Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Prawie wszystko o szeroko rozumianej elektryce.


Recommended Posts

Może źle napisałem ale nie chodziło mi o puszkę rozgałęźną ale puszkę w której montujemy przełącznik, wyłącznik

 

Co robimy w puszce montażowej z przewodem PE?

Jeśli masz na myśli Łącznik instalacyjny to najczęściej PE zostawiany jest "luzem", po zabezpieczeniu przed przypadkowym zwarciem do innych żył.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 2,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

bo "zwyczajowo" fachman kładzie 3x1,5 od rozdzielni do punktu oswietleniowego po drodze robiąc puszkę na łącznik, potem podłącza to od łacznika do źródła swiatła świecznikowo czyli "żaba" żółto zielona wykorzystywana jest do włączania części oswietlenia, a w puszce PE przychodzący izolowany i chowany, dobrze jest jak choć przy takiej kombinacji oznaczy wykorzystanei tej "nadprogramowej" żyły, nie do końca to sposób poprawny ( bo powinien być raczej 4x1,5) ale za to jaki popularny...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak chodzi o łącznik instalacyjny.

 

Ale w takim razie nachodzi mię pytanie po co jest potrzebny PE w łączniku

U nas faktycznie do niczego. Niestety albo stety większość przepisów przyszło do nas z krajów bardziej rozwiniętych, gdzie metalowe konstrukcje osprzętu mają zacisk PE. To, że nasze nie mają nie zwalnia z obowiązku robienia zgodnie z przepisami.

 

bo "zwyczajowo" fachman kładzie 3x1,5 od rozdzielni do punktu oswietleniowego po drodze robiąc puszkę na łącznik, potem podłącza to od łacznika do źródła swiatła świecznikowo czyli "żaba" żółto zielona wykorzystywana jest do włączania części oswietlenia, a w puszce PE przychodzący izolowany i chowany, dobrze jest jak choć przy takiej kombinacji oznaczy wykorzystanei tej "nadprogramowej" żyły, nie do końca to sposób poprawny ( bo powinien być raczej 4x1,5) ale za to jaki popularny...
Nie no. Proszę tylko nie fachman. Raczej paprok.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

skrzynka -------- 3X1,5 ----------------- puszka ------4x1,5 -------------------- lampa

 

Tylko to jest poprawnie , a jak ci ktoś puszcza przewodem PE faze i nie zmienia jej barwy to już jest totalne przegięcie !!!!!!!!!!!

 

Przychodzi potem co elektryk zmienić lampe i ci przewód ten pod obudowe zapina i potem są problemy ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ciekawe jakby tak elektryka poraził prąd którego tam być nie powinno. Kto wtedy by odpowiedział za to. Ja znam przypadek , że ktoś nie miał bolca podłączonego w swoim mieszkaniu i kogoś tam pierdykneło z ekipy remontującej mu łazienkę . Za wszystko odpowiadał właściciel mieszkania gdyż to on udostępnia prąd i wszystko powinno być sprawne i powinien mieć na to papier w formie protokołu okresowej kontroli instalacji elektrycznej.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

edde, kabelek o barwie żółto-zielonej ZAWSZE musi budzić zaufanie bo jest używany do ochrony p/porażeniowej. To mniej więcej tak, jakbym w butelce po wodzie mineralnej postawionej wśród innych trzymał np. perhydrol i powiedział:

 

"weź no sobie majster butelkę z wodą i się napij;

poparzyłeś się?

przecież powinieneś sprawdzić czy to woda czy co innego!"

 

Takie oznaczenie musi budzić zaufanie!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to są przewody, gdzie są dwie żyły o znamiennej barwie?

 

ha ha ha

 

Może są ale takowych nie spotkałem jeszcze. Ostatnio przeczytałem gdzieś tutaj żeby róznicówki nie dawać na oświetlenie :)

Kto by się tam przejmował pożarem czy też porażeniem . Ważne że ci nie zgaśnie światło jak będziesz szedł w nocy korytarzem.

A to że godzine pózniej pójdzie chata z dymem to już nieważne ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

edde, kabelek o barwie żółto-zielonej ZAWSZE musi budzić zaufanie bo jest używany do ochrony p/porażeniowej.

(.....)

Takie oznaczenie musi budzić zaufanie!

 

Lelszekf, każdy, kto dotyka się instalacji powinien wiedzieć, że

1. wszystkie żyły w przeciętnym przewodzie mają dokładnie takie same właściwości fizyczne,

2. tą wiedzę ma osoba, która dotykała się instalacji wcześniej i mogła skorzystać z tej wiedzy niezgodnie z normami, wiedzą techniczną i zdrowym rozsądkiem, czyli wykorzystać przewody niezgodnie z kodem barwnym i co więcej, zaoszczędzić kilka groszy na oznaczeniu widocznych kawałków żył.

