i przyłączone do PE ? gleba gliniasta .... na 6 m :-(

 

po przeliczeniu spadków i obciążeń wyszło mi iż dla zachowania selektywności z zabezpieczeniem licznikowym na zabezpieczeniu obwodów np piekarnika lub zmywarki winno być 16A (nie chcę ganiać w zimie w kapciach do skrzynki na płocie...) - czy to aby nie za mało np. do zmywarki. Jaki prąd rozruchowy może mieć klasyczna zmywarka z ppw? sprawdzał ktoś?

 

2. czy (instalacja wodna stalowa) w łazience muszę dodać dodatkową szynę wyrównawczą czy wystarczy pociągnąć kabelek od el. metalowych w łazience do głównej skrzynki (odl. ok 4mb)

 

3. Łazienka - światło w suficie w łazience (strefa 3) dawać z z tej samej fazy co gniazda w łazience czy można z innej - z różnicówką na pewno - i czy dawać osobne różnicówki pralka/gniazda łazienka czy zbędny wydatek?

 

Pozdrawiam wszystkich

Marek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I jeszcze jedno - co prawda z zakresu automatyki ale i zabezpieczeń

Chciałbym w jakiś sposób wykryć przebicie lub upływność PRZED dotknięciem obwodu chronionego i zadziałaniem różnicówki (i podać to info na PLC (wyłączy uszkodzony obwód) i do centrali alarmowej Integra (wyśle sms-a)

Jest na to jakiś sposób?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I jeszcze jedno - co prawda z zakresu automatyki ale i zabezpieczeń

Chciałbym w jakiś sposób wykryć przebicie lub upływność PRZED dotknięciem obwodu chronionego i zadziałaniem różnicówki (i podać to info na PLC (wyłączy uszkodzony obwód) i do centrali alarmowej Integra (wyśle sms-a)

Jest na to jakiś sposób?

RCD zadziała w czasie ok. 20-40ms. Niepotrzebna kombinacja. Lepiej dołożyć styk pomocniczy do zabezpieczenia (podaj typ esa) i ze styku pomocniczego wyprowadzić sygnał do centrali.

 

Czy można zastosować np trzy uziomy pionowe o dł. ok 3m połączone równolegle w układzie trójkąta i przyłączone do PE ? gleba gliniasta .... na 6 m

Można, ale co z tego wyjdzie, pokażą pomiary.

 

po przeliczeniu spadków i obciążeń wyszło mi iż dla zachowania selektywności z zabezpieczeniem licznikowym na zabezpieczeniu obwodów np piekarnika lub zmywarki winno być 16A (nie chcę ganiać w zimie w kapciach do skrzynki na płocie...) - czy to aby nie za mało np. do zmywarki. Jaki prąd rozruchowy może mieć klasyczna zmywarka z ppw? sprawdzał ktoś?

Wymienić zabezpieczenie przedlicznikowe na bezpieczniki topikowe.

Inne rozwiązanie to es selektywny, ale dużo droższe.

 

czy (instalacja wodna stalowa) w łazience muszę dodać dodatkową szynę wyrównawczą czy wystarczy pociągnąć kabelek od el. metalowych w łazience do głównej skrzynki (odl. ok 4mb)

Wykonać miejscową szynę wyrównawczą.

 

Łazienka - światło w suficie w łazience (strefa 3) dawać z z tej samej fazy co gniazda w łazience czy można z innej - z różnicówką na pewno - i czy dawać osobne różnicówki pralka/gniazda łazienka czy zbędny wydatek?

Przepis mówi, aby stosować osobne obwody oświetlenia i gniazd. Zrobisz jak uważasz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam:)

Można, tylko zgodnie ze sztuką.

 

Możesz bliżej. Trzeba lutować końcówki z obu kabli?, zaciskać? Generalnie to podpinał mi elektryk z papierami, ale jednak zrobił błąd i musiał poprawiać bo rejon nie odebrał mi przyłącza. Najpierw wyrzucił "esy" później je wkładał znowu :D . Aktualnie to od zacisków wszystko moje więc ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam :)

Aby udzielić w miarę poprawnej odpowiedzi należy:

1. Znać standardy lokalnego ZE, tzn co montują za licznikiem. W moim np. ZE za licznikiem jest listwa zaciskowa Lz. Wiem, że w innych ZE różne rozwiązania są stosowane.

