Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Piwniczka ziemna i ziemianka - wątek zbiorczy


Recommended Posts

  • 2 weeks później...
  • Odpowiedzi 653
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Czy ktoś mógłby podesłać skany, materiały, artykuły nt. ziemianki?

Nowy dom duży teren ziemianka mile widziana wiec jeżeli ktoś ma materiały jak zbudować zimianke prosze je przesłac a mój email : [email protected]

 

Dziękuje i pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Witam,

 

Posiadam 2-komorowe łączone szambo betonowe (2 x 5m3). Montowane latem 2008r. Domek jeszcze nie zamieszkały więc szambo póki co nie wykorzystywane. Zajrzałem do niego dzisiaj - i się PRZERAZIŁEM. Jedna komora wypełniona po brzegi wodą i zniej przelewała się juz do drugiej komory. Co można zrobić z takim nieszczelnym szambem? Da rade to uszczelinić? Czy konieczna wymiana?

 

Oczywiście bede reklamował u producenta (na razie nazwy nie wymienie, ale jak polecą w kulki i nie uznają gwarancji nie omieszkam się z wami podzielić nazwą producenta tej "szambo-studni")

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam szambo 12m3. Prawie dwa lata nieużywane zupełnie (montowane w czerwcu 2007). Ostatnio do niego zajrzałem i przez ten okres czasu nalało mi się do niego jakieś 3m3. Nie wiem czy to dużo czy mało jak na dwa lata.

 

Jak zaglądałem to były wielkie roztopy śniegu i zauwazyłem którędy się sączy. Obok szamba ciągneli media i była ruszana ziemia do głebokości 1,5m. Potem zasypana koparą i niezagęszczona. Było więc miękko. Wody gruntowe dośc wysoko na wiosnę do tego zdrenowana okolica. Ogólnie "wilgotno". Woda mi się sączyła (było słychać jak kapała) tam gdzie do szamba na górze wchodzi rura łączącą kominek odpowietzrający z szambem. Panowie jak montowali włożyli rure i z tego co pamietam zabezpieczyli to zwykłą pianką jak do okien. No i kap kap i nakapało przez dwa lata.

 

Jak zima odpuści to odkopuje tamte okolice i porządnie uszczelniam ten otwór.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może ja coś źle rozumiem, ale jakby było nieszczelne to chyba byłoby puste?

 

A woda w środku - może jednak hydraulika w domu była używana? Albo zamknięcie szamba nie było dokładne i woda czy śnieg się tam zbierał?

 

Chodzi o to ze szambo nie było używane (domek jeszcze nie zamieszkaly) - wypełnione jest po brzegi wodą gruntowa. Musi cieknac gdzies od spodu-boku bo nie sadze aby (nawet małym otworem) nalało się tam 5m3 wody opadowej (deszcz, snieg). Poziom wody gruntowej mam wysoki - jak bylo kopana latem pod szambo dziura to woda nachodzila powoli.

 

... Co można zrobić z takim nieszczelnym szambem? ...

moze wypompuj te wode i poobserwuj którędy woda sie dostaje /zanim zaczniesz wieszac psy na producencie szamba .../

 

Któredy by sie nie dostawała (kominkiem, płyta przykrywającą, spodem, bokami) to wina producenta lub ich montażystów. Szambo nie moglo sie napełnić przez kanalize, która nie jest w domu jeszcze wykorzystywana.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

juz Ci to pisałem

najpierw trzeba wypompowac wode, zlokalizowac przeciek

jesli cieknie szambo - reklamowac

jesli połaczenie między rurą a szambem /na co bardziej stawiam/ - odkopac i zaizolowac

 

 

wypompowałes juz wode ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

juz Ci to pisałem

najpierw trzeba wypompowac wode, zlokalizowac przeciek

jesli cieknie szambo - reklamowac

jesli połaczenie między rurą a szambem /na co bardziej stawiam/ - odkopac i zaizolowac

 

 

wypompowałes juz wode ?

 

 

Woda jeszcze niewypompowana - może po niedzieli sie uda. No własnie... zaizolować... ale czym? Pianką montażową jak to robił producent-montażysta?

 

Jezeli okaze sie, że to przeciek gdzieś w scianie szamba - to konieczna bedzie wymiana, czy są jakieś substancje-preparaty do uszczelniania szamba betonowego?

 

Co do reklamacji - to czekam na info od Anzysa.

 

 

C

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem przeciekające szambo - sam się sobie dziwię, że zgodziłem się

z zapewnieniami panów montażystów "panie, jak to dociśnie... nie ma siły"

- 2 łupiny uszczelnione betonem z domieszką szkła wodnego - bez sensu ogólnie.

Ponoć takie łupiny najpewniej jest łączyć specjalną uszczelką z pęczniejącej

w kontakcie z wodą gumy.

Zauważyłem przecieki na łączeniu, szczególnie w miejscach, gdzie były schowane

(zagięte) metalowe uchwyty do podnoszenia łupin dźwigiem.

Poszukałem zaprawy uszczelniającej, szukałem zalecanej do uszczelnień ścian

przy "ujemnym" naporze wody, w szczególności chodziło mi o preparat

mający właściwości penetrowania betonu.

Nazwy preparatu w tej chwili nie przypominam sobie.

W miejscach przecieku podkułem otwory kilka cm wgłąb i wcisnąłem preparat

o konsystencji gęstej plasteliny. Całe łączenia od środka powlekłem tym preparatem.

Sam jestem zdziwiony, ale od paru lat jakoś to się trzyma...

 

Generalnie, to powinieneś reklamować ten bubel - powinni to odkopać

i uszczelnić. Nie ma co liczyć na zniknięcie wody przez nieszczelności

- przy prefabrykowanym (takie masz?) szambie leje się z góry,

spód raczej jest szczelny, poza tym co zrobisz, jak będzie lało przez 2 tygodnie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...