Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Piwniczka ziemna i ziemianka - wątek zbiorczy


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 653
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Oto co znalazłem na temat budowy ścian piwnicy oraz ich ew. izolacji (cytat kursywą, zwykły tekst moje komentarze):

 

Ściany piwnicy powinny być zbudowane z cegieł wypalanych normalnie lub mocno, murowane bez cementu czyli pewnie chodzi o zaprawę wapienną W zależności od nacisku ziemi,ściana ta powinna mieć grubość od 50 do 100 cm Strasznie dużo. Znalazłem również przykład piwniczki budowane przez pewnego niemca i tam grubość ściany była na 1,5 cegły, czyli można mniej.

A teraz uwaga coś dla miłośników betonu:

W innym przypadku istnieje możliwość wykonania na zewnątrz zbrojonej ściany betonowej o grubości 20 cm i wymurowania wewnątrz cegieł o grubości 6 cm. Wtedy piwnica może oddychać od wewnątrz.

Teraz coś o wentylacji, jaka musi być zachowana aby zacytowana wcześniej ściana dwuwarstwowa miała sens:

Oddychanie jest w pełni wartościowe jeżeli okno piwniczne jest przynajmniej cały czas lekko otwarte

Na koniec coś o izolacji przeciwwilgociowej, ale tylko dla ściany z cegły:

Od zewnątrz trzeba zaizolować ścianę zewnętrzną asfaltem itp.

 

Znalazłem również sugestię, że lepiej nie tynkować ścian bo wtedy jest lepsza wymiana wilgoci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
Ktoś z Was próbował budować piwniczkę "legalnie"? Czy wystarczy zgłoszenie czy jednak będzie potrzebne pozwolenie, bo jak to drugie to przechlapane. Jak dzwoniłem do starostwa to stwierdzili, że na pewno potrzebne zgłoszenie ale nie wykluczone, że zażądają pozwolenia na budowę. Nie chciałbym robić nieformalnie bo jednak trochę kasy na to pójdzie a jak przypęta się ktoś z kontrolą to nie dość, że kara to i jeszcze każe mi to rozebrać.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

wszyscy się rozpisują jak zbudować ziemiankę ja po części już taka posiadam sprawa ma się inaczej jest to ziemianka zbudowana kilkadziesiąt lat temu w stodole kiedyś jak było siano lub słoma piwniczka była dobrze ocieplona w obecnym czasie jest nieosłonięta w związku z tym moje pytanie czym można taka ziemiankę dodatkowo ocieplić. Myślałem żeby obsypać 30 cm warstwą trocin. A przy okazji żeby tez wygląd nie odstraszał :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks później...
No i du...a, nie dość, że wymagają pozwolenia na budowę to jeszcze z ustanowieniem inspektora nadzoru (bo narysowałem, że strop będzie łukowy). Już nawet przysłowiowego kurnika nie można samemu postawić na własnej działce a jeszcze niedawno całe domy budowali bez tej całej biurokracji i do dzisiaj stoją. Jak się tylko chce zgodnie z prawem to zawsze pod górkę :(
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 months później...
Witam, ja kiedyś zgłosilem budowe budynku gospodarczego do 25m2, i w tym miejscu będę właśnie chciał zbudowć bydynek zakopany 1m w ziemi wystajacy ponad powierzchnie około 1,5-2m, będzie wyglądał jak bunkier, obłożony od zewnąrz styropianem, izolowany dach, jednospadowy nie wiem czy nie w formie zielonego ogrodu na dachu, także nie będzie się to nazywało ziemianka bo na ziemienkę wymagane jest pozwolenie na budowę, tylko budynek gospodarczy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 months później...

Witam.

Pomóżcie jak wykorzystać - przerobić istniejącą piwnicę pod bud. gospodarczym.

Stan na dzień dzisiejszy:

pomieszczenie: 3m x 5m - wysokość 2,2m

Posadzka: piasek

Ściany: lany beton z otoczakami do poziomu gruntu, izolacja pozioma i sześć rzędów cegieł białych znowu izolacja i lany strop gr 12cm.

Wejście przez otwór 1,5m x 1,5m w stropie.

Nad stropem pomieszczenie gospodarcze z pustaka.

Wejście - właz zrobiłem z desek i ociepliłem 5 cm styropianem i na to znowu deski

 

Jak przerobić taką konstrukcję żeby zimą nie było tam temperatury poniżej zera.

Ma ktoś pomysł ?

Edytowane przez marco48
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks później...
  • 10 months później...

Wszystkich zainteresowanych tematem ziemianek chciałbym zaprosić na spotkanie, które odbędzie się na Google Hangouts w niedzielę o 20.

 

Spotkanie dotyczyć będzie właśnie ziemianek, piwniczek ziemnych, wykorzystania ich do przechowywania żywności, oraz użycia pod kątem przetrwania w ziemiance np. skutków wichury czy promieniowania.

 

Póki co mam tylko stronę wydarzenia na Facebooku:

https://www.facebook.com/events/620372764760614/

 

Zachęcam do rejestracji. Spotkanie oczywiście będzie bezpłatne. Dokładne miejsce (adres URL do podłączenia się do wydarzenia) podeślę na stronie wydarzenia gdy już będzie znany.

 

Mam nadzieję, że pojawią się także praktycy, którzy ziemianki już mają, by podzielić się informacjami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months później...
  • 1 year później...

Witam

Trochę czasu minęło ale w końcu zbudowałem sobie piwniczkę łącznie z całą tą papierologią i pozwoleniem na budowę (kilka tys. w plecy) ale bałem się, że jak kiedy skontrolują to nie ma tego nawet jak rozebrać. Ściany zrobiłem z bloczka od zewnątrz i cegła od wewnątrz, strop też cegła od wewnątrz (łukowy) na zewnątrz zbrojony beton i 10cm styropianu, podłoga to cegła ułożona na płask na gruncie rodzimym (mam do 2 m ziemię piaszczystą więc woda nie podchodzi). I wszystko byłoby ok, tylko jakoś mi temperatura za bardzo się zmienia, zimą było ok 3-6 st. ale teraz jak były upały to i 17 pokazał termometr, więc specjalnie chłodno to tam nie ma. Wilgoć jest w środku duża, ze względu na cegłę to nie skrapla się na ścianach ale z metalowych regałów to kapie woda i pokazała się pleśń na etykietach i słoikach. Wlot wentylacji to rura 110, która idzie kilka metrów pod ziemią i wchodzi na dole w rogu piwniczki a wylot jest na przeciwległej ścianie nad drzwiami. I teraz mam problem, dlaczego temperatura jest taka wysoka i czy coś robić z wilgocią ( w końcu do przechowywania warzyw jest ona potrzebna). Myślałem nad zwiększeniem wentylacji (wentylator) ale czy to nie spowoduje wzrostu temp. Może ktoś ma jakiś pomysł?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months później...
  • 1 year później...
  • 7 months później...
  • 1 year później...
Mam taki pomysł na wykonanie ziemianki. Wykopać dziurę na ściany, na szer. powiedzmy 20 cm i głębokość 2,5 m., nie wybierając środka. Następnie zalać to betonem z gruszki co nam da ściany. Odczekać tyle ile trzeba, a następnie wybrać środek i mamy gotową piwniczkę ze ścianami. Na to położyć płyty stropowe, np żerańskie. Płyty ewentualnie uszczelnić od góry i to wszystko przysypać 40-50 cm ziemi. Wejście od góry po drabinie, można zrobić schody, drzwi itd, ale to już zajmuje miejsce i podnosi koszty. Co o tym sądzicie?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...