Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Prawie wszystko o szeroko rozumianej elektryce.


Recommended Posts

Ja trochę z innej beczki,

Czy przwody elektryczne pod tynki gipsowe jednowarstwowe należy kłaść w bruzdach, czy po wierzchu?

Może ktoś doradzi, bo na budowie u mnie awantura na całego i jeden mądrzejszy od drugiego.

Nie chciałabym mieć później "prześwitującej" przez tynki instalacji.

Co wy na to?

 

Zgodnie z PN tynk nad przewodem powinien wznosi 5 mm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 2,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Zgodnie z PN tynk nad przewodem powinien wznosi 5 mm

Z tego też względu nie kładę obok siebie więcej jak 5 przewodów płaskich obok siebie. W takim przypadku wolę zrobić wąską bruzdę i wszystko spiąć.

Przeraża mnie jak obok siebie jest 20 - 30 przewodów płaskich obok siebie. Ładnie to wygląda przed tynkami ale jak tynki położą to tego tynku w tym miejscu jest jak na lekarstwo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja trochę z innej beczki,

Czy przwody elektryczne pod tynki gipsowe jednowarstwowe należy kłaść w bruzdach, czy po wierzchu?

Może ktoś doradzi, bo na budowie u mnie awantura na całego i jeden mądrzejszy od drugiego.

Nie chciałabym mieć później "prześwitującej" przez tynki instalacji.

Co wy na to?

Tak, instalacje każ wykonać w bruzdach.

Niestety, ale kable kładzione po wierzchu będzie widać na tego typu tynkach.

Poczytaj o problemikach ludzi, którym się kable objawiły. Nikt nie zna sposobu na wyeliminowanie tego zjawiska.

Bruzdy to koszt 500-1000zł, dokładnie o tyle albo i więcej zbijesz cenę tynków. Wyjdziesz na zero i bez niespodzianek.

No i najważniejsze, kable w bruzdach idą w sposób przewidywalny. Zaś 5-10 kabli na płasko to prawie 5-10 cm pasa w którym nie wypada wiercić, pasa w którym tynk jest słabszy (cieńszy).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Cena podejrzanie niska, ale wszystko jest OK.

Ja bym jedynie zmniejszył wartości bezpieczników na czas budowy:

- S303 C32A na S303C25A - raczej nie masz 32A przed licznikiem

- S301 C25A na S301 C20A - 25A usmaży te gniazdka, 20A to już lekko naciągana wartość.

 

Nie ma nic na temat układu połączeń, połączenia wykonujesz zgodnie z Warunkami Technicznymi jakie wydała Energetyka.

 

Zwróć uwagę, że to jest rozdzielnica niezamykana.

Więc jeśli będzie na zewnątrz to jest szansa, że sąsiedzi będą kosić trawę na Twoim liczniku.

Rozwiązaniem jest wyłączenie prądu w skrzynce z licznikiem, do której to skrzynki masz klucz tylko Ty i Energetyka.

Ewentualnie skrzynke montujesz wewnątrz garażu/blaszaka (napewno taki masz na budowie).

 

Jeszcze jedno, te gniazdka 1-fazowe mają takie klapki - zabezpieczenia mechaniczne przed dziećmi.

Te blokady padną - nie da się wtyczki włożyć.

Jeśli będziesz chciał wykorzystać skrzynkę do garażu w domu to musisz wymienić te gniazdka na nowe.

Koszt rzędu 10zł/szt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli licznik bez poboru prtądu stoi w miejscu, a przy poborze kręci się odwrotnie, to jest źle podłączony.

 

Jeśłi zaś przy poborze kręci się dobrze, a bez poboru (zrzucone bezpieczniki ZA licznikiem) kręci się w drugą stronę, to jest to usterka licznika.

 

J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli o liczniku mowa to ja mam takie pytanie: Po całym dniu pracy na budowie (przyłącze budowlane - skrzynka na słupie) czarne pole na tzw kółku po wyłączeniu wszystkich bezpieczników jest nie widoczne. Rano przychodzę, otwieram skrzynkę, a czarne pole skierowane jest w moją stronę! Ilość kWh bez zmian. Jak to możliwe, że licznik sam się przekręca??
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

Witam,

Mam pytania dotyczące przyłącza.

Zapotrzebowanie 15KW przyznane w warunkach. Prąd trójfazowy (płyta indukcyjna w kuchni na tzw siłę). Od słupa do domu 62 metry. Chciałbym kabel wkopać (YKY).

1. Jaki kabel (średnica i ilość żył) powinienem zastosować? (sprawdzam oferty które, są różne od 5x10mm2 do 5x 35mm2).

2. Czy przepisy określają odległość skrzynki rozdzielającej (bezpiecznikowej) od miejsca wejścia kabla przyłączeniowego do budynku? Nam najwygodniej byłoby umieśćić skrzynkę z bezpiecznikami 2,5m od wejścia kabla do budynku.

