Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Prawie wszystko o szeroko rozumianej elektryce.


Recommended Posts

Witam

Układam właśnie przewody i mam takie pytanie:

 

Od skrzynki rozdzielczej puscilem przewod do 1 wlacznika z 1 wlacznika wychodza 2 przewody (3*1,5) jeden idzie do lampy drugi do drugiego wlacznika. Mam zamiar wstawic tam wlaczniki schodowe

 

Czy moge od tego drugiego wlacznika wyprowadzic przewod do drugiego pomieszczenia?(bedzie na nim zawsze prad?) Nie analizowalem jeszcze dokladnie polaczenia schodowego z tego co zauwazylem to nalezy pomiedzy wlacznikami puscic przewod no i od jednego wlacznika do lampy (czy dobrze rozumuje?)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 2,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

jak piszę, że robicie se skanseny, to zaraz huzia na Józia, ze boję się o swoją kasę.

Weź se kup za parę groszy przekaźnik bistabilny i nie będziesz miał takich problemów. Schemat połączeń jest na przekaźniku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

A ja się zapytam praktycznie:

Szukam systemów gniazdek i wyszło mi że jeśli gniazda i przełączniki to nie problem to jeśli chodzi o gniazda sieciowe i TV- SAT to już różnie. Będę miał dużą ilość gniazdek sieciowych (do sterowania, do różnych takich - informatyk jestem i mam na tym punkcie hopla :).

O co chodzi - chcę aby gniazdo miało dwa RJ45 - nie żadne telefoniczne.

Który producent Berker, Legrand ma lepszy towar. Berker zdaje się tańszy ciut.

A jak z jakością?

Co polecacie? A może zupełnie inne systemy?

 

Dzieki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

A ja się zapytam praktycznie:

Szukam systemów gniazdek i wyszło mi że jeśli gniazda i przełączniki to nie problem to jeśli chodzi o gniazda sieciowe i TV- SAT to już różnie. Będę miał dużą ilość gniazdek sieciowych (do sterowania, do różnych takich - informatyk jestem i mam na tym punkcie hopla :).

O co chodzi - chcę aby gniazdo miało dwa RJ45 - nie żadne telefoniczne.

Który producent Berker, Legrand ma lepszy towar. Berker zdaje się tańszy ciut.

A jak z jakością?

Co polecacie? A może zupełnie inne systemy?

 

berker ma gniazda 2xrj45, zarówno gotowe kat 5e i kat.6 UAE, jak i takie same obudowy do których wpinasz potem gniazda modularne różnych producentów (jakby Ci zależało na jakimś konkretnym). myślę, że są ok, takie mam. legranda nie znam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam.

pytanko mam :)

 

trójfazowa S-ka B16, do której podłączona jest płyta indukcyjna (tylko), przy odpaleniu na większą moc (dokładnie nie badałem, na pewno przy wszystkich polach, to już kilka kW) coś jakby brzęczy... albo trzeszczy....

 

co jej jest? do wymiany?

 

dzięki.

świadczy to o złym styku przejścia na elementach wenątrz. Możesz to sprawdzić badając jej temperaturę przy podłączonej kuchence.

Możesz spróbować kilkakrotnie ją załączyc i wyłączyć, najlepiej bez obciążenia.

Jeżeli zjawisko nie ustaje a robi się ciepła w czasie pracy to do wymiany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

 

Mam problem z przyłaczem energetycznym. Mam wydane warunki i podpisana umowe z ZE (dąbrowa tarnowska). ZE wybrał wykonawce przyłącza i... no wlasnie ZONK. Dowiedzialem sie, że własciciel na ktorego działce stoi transformator nie chce sie zgodzic na przejscie z kablem przez jego dzialke. Sprawa toczy sie juz pol roku. Powiedzcie jaka istnieje szansa przymuszenia wlasiciela dzialki na ktorej stoi transformator do tego zeby przejsc przez jego dzialke? W podobnej sytuacji jest kilku sasiadów ktorzy rowniez otrzymali warunki z tego tranformatora. Co radzicie...

 

I drugi temat związany z pierwszym

Przymierzam sie do robot elektrycznych wenatrz domu i wlasnie, czy w zwiazku z brakiem pradu mozna instalacje zatynkowac i "leciec" dalej z robota? Czy trzeba czekac na prad po to zeby porobic proby instalacji? A moze do prob przylacz nie jest potrzebny?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam.

Teren Rejonu Dystrybucji DT to miejsce również mojego działania.

Niestety, przypadków o którym piszesz jest wiele i często się z nimi spotykam.

Wyjść jest kilka aby uzyskać zgodę.

Można właściciela działki uprosić, można opić, można mu zapłacić.

Ale jego zgoda na budowę przyłącza musi być.

 

Co do drugiego pytania, tak. Możesz wykonać instalację wewnętrzną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale czy nie jest tak, ze skoro ZE podpisał umowe to chyba musi mi ten pad dostarczyc w wyznaczonym umownym terminie. Np. z innego alternatywnego źródła?

Słyszałem tez o możliwosci prawnej wyegzekwowania zgody,tylko chyba ZE musiałby sie w to wlaczyc.

