Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

ile gotowki mozna wwiezc do polski?


m.dworek

Recommended Posts

sorry ze to troche nei na temat budowania, ale kase wiezc bede na budowe;)

 

kurcze wie ktos czy sa ajkies limity na granicy?

szukam bez efektu juz chyba 2 godziny w necie i nic nie moge znalezy

strona www sluzb celnych to chyba kpina- nic tam nei mozna znalezc

 

Z pewnoscia sobie poraadzisz pkt.14 Reise

 

 

http://www.brandenburg.de/cms/media.php/1468/polen.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://www.gofin.pl/p_a.php?id_temat_html=30540&id_punkt=174&i=5

 

Znalazłem to w 5 sek. Nie wiem, czy jest aktualne. Spójrz na art. 18

 

Stare prawo dewizowe z roku 2002.

 

Jest to obowiązujące prawo dewizowe.

 

Moze prawo tak ale jest zmiana ze masz prawo zabrac rownowartosc 15.000€,moze sa to te dwie zmiany,

i nr 173, poz. 1808)

Uwaga:

Ostatnie zmiany zaznaczono kolorem i kursywą

 

Albo?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dz. U. Nr 173, poz. 1808

 

Art. 50.

 

W ustawie z dnia 27 lipca 2002 r. - Prawo dewizowe (Dz. U. Nr 141, poz. 1178, z 2003 r. Nr 228, poz. 2260 oraz z 2004 r. Nr 91, poz. 870) wprowadza się następujące zmiany:

 

1) w art. 2 w ust. 1 pkt 19 otrzymuje brzmienie:

 

"19) działalnością kantorową jest regulowana działalność gospodarcza polegająca na kupnie i sprzedaży wartości dewizowych oraz pośrednictwie w ich kupnie i sprzedaży,";

 

2) rozdział 4 otrzymuje brzmienie:

 

"Rozdział 4

 

Działalność kantorowa

 

Art. 11.

 

1. Działalność kantorowa jest działalnością regulowaną w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. Nr 173, poz. 1807) i wymaga wpisu do rejestru działalności kantorowej, zwanego dalej "rejestrem".

 

2. Przepisów o działalności kantorowej nie stosuje się do banków, oddziałów banków zagranicznych oraz do instytucji kredytowych i oddziałów instytucji kredytowych.

 

Art. 12.

 

Działalność kantorową może wykonywać osoba fizyczna, która nie została prawomocnie skazana za przestępstwo skarbowe albo za przestępstwo popełnione w celu osiągnięcia korzyści majątkowej lub osobistej, a także osoba prawna oraz spółka niemająca osobowości prawnej, której żaden odpowiednio członek władz lub wspólnik nie został skazany za takie przestępstwo.

 

Art. 13.

 

1. Czynności bezpośrednio związane z wykonywaniem działalności kantorowej mogą być wykonywane tylko przez osoby, które nie zostały skazane prawomocnie za przestępstwa określone w art. 12 i które posiadają fachowe przygotowanie do wykonywania tych czynności.

 

2. Za fachowe przygotowanie uznaje się:

 

1) ukończenie kursu obejmującego prawne i praktyczne zagadnienia związane z prowadzeniem działalności kantorowej, udokumentowane świadectwem, lub

 

2) pracę w banku, w okresie co najmniej rocznym, na stanowisku bezpośrednio związanym z obsługą transakcji walutowych, udokumentowaną świadectwem pracy, oraz znajomość przepisów ustawy regulujących działalność kantorową, potwierdzoną złożonym oświadczeniem.

 

Art. 14.

 

1. Przedsiębiorca, który wykonuje działalność kantorową, jest obowiązany zapewnić:

 

1) prowadzenie na bieżąco, w sposób trwały i ciągły oraz zgodny z przepisami, ewidencji wszystkich operacji powodujących zmianę stanu wartości dewizowych i waluty polskiej,

 

2) prowadzenie, w godzinach działalności kantoru, ciągłego kupna i sprzedaży wartości dewizowych, będących przedmiotem obrotu,

 

3) wydawanie, w sposób zgodny z przepisami, dowodów kupna i sprzedaży, imiennych lub na okaziciela, przy każdej umowie kupna lub sprzedaży wartości dewizowych, będących przedmiotem obrotu,

 

4) lokal i jego wyposażenie spełniające warunki techniczne i organizacyjne niezbędne do bezpiecznego i prawidłowego wykonywania czynności bezpośrednio związanych z działalnością kantorową.

