Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Piwniczka ziemna i ziemianka - wątek zbiorczy


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 653
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Czy ktoś mógłby podesłać skany, materiały, artykuły nt. ziemianki?

Nowy dom duży teren ziemianka mile widziana wiec jeżeli ktoś ma materiały jak zbudować zimianke prosze je przesłac a mój email : [email protected]

 

Dziękuje i pozdrawiam

ja też mógłbym prosić ?

[email protected]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...
  • 5 weeks później...
  • 4 weeks później...
Witam, ja również przyłączam się do grona ludzi będących w potrzebie :). Zastanawiam się nad budową piwniczki, jednak chciałbym ją zrobić pod moją wiatą na samochód. Nie wiem czy to dobry pomysł. Czy mogłbym prosić o przesłanie materiałów, które posiadacie na temat budowy takiej piwniczki? Z góry dzięki. Mój mail [email protected]
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem Wam jak ziemianki budowało się w Beskidzie Sądeckim 100 lat temu.

Sprawują się niesamowicie, ja niestety swoją musiałem rozebrać bo się rozjeżdżała, ale zrobiłem to z bólem serca.

 

Do budowy używano wyłącznie kamienia i gliny oraz tymczasowych rusztowań drewnianych. Kopano otwór o wymiarach ok 5 x 5m . Po obrysie wykop pogłębiano w celu stworzenia ław fundamentowych. Ławy składały się z wielkich kamieni ułożonych po obwodzie, naparwdę wielkich - 3 ludzi nie może ich aktualnie dźwignąć.

 

Po wybudowaniu ław kamiennych zaczynali budować wewnętrzne ściany piwnicy, która miała powierzchnię 3x5m. Ściany przechodziły w sufit tworząc misterne i niesamowicie wytrzymałe sklepienie łukowe . Pomagali sobie przy tym tymczasowym rusztowaniem drewnianym. Równolegle z ścianami wewnętrznymi w górę szły ściany zewnętrzne idące pionowo w górę. De facto grubość ściany wynosiła około 1,2m i tę przestrzeń pomiędzy ścianą zewnętrzną i wewnętrzną wypełniano suchą gliną, luźno zasypywaną. Kamienie klejono na glinę rozrobioną z wodą. Po zakmnięciu spojenia łukowego na górę sypano również ponad metr gliny z drobnymi kamieniami.

 

Sufit ze spojenia łukowego jest niesamowicie mocny, duża koparka Case nie była w stanie przerwać go napierając łyżką w dół. Musiała stopniowo wyrywać kamienie spojenia łukowego - wyjmując je do góry.

 

W takiej piwnicy nigdy nic nie zamarzało, w zimie było sucho i lekko ponad zero. W lecie chłodno i wilgotno, ale nie mokro.

 

Podłogę tworzyło klepisko gliniane. Wejście to małe drzwiczki drewniane 1mx1m . Takich piwnic wciąż jest bardzo wiele, często zabudowane od zewnątrz nowymi domami i dopiero po wejściu do środka widać , że to taka prawdziwa gliniana, 100 letnia piwniczka, w której niesamowicie przechowują się warzywa i glina.

 

Ubolewam nad jej stratą, ale w moich warunkach bez potężnego fundamentu mogłem zapomnieć o budowaniu czegoś na lata.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...

Chiałałbym ciekawie zaaranżować piwniczkę ziemną i proszę o pomoc.

Piwniczka jest dopiero co obsypana ziemią i nie chcę żeby zarosła trawą.

 

Na razie mam dwie koncepcje:

1. obsadzić różnymi odmianami trzmieliny i niskimi jałowcami

 

2. Coś w stylu skalniaka. Wapienne kamienie i trochę górskiej roślinności.

 

Proszę o podpowiedź jakie gatunki dobrze trzymają ziemię aby się nie obsuwała. Będę wdzięczna również za zamieszczenie zdjęć.

 

I jescze jedno: teren nasłoneczniony, wejście do piwniczki od strony północnej.

 

pozdrawiam,

Agnieszka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...