2. nie znam typu i przekroju kabla zasilającego dom.

3. nie znam mocy przyłączeniowej dla budynku mieszkalnego a co za tym idzie wielkości bezpiecznika czy wyłącznika nadmiarowego S stanowiących zabezpieczenie istn. kabla.

4. nie znam mocy dla budynku gospodarczego.

 

Czyli jak widzisz mamy równanie z wieloma niewiadomymi ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam :)

Aby udzielić w miarę poprawnej odpowiedzi należy:

1. Znać standardy lokalnego ZE, tzn co montują za licznikiem. W moim np. ZE za licznikiem jest listwa zaciskowa Lz. Wiem, że w innych ZE różne rozwiązania są stosowane.

2. nie znam typu i przekroju kabla zasilającego dom.

3. nie znam mocy przyłączeniowej dla budynku mieszkalnego a co za tym idzie wielkości bezpiecznika czy wyłącznika nadmiarowego S stanowiących zabezpieczenie istn. kabla.

4. nie znam mocy dla budynku gospodarczego.

 

Czyli jak widzisz mamy równanie z wieloma niewiadomymi ;)

 

Moc przyłączeniowa domu 15 kW, kabel 5x10 mm2, kabel do domku 5x6mm2 moc domku 5 kW, zabezpieczenie przedlicznikowe 3x25 A listwa zaciskowa Lz.

 

Generalnie moce są przewymiarowane, podobnie jak i zasilanie trzema fazami też na zapas. Ale lepiej mieć jak nie mieć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W projekcie mojego domu pisze coś o szynie uziemiającej, a elektrycy nic takiego nie robili. Napiszcie, czy coś takiego musi być! Sama buduję dom i nie mam wiedzy na ten temat, a robotnicy niejeden raz robili mnie w bambuko, bo widzieli, że się nie znam i nie mam nikogo kto mógłby mi pomóc.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

mam pytanie odnośnie podłączenia lampy /3 żarówki/

takie kable wychodzą z kostki od lampy:

http://img510.imageshack.us/img510/9621/pict0007akk0.jpg

z sufitu wychodzą: niebieski, brązowy, żółty, czarny- czy do kostki powinienem wcisnąć zarówno brązowy jak i czarny razem ?

 

Włącznik dwuprzyciskowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W projekcie mojego domu pisze coś o szynie uziemiającej, a elektrycy nic takiego nie robili. Napiszcie, czy coś takiego musi być!

Musi! :lol:

GSW (głowna szyna wyrównawcza) łączy uziom fundamentowy (który musi być) z listwą PE w rozdzielni z zabezpieczeniami. Dodatkowo łaczy się jeszcze rury z materiału przewodzącego prąd (stal, Cu).

 

emild

 

Jeżeli masz łącznik dwuklawiszowy, to dobrym rozwiązaniem będzie wyprucie z listwy lampy przewodu brązowego, dodanie jednej złączki i podłączenie tak, aby jeden klawisz zapalał lampy "czarne", drugi "brązową".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

emild

 

Jeżeli masz łącznik dwuklawiszowy, to dobrym rozwiązaniem będzie wyprucie z listwy lampy przewodu brązowego, dodanie jednej złączki i podłączenie tak, aby jeden klawisz zapalał lampy "czarne", drugi "brązową".

kurcze, ja tego nie dokonam, poza tym to nowa lampa i straciłbym gwarancję :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W projekcie mojego domu pisze coś o szynie uziemiającej, a elektrycy nic takiego nie robili. Napiszcie, czy coś takiego musi być! Sama buduję dom i nie mam wiedzy na ten temat, a robotnicy niejeden raz robili mnie w bambuko, bo widzieli, że się nie znam i nie mam nikogo kto mógłby mi pomóc.

 

A czy masz uziom fundamentowy - bo jakby był to coś z fundamentu musi wystawać w pobliżu tablicy - łączysz to do GSW i do tego podłączasz ziel-żółty z przyłącza, rury instalacji sanitarnych (jeśli nie są plastikowe) gazówkę oraz pomocnicze GSW z łazienek)

I lepiej żeby to zrobił ktoś z uprawnieniami a nie złota rączka ....