 

 

Odnosnie intslacji elektrycznerj.

Czyli moge połozyc instalacje, zatynkowac, polozyc plytki czyli wykończyć bez pradu w domu? Dobrze zrozumialem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam.

ZE powinno dostarczyć energię w umownym terminie. Jeżeli występują obiektywne trudności to rozwiążą z Tobą umowę.

Alternatywnych żródeł nie ma są tylko inne miejsca przyłączenia.

W przypadkach inwestycji celu publicznego istnieje ścieżka prawna ale to trwa ponad rok a nawet dłużej.

 

Co do drugiego pytania, dobrze zrozumiałeś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taryfę G będziesz miał dopiero wtedy, gdy dokonasz odbioru budynku - i niestety w tym momencie pan ma rację.

 

Mam pytanie, z którego art. (konkretnie) wynika, że dopóki budynek nie będzie odebrany, to musi być taryfa budowlana?

 

Na prąd czekaliśmy niemal 1,5 roku, bo musilei położyć 600 m kabla w łące.

W tym czasie postawiliśmy nowy dom, wszystkie instalacje już są, oświadczenie elektryka o wykonaniu instalacji zgodnie z projektem jest. Są posadzki, tynki, ale nie ma jeszcze wykończenia, tzn. białego montażu, kuchni itp. No i budynek jest jeszcze nieodebrany...

Przy podpisywaniu umowy z energetyką okazało się, że niestety musi być taryfa C11. Czytałam prawo energetyczne, ale jestem laikiem i się nie doczytałam. Z czego wynika taki obowiązek?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak budynek jest nieodebrany, to nikt tam nie mieszka. A jak nie mieszka, to nie można stosować taryfy dla gospodarstw domowych.

 

Logiczne?

 

W tym kraju logikę można znaleźć tylko w książkach. A z drugiej strony to co za różnica jakie literki są na fakturze. Jak na straganie ktoś chce mi sprzedać marchewkę po 1,5 a nie po 2,5 jak obok, to co mnie obchodzi czy ją sobie nazwie że to promocja czy okazja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Porównanie niedobre, boś zapomniał o papierze. Mamy wszakże cywilizację papierkową. I zmieniający taryfę musi mieć podkładkę w formie papieru ze starostwa, że chałupa jest odebrana.

Jak nie ma papierka, to mu mogą cosik odrezać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie odebranie budynku a zamieszkanie w nim to dwie odrębne sprawy.

Jak zdefiniować pojęcie zamieszkiwania. Czy to, że tam mogę nocować to już jest zamieszkiwanie?

Przecież instalacje są już zrobione "na gotowo" i nic w nich nie będzie zmieniane, i to czy ja tam mieszkam, czy nie to nie ma żadnego znaczenia.

A co będzie jak zamieszkam w nieodebranym?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szukam mufy do kabla 3x1,5mm2 do polozenia w ziemi. W hurtowniach robia duze oczy jak pytam. Mowia do takich malych przekroji nie znaja. Jestem przekonany, ze cos takiego musi byc. Pomozcie, moze jakis producent?

Pozdrawiam

 

1. Czy jesteś elektrykiem? podejrzewam, że nie, bo nied wiesz, że to elektryk uczy hurtowników a nie odwrotnie. Elektryk doskonale by wszystko wiedział.

2. Mufy są za drogie, by łaczyć tak tani kabel. Są prostsze i tańsze sposoby.

3. A co to za kabel? Można go w ogóle kłaść w ziemi? Nie zapominaj, że kable ziemne sprawdza się napięciem 2500V.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szukam mufy do kabla 3x1,5mm2 do polozenia w ziemi. W hurtowniach robia duze oczy jak pytam. Mowia do takich malych przekroji nie znaja. Jestem przekonany, ze cos takiego musi byc. Pomozcie, moze jakis producent?

Pozdrawiam

 

1. Czy jesteś elektrykiem? podejrzewam, że nie, bo nied wiesz, że to elektryk uczy hurtowników a nie odwrotnie. Elektryk doskonale by wszystko wiedział.

2. Mufy są za drogie, by łaczyć tak tani kabel. Są prostsze i tańsze sposoby.

3. A co to za kabel? Można go w ogóle kłaść w ziemi? Nie zapominaj, że kable ziemne sprawdza się napięciem 2500V.

 

Jestem, ale wszystkiego nie mozna wiedziec. Nigdy nie spotkalem czegos takiego na takie przekroje. Szukalem troche po internecie i nie znalazlem dopiero znalazlem na stronach niemieckich np.firmy 3M cena miedzy 18 a prawie 40EUR. Liczylem ze moze beda mieli cos takiego w hurtowniach.

Tak na marginesie mam troche doczynienia z handlowcami. Nie maja oni czesto zadnego wyksztalcenia elektrycznego. Kiedys mnie taki jeden dobil jak chcia l" box dystrybucyjny" . Okazalo sie, ze rozchodzilo sie o puszke rozgalezna.

Wracajac do sposobow i to tanszych to jakie sa?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...