Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Prawie wszystko o szeroko rozumianej elektryce.


Recommended Posts

Chciałbym trochę odświeżyć dyskusję na temat przełącznik sieć-agregat... Skoro funkcją przełącznika jest odłączanie sieci i przełączanie na agregat, to po co stosować dodatkowo przed tym przełącznikiem jeszcze jeden wyłącznik odcinający sieć ( i tu sam sobie odpowiem ->wiadomo dla bezpieczeństwa, żeby mieć 100% pewność że napięcie z agregatu nie dostanie się do sieci... itp.).

Ale, dlaczego? Czy producent takiego przełącznika nie daje 100% gwarancji, na funkcjonalność takiego przełącznika? Czy w razie czego nie można by go podciągnąć do odpowiedzialności że sprzedaje wadliwy produkt?

Czy mieliście z tym jakieś doświadczenia (zarówno przemawiające za koniecznością zastosowania dodatkowego wyłącznika jak i przeciwnie)?

Czy możecie polecić jakiś dobry 100% przełącznik?

 

Dziękuję za odpowiedzi!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 2,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

TINEK: Czy możesz powiększyć zdjęcie samego wyłącznika, ew. podać producenta i symbol?

Wygląda mi to na SPAMEL.

 

HAGER jest 2x droższy od tego który przedstawiłeś, z dodatkowym osprzętem to nawet 3x ;(

 

 

SPOMEL PRZK 4063

 

nie mam dodatkowego rozłącznika z siecią. Przed tym jest jeszcze główne zabezpieczenia (25A) mogę tym odłączyć

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj rodzice mieli spotkanie z elektrykiem . Niestety albo stety byłem przy tym .Jak dla mnie jest kilka niejasności.I dlatego pytam Was drodzy forumowicze. I teraz moje pytanie są takie. Na tym forum dostałem radę , że przy robieniu elektryki , choćby nie było pieniędzy , lub na razie byłoby to względne robi się okablowanie instalacji alarmowej. Przekazałem rodzicom , oni przyznali temu racje , ale gościu nawet o tym nie myślał i przyznał racje tyle ,że z tego co tutaj słyszałem te dwie instalacje puszcza się koło siebie a ten chce je puścić osobnymi drogami. ( pominę tutaj ,że gościu jakoś do wiadomości nie chciał przyjąć ,że chcemy tylko okablowanie a on się już rozkręcił na całego). Akurat był znajomy i zapytał się elektryka ile bierze za gotowy alarm , powiedział mu bardzo dobrą cenę bo 2000-3000zł. Jak to jest z tym rozprowadzaniem alarmu idzie w tym samym miejscu co prąd czy nie??Zdziwiło mnie to ,że do alarmu potrzebna jest druga skrzynka. Druga rzecz facet chce zrobić w każdym pokoju , który będzie wyłożony drzewem , czujniki czadu. Czy jest to potrzebne???Trzecia rzecz facet prawie ,że wmusił montowanie halogenów w każdym schodzie ( podświetlane stopnie) co sądzicie o tym pomyśle. Jak dla mnie jest on średni , bo koszty okładania pójdą w górę.

Napisałem tutaj to ,żeby sprawdzić , czy mam dobre odczucie czy złe. Więc proszę o każde komentarze , co sądzicie o pomysłach tego elektryka.Cena z jego usługi chyba znosna 45zł za punkt +skrzynka w domu (150zł) +poprawienie skrzynki (1000zł).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj rodzice mieli spotkanie z elektrykiem . Niestety albo stety byłem przy tym .Jak dla mnie jest kilka niejasności.I dlatego pytam Was drodzy forumowicze. I teraz moje pytanie są takie. Na tym forum dostałem radę , że przy robieniu elektryki , choćby nie było pieniędzy , lub na razie byłoby to względne robi się okablowanie instalacji alarmowej. Przekazałem rodzicom , oni przyznali temu racje , ale gościu nawet o tym nie myślał i przyznał racje tyle ,że z tego co tutaj słyszałem te dwie instalacje puszcza się koło siebie a ten chce je puścić osobnymi drogami. ( pominę tutaj ,że gościu jakoś do wiadomości nie chciał przyjąć ,że chcemy tylko okablowanie a on się już rozkręcił na całego). Akurat był znajomy i zapytał się elektryka ile bierze za gotowy alarm , powiedział mu bardzo dobrą cenę bo 2000-3000zł. Jak to jest z tym rozprowadzaniem alarmu idzie w tym samym miejscu co prąd czy nie??Zdziwiło mnie to ,że do alarmu potrzebna jest druga skrzynka. Druga rzecz facet chce zrobić w każdym pokoju , który będzie wyłożony drzewem , czujniki czadu. Czy jest to potrzebne???Trzecia rzecz facet prawie ,że wmusił montowanie halogenów w każdym schodzie ( podświetlane stopnie) co sądzicie o tym pomyśle. Jak dla mnie jest on średni , bo koszty okładania pójdą w górę.

Napisałem tutaj to ,żeby sprawdzić , czy mam dobre odczucie czy złe. Więc proszę o każde komentarze , co sądzicie o pomysłach tego elektryka.Cena z jego usługi chyba znosna 45zł za punkt +skrzynka w domu (150zł) +poprawienie skrzynki (1000zł).

Centrale alarmową montuje się osobnej skrzynce. Skrzynka ta powinna być w miejscu, gdzie intruz nie znajdzie jej tak szybko.

 

Kable z systemu alarmowego i generalnie pozostałe kable teletechniczne (TV, domofon, Internet) nie powinny być rozkładane razem z energetycznymi.

Chodzi o zakłócenia i wzajemne sprzęganie się tych instalacji.

Zasilanie tej centrali to już inna bajka.

 

Czujnik czadu w każdym pomieszczeniu to lekka przesada.