 

A jeśli nie masz uziomu fundamentowego ....

też mam ten problem - ani robotiki ani kierbud nie zauważyli że w projekcie jest .......

Fundamentów pruć nie będziesz - pozostaje Ci zrobić albo uziom otokowy (płaskownik ocynkowany dookoła domu albo jak masz dobry grunt możesz spróbować uziom pionowy (np. trzy tyczki długości 3m wbite w ziemię i połączone równolegle - ale to mniej pewne czy uda ci się uzyskać odpowiednią rezystancję uziomu))

Najlepiej pogadaj z jakimś porządnym elektrykiem z uprawnieniami (mi polecili chłopaki z PE (chodzi o pogotowie energetyczne :-)))

I pamiętaj - od tego zależy Twoje BEZPIECZEŃSTWO. Bez PE nie działają różnicówki - poza tym nie przejdziesz odbioru ......

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

odnośnie mojego pytania wcześniej to nie dopisałem, że z przewodów z sufitu napięcie jest na przewodzie brązowym i czarnym. Czy to coś pomaga?

Przewody żółte i niebieskie razem do siebie odpowiednio a co z czarnym i brązowym z sufitu? razem do brązowego i czarnego z kostki od lampy?

Zależy mi na możliwości sterowania ilością włączanych żarówek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

odnośnie mojego pytania wcześniej to nie dopisałem, że z przewodów z sufitu napięcie jest na przewodzie brązowym i czarnym. Czy to coś pomaga?

Tak. Możesz grupowo sterować oświetleniem.

 

Przewody żółte i niebieskie razem do siebie odpowiednio

Ani mi się waż łaczyć je spowrotem!

 

a co z czarnym i brązowym z sufitu? razem do brązowego i czarnego z kostki od lampy?

Nie. Wystarczy jeden. Będziesz wykorzystywał tylko jeden klawisz.

 

Zależy mi na możliwości sterowania ilością włączanych żarówek.

To musisz rozwalić lampę. Innego sposobu nie ma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

eh co ja kupiłem.

Jeżeli masz łącznik dwuklawiszowy, to dobrym rozwiązaniem będzie wyprucie z listwy lampy przewodu brązowego, dodanie jednej złączki i podłączenie tak, aby jeden klawisz zapalał lampy "czarne", drugi "brązową".

wypruć z listwy? czy wyjąć z kostki? brązowy biegnie do jednej żarówki.

Moze pokaze jeszcze jedną fotkę, gdzie będzie widać wszystkie kable

http://img372.imageshack.us/img372/9721/pict0011ayz8.jpg

dodatkowo jeszcze odnośnie PE czego nie widać na fotce - jest wpinany w kostkę razem z metalowym bolcem z górnej części lampy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam mam takie pytanie .czy moge sobie sam połozyc instalacje w domu znaczy wyprowadzidz po pokojach załozyc skrzynke z bezpiecznikami.a elektrownia podłaczyła by do głownej sieci,chodzi o zminimalizowanie kosztów.co o tym myslicie.dziekuje
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam mam takie pytanie .czy moge sobie sam połozyc instalacje w domu znaczy wyprowadzidz po pokojach załozyc skrzynke z bezpiecznikami.a elektrownia podłaczyła by do głownej sieci,chodzi o zminimalizowanie kosztów.co o tym myslicie.dziekuje

 

możesz, możesz nawet postawić transformator, elektrownia bedzie ci wdzięczna.

A potem nie zapomnij se sam wyrwać zęba, sam uszyć portki i sam se zrób dzieci. Bez jakiejkolwiek kobity.

No przecie sam potrafisz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam mam takie pytanie .czy moge sobie sam połozyc instalacje w domu znaczy wyprowadzidz po pokojach załozyc skrzynke z bezpiecznikami.a elektrownia podłaczyła by do głownej sieci,chodzi o zminimalizowanie kosztów.co o tym myslicie.dziekuje

 

możesz, możesz nawet postawić transformator, elektrownia bedzie ci wdzięczna.

A potem nie zapomnij se sam wyrwać zęba, sam uszyć portki i sam se zrób dzieci. Bez jakiejkolwiek kobity.

No przecie sam potrafisz.

 

Rozumiem że do wynoszenia śmieci, odkurzania i zmywania naczyń wzywasz serwis sprzątający.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...