Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Prawie wszystko o szeroko rozumianej elektryce.


Recommended Posts

eh co ja kupiłem.

Jeżeli masz łącznik dwuklawiszowy, to dobrym rozwiązaniem będzie wyprucie z listwy lampy przewodu brązowego, dodanie jednej złączki i podłączenie tak, aby jeden klawisz zapalał lampy "czarne", drugi "brązową".

wypruć z listwy? czy wyjąć z kostki? brązowy biegnie do jednej żarówki.

Moze pokaze jeszcze jedną fotkę, gdzie będzie widać wszystkie kable

http://img372.imageshack.us/img372/9721/pict0011ayz8.jpg

dodatkowo jeszcze odnośnie PE czego nie widać na fotce - jest wpinany w kostkę razem z metalowym bolcem z górnej części lampy...

Jeżeli to jeszcze aktualne;

Po prostu radzę przeciąć jeden z tych dwóch przewodów który dochodzi do środkowej żarówki. Najlepiej przeciąć bardzo blisko tej fabrycznej kostki. Potem ten przewód odizolować i poprzez dodatkową kostkę połączyć z jednym z tych z " sufitu " gdzie pojawia sie faza po włączeniu. Drugi przewód z fazą pójdzie na kostkę z dwoma już teraz przewodami , a niebieski z sufitu tam gdzie w kostce są wpięte trzy przewody. Zółty oczywiście bezpośrednio do żółtego.

 

P.S A jakąś gwarancją nie warto się przejmować . Tu i tak nie uszkodzi się nic poza żarówką . A jak uszkodziła by się oprawka- to pewnie z powodu zbyt dużej mocy żarówki , albo też tak by stwierdzili w sklepie i gwarancji i tak nie uznali.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 2,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Chciałem zapytać o osprzęt.

 

1. Garaż - czy potrzeba stosować tutaj osprzęt IPX4? Widziałem, że często ludzie montują. Jakaś tam umywaleczka się znajdzie, wilgoci też może być więcej np. w zimie. Ale czy potrzeba IPX4 czy wystarczy standardowy osprzęt?

 

2. Łazienki - w strefie III, tj. powyżej 0.6m od wanien i brodzików, ale np. nie daleko umywalki. Widzę, że norma wymaga IPX1. Tylko, że w popularnych katalogach znajduję standard albo IP44, a to IP44 albo w serii, której nie akceptuję wizualnie, albo w jakiejś drogiej, albo w ogóle nie ma... zapytuję więc wprost - czy można spokojnie zastosować gniazdka standardowe, ale z zabezpieczającą klapką?

 

dzięki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks później...
  • 2 weeks później...
Wczoraj wysiadł mi wyłacznik różnicowo prądowy Hagera (3F). Po prostu przestał płynąć przez niego prąd. Nie wyłączył się, był cały czas w poz załączonej. Ten guziczek TEST mozna wciskać bez zadnego oporu i pozostaje już w stanie wciśniętym, a włącznik i tak nie opada. Na zasilaniu dochodzą wszystkie fazy, a na wyjściu nie ma nic, raz było przez chwilę jedna lub dwie fazy. Czy da się ten bezpiecznik jakoś wymienić (był montowany w maju) - czy ktoś uznaje gwarancje tego sprzętu, czy trzeba kupić nowy. A może da się go jakoś "odratować".
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Mam następujący problem:

Jedna z firm wygrała przetarg na budowę przyłącza w linii ogrodzenia.

Zaproponowali mi, że pociągną to dalej do domu 10m (w ziemi). (16 m kabla) Założą skrzynkę rozdzielczą na 24 stanowiska i dwa gniazdka siła i 230V.

Wspominali o różnicówce oraz bezpiecznikach. Chcą za ten dodatkowy kawałek 900 zł.

A) Czy to dużo?

 

W linii ogrodzenia zrobili skrzynkę przyłącza dołożyli kawałek bednarki (4m).

