Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Piwniczka ziemna i ziemianka - wątek zbiorczy


Recommended Posts

Witajcie !

 

Mój domek stoi na dość mokrym gruncie, więc nie było mowy o podpiwniczeniu. A mnie się tak marzy, żeby mieć taką niedużą piwniczkę na wino i może jakieś inne przetwory. Wymyślilismy z Małżonką, że wykopiemy dół na jakieś 1.5 metra, wybudujemy w nim niewysoką piwniczkę (ca. 2m) i przysypiemy sklepienie ziemią. Na wierzchu puścimy jakieś rozchodniki, a może trawę..... będzie zielono. I marzą mi się takie drewniane drzwiczki na grubych zawiasach, koniecznie skrzypiące ( :smile: ). Piwniczka powinna być wymurowana ze starej cegły, najlepiej jakiejś rozbiórkowej.

 

Co o tym myślicie? Rozważaliście temat piwniczki?

Wszelkie pomysły mile widziane.

 

Pozdrawiam,

Bartłomiej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 657
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

  • 2 weeks później...

Mnie też interesuje temat piwnicy ziemnej. Poza walorami estetycznymi jest kilka problemów które należy rozwiązać.

1. Odpowiednia wentylacja myślę tu o nawiewie iwywiewie

2. Magazynowanie określonej ilości ciepła(zimna ) na cały sezon

czyli odpowiednio grube mury z cegły lub kamienia

3.Zabezpieczenie wejścia do piwnicy przed zasypywaniem śniegiem.

Ja myślę o połączeniu piwnicy z wiatą pokrytą zielonym dachem

 

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

On 2002-12-27 10:01, PAW wrote:

 

3.Zabezpieczenie wejścia do piwnicy przed zasypywaniem śniegiem.

Ja myślę o połączeniu piwnicy z wiatą pokrytą zielonym dachem

 

Paweł

 

A może takie drzwi pod kątem 45 stopni otwierane przez podniesienie do góry na zewnętrzną strone , a za nimi schodki w dół jak to czesto pokazują w hamerykańskich filmach ,może służyć

jako schron przed tornadem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pomysł ekstra - ale co do problemów to sie zgadam

 

1.wentylacja musi być dobra..

2. powinny być to grube mury, ktos wspominał o kamieniu (chyba dobry pomysł) - fajnie byłoby bdyby poziom podłogi takiej piwniczki wypadł około 3m pod poziomem gruntu - dlaczego? 3m + ok.2m wysokośc piwnicy + około 40 cm. sklepienie + 6 cm ziemi na górę...

3. zabezpieczenie piwniczki przed wilgocią nie bedzie łatwe, szczególne jesli bedzie miała poziomy dach.9możnaby powksperymentować z lekko pochyłym (i tak bedzie przysypany ziemią - oczywiscie drenaż i odprowadzenie wód opadowych bedzie musiał być...

4. pomysł z drzwiami/klapami poziomymi podnoszonymi doo góry jest chyba niezbyt dobry - może w ameryce tak ( z tego co wiem to jest to dobre rozwiazanie wtedy gdy jest to wejście do iwnicy pod domem (a więc nie jedyne) - przy naszych opadach śniegu (które nie należą do rzadkości) może być sytuacja że ich nie podniesiesz od zewnątrz...

lepszym rozwiązaniem są chyab tradycyjne drzwi i kilka schodków w dół - otoczzenie zejścia do piwniczki można obsadzić jakimis drzewkami albo krzewami, żeby wiatr nie robił zasp gdzie popadnie tylko właśnie w miejscach tychże drzewek, i oczywiśćie w przypadku dużych opadów łopata do ręki i do pracy...

 

ale pomysł piwniczki ekstra..

snow

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że w którymś Ładnym Domu była opisana taka piwniczka (zrobiona).

Przy wysokim poziomie wód gruntowych (u mnie około 1m) to jest dość trudne. I myślę (ale nie wiem czy to dobry pomysł) o wsadzeniu szamba betonowego jako małej piwniczki. Takie szambo skoro jest szczelne to wody z zewnątrz nie przepuści. Tylko muszę jeszcze pomyśleć o wejściu (schodki czy drabinka) i przykryciu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

W numerze 2/1998 Domu Letniego (wydawnictwo Murator) jest pokazane, jak zrobić piwniczkę (nie piwnicę). Jest nieduża, teoretycznie ma pomieścić przetwory i np. gąsiorek wina. wymiary o ile pamiętam: 90*66,5*129. Jest zetawienie materiałów i jak to zrobić. Umieszczona jest w podłodze budynku między legarami. Jak kogoś interesuje to mogę zrobić ksero i przesłać faxem.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 months później...

