Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Piwniczka ziemna i ziemianka - wątek zbiorczy


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 653
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

juz Ci to pisałem

najpierw trzeba wypompowac wode, zlokalizowac przeciek

jesli cieknie szambo - reklamowac

jesli połaczenie między rurą a szambem /na co bardziej stawiam/ - odkopac i zaizolowac

 

Na razie powiedzieli tak jak kolega brzoza - jak ciekną ścianki/dno - wymienią na nowe, jak jakieś połączenie zaizolują. W tym tygodniu może uda mi się wypompować wodę - zobaczymy co bedzie dalej

 

pozdrawiam wszystkich

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Posiadam 2-komorowe łączone szambo betonowe (2 x 5m3). Montowane latem 2008r. Domek jeszcze nie zamieszkały więc szambo póki co nie wykorzystywane. Zajrzałem do niego dzisiaj - i się PRZERAZIŁEM. Jedna komora wypełniona po brzegi wodą i zniej przelewała się juz do drugiej komory. Co można zrobić z takim nieszczelnym szambem? Da rade to uszczelinić? Czy konieczna wymiana?

 

Oczywiście bede reklamował u producenta (na razie nazwy nie wymienie, ale jak polecą w kulki i nie uznają gwarancji nie omieszkam się z wami podzielić nazwą producenta tej "szambo-studni")

 

u mnie tez jest przeciek i nawet go zlokalizowałem - na łączeniu kominka z szambem

szybki telefon do producenta - "my nie izolujemy, my tylko łaczymy na zaprawe , izolowanie nalezy do pana" trydno, kupilem za 20 zl wiaderko izolbetu i jak skoncza sie opady, odkopię, wyczyszcze, zaizoluje

 

Jestes pewien, ze podczas montazu szambo było zostawione puste?

Po posadzeniue szamba zaleca sie napelnic je woda by sobie spokojnie osiadlo, szczegolnie przy wysokim poziomie wod gruntowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rada zasłyszana od znajomych montażystów szamba (profesjonalnych):

 

nigdy nie uszczelniać połączeń elementów (w tym podłączeń rur) na piankę!!! Prosta, tania i skuteczna metoda: klej do płytek uniwersalny rozrobiony wodą z dodatkiem środka do uszczelniania betonu (dozowanie wg wskazań producenta).

 

Po wykonaniu połączeń (klej nakładany na jedną z łączonych powierzchni, przedtem zwilżoną), a przed zasypaniem, zabezpieczyć świeżą spoinę od zewnątrz owijając folią (jakąkolwiek), by nie miała kontaktu z ziemią do czasu stwardnienia.

 

powodzenia,

 

Piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam to samo. Szambo jednokomorowe 12 m3 zainstalowane w sierpniu zeszłego roku, w tej chwili wypełnione wodą opadową po brzegi. Mało tego, ziemia z boku szamba zapadła się i wypełniła wodą na równo z deklem włazowym. Jak warunki pozwolą, panowie mają sprawdzić którędy cieknie i poprawić.[/u]
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam! :) Jakoś cicho tu ostatnio. Ja planuję w wakacje budowę ziemianki ale z drewna.Chciałbym się także poradzić was jakich KONKRETNIE materiałów powinienem użyć do takiej drewnianej budowli(wiem że drewnianych :p).Zastanawiają mnie także jej wymiary.(długość,szerokość,głębokość okopu i grubość warstwy dachu.)Nie ma być duża.Chce się w niej po prostu swobodnie poruszać.

 

Proszę was także o to byście mi nie odradzali konstrukcji drewnianej bo to akurat jest już przesądzone.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

No i kolega brzoza dobrze obastawił. Dzis od rana wypompowałem wodę i wszedłem do srodka szamba. Woda sączy w dwóch miejscach - tam gdzie wchodzi rura kanalizacyjna od domu i tam gdzie jest przelew z jednej komory do drugiej. "Uczelnione" to było na pianke...