3. Czy przed wejciem kabla do budynku jest możliwe i zgodne z przepisami zrobienie odgałęzienia na garaż (prąd 230 i siła)?

Pozdrawiam

paczka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Mam pytania dotyczące przyłącza.

Zapotrzebowanie 15KW przyznane w warunkach. Prąd trójfazowy (płyta indukcyjna w kuchni na tzw siłę). Od słupa do domu 62 metry. Chciałbym kabel wkopać (YKY).

1. Jaki kabel (średnica i ilość żył) powinienem zastosować? (sprawdzam oferty które, są różne od 5x10mm2 do 5x 35mm2).

2. Czy przepisy określają odległość skrzynki rozdzielającej (bezpiecznikowej) od miejsca wejścia kabla przyłączeniowego do budynku? Nam najwygodniej byłoby umieśćić skrzynkę z bezpiecznikami 2,5m od wejścia kabla do budynku.

3. Czy przed wejciem kabla do budynku jest możliwe i zgodne z przepisami zrobienie odgałęzienia na garaż (prąd 230 i siła)?

Pozdrawiam

paczka

1. Nie średnica a przekrój. Przeczytaj Warunki Przyłączenia, u nas (Vattenfall) obowiązuje kabel 4-żyłowy. W innym rejonie polski może być 5-żyłowy. Do wyboru masz kabel miedziany YKY lub aluminiowy YAKY. Ja polecam miedź YKY 4x10 lub 5x10. Jeśli zdecydujesz się na aluminium to użyj YAKY 4x16 lub 4x25.

2. Nie określają. Możesz przelecieć z kablem zasilającym przez cały budynek bo tak Ci jest prościej i łatwiej. Dobrymi lokalizacjami na rozdzielnice jest garaż, kotłownia, wnęka pod schodami. Weź pod uwagę potencjalną trasę kabli na piętro.

Weź pod uwagę, że później w życiu nie powinno się wiercić i wieszać wieszaków, luster, szafeczek w pobliżu okablowania i rozdzielnicy.

3. Generalnie to co za licznikiem jest Twoje. Możesz zrobić odgałęzienie. Tym powinien się zająć elektryk. Dochodzi tu kwestia samego solidnego wykonania, tak aby nie upaliło się po 2 latach no i zabezpieczenia odgałęzień.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Stosowanie miedzi jest bezsensowne. Kupa kasy za nic. Wyłącznie YAKY. Przekrój żył powinien być wyliczony w projekcie. A stosowanie 5 żył jest niepotrzebne i zawodne. Uziemienie powinno byc wykonane jak najbliżej miejsca użytkowania instalacji. Gdzie jest uziom fundamentowy?

2. Kabel zasilający (przed licznikiem) nie może iść przez dom, ani inny budynek. Miejsce lokalizacji zabezpieczeń przedlicznikowych i licznika powinien podać ZE w warunkach.

3. Nie wolno robić żadnych odgałęzień przed licznikiem. Wyprowadzenie zasilania garażu po liczniku należy do projektanta instalacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Stosowanie miedzi jest bezsensowne. Kupa kasy za nic. Wyłącznie YAKY. Przekrój żył powinien być wyliczony w projekcie. A stosowanie 5 żył jest niepotrzebne i zawodne. Uziemienie powinno byc wykonane jak najbliżej miejsca użytkowania instalacji. Gdzie jest uziom fundamentowy?

2. Kabel zasilający (przed licznikiem) nie może iść przez dom, ani inny budynek. Miejsce lokalizacji zabezpieczeń przedlicznikowych i licznika powinien podać ZE w warunkach.

3. Nie wolno robić żadnych odgałęzień przed licznikiem. Wyprowadzenie zasilania garażu po liczniku należy do projektanta instalacji.

widzę że nie czytasz dokładnie, przecież napisał, że z kablem zasilającym może przelecieć po domu, i wiadomo że jest to już za licznikiem, obecnie ZE nie da innych warunków jak licznik w ogrodzeniu lub na słupie przyłączeniowym w nowo budowanych domach, podobnie jeśli chodzi o rozgałęzienia, po co mieszasz w temacie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

widzę że nie czytasz dokładnie, przecież napisał, że z kablem zasilającym może przelecieć po domu, i wiadomo że jest to już za licznikiem, obecnie ZE nie da innych warunków jak licznik w ogrodzeniu lub na słupie przyłączeniowym w nowo budowanych domach, podobnie jeśli chodzi o rozgałęzienia, po co mieszasz w temacie?

 

1. Nie Tobie odpowiadałem, więc się nie unoś.

A nawet jeśli jest to kabel zasilający policznikowy, to kładąc go przez dom trzeba spełnić warunki wynikające z WT dla budynków i ich usytuowania

2. Jakie warunki daje ZE to ja wiem. Owszem, przeważnie licznik jest w ogrodzeniu, ale daleko nie zawsze, uwierz mi.

3. A jak zamierzasz robić odgałęzienie? W ziemi?

Edytowane przez wykrot
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...