Witam,

czy ktoś może budował sam wolnostojącą piwnicę-ziemiankę. Coś takiego chcemy postawić u siebie na działce. Ma ona wiele zalet - głownie stabilne utrzymanie temperatury, urozmaicenie powierzchni działki, brak konieczności podpiwniczenia domu :p .... Parę wad też- zwłaszcza oddalenie od domu- problem w zimie..Pytanie: jak głęboko trzeba kopać i jakie wymiary założyć,aby nie przesadzić. Czy budowę takiego wynalazku trzeba zgłaszać do gminy?

pozdrawiam

galeonik

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

czy ktoś może budował sam wolnostojącą piwnicę-ziemiankę. Coś takiego chcemy postawić u siebie na działce. Ma ona wiele zalet - głownie stabilne utrzymanie temperatury, urozmaicenie powierzchni działki, brak konieczności podpiwniczenia domu .... Parę wad też- zwłaszcza oddalenie od domu- problem w zimie..Pytanie: jak głęboko trzeba kopać i jakie wymiary założyć,aby nie przesadzić. Czy budowę takiego wynalazku trzeba zgłaszać do gminy?

pozdrawiam

galeonik

Ja też sie przyłączam do tych pytań :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam !

Na "swojej" działce mam taką piwnicę od okolo 50 lat. Wejscie jest umieszczone okolo 2 m od sciany szczytowej budynku calorocznego. Pomiedzy budynkiem a wejsciem do piwnicy jest wylana posadzka betonowa, ale nie wiem jakiej grubosci. Piwnica ma zewnterzne wymiary 5,5m dlugosci i 3,3 m szetokosci. jest zakopana w ziemi okolo 1,0 - 1,5 m i wystaje ponad teren okolo 1,0 - 1,3 m. Generalnie SUPER SPRAWA, bardzo mi sie podoba.

Do tej pory byla przykryta okolo 0,5 m warstwa ziemi. W tym roku ziemia zostala zdjeta i planuje ja docieplic w inny sposob, ale mam klopot z materialami: jakie zastosowac, gdzie kupic, w jaki sposob wykonac ocieplenie. :(

Co do zglaszania tego typu obiektow do urzedu gminy to wszystko zalezy od sasiadow i soltysa. Jesli sasiedzi nie sa wscipscy i zyjesz znimi w zgodzie, a soltys tez ma wazniejsze sprawy niz twoja piwnica to praktycznie nie masz klopotu, ale jesli sasiedzi sa ciekawscy i soltys pilnuje porzadku i wszystko trzyma w garsci to proponuje ci najpierw rozmowe w urzedzie. Moze sie okazac ze w urzedzie nie bedzie ich to interesowac i wystarczy zgloszenie tego typu inwestycji.

Jezeli natomiast kaza ci przechodzic cala procedure to bedziedz mial o tyle spokoj ze nikt nawet po latach nie przyczepi sie do tej budowli. :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie :)

widzę że temat interesuje nie tylko mnie, więc może warto zasugerować Muratorowi zeby zajal się zapomnianymi trochę technolgiami :wink: Dzieki za wyczerpujace info. Co do ocieplenia, to mysle ze dobrze byłoby uzyc styropianu co najmniej 15 cm (ale nie do samej ziemi- aby nie ciągnął wilgoci) na to siatka i otynkować - na ścianach. Nad stropem też styropian i zadaszenie- np mały dach 2-spadowy z blachy z okapem. Trzeba pewnie byłoby pomyślec o drenażu odprowadzającym deszczówkę, lub opasce np. z kostki bauma. A może mały cokół dookoła i dodatkowa obmurówka.- mogłoby niezle wyglądać. Ja zainteresowałem się tematem na wyrazne rządanie mojej Pani, która pamięta taki wynalazek z dzieciństwa i na projektowanej działce chce widzieć piwnicę tylko w takiej postaci :D Ja też z dawnych lat pamiętam takie piwnice, ale murowane z cegły i z kamienia polnego.. Myślę także że cały urok (oraz właściwości izolacyjne ) to głównie ziemny nasyp.

pozdrowienia :D galeonik

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może by napisać o coś o budowie piwnic- ziemianek- sprawa chyba trochę zapomniana, ale ma swoich zwolenników :) , zwłaszcza w czasie gdu większośc projektów preferuje domy bez podpiwniczenia oddzielna piwniczka może mieć sens. Dodatkowo może ona urozmaicić płaską działkę.