 

http://img214.imageshack.us/img214/8448/szambo.th.jpg

 

http://img214.imageshack.us/img214/8862/szambo2.th.jpg

 

Czy ktos ma jakis pomysl (poza tym wspomnianym - Klej do płytek + uszczelniacz do betonu) - jak to można profesjonalnie uszczelnic??

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są zaprawy szybkowiążące do napraw betonu i żelbetu, z nie obłędnie drogich np. coś takiego:

 

http://www.ceresit.pl/u235/navi/31492

 

Chyba do kupienia w Castoramie...

 

Szczelność zależy od dobrego przygotowania brzegu otworu (tak, by "łata" mogła się zakleszczyć w ściance zbiornika). Nie mam pewności, jak to będzie działać na styku z plastikową rurą - być może (choć to do sprawdzenia) konieczna będzie dodatkowa izolacja bitumiczna lub inna elastyczna...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skany wysłane.

Kto chce jeszcze to proszę na priva albo na formum się ogłaszać.

 

Myślał ktoś nad wykorzystaniem na sklepienie rury typu HOBAS ? Lub czegoś w tym rodzaju ?

Taką rurę o dużej średnicy można przeciąć na pół i sufit elegancja-francja.

Ściany wymurowane z bloczków pozostałych po budowie fundamentów.

Takie rury widziałem wykorzystane do budowy piwniczki na jednym z Dzienników Budowy któregoś z forumowiczów i to bardzo wdzięczny materiał. Nie wiem tylko jak się zachowuje pod względem przepuszczalności dla pary wodnej, sufit nie będzie "oddychał". Tamten forumowić rurę wkopał pionowo i powstało okrągłe piwnisko przykryte płaskim dachem. Ja bym wolał mieć normalne ściany, rura ułatwiłaby wykonanie bezpiecznego i trwałego sklepienia.

 

Pozdrówka.

 

Coś się temat słabo kręci. Buduje ktoś albo już zbudował ziemiankę ? Prosimy o doświadczenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja nie wiem do końca jak to się jeszcze robi, dowiem się ale ja myślę ściany albo wymurować albo zazbroić i zalać betonem no i suficki też pół okrągły i lany nie wiem 12cm betonu . wymiar to trzy na trzy metry. najgorsze jest to że u mnie jest dużo wody wokół i boje się że mi będzie zalewać..

ktoś mi pisał żeby całość od środka papą od dołu do góry pociągnąć i wody nie będzie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Myślał ktoś nad wykorzystaniem na sklepienie rury typu HOBAS ? Lub czegoś w tym rodzaju ?

Taką rurę o dużej średnicy można przeciąć na pół i sufit elegancja-francja.

Ściany wymurowane z bloczków pozostałych po budowie fundamentów.

Takie rury widziałem wykorzystane do budowy piwniczki na jednym z Dzienników Budowy któregoś z forumowiczów i to bardzo wdzięczny materiał.

 

Zrobiłem z Hobasa w pionie bo wkopałem rurę metodą studniową, dzięki czemu w jedną dniówkę miałem ściany gotowe.

Strop łukowy wolałbym zrobić z cegieł, taniej i lepszy efekt estetyczny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Plan mam taki:

 

1) Wygrzebać piankę, która do tej pory "uszczelniała" wejście rury kanalizacyjnej do szamba

 

2) Otwór wypełnić uszczelniaczem-klejem poliuretanowym Den Braven

 

3) Całość zacementować wspomnianym przez kogoś wcześniej cementem Ceresit CX 5

 

4) Na koniec wszystko przesmarować ICOPAL RENOVATOR masą asfaltową

 

Wszystkie produkty już mam, dzisiaj dokopałem się do rury.... cała w wodzie. I woda cały czas nachodzi. Niestety musze więc poczekać jak woda opadanie.

Wejscie rury do szamba jest na głebokości ok 60cm pod powierzchnia trawnika (bo na szambo nasypywałem jeszcze ziemie)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...