Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Piwniczka ziemna i ziemianka - wątek zbiorczy


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 653
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Tytus,

 

 

Postanowiłem, że swoją piwniczkę wykonam na wzór Twojej (nie oskarżysz mnie o plagiat mam nadzieje). Czy pod ścianami piwniczki robiłeś jakieś ławy ? Jeśli jak to napisz proszę wymiary.

U mnie koparka swoją robotę włśnie skończyła i dlatego pytam.

 

michal

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 months później...

Na co ci ta piwniczka? Co ona ma robić?

Jakie masz warunki wodne w terenie? Sucho? Woda pod trawnikiem?

 

Jakie duże? Największe dozwolone bez uzyskiwania zezwoleń. Takie na samo zgłoszenie (jeżeli w ogóle). Kiedyś było 3 x 3m. Coś się pozmieniało i trzeba by sprawdzić.

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na co ci ta piwniczka? Co ona ma robić?

Jakie masz warunki wodne w terenie? Sucho? Woda pod trawnikiem?

 

Jakie duże? Największe dozwolone bez uzyskiwania zezwoleń. Takie na samo zgłoszenie (jeżeli w ogóle). Kiedyś było 3 x 3m. Coś się pozmieniało i trzeba by sprawdzić.

Adam M.

 

Piwniczka na wino i jakieś "zapasy": słoiki, warzywa, jabłka. Piwniczka jest w zatwierdzonym projekcie (zezwoleniu na budowę) maksymalna powierzchnia 35 m kw, ale będzie mniejsza, jakieś 3x5. Zakwalifikowana tak samo jak jakaś szopa: tylko w planie zagospodarowania, wymiary i to wszystko. Bze żadnych szczegółów konstrukcyjnych. Chcecie to wierzcie, ale tak mi zatwierdzili.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja Ci wierzę, bo tak powinni. To nie jest "trwała" budowla.

Jeżeli nie masz wody pod trawnikiem, to wykop dziurę, zbuduj z byle czego twardego. Cegła, pustak, beton. Co pod ręką.

Broń Cię Panie - żadnych ociepleń czy izolacji!!!

Klepisko na podłogę! (wiesz jak się je robi?).

Powinna być zagłębiona prawie równo ze stropem. Obsypać tak 0,5m warstwą ziemi i na to darń (lub posiać trawkę na jakim humusie). Będzie urocza górka pod saneczki dla maluszka.

Wtedy czy zimą czy latem będzie te naście stC i odpowiednia wilgotność.

Pozdrawiam Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobra, jak ma być zagłębiona prawie równo ze stropem, to na jakieś 2 metry. 2 metry wgłąb to 10 schodów. 10 schodów to z kolei 2 metry wzdłuż, straszny korytarz się robi. A czy w tym wgłębieniu schodów po deszczu nie będzie spływać cała woda z podwórka? Czy wystarczą pojedyncze drzwi, czy lepiej zrobić 2 sztuki, 1 na szczycie schodów, potem wymurować pochyły korytarz, i potem już w tym wgłębieniu przy właściwym wejściu do piwniczki?

Takie mam ciągle rozterki, a koparka już się grzeje :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poczytaj literaturę!

Polecam Sienkiewicza. Ten fragment, w którym Kmicic , postrzelony, leczy rany w lesie. Tam Kiemlicze mieli piwniczkę i był fragment , który Cię interesuje.... :lol:

 

Ten loszek można było zabezpieczać np. kłodami... Odwalić loszek... Zawalić loszek...

 

Klapka nad schodami. Latem otwarta na stałe, no, chyba, że wino wyjątkowo udane...Zimą czy jesienią klapka zakrywa schody.

Dziś taka klapka może być tak zrobiona, że nie trzeba Pudzianowskiego, żeby wejść. Np. OSB kryte gontem papowym.

Pozdrawiam Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koparka już pojechała i mam wykop pod schron:-) Zdecydowałam, że będą podwójne drzwi. Najpierw na poziomie zero, potem schodki w zabudowanym korytarzu, kolejne dzrwi i właściwa piwniczka. Mam nadzieję ,że da to lepszą izolacją i uchroni od problemów z podciekającą wodą po ulewie i zalegającym śniegiem (nie będę musiała odwalać piwniczki). Obiecuję info na bieżąco.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zrobiłem taką piwnice wg mojego projektu. Funkcjonowała już jedną zimę, jestem zadowolony. Wykonana jest z kamienia ( granit ) , strop łukowy z cegły czerwonej . Wszystko dobrze zaizolowane ( nie ocieplone) , nad piwnicą ok 40 cm naziomu. Na to folia ogrodowa i np jałowce ( lub coś innego - zależu od upodobań) .

Fotki na "Mój ogród - galeria zdjęć "

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...