 

2. Przedsiębiorca jest obowiązany uzyskiwać, z upływem każdego roku działalności, zaświadczenie o niekaralności za przestępstwa, o których mowa w art. 12.

 

3. Przepis ust. 2 stosuje się odpowiednio do osób, o których mowa w art. 13 ust. 1.

 

Art. 15.

 

1. Wartość kupna lub sprzedaży zagranicznych środków płatniczych nie może przekroczyć w ramach jednej umowy zawieranej przez przedsiębiorcę wykonującego działalność kantorową równowartości 20.000 euro.

 

2. Przepisu ust. 1 nie stosuje się do umów sprzedaży zagranicznych środków płatniczych nabytych w ramach działalności kantorowej, zawieranych przez przedsiębiorcę z bankami oraz innymi przedsiębiorcami wykonującymi taką działalność.

 

Art. 16.

 

1. Organem prowadzącym rejestr jest Prezes Narodowego Banku Polskiego.

 

2. Rejestr może być prowadzony w systemie informatycznym.

 

3. Prezes Narodowego Banku Polskiego może określić, w drodze zarządzenia, sposób prowadzenia rejestru, wzór rejestru oraz tryb dokonywania wpisów do rejestru.

 

Art. 17.

 

1. Wpisu do rejestru dokonuje się na podstawie pisemnego wniosku przedsiębiorcy, zawierającego następujące dane:

 

1) firmę przedsiębiorcy oraz jego siedzibę i adres albo adres zamieszkania,

 

2) numer w rejestrze przedsiębiorców albo ewidencji działalności gospodarczej,

 

3) numer identyfikacji podatkowej (NIP), o ile przedsiębiorca taki numer posiada,

 

4) siedziby oraz adresy jednostek, w których będzie wykonywana działalność kantorowa,

 

5) oznaczenie zakresu działalności kantorowej wykonywanej przez przedsiębiorcę w poszczególnych jednostkach,

 

6) podpis przedsiębiorcy oraz oznaczenie daty i miejsca składania wniosku.

 

2. Wraz z wnioskiem przedsiębiorca składa pisemne oświadczenie następującej treści:

 

"Oświadczam, że:

 

1) dane zawarte we wniosku o wpis do rejestru są kompletne i zgodne z prawdą;

 

2) znane mi są i spełniam szczególne warunki wykonywania działalności kantorowej określone w rozdziale 4 ustawy z dnia 27 lipca 2002 r. - Prawo dewizowe.

 

Oświadczam także, że posiadam aktualne zaświadczenia o niekaralności i dokumenty potwierdzające kwalifikacje wymagane przepisami ustawy, o której mowa w pkt 2.".

 

3. Oświadczenie powinno również zawierać:

 

1) firmę przedsiębiorcy oraz jego siedzibę i adres albo adres zamieszkania,

 

2) oznaczenie miejsca i datę złożenia oświadczenia,

 

3) podpis osoby uprawnionej do reprezentowania przedsiębiorcy, ze wskazaniem imienia i nazwiska oraz pełnionej funkcji.

 

4. Minister właściwy do spraw finansów publicznych, po zasięgnięciu opinii Prezesa Narodowego Banku Polskiego, określi, w drodze rozporządzenia, wzór wniosku o dokonanie wpisu w rejestrze działalności kantorowej, uwzględniając zakres wykonywanej przez przedsiębiorcę działalności.

 

Art. 17a.

 

1. Wpisowi do rejestru podlegają dane określone w art. 17 ust. 1 pkt 1-5, z wyjątkiem adresu zamieszkania, jeżeli jest inny niż adres siedziby.

 

2. Wpisem do rejestru jest również wykreślenie albo zmiana wpisu.

 

Art. 17b.

 

Przedsiębiorca jest obowiązany złożyć wniosek o wykreślenie z rejestru - w terminie 7 dni od dnia zaprzestania wykonywania działalności kantorowej.

 

Art. 17c.

 

1. Przedsiębiorca może z ważnych przyczyn zawiesić wykonywanie działalności kantorowej, zawiadamiając o tym organ prowadzący rejestr.

 

2. O zawieszeniu wykonywania działalności kantorowej oraz o wznowieniu jej wykonywania przedsiębiorca jest obowiązany zawiadomić pisemnie organ prowadzący rejestr, w terminie 7 dni licząc od dnia zawieszenia lub wznowienia wykonywania działalności kantorowej.

 

Art. 17d.