I dlatego powinna sprawdzić, czym te żyły naprawdę są.

Nie podoba mi się rozwiązanie, że biorę żyłę z-ż, zakładam na nią brązową koszulkę i używam jako fazy, ani odwrotnie, ale wiem, że w obcej instalacji z taką sytuacją mogę się spotkać, nawet bez oznaczenia koszulką. Bo ktoś od puszki do wyłącznika podwójnego albo między włącznikami schodowymi wykorzystał przewód z tej samej szpuli, co do całej reszty instalacji.

I widząc ten bajzel z kolorami, który czasem można spotkać, to zastanawiam się, czy rozwiązanie z jakichś dziwnych lat, gdy cała instalacja mieszkaniowa była czarna nie było o tyle lepsze, że wymuszało ostrożność monterów. Choć na pewno nie ułatwiało im pracy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ciekawe jakby tak elektryka poraził prąd którego tam być nie powinno. Kto wtedy by odpowiedział za to. Ja znam przypadek , że ktoś nie miał bolca podłączonego w swoim mieszkaniu i kogoś tam pierdykneło z ekipy remontującej mu łazienkę . Za wszystko odpowiadał właściciel mieszkania gdyż to on udostępnia prąd i wszystko powinno być sprawne i powinien mieć na to papier w formie protokołu okresowej kontroli instalacji elektrycznej.

 

Cóż, jak ktoś zleca elektrykowi prace przy instalacji elektrycznej, to moim zdaniem zlecający nie powinien odpowiadać za wypadki związane z prądem. Po to zleca to fachowcowi. Co innego, jak masz fazę na rurze albo obudowie lodówki i ofiarą padnie na przykład hydraulik lub sprzątaczka. Wtedy odpowiada osoba odpowiedzialna za stan instalacji.

No, ale obawiam się, że masz rację, w naszym systemie liczy się papier.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ha ha ha

Może i ha, tylko z czego albo z kogo?

Dokładnie jak już jakiś elektryk używa go do fazy w lampie to powinien przynajmniej koszulke termokurczliwą nałożyć na niego czarną i po sprawie.

Z tego? No to faktycznie ha.

 

A to że godzine pózniej pójdzie chata z dymem to już nieważne ...

Cytujesz ślepo przepis, czy może myślisz i potrafisz uzasadnić to co piszesz?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupowałem właśnie wyposażenie rozdzielni na podstawie listy zrobionej przez elektryka. W hurtowni nie mieli wyłączników nadprądowych 4-polowych które umieścił na liście zakupowej elektryk - stwierdzili, że zwykle zera się nie rozłącza.

Kiedy jest uzasadnione stosowanie wyłączników nadprądowych 4-polowych (instalacja w budynku: TN-S) ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego? No to faktycznie ha.

 

Jak masz coś do napisania w temacie to napisz. A jak chcesz się czepiać to idz na inne forum. Wiem że taka mentalność Polska już ...

 

Cytujesz ślepo przepis, czy może myślisz i potrafisz uzasadnić to co piszesz?

 

Napewno potrafię uzasadnić , że RCD ma być stosowane we wszystkich obwodach !

Jak jesteś innego zdania to już twój problem. Ale jeśli nie wiesz że RCD pewni również zabezpieczenie przeciwpożarowe to już o tobie świaczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napewno potrafię uzasadnić , że RCD ma być stosowane we wszystkich obwodach !

Jak jesteś innego zdania to już twój problem. Ale jeśli nie wiesz że RCD pewni również zabezpieczenie przeciwpożarowe to już o tobie świaczy.

To że dobrze jest zastosować to nie znaczy że musi być stosowane. W elektryce nie ma zwykle miejsca na "czyjeś zdanie". A tam gdzie jest na to miejsce tam nie można nikogo gnębić że zrobił zgodnie z przepisami.

Chętnie poczytam o tym musi. Jakiś cytat z przepisów?

PS.

Są takie obwody (co prawda raczej nie w domku) gdzie nie wolno stosować RCD!

Edytowane przez Tomkii
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak masz coś do napisania w temacie to napisz. A jak chcesz się czepiać to idz na inne forum. Wiem że taka mentalność Polska już ...

 

 

 

Napewno potrafię uzasadnić , że RCD ma być stosowane we wszystkich obwodach !

Jak jesteś innego zdania to już twój problem. Ale jeśli nie wiesz że RCD pewni również zabezpieczenie przeciwpożarowe to już o tobie świaczy.

I zamiast uzasadnienia czytam co to ja wiem. No no, ho ho. A możesz przewinąć do przodu? Może szóstkę wygrałem.

 

Polska mentalność? :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...