Wg mnie wystarczy w każdym pomieszczeniu gdzie jest źródło (kominek, kotłownia)

Podobnie z czujnikami gazu.

 

Halogeny na schodach to poroniony pomysł i źródło różnych problemów.

Lampki LED co 2-3 schód dają już sporą ilość światła i są wieczne.

Elektryk niech po prostu wypuści okablowanie, a lampki sobie wmontujecie w przyszłości.

Tutaj trzeba wiedzieć jaka średnica puszek ma być zainstalowana, spotyka się 50, 60 i 70mm lub montaż natynkowy.

Ja lampki rozbijam na 2-3 obwody sprowadzone do rozdzielnicy.

Daje to możliwość ich sterowania i zmniejszania intensywności świecenia w zależności od potrzeb.

 

Co to jest poprawnie skrzynki (1000zł) ??

Cena za punkt i skrzynki z materiałem czy bez?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z materiałem , 1000zł poprzednia skrzynka jest w ogrodzeniu i ma tam pozostać , chodzi o podniesienie jej.Możliwe ,że w tym jest jeszcze doprowadzenie prądu do domu z tej skrzynki ale tego pewny nie jestem.Ogólnie przeraziła mnie ilość zaproponowanych ( i zaakceptowanych przez moich rodziców) termostatów , włączników . Ale może to będzie pomocne. Edytowane przez Łukasz789
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, mam zamiar wejście do domu oświetlić za pomocą pięciu naświetlaczy halogenowych, umieszczone będą one pod daszkiem. Z każdego wychodzi przewód 3 żyłowy o długości około 20 cm. Link do opraw http://www.belight.com.pl/pliki/oferta/karty/150.pdf Zastanawiam się, czy jedyną możliwością jest zamontowanie przy każdej z opraw hermetycznej puszki i w niej dokonywać połączeń, czy może są jeszcze jakieś inne rozwiązania cenowo przystępne?

.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, przed chwilką sprawdziłem, że przewód da się wymienić, ale skoro chcę lampki połączyć równolegle to bym musiał łączyć przewody w oprawce, czyli do każdej oprawki by wchodziły 2 przewody - a na to już nie ma miejsca. Ewentualnie mogę do każdej lampki pociągnąć oddzielne przewody, które bym połączył w jednej puszcze hermetycznej na zewnątrz lub jeszcze wewnątrz budynku.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro dwa okrągłe kable nie wchodzą to

może usuwaj około 20-tu cm zewnętrznej

izolacji. 3 żyły zginaj i tak zgięte wprowadzaj

do oprawki. Nie przecinaj ich tylko odizolowuj

trochę przewodów wokół zagięcia. W oprawce

powinno być miejsce aby je przykręcić.

Wokół wprowadzenia przewodu do oprawki

taśmą izolacyjną okręć. Możesz pokombinować

też z jakimiś koszulkami np. termokurczliwymi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może pokażę jak to wygląda:

 

http://images38.fotosik.pl/286/7e68f12322dc23bamed.jpg

 

Pod tą mosiężna nakrętką jest gumowa uszczelka a dalej otwór, przez który przejdzie jeden przewód, wolałbym izolacji zewnętrznej nie zdejmować aby zachować szczelność połączenia. Najbardziej się obecnie skłaniam do wyprowadzeniu kabla zasilającego do puszki hermetycznej i z niej oddzienie przewód do każdej lampki. Zlikwiduję tym samym wszelkie łączenia oprócz tych w puszcze.

Edytowane przez Andrzej_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak rozumiem, chcesz to umieścić pod daszkiem, gdzie nie będzie deszczu/śniegu/słońca.

Możesz użyć zwykłych puszek z IP55, gumowe dławiki nacinaj ostrożnie ostrym nożem.

Przewody powinny wejść do środka na wcisk.

 

Oświetlenie halogenowe żre prąd, co za tym idzie połączenia w puszce muszą być pewne i trwałe.

1) Zastosuj kostki zaciskowe na śrubki, z tym że przewody giętkie (linka) powinny być zakończone albo zaciśniętą końcówką tulejkową albo pobielone cyną

2) Skręć przewody typu linka i pobiel cyną.

 

Mała uwaga, staraj się przewody wprowadzać do puszki od dołu lub z boku w ten sposób, żeby woda po kablu nie wpływała do środka do puszki.

Przewody w środku nie powinny być naprężone. Lampy nie mogą wisieć na kostkach i na przewodach.

Starannie to wykonasz to taka instalacja przeżyje Twoje dzieci ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Ja mam przełącznik sieć/agregat taki jaki mi polecił elektryk, powiedział, że dobry i w rozsądnej cenie (coś około 250zł)

 

http://img402.imageshack.us/img402/1581/siecagregatx.jpg

 

pozdrawiam

 

Hej powiedzcie mi jak należy zamontować taki przełącznik sieć/agregat.

 

Do tego przełącznika jest podłączony główny kabel zasilający?

 

a z drugiej strony jest przewód idący do agregatu czy tak?

 

A jak macie zaplanowane umiejscowienie agregatu gdzieś na zewnątrz domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, przełącznik SPAMEL-a - do niego podłączasz agregat i główny kabel, i zniego na sieć.

Mam taki sam :)

 

Pytanie natomiast mam do speców o stopniowanie zabezpieczeń

Mam w warunkach 20A za licznikiem, to dałem D20

W domu za opisywanym spamel-em dałem C20

Jak zabezpieczyć gniazdo siłowe w garażu, B20 czy może C16

Będą podłączane betoniarki, spawarki i inne takie o mocy niestety w tym momencie bliżej nieokreślonej

C16 nie będzie w przyapdku jakiś mocniejszych sprzętów wypadał?

Poradźcie.

 

Pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...