 

Minister właściwy do spraw finansów publicznych, po zasięgnięciu opinii Prezesa Narodowego Banku Polskiego, określi, w drodze rozporządzenia, niezbędne wyposażenie lokalu przeznaczonego do wykonywania działalności kantorowej, a także sposób prowadzenia ewidencji i wydawania dowodów kupna i sprzedaży wartości dewizowych, mając na uwadze zapewnienie bezpieczeństwa obrotu gospodarczego w zakresie wykonywania tej działalności.

 

Art. 17e.

 

W sprawach dotyczących wpisu do rejestru, nieuregulowanych w niniejszym rozdziale, Prezes Narodowego Banku Polskiego stosuje przepisy Kodeksu postępowania administracyjnego.

 

Art. 17f.

 

W zakresie nieuregulowanym w ustawie do działalności kantorowej stosuje się odpowiednio przepisy ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej.";

 

3) art. 33 i 34 otrzymują brzmienie:

 

"Art. 33.

 

1. Prezes Narodowego Banku Polskiego wykonuje kontrolę:

 

1) udzielonych przez Prezesa Narodowego Banku Polskiego zezwoleń dewizowych,

 

2) działalności kantorowej,

 

3) wykonywania obowiązku, o którym mowa w art. 30 ust. 1,

 

4) czynności wykonywanych przez uprawnione banki w związku z pośrednictwem w dokonywaniu przez rezydentów przekazów pieniężnych za granicę oraz rozliczeń w kraju z nierezydentami, a także czynnościami dokonywanymi przez nierezydentów określonymi w art. 28.

 

2. Kontrola wykonywana w zakresie określonym w ust. 1 polega na sprawdzaniu, czy:

 

1) korzystanie z udzielonego zezwolenia dewizowego odbywa się zgodnie z jego warunkami,

 

2) przedsiębiorca wykonuje działalność kantorową zgodnie z warunkami określonymi w ustawie i przepisach szczególnych wydanych na jej podstawie,

 

3) obowiązek, o którym mowa w art. 30 ust. 1, jest wykonywany przez rezydentów oraz czy dane przekazywane w wykonaniu tego obowiązku są zgodne ze stanem faktycznym,

 

4) czynności, o których mowa w ust. 1 pkt 4, są wykonywane przez uprawnione banki zgodnie z art. 26 i 27.

 

Art. 34.

 

Kontrolę, o której mowa w art. 33, przeprowadzają pracownicy Narodowego Banku Polskiego, zwani dalej "kontrolerami", w siedzibie jednostki kontrolowanej lub siedzibie Narodowego Banku Polskiego, po okazaniu legitymacji służbowej i doręczeniu upoważnienia.";

 

4) użyte w art. 39-41 w różnych przypadkach wyrazy "Narodowy Bank Polski" zastępuje się użytymi w odpowiednich przypadkach wyrazami "Prezes Narodowego Banku Polskiego";

 

5) art. 42 otrzymuje brzmienie:

 

"Art. 42. Minister właściwy do spraw finansów publicznych, po zasięgnięciu opinii Prezesa Narodowego Banku Polskiego, określi, w drodze rozporządzenia, tryb wykonywania kontroli określonej w art. 33, mając na uwadze zapewnienie prawidłowego wykonywania objętych nią czynności.".

 

 

Nie widze tu takiej zmiany. Również w linku który podałem - do prawa dewizowego nie widze zmian w rozdziale 5.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a jak z tym przelewem?

kurcze bo nie wiem jak to wyglada?

musze miec chyba najpierw w polsce jakies konto dewzowe????

a pozenij sa jakies oplaty?

 

wiem ze jak znajomy wysylal przelew do polski to dotarlo znacznie mniej niz wyslal ;)

wec jak to jest?

 

Bez przesady. Koszty przelewu to ułamki procenta (chyba nie więcej niż pół).

Konta w Polsce nie musisz miec dewizowego. Przeliczą Ci wtedy od razu euro na złotówki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Załóż sobie konto np w Reiffeisen, DB czy w Nordei - z ich usług korzysta bardzo dużo Polaków pracujących za granicą. Sporo Ci podpowiedzą, tzn czy konto walutowe, czy PLN, jak waluta to jaka itp. Naprawdę wożenie takiej kasy w skarpecie to anachronizm i niepotrzebne ryzyko. Chyba, że chcesz jakiemuś dresiarzowi tuning zafundować ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Leon, masz konto w Niemczech? Zakładasz konto w zlotówkach i w euro w Polsce. /da się załatwić w godzinę Poczymże przelewasz codziennie po 999 euro. Opłaty nie są wysokie. Kwoty dochodza całe.

 

Masz polski dowód osobisty i adres stałego zameldowania w Polsce?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...