pozdrawiam

galeonik

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Przepraszam, że się wtrącam. Jeżeli taka piwniczka bedzie wkopana 1m w ziemie i przysypana 50-60 cm ziemia, to po co izolacja? Przeciwwligociowa tak i to też tylko z góry (żeby na czupryne nie kapało) i ododnienie, zeby nie moczyc nóg. Idea takiej piwnicy, to chłód i wilgotność (Jeżeli myślimy o przechowywaniu warzyw) Więc proponuje obsadzić jakimiś iglakami od południowej strony. Strop dwuspadowy i ściany zabezpieczyć np papą termozgrzewalna na lepiku. Podłoga niech chłonie troche wilgoci z gruntu. Aha, gdzieś trzeba umieścić izolacje przeciwwilgociowa pozioma, np 30 cm powyżej poziomu podłogi.

No chyba że chcemy ukryć budynek gospodarczy w ziemi, robimy wszystko jak przy podpiwniczeniu budynku mieszkalnego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiele lat temu widziałem budowę takiej piwnicy. Byłem małym chłopakiem i specjalnie mnie to nie interesowało, ale zapamiętałem, że w budowie brała udział chyba połowa wsi w której spędzałem wakacje. Ciekawostką był fakt, że wykopano dół na ściany boczne i uformowano ziemię w kształcie stropu. (Rodzaj kopyta jak przy budowie łódki z laminatu).Strop murowany był z cegieł kładzionych na uformowanej dokładnie ziemi. Cegły układane były węższą ścianką do ziemi i zalewane zaprawą. Po kilku dniach ziemia z wnętrza piwnicy została usunięta i piwnica była gotowa.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kochani !!!

 

coraz bardziej zagłębiam sie w to forum i z niepokojem zauważam że nie wszyscy do końca przegładją to miejsce. Zadajecie podstawowe pytania, na które odpowiedz jest juz na forum, a nawet są poruszane problemy dość charakterystyczne typu ocieplenie itp.

Proponuje przejrzeć moje posty. Prawie połowa z nich dotyczy tego tematu. Co do wentylacji to w mojej piwnicy - w kopule jest osadzona rura przez którą dostaje się powierze z zewnątrz a przez prawie cały dzie otwarte wejście do piwnicy wydostaje sie na zewnątrz. Są dodatkowo dwa okna, ale na stałe zamknięte i zalepione - nie do ruszenia.

Różnica polega tylko na tym że moja piwnica ma wymiary zewnętrzne 5,25 m długości na 3,5 szerokości.

 

Miłej lektury !!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie też interesuje temat piwnicy ziemnej. Poza walorami estetycznymi jest kilka problemów które należy rozwiązać.

1. Odpowiednia wentylacja myślę tu o nawiewie iwywiewie

2. Magazynowanie określonej ilości ciepła(zimna ) na cały sezon

czyli odpowiednio grube mury z cegły lub kamienia

3.Zabezpieczenie wejścia do piwnicy przed zasypywaniem śniegiem.

Ja myślę o połączeniu piwnicy z wiatą pokrytą zielonym dachem

 

Paweł

  1. Wentylacja z pewnością musi być, jednak nie może być ona zbyt intensywna, bo wtedy efekt magazynowania ciepła (zimna) będzie znikomy.
  2. Najlepszą akumulację ciepła zapewni sam grunt. Do głębokości ok. 1m występuja wahania temperatury w ciągu roku. Poniżej tej głebokości są one już stosunkowo niewielki. Dlatego izolacja cieplna stropu i części ścian może poprawić walory piwnicy, natomiast nie należy izolować cieplnie posadzki.
  3. Pomysł ze skośnymi drzwiami przy schodach wydaje mi się bardzo dobry. Zgarniecie śniegu ze skośnej płaszczyzny nie powinno być problemem, a zabezpieczy to piwnicę przed zalewaniem wodą deszczową czy z roztopów.

Manik. Rozumiem, że chodzi Ci o Twój wątek Docieplenie piwnicy wkopanej w ziemię .

 

PS Stare wygi na forum radzą sobie bez problemu z wyszukiwaniem informacji, natomiast nowym sprawia to sporo kłopotów. Ja staram się raczej naprowadzić "zbłakaną owieczkę" na wątek najbardziej pasujący do jej pytania niż wypominać jej niesubordynację. Niektóre wątki są bardzo rozbudowane i znalezienie potrzebnej informacji może trwać bardzo długo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...