Doprowadzili do domu inny kawałek bednarki (też 4m). Bednarkę umieścili 65 cm pod ziemią. Na końcu tej bednarki wbili pręt taki na oko 150cm. Pręt jest przykręcony do bednarki i czymś posmarowany.

 

B) Czy tak wykonane uziemienie jest poprawne?

 

Nie mam instalacji odgromowej (w mojej okolicy jest niepotrzebna).

 

C) Czy ten kawałek kabla od siatki do domu wraz z rozdzielnią i gniazdkami można traktować jako instalację wewnętrzną i wymagać np stosownego wpisu w dzienniku budowy?

 

D) Jakie pomiary powinny być zrobione?

E) Czego wymagać aby nie przegapić sprawy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A Czy zrobiłbyś to taniej?

B. Mniej więcej

C. To jest WLZ i ma być naniesiony na mapkę przez geodetę przy mapce po zakończeniu budowy. Czy wpis w dzieniiku? Nie wiem, zapytaj kierbuda.

D. Takie jak przy pomiarach instalacji elektrycznej w wykonanym zakresie + pomiar rezystancji uziemienia.

E. Oświadczenia w protokole pomiarowym, że instalacja wlz została wykonana zgodnie z bieżącymi przepisami i nadaje się do eksploatacji + ksero uprawnień elektrycznych "D" wykonawcy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A) Pytam czy nie nabijają mnie w butelkę. Zrobić sam tego i tak bym nie zrobił bo jest potrzebny dostęp do skrzynki przyłącza. A jak wiadomo kluczyków do niej mieć nie będę. Od strony technicznej poza połączeniem odpowiednich przewodów ( pierwszy raz widziałem jak wyjmuje się duże bezpieczniki takim sprytnym magnesem)

to samo kopanie nie było strasznie trudne.

:)

Dzięki za pozostałe odpowiedzi.

Mam jeszcze pytanka:

F) Jaka jest właściwa rezystancja uziemienia?

G) Czy resztę instalacji elektrycznej już w domu może robić elektryk o niższych uprawnieniach?

H) Jeśli tak to jakich?

I) Do domu doprowadzili mi kabel 4 żyłowy 3 fazy + zero. Czy nie powinno być 5 przewodów?

J) Do czego powinien być podłączony przewód ochronny PE do bednarki w domu czy do zera z przyłącza?I od razu do czego ma być podłączone zero domowe? Pewnie zrobią jak potrzeba ale wolę wiedzieć wcześniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A) ( pierwszy raz widziałem jak wyjmuje się duże bezpieczniki takim sprytnym magnesem)

 

Tam nie ma magnesu. Tam są sprytne blaszki - uchwyty.

F) Jaka jest właściwa rezystancja uziemienia?

G) Czy resztę instalacji elektrycznej już w domu może robić elektryk o niższych uprawnieniach?

H) Jeśli tak to jakich?

I) Do domu doprowadzili mi kabel 4 żyłowy 3 fazy + zero. Czy nie powinno być 5 przewodów?

J) Do czego powinien być podłączony przewód ochronny PE do bednarki w domu czy do zera z przyłącza?I od razu do czego ma być podłączone zero domowe? Pewnie zrobią jak potrzeba ale wolę wiedzieć wcześniej.

 

F) b. dobrze jak poniżej 10 omów

G) może, ale protokół podpisać musi elektryk z uprawnieniami pomiarowymi dozoru

H) jw.

I) nie. 4 wystarcza.

J) przewód neutralno - ochronny PEN (twoje zero) ma byc połączony z bednarką koło domu i od tego połączenia powinien być rozdzielony na dwa: niebieski N (neutralny) i zielono-żółty PE (ochronny), Tych przewodów dalej nigdzie nie wolno połączyć razem i dlatego dalej w instalacji funkcjonuje 5 przewodów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...