Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Piwniczka ziemna i ziemianka - wątek zbiorczy


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 653
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Witam! 3 lata temu budowaliśmy na swoim podwórzu ziemiankę. Ma (wewnątrz) 6m długości, 3,5m szerokości, 1,5m wkopana w ziemię i 1m wystaje ponad nią, ściany mają grubość ok 20-25cm. A o to jak wyglądała budowa; zaczęliśmy od wybrania ziemi na głębokość 1,9m, 6,5m dł. 4m szer; zbudowaliśmy szalunki tak żeby wewnątrz otrzymać wymiary jak wyżej, cały szalunek został stworzony na chwilę obecną tylko od strony wewnętrznej, było z tym dużo zabawy gdyż powyżej gruntu chcieliśmy uzyskać kształt półkola. Później całość została zazbrojona prętami zbrojeniowymi fi 12 w podobny sposób jak np. na stropach. Dopiero po tym powstał szalunek od strony zewnętrznej, ale tylko na wysokość ok 50 cm na ścianach bocznych, natomiast ściany szczytowe zaszalowaliśmy do końca tworząc właśnie kształt półkola, zostawiając w jednej z nich otwór na drzwi. Tak przygotowaną konstrukcję zalaliśmy w miarę rzadkim betonem do wysokości szalunków bocznych cały czas go ubijając specjalnym wibratorem ażeby nie powstały ''pory'' w betonie, resztę zalewaliśmy stopniowo ku górze budując przy tym szalunki. I tak powstał stan surowy naszej ziemianki (może są i lepsze sposoby na to, mniej czasochłonne, ale my mieliśmy właśnie taki). Po około 2 tygodniach zostały rozebrane szalunki i zabraliśmy się za posadzkę, z początku chcieliśmy zrobić ją z betonu, ale po namyśle powstała z 20cm ubitego żwiru na który zostały ułożone cegły rozbiórkowe ze starej wiaty, dzięki temu na posadzce nie zbiera się żadna woda i nie trzeba było robić odwodnienia (proste i skuteczne). Do środka został również dociągnięty prąd, wstawione drzwi zewnętrzne , które od wewnątrz dodatkowo dociepliliśmy styropianem o grubości 15cm. Dalej całość została obsypana 40-50cm warstwą ziemi i do wysokości 70 cm obłożona głazami. Teraz powyżej głazów rośnie trawka i kwitną kwiatki, całość spełnia swoją rolę w 100% i jesteśmy dumni z tego przedsięwzięcia, tym bardziej, że zrobiliśmy to własnymi rękoma dlatego każdemu polecam bo naprawdę warto, zwłaszcza jeżeli ktoś ma własny ogród warzywny bądź robi dużo przetworów, nic się nie psuje czy to w zimie, czy też w lecie, gdyż panuje tam stała temperatura ok. 5 st. C. Pozdrawiam i zapraszam do mojego bloga http://qlimax-budowyiremonty.blogspot.com/
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...
  • 3 weeks później...
Gość redarmy_

Witam,

To mój 1szy post na forum. Jeżeli jest w złym dziale to proszę o przeniesienie.

 

Otóż mam plan wybudowania małej ziemianki, bliżej bunkra. Wymiary 3m na 2m najwyżej (wyczytałem że wg prawa budowle do 9m2 nie wymagają żadnych pozwoleń itd.), wysokość 2m. Jednak bardziej podoba mi się idea "bunkra" - całkowicie pod ziemią, strop zakopany najwyżej 30cm pod ziemią, zostawiona jedynie dziura na wejście w postaci włazu :)

Chcę uniknąć zaokrąglonych się ścian, po prostu taki mały pokoik z okrągłą małą dziurą w stropie na wejście po drabince. Jeżeli nie da się łatwo i bezpiecznie wykonać prostych ścian i stropu to cóż, mogę się przekonać na opcję z zaokrąglonymi ;)

 

Jak to wykonać? Nie znam się prawie całkowicie na budownictwie niestety, chcę to sam wykonać możliwe jak najtaniej. Jak wykonać fundamenty, ściany i strop? Z mojej dosłownie nikłej wiedzy wymyśliłem aby wykopać dużą dziurę, wysypać żwir, ułożyć warstwę cegieł, zalać małą warstwą betonu - jako prosty fundament. Ściany postawić zwykłe, pionowe, z pustaków i zaprawy cementowej. Ze stropem całkowicie nie wiem, nie mam pojęcia.

 

Wybaczcie za głupie pytania, ale szukałem dużo w internecie i nie znalazłem za wiele projektów lub informacji. Nie chcę tracić paru miesięcy na czytanie książek aby postawić proste pomieszczenie :D Liczę na poważne odpowiedzi i nie wyśmiewanie mnie.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość redarmy_

Pomieszczenie nie ma służyć jak klasyczna ziemianka do trzymania warzyw, a do przechowywania różnej graciarni :D Czyli muszę się postarać o w miarę pokojową wilgotność. Ocieplenie chcę wykonać od wewnątrz za pomocą styropianu, i mały grzejnik gdybym akurat coś przechowywał co wymaga pokojowej temperatury.

Nie wiem jak działka gdzie chcę to postawić wygląda od strony wód gruntowych - podejrzewam że dobrze (na górce), ale i tak pewnie jakaś woda się znajdzie.

 

Oba tematy przejrzałem, i właściwie niewiele się dowiedziałem. Spodobał mi się taki projekt: http://img375.imageshack.us/img375/4425/10007648bf.jpg

Prosiłbym o skorygowanie mojej wiedzy:

- Fundament - wysypanie np. piasku, ułożenie pustaków/bloczków betonowych (jak na foto) i na to wylanie betonu

- Ściany - zwykła ściana zbudowana z pustaków i zaprawy cementowej

 

I nie posiadam żadnej wiedzy dot. stropu. Jak pisałem, wolałbym aby był "normalny" - płaski. W miarę wytrzymały, bo ma utrzymywać nad sobą ok. 30cm ziemi albo i więcej. Jakie rozwiązanie TANIE mogę użyć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wyczytałem że wg prawa budowle do 9m2 nie wymagają żadnych pozwoleń itd.

 

gdzie to wyczytałes ? Możesz przytoczyć ?

 

 

 

Jak to wykonać? Nie znam się prawie całkowicie na budownictwie niestety, chcę to sam wykonać możliwe jak najtaniej. Jak wykonać fundamenty, ściany i strop? Z mojej dosłownie nikłej wiedzy wymyśliłem aby wykopać dużą dziurę, wysypać żwir, ułożyć warstwę cegieł, zalać małą warstwą betonu - jako prosty fundament. Ściany postawić zwykłe, pionowe, z pustaków i zaprawy cementowej. Ze stropem całkowicie nie wiem, nie mam pojęcia.

 

 

 

Wg mnie potrzebujesz pozwolenia na budowe.

To co opisujesz to proszenie sie o problemy. Szkoda czasu i kasy na to co opisujesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@qlimax252. Super pomysł na ziemiankę. Właśnie planuję coś takiego zrobić u siebie. Jestem świeżo upieczonym ziemianinem i chciałbym w skarpie na swojej działce (część rolna) wybudować ziemiankę. Chciałbym to zrobić w następujący sposób (zainspirowany waszym dziełem). Ziemianka będzie miała 4m długości i 3 szerokości. Po poszerzeniu i pogłębieniu niewielkim 'wnęki' którą już mam w skarpie, chcę wylać ławę fundamentową, zazbrojoną. Jak to zwiąże chciałbym pociągnąć ściany z cegieł rozbiórkowych, pełnych. Mogę mieć po 25gr/szt. (jesli dobrze liczę to na m2 wychodzi około 50 cegieł) Pełna cegła. ściana będzie miała grubość długości cegly ~ 26cm. Chcę to wymurowac do około 2,5m wysokości na zaprawie cementowo-wapiennej. Na górę pójdą płyty kanałowe (typu żerań) - bardzo wytrzymałe. raczej nie będę sie bawił w jakieś ocieplenia czy zabezpieczenia przeciwwilgociowe. Ewentualnie zabezpieczę płyty od góry i tyle. Całość chcę obsypać warstwą drobnego żwiru z odwodnieniem przy ławie fundamentowej. Po żwirze pójdzie ziemia z wykopu. Ziemianka będzie od góry zasypana warstwą około 1m ziemi, raczej nie będzie wystawała w postaci pagórka. Podłoga wewnątrz, to żwir i na to podobnie jak -qlimax252 poukładam na podłużnej krawędzi cegły i podsypię szczeliny drobnym żwirem/piaskiem. Oczywiście zrobię otworki wentylacyjne w drzwiach wejściowych i jakieś kanał wentylacyjny przez strop. Jeśli widzicie jakiś powazny błąd w moich planach, proszę o info ;-)

W mojej ziemiance z premedytacją nie chcę żadnej chemii, lepików, folii, styropianu itp. Zależy mi na maksymalnie naturalnym mikroklimacie. Może źle myślę, ale jeśli cegła będzie z zewnątrz otoczona żwirem odprowadzającym ewentualną wodę do drenu to wszystko powinno być dobrze. (wody gruntowe będę około 0,5-1m poniżej podłogi). Jakoś nie do końca podobają mi się pomysły z robieniem ziemianek, oblepionych w calości lepikami, foliami papami itp. Może się mylę, ale mi to wygląda na zakopane w ziemi pudełko plastikowe. Pozdrawiam wszystkich serdecznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość redarmy_
Najlepiej i nałatwiej.... WG PROJEKTU

Projektu nie mam, właśnie pytam się o szczegóły itd. I nie, nie chcę płacić paru tysięcy za projekt w firmie...

 

A wiesz jaki masz poziom wód gruntowych? Bo zamiast ziemianki możesz mieć podziemne akwarium.

Sprawdziłem - bardzo niski, wszystko jest ok.

 

jajmar:

Żeby było formalnie to do wielkości 10 m kw może być bez planu tylko powiadomienie urzędu. Na każde 1000 m kw działki mogą być dwie takie budowle. [...]

Poza tym, mam trochę pozostałości do wykorzystania po budowie na działce znajomego, więc czemu nie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisał ;267494

Żeby było formalnie to do wielkości 10 m kw może być bez planu tylko powiadomienie urzędu. Na każde 1000 m kw działki mogą być dwie takie budowle. [...]

 

 

Wiesz że dzwonią tylko nie wiesz w którym kościele.

 

1. Pozwolenia na budowę nie wymaga budowa

 

2) wolno stojących parterowych budynków gospodarczych, wiat i altan oraz

przydomowych oranżerii (ogrodów zimowych) o powierzchni zabudowy do

25 m2, przy czym łączna liczba tych obiektów na działce nie może przekraczać

dwóch na każde 500 m2 powierzchni działki;

 

Twój bunkier w żaden sposób nie podchodzi pod ten punkt. Za to moze byc ogromny;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość redarmy_
mam dokładnie takie coś na podwórku, może ciut mniejsza powierzchnia, wysokość 2m, monolit, właz okrągły, 15cm pod ziemią... tyle, że pewnie nie chciałbyś się tam chować :)

 

ale sam pomysł może Cię zainspirować

 

O właśnie, coś w tym stylu. Chować :D Oczywiście że nie. Chodzi mi bardziej o takie coś, gdzie będzie można skryć wartościowe rzeczy, zasypać właz i najnormalniej w świecie nikt nie zauważy że coś tam jest - a jak wystają drzwi jak w ziemiance to wiadomo.

Mógłbyś podać więcej informacji i/lub fotki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
Ja ostatnimi czasy odnalazłem ziemiankę w stodole moich teściów zacząłem ja trochę przywracać do świetności bo kiedyś tylko ziemniaczki i mięsko wisiało. a ociepleniem było siano lub słoma przechowywana zimą do celów gospodarczych. Niby pod dachem ale to stodoła, ziemianki wystawało nad ziemię jakiś metr wiec na ocieplenie tego co użyłem worków jutowych wypchanych trocinami trzy rzędy a na samą górę reszta pozostałości z plonów czyli siano słoma i plewy to będzie pierwsza zima po ociepleniu wiec zobaczymy jakie temperatury będą w środku. Obecnie jestem na etapie przeróbki wejścia i schodów bo kiedyś były to trzy schodki po około 40 cm :) > jak zakończę to wrzucę fotki z całego zabiegu pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...
  • 1 month później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...