Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Prawie wszystko o szeroko rozumianej elektryce.


Recommended Posts

witaj:)

Słoneczko, dwa kable dwużyłowe jeżeli pominiemy kolorystykę to i tak za mało. Potrzeba 5 żył o kolorach jak wcześniej napisałem. Nie wiem czy zdążysz pogonić elektryka zanim tynkarze zrobią swoje ale 4-ro żyłowe to obecnie porazka, błąd w sztuce i pogwałcenie norm i przepisów obecnie bowiązujących.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 2,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Czy można przewód do siły kłaść jako dwa zwykłe? Czy koniecznie trzeba ten gruby? Elektryk mi tak położył i twierdzi, że tak jest ok, ale ja nie jestem pewna. Pilne, bo jutro tynkują i nie wiem, czy to zmieniać. :-?

 

jesteś lepsza niż ten elektryk, goń go! :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
Mam preostat przeznaczony do pracy pod napięciem 230 V AC (do 2 A)

Czy mogę go podłączyć bez szkody pod napięcie stałe np 12V ?

 

 

Co to jest preostat Stanisławie?

 

pradawny ostat :lol:

 

był poprzednikiem isostata

a poza tym czym by nie był, to skoro nie szkodzi mu 230, to 12 też przełknie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam preostat przeznaczony do pracy pod napięciem 230 V AC (do 2 A)

Czy mogę go podłączyć bez szkody pod napięcie stałe np 12V ?

 

 

Co to jest preostat Stanisławie?

 

pradawny ostat :lol:

 

był poprzednikiem isostata

a poza tym czym by nie był, to skoro nie szkodzi mu 230, to 12 też przełknie.

 

A czy ja mam coś takiego w domu? Fajna nazwa, zawsze mógłbym poszpanować przy gościach - a tutaj droga szwagierko mój preostat co mu nie szkodzi 12V.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Ja się tak zapytam jako laik ale szybko kumający

 

Planuję wstępnie zrobić samemu instalację elektryczną.. Myślę że sobie poradzę ale mam małą zagwozdkę mianowicie:

http://images24.fotosik.pl/309/484e7d84da3ffd57med.jpg

tutaj rzut mojego domku, w garażu planuję dać rozdzielnię i:

1- doprowadzenie prądu do garażu myślę wbić się na poziomie podposadzkowym, iść z kabelkami o ścianie do rozdzielni - dobrze?

2 - Czy mogę kabel doprowadzający 5x10 oraz zasilanie bramy, zasilanie garażu wyprowadzić koło siebie tzn aby się stykały - to raczej tak ale: czy pozostałe dwa tzn. sterowanie bramą i kabel telefoniczny dać razem z nimi czy zakopać zupełnie osobno i z domu wychodzić również osobno?

3- jak zrealizować prawidłowo uziemienie - nie mam na razie nic. Czy wbić ileś prętów, zespawać je i dać - no właśnie jakim kablem do domu, czy czym. Czy lepiej wkopać taki płaskownik wokół domu. pisaliście że uziemienie musi mieć ileś tam Omów - jak to zmierzyć - mam jakiś miernik.

4 - jeśli dookoła to na jakiej glębokości i jak mijać się z kablami

 

 

jak myślicie ile może wziąć elektryk z uprawnieniami za sprawdzenie i podpicie takiej instalacji? Czy się na takie coś zgodzi?

Oczywiście w momencie kiedy instalacja będzie na wierzchu i wszystko będzie widać.

Piszę bo rozmawiałem z kilkoma i nie dość że ceny drogie to robili duże oczy że chciałem kilka włączników bistabilnych i np oni by podpięli 10 gniazdek do jednego obwodu na B16 - ja wyczytałem żeby dawać maks 5 ?

 

Z tego ale głównie finansowego :( powodu mam chęć się tego podjąć - co myslicie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

poszukuję jakiegoś elektryka z polecenia w okolich Wrocławia. Macie może kogos kogo możecie polecić? Chodzi też oczywiście o kasę aby był przystępny.

 

musisz się zedecydować: albo "jakiegoś elektryka" albo "elektryka z polecenia". to są różne kategorie elektryków i nie nalezy ich mylić.

Ja i tak nie znam żadnego w okolich Wrocławia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

poszukuję jakiegoś elektryka z polecenia w okolich Wrocławia. Macie może kogos kogo możecie polecić? Chodzi też oczywiście o kasę aby był przystępny.

 

musisz się zedecydować: albo "jakiegoś elektryka" albo "elektryka z polecenia". to są różne kategorie elektryków i nie nalezy ich mylić.

Ja i tak nie znam żadnego w okolich Wrocławia.

 

Chodzi o elektryka godnego